Protokół Nr 2/2025
z posiedzenia Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie, które odbyło się
w dniu 13.02.2025 r.
W dniu 13 lutego 2025 r. o godz. 17:00 w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego za numerem KRS: 0000082134, odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” (dalej również: „Rada Nadzorcza SM „Czuby”, „RN SM „Czuby” lub „RN”), w której uczestniczyli następujący członkowie:
Zastępca przewodniczącego: Danuta Przybyś–Ziemba
Sekretarz: Katarzyna Podlecka
Członkowie: Mateusz Byra, Ewa Czępińska, Krystian Farion, Maria Gajewska – Mikołajewicz, Konrad Gładosz, Konrad Klimek, Paweł Ligęza, Albert Poniemirski, Anna Sieradzka, Jolanta Sławińska, Emilia Zamiejska, Małgorzata Zmysłowska, Andrzej Turski, Marian Warych, Magdalena Boguta – on lin, Marcin Mielniczuk – on line
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
- pełniący obowiązki Prezesa – Leszek Antoniewski
- Zastępca Prezesa ds. finansowych – Anna Wiejak
- Zastępca Prezesa ds. eksploatacyjnych – Dariusz Michałowski
- st. specjalista działu członkowsko – prawnego – Anna Korzonek
- radca prawny – Katarzyna Silmanowicz
- kierownik administracji os. „Widok” – Marek Samulnik
Obradom przysłuchiwało się 12 członków spółdzielni.
Ad. 1 Przyjęcie porządku obrad
Zastępca przewodniczącego RN Danuta Przybyś-Ziemba otwiera posiedzenie.
Głos zabiera Andrzej Turski i rozdaje członkom Rady swoje oświadczenie do protokołu posiedzenia plenarnego, które odbyło się 9 stycznia 2025 r. następującej treści:
„Oświadczenie
do protokołu posiedzenia plenarnego Rady Nadzorczej SM „Czuby”
odbytego 13 stycznia 2025 roku
Po 23 stycznia 2025 roku dostałem od kilku osób wiadomości elektroniczne z ilustracją w postaci zrzutu ekranu. Zrzut ukazuje tekst anonimowego autora na temat mojego udziału w posiedzeniu styczniowej Rady Nadzorczej w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na członków Zarządu. Nie byłoby to warte specjalnej uwagi, gdyby nie fakt, że tekst jest dokumentacją fragmentu „dyskusji” na forum grupy nazywającej się Ruch Mieszkańców Niezadowolonych SM Czuby, w której – wśród prominentnych członków – są niektórzy członkowie Rady Nadzorczej.
Tekst ma sprawiać wrażenie, że jest sprawozdaniem z tajnej części posiedzenia odbytego z udziałem jedynie członków RN. Przytoczone jest w nim wielokrotnie moje nazwisko w połączeniu z nieprawdziwym opisem przebiegu obrad. W związku z tym faktem chcę oświadczyć, że nie akceptuję takich praktyk i zdecydowanie sprzeciwiam się próbom załatwiania spraw spółdzielni poprzez pomówienia oraz stosowanie obcych mi metod: populizmu i hipokryzji.
Oświadczam, że wbrew temu, co zostało napisane, nie miałem swojego kandydata na prezesa, a mój wniosek o odstąpienie od wyboru wynikał z przekonania o braku odpowiedniej osoby wśród aplikujących. Rada Nadzorcza odrzuciła mój wniosek i kontynuowała proces wyboru. W rezultacie przeprowadzonych głosowań, żaden z kandydatów nie otrzymał wystarczającej liczby głosów. Sugerowanie, że brak wyboru prezesa spowodowany był moim wnioskiem (a przecież odrzuconym przez Radę), jest próbą szukania winnego przez osoby niezadowolone z nieskutecznej realizacji własnej wizji.
Jestem aktywnym członkiem SM Czuby od ponad 30 lat i wiem, że decyzje dotyczące Spółdzielni podejmowane są w jej organach samorządowych i na nich spoczywa odpowiedzialność za funkcjonowanie wspólnoty (Art. 58 Prawo spółdzielcze).
Działania polegające na nagłaśnianiu w innych gremiach wszelkich, ale przede wszystkim — nieprawdziwych informacji z obrad RN, mogą mieć jedynie cel populistyczny, dodatkowo wymykający się odpowiedzialności (wszak oskarżający mnie głos pozostał anonimowym).
Andrzej Turski
Lublin, dnia 12 lutego 2025 roku”
Zastępca przewodniczącego RN zarządziła dyskusję nad zaproponowanym w materiałach na 13.02.2025 r. porządkiem posiedzenia. Do przedstawionego porządku zgłoszono następujące propozycje zmian:
- Krystian Farion wniósł o przesunięcie punktu 10 „Przyjęcie protokołu posiedzenia RN z dnia 09.01.2025 r.” na miejsce punktu 2 – za przyjęciem zmiany oddano 6 głosów, przeciw 1, wstrzymało się 4;
- Albert Poniemirski zaproponował przeniesienie punktu 8 „Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Regulaminie wyboru członków Zarządu SM „Czuby” w Lublinie.” na miejsce punktu 4
- Danuta Przybyś – Ziemba zaproponowała przeniesienie punktu 7 „Wyjaśnienia problemu ponadnormowego niedoboru wody w budynkach przy ul. Szmaragdowej w osiedlu „Widok” – zasad korzystania i rozliczania wody zawartych w porozumieniu z SM „Dźwig” i SM „Klakson” na miejsce punktu 3 – za przyjęciem zmiany oddano 12 głosów, przeciw 0, wstrzymało się 3.
Porządek obrad, wraz z powyższymi zmianami, został przyjęty 15 głosami za.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu posiedzenia RN z dnia 09.01.2025 r.
- Wyjaśnienia problemu ponadnormowego niedoboru wody w budynkach przy ul. Szmaragdowej w osiedlu „Widok” —zasad korzystania i rozliczania wody zawartych w porozumieniu z SM „Dźwig“ i SM „Klakson”.
- Zatwierdzenie kryteriów wyboru Prezesa Zarządu SM „Czuby” w Lublinie oraz przyjęcie treści ogłoszenia o konkursie na stanowiska Prezesa Zarządu.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Regulaminie wyboru członków Zarządu SM „Czuby” w Lublinie.
- Informacja Zarządu nt. ponoszonych przez członków spółdzielni opłat czynszowych.
- Podjęcie uchwały w sprawie:
- miesięcznej stawki opłaty na fundusz remontowy oraz utworzenia funduszu remontowego celowego na naprawę i wzmocnienie ścian osłonowych nieruchomości przy ul. Watykańskiej 4, 6, 8, 10;
- zmiany Regulaminu Pracy Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie;
- zmian w Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach SM „Czuby“ w Lublinie.
- Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr 7/22/2023 z dnia 21.06.2023 r. w sprawie wyboru prezydium Rady Nadzorczej SM „Czuby“ w Lublinie – kadencja 2023-2026.
- Rozpatrzenie skargi na działalność Zarządu SM „Czuby” w Lublinie z dn. 30.08.2024 r.
- Podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia dodatkowego odpisu na fundusz remontowy z przeznaczeniem na modernizację instalacji domofonowej dla mieszkań od 41 do 50 w budynku przy ul. Tymiankowej 2.
- Sprawy wniesione.
Ad. 2 Przyjęcie protokołu posiedzenia RN z dnia 09.01.2025 r.
Pełniący obowiązki Prezesa SM „Czuby” Leszek Antoniewski odniósł się do Uchwały Nr 48/21/2025 Rady Nadzorczej z dnia 09.01.2025 r. w sprawie wyznaczenia członka Rady Nadzorczej do czasowego pełnienia funkcji Prezesa Zarządu SM „Czuby” w Lublinie na okres od dnia 10.01.2025 r. do 14.02.2025 r., zawartej w protokole z posiedzenia RN z dnia 09.01.2025 r.,na podstawie której został wybrany do czasowego pełnienia obowiązków Prezesa. Zapis ten nie jest dla niego jasny na jaki okres został powołany. Projekt umowy przygotowany i przekazany jemu przez zespół radców prawnych mówił o okresie pełnienia obowiązków do momentu wyboru nowego Prezesa, natomiast w umowie podpisanej przez przewodniczącego oraz sekretarza RN podano termin do 14.02.2025 r.
Data ta została wstawiona na polecenie przewodniczącego Rady, ponieważ, intencją Rady było, aby do czasu podjęcia pracy przez Zastępcę Prezesa ds. eksploatacyjnych, czyli do 14.02.2025 r., było dwóch członków Zarządu.
Nie zostało w tej sprawie przeprowadzone głosowanie.
Zastępca przewodniczącego Rady odczytała fragment protokołu.
„W związku z brakiem wyboru Prezesa Zarządu oraz możliwością podpisania umowy przez Zastępcę Prezesa ds. eksploatacyjnych od połowy lutego, Rada zdecydowała, 15 głosami za, 1 przeciwnym, brakiem głosów wstrzymujących się, wyznaczyć Leszka Antoniewskiego do pełnienia obowiązków Prezesa Zarządu”.
Andrzej Turski złożył wniosek formalny o wyznaczenie Leszka Antoniewskiego na pełniącego obowiązki Prezesa do momentu wyboru nowego Prezesa.
Wniosek został przyjęty 17 głosami za, brak głosów przeciw, wstrzymał się 1.
Innych uwag do protokołu nie zgłoszono. Został przyjęty 8 głosami za, przeciw 2, wstrzymało się 8.
Ad. 3 Wyjaśnienia problemu ponadnormowego niedoboru wody w budynkach przy ul. Szmaragdowej w osiedlu Widok —zasad korzystania i rozliczania wody zawartych w porozumieniu z SM „Dźwig” i SM „Klakson”.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że członkowie komisji po zapoznaniu się na posiedzeniu 7.01.2025 r. z materiałami przedstawionymi przez Administrację Osiedla w celu wyjaśnienia problemu ponadnormowego niedoboru wody uznali, że wyjaśnienia przedłożone w odpowiedzi z dn. 2 stycznia 2025 r. Administracji Osiedla „Widok” na pismo RN z dn. 30.12.2024 r. za niewystarczające.
Wystąpili o uzupełnienie materiałów o projekt uchwały w sprawie jednostronnego wypowiedzenia warunków umowy z SM „Dźwig” i „Klakson”, wyjaśnienie czy SM „Czuby’ może wypowiedzieć warunki umowy oraz czy SM „Czuby” musi świadczyć usługę dostarczania wody innym kontrahentom.
Zespół prawny w odpowiedzi na postawione pytania przedstawił członkom RN informację z dn.12.02.2025 r:.
- na obecnym etapie, nie byłoby zasadne wypowiedzenie warunków umów z SM „Dźwig” i „Klakson” z uwagi na:
- uwarunkowania techniczne nie pozwalają obecnie na oddzielenie dostawy wody na kilka podmiotów;
- faktura VAT z MPWIK dotyczy w ok. 80% kosztów wody zużytej przez mieszkańców SM „Czuby”;
- w interesie SM „Czuby” jest rozliczenie faktury z MPWiK z SM „Dźwig” i SM „Klakson”, które uczestniczą w kosztach w ok. 20%;
- oddzielenie techniczne dostawy wody zależy od kosztownej przebudowy sieci LPEC.
- SM „Czuby” – w świetle ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U.2024.757 tj. z dnia 2024.05.20) nie może świadczyć usługi dostarczania wody.
- usługę dostarczania wody może świadczyć przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne, na którą wymagane jest zezwolenie wydawane przez prezydenta miasta w drodze decyzji. Taryfy podlegają zatwierdzeniu przez organ regulacyjny.
Kierownik os. „Widok” wyjaśnił, że niedobór zimnej wody w ostatnich kwartałach sięgnął nawet kilkunastu procent i wynika z różnicy wskazań przez wodomierze odbiorców indywidualnych a wodomierzem głównym. Niedobory dotyczą rozliczeń wody dostarczanej przez dwie wymiennikownie:
- pierwsza dostarcza wodę do bloków przy ul. Szmaragdowej 4 i 16 w SM „Czuby” oraz przy ul. Szmaragdowej 8,10 i 18 w SM „Klakson”
- druga dostarcza wodę do bloków przy ul. Szmaragdowej 30, 34, 36 i 46 w SM „Czuby” oraz przy ul. Szmaragdowej 40, 42 i 44 w SM „Dźwig”.
Okres legalizacji wodomierzy zainstalowanych w mieszkaniach osiedla „Widok” kończy się w listopadzie 2025 roku i zaplanowana jest ich wymiana przed upływem tego terminu.
Administracja os. „Widok” na polecenie RPNO „Widok” zakorkowała wszystkie ujęcia wody w pomieszczeniach wspólnych, np. pralniach.
SM „Czuby” nie ma możliwości weryfikacji danych dotyczących zużycia wody podawanych przez spółdzielnie „Dźwig” i „Klakson”. Najlepszym wyjściem byłoby przeprowadzenie modernizacji sieci ciepłowniczej przez LPEC, tak, aby każda ze spółdzielni mogła rozliczać się indywidualnie.
Zespół radców prawnych przygotował aneksy do umów zmieniających ich warunki, ale nie zostały one jeszcze podpisane.
Sformułowano dwa wnioski formalne:
- Zobowiązanie Zarządu do przedstawienia planu wyjaśnienia tej sytuacji pod względem technicznym i prawnym i propozycji dalszych działań – przyjęty 17 głosami za, przeciw 0, wstrzymał się 1 głos.
- Sprawdzenie, czy istnieje możliwość obciążania powstałymi niedoborami SM „Klakson” i SM „Dźwig”.
Kierownik os. „Widok” zwrócił uwagę, że może być to niemożliwe, ponieważ spółdzielnie SM „Dźwig” i SM „Klakson” uczestniczą w kosztach za zimną wodę na podgrzanie, a powstałe niedobory są sumą zużycia zimnej wody oraz zimnej wody na podgrzanie.
Ad. 4 Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Regulaminie wyboru członków Zarządu SM „Czuby” w Lublinie.
Albert Poniemirski poinformował, że 20.01.2024 r. zgłosił wniosek do przewodniczącego RN o umieszczenie w porządku obrad RN projektu uchwały w brzmieniu:
Uchwała Nr … / … / 2025
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej “Czuby” w Lublinie
z dnia … .2025 r.
w sprawie: zmiany Regulaminu wyboru członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 26 Regulaminu Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie – Rada Nadzorcza uchwala co następuje:
§ 1
W Regulaminie wyboru członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby w Lublinie wprowadza się następujące zmiany:
1) § 5 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„Po przesłuchaniu wszystkich kandydatów Przewodniczący Rady zarządza dyskusję. Na czas dyskusji osoby
niebędące członkami Rady Nadzorczej opuszczają salę obrad.”
2) § 11 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„Po przesłuchaniu wszystkich kandydatów Przewodniczący Rady zarządza dyskusję. Na czas dyskusji osoby
niebędące członkami Rady Nadzorczej opuszczają salę obrad.”
§ 2
Wydaje się tekst jednolity Regulaminu wyboru członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby w Lublinie z uwzględnieniem zmiany zawartej w uchwale nr … / … / 2025 z dnia … .2025 r.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w trybie określonym w § 89 ust. 3 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej “Czuby” w Lublinie.
Uzasadnienie:
Zachowanie osób niebędących członkami RN podczas dyskusji nad wyborem prezesa na posiedzeniu dn. 09.01.2025 r., w szczególności wpływanie na przebieg i wyniki głosowań.
Zastępca przewodniczącego RN zarządziła dyskusję nad przedstawionym projektem uchwały.
Zdania co do tajności dyskusji były podzielone zarówno wśród członków RN, jak i członków spółdzielni, część osób proponowała, aby dyskusja była jawna i mogli jej się przysłuchiwać także członkowie spółdzielni.
Za podjęciem uchwały w brzmieniu zaproponowanym przez Albena Poniemirskiego oddano 6 głosów, przeciw 9 głosów, wstrzymały się 2 głosy.
Ad. 5 Zatwierdzenie kryteriów wyboru Prezesa Zarządu SM „Czuby“ w Lublinie oraz przyjęcie treści ogłoszenia o konkursie na stanowiska Prezesa Zarządu.
Rada Nadzorcza po dyskusji, w której ustalono, że:
- pisemną ofertę wraz z wymaganymi dokumentami należy składać w sekretariacie Spółdzielni lub przesłać listem do dnia 17.03.2025 r.
Propozycja została przyjęta 12 głosami za. - w treści ogłoszenia o konkursie na stanowisko Prezesa Zarządu należy umieścić telefon kontaktowy.
Propozycja została przyjęta 11 głosami za, wstrzymało się 4.
podjęła 11 głosami za, 4 wstrzymującymi się od głosu uchwałę następującej treści:
Uchwała Nr 49/11/2025
Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 13.02.2025 r.
w sprawie zatwierdzenia kryteriów wyboru Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie oraz przyjęcia treści ogłoszenia o konkursie na stanowisko Prezesa Zarządu.
Na podstawie § 87 ust. 1 pkt 32 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie w związku § 4 Regulaminu wyboru członków Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie, stanowiącego Załącznik Nr 1 do uchwały Nr 31/9/2024 Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie z dnia 7.11.2024 r. uchwala się co następuje:
§ 1
Rada Nadzorcza zatwierdza kryteria wyboru Prezesa Zarządu SM „Czuby” w Lublinie zawarte w treści ogłoszenia o konkursie na stanowisko Prezesa Zarządu, stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w trybie określonym w § 89 ust. 3 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
Załącznik Nr 1
do uchwały nr 49/11/2025
Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie
z dn. 13.02.2025 r.
Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie ogłasza konkurs na stanowisko Prezesa Zarządu.
Konkurs zostaje przeprowadzony w oparciu o Regulamin Wyboru Członków Zarządu stanowiący załącznik do uchwały Nr 31/9/2024 Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie z dn. 7.11.2024 r. opublikowany na stronie internetowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
Kandydat składający aplikację na stanowisko Prezesa Zarządu musi spełniać następujące warunki konieczne:
- wykształcenie wyższe;
- znajomość przepisów ustawy Prawo spółdzielcze, ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” oraz Regulaminu Pracy Zarządu SM „Czuby” w Lublinie dostępnych na stronie internetowej spółdzielni;
- znajomość zasad funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych;
- co najmniej 10-letni staż pracy, w tym 5-letni na stanowisku kierowniczym;
- posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystanie z pełni praw publicznych;
- złożenie oświadczenia kandydata o braku prawomocnego wyroku Sądu skazującego za przestępstwa karne lub karnoskarbowe;
- złożenie oświadczenia o gotowości zaprzestania prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do Spółdzielni w razie wyboru na stanowisko Prezesa Zarządu;
- brak pokrewieństwa, powinowactwa lub pozostawania w związku małżeńskim z członkami Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie;
- oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do objęcia stanowiska wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym;
- dyspozycyjność i możliwość podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy;
- otwartość i inicjatywa w rozwiązywaniu problemów mieszkańców.
Wymagania pożądane:
- znajomość ustawy o rachunkowości oraz zarządzania finansowego podmiotami gospodarczymi;
- umiejętność i doświadczenie w zakresie pozyskiwania środków zewnętrznych;
- znajomość prawa pracy i umiejętność kierowania zespołem;
- znajomość obsługi komputera;
- znajomość zagadnień dotyczących zarządzania nieruchomościami;
- znajomość aktualnych problemów SM „Czuby” i przedstawienie koncepcji ich rozwiązania.
Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest złożenie pisemnego zgłoszenia w terminie przewidzianym ogłoszeniem.
Zgłoszenie kandydata powinno zawierać:
- ofertę ze wskazaniem na jakie stanowisko aplikuje kandydat: Prezesa Zarządu;
- życiorys ze zdjęciem zawierający m.in. informację o wykształceniu, ścieżce kariery oraz danych do kontaktu z kandydatem (email, telefon);
- kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie (dyplomy, zaświadczenia, certyfikaty itp.) oraz kopie dokumentów potwierdzających wymagane doświadczenie zawodowe (świadectwa pracy, umowy, zaświadczenia, rekomendacje itp.);
- list motywacyjny ze wskazaniem doświadczenia w zarządzaniu zasobami ludzkimi;
- oświadczenie o braku prawomocnego wyroku Sądu skazującego za przestępstwa karne lub karnoskarbowe;
- oświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym;
- oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych;
- oświadczenie o korzystaniu z pełni praw publicznych;
- oświadczenie o gotowości zaprzestania działalności konkurencyjnej w stosunku do SM „Czuby” w Lublinie w razie wyboru na stanowisko Prezesa Zarządu;
- oświadczenie o braku pokrewieństwa, powinowactwa lub pozostawania w związku małżeńskim z członkami Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie;
- oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie przez Radę Nadzorczą SM „Czuby” w Lublinie danych osobowych zgodnie z obowiązującymi przepisami, na potrzeby przeprowadzenia konkursu i wyboru kandydata na stanowisko Prezesa Zarządu;
- oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem Wyboru Członków Zarządu stanowiącym załącznik do uchwały Nr 31/9/2024 Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie z dn. 7.11.2024 r.;
- podpisaną klauzulę informacyjną według wzoru zamieszczonego na stronie Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
Poza ww. dokumentami, kandydat może składać inne, niewymienione dokumenty, a poświadczające jego kompetencję do zajmowania stanowiska Prezesa Zarządu.
Pisemną ofertę wraz z wymaganymi dokumentami należy składać do dnia 17.03.2025 r w sekretariacie spółdzielni do godziny 17.00 lub przesłać listem poleconym z dopiskiem „Konkurs na Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie – nie otwierać”. Datą złożenia zgłoszenia, jest data wpływu pisma do spółdzielni.
Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje mogą zostać złożone w kopiach. W razie zakwalifikowania kandydata do kolejnego etapu konkursu, w trakcie udzielenia głosu kandydatowi Rada Nadzorcza może poprosić kandydata o przedstawienie oryginałów dokumentów lub notarialnie poświadczonych kopii do wglądu. W trakcie udzielania głosu kandydat może zostać zapytany o znajomość aktualnych problemów SM „Czuby” w Lublinie i przedstawienie koncepcji ich rozwiązania.
Ogłoszenie o konkursie zostanie opublikowane w prasie, w tym lokalnej prasie oraz umieszczone na stronie internetowej spółdzielni i portalach zewnętrznych.
Rada Nadzorcza zastrzega sobie prawo odwołania konkursu na każdym etapie bez podania przyczyny.
oraz treści ogłoszenia
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby” w Lublinie
Ogłasza
Konkurs na stanowisko
Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby w Lublinie
Szczegółowe informacje uzyskać można na stronie www.smczuby.pl
w zakładce Aktualności, Ogłoszenia.
oraz telefonicznie pod numerem 81 464 17 04
Ad. 6 Informacja Zarządu nt. ponoszonych przez członków spółdzielni opłat czynszowych.
Zastępca prezesa ds. finansowych przedstawiła członkom Rady Nadzorczej i omówiła;
- Stawki czynszowe 2025 r.
- Główne obowiązki dla spółdzielni wynikające od dnia1 lipca 2025 r. z uchwałynr 231/VII/2024 Rady Miasta Lublin z dnia 19.12.2024 w sprawie wyboru ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty.
- wystosować osobne pisma do Prezydenta Miasta Lublina, Wojewody Lubelskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta
Główne zapisy uchwały:
- ilość zużytej wody z danej nieruchomości, stanowiącej iloczyn zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 13,20 zł/m3 (zbierane w sposób selektywny) lub 26,40 zł/m3 (bez wypełniania obowiązku zbierania selektywnego)
- przez ilość zużytej wody rozumie się średniomiesięczne zużycie wody obliczone za okres 6 miesięcy poprzedzający złożenie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w oparciu o wskazanie wodomierza głównego przypisanego do danej nieruchomości
- okresem rozliczeniowym jest okres 6 miesięcy, a zmiany ilości wody występujące w trakcie okresu rozliczeniowego nie wpływają na wysokość opłaty, wyjątkiem jest, gdy zmiana ilości zużytej wody jest wynikiem zmiany właściciela nieruchomości lub jej części (lokalu mieszkalnego)
- w przypadku nieruchomości niewyposażonej w wodomierz główny, niepodłączonej do sieci głównej wodociągowej lub dla której brak jest danych dotyczących średniego zużycia wody za okres 6 miesięcy podstawę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn przeciętnej normy zużycia wody wynoszącej 3m3 na mieszkańca zamieszkującego nieruchomość i stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 13,20 zł/m3 (zbierane w sposób selektywny) lub 26,40 zł/m3 (bez wypełniania obowiązku zbierania selektywnego).
- wystosować osobne pisma do Prezydenta Miasta Lublina, Wojewody Lubelskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta
- Problemy SM „Czuby” dot. opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi od VII 2025
- WYMIENNIKOWNIE Brak zapisów dotyczących rozliczenia zimnej wody zużytej do podgrzewu wody w osiedlowych wymiennikowniach LPEC. Woda do podgrzania nie przepływa przez wodomierz budynkowy zimnej wody. Jest kilka nieruchomości wielobudynkowych w których pojedyncze budynki w nieruchomości są podłączone do różnych wymiennikowni.
- WSPÓLNE WYMIENNIKOWNIE Brak zapisów do rozliczenia zużycia zimnej wody do podgrzania przez osiedlowe wymiennikownie dla innych właścicieli np. SM „Dźwig”, SM „Klakson”. Brak zapisów kto powinien złożyć stosowną deklarację w przypadku, gdy wodomierz znajdujący się w wymiennikowni grupowej mierzy ilość metrów sześciennych wody przeznaczonej do podgrzewu, a odbiorcami jest kilka spółdzielni.
- WODOMIERZE GŁÓWNE WODOMIERZE INDYWIDUALNE Naliczanie opłat na podstawie wskazań głównego wodomierza budynku prowadzi do powstawania różnic między zużyciem odczytanym na wodomierzu głównym a sumą zużycia w poszczególnych lokalach. Różnice te wynikają z zużycia wody w częściach wspólnych (np. podlewanie zieleni, mycie powierzchni wspólnych) oraz awarii instalacji wodnej, nieszczelności instalacji, niedokładności wodomierzy, wycieków, błędów pomiarowych. Uchwała nie precyzuje, kto ma pokryć te różnice, co w praktyce może oznaczać dodatkowe, nieuzasadnione obciążenie finansowe dla mieszkańców. Spółdzielnia jako płatnik naliczonej opłaty za cały budynek, będzie zmuszona rozłożyć koszty wynikające z różnic na wszystkich mieszkańców.
- LOKALE USŁUGOWE Przyjęte zasady do ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami nie uwzględniają zużycia wody przez lokale usługowe, które indywidualnie mają zawarte umowy i wnoszą opłatę za gospodarowanie odpadami.
- FAKTURY MPWIK Faktury wystawione przez MPWiK dotyczące zużycia zimnej wody w czerwcu, obejmują również zużycie z części lipca, a spółdzielnia otrzyma faktury dopiero w drugiej połowie lipca.
- TERMINY Brak możliwości zawiadomienia w terminie (do 30.06.2025) właścicieli lokali o wysokości opłaty obowiązującej od lipca.
- BRAK ZWIĄZKU WODA = OPDADY Metoda naliczania opłat na podstawie średniomiesięcznego zużycia wody jest oderwana od rzeczywistej ilości wytwarzanych odpadów. W praktyce mieszkańcy, którzy zużywają więcej wody (np. ze względów zdrowotnych, rodzin wielodzietnych, lokali użytkowych), mogą być niesprawiedliwie obciążeni wyższymi opłatami, mimo że ilość produkowanych przez nich odpadów nie wzrasta proporcjonalnie.
- STAŁA OPŁATA PRZEZ OKRES 6 MIESIĘCY Ustalenie wysokości opłaty na podstawie średniego zużycia z ostatnich 6 miesięcy i brak możliwości jej korekty w trakcie okresu rozliczeniowego wprowadza dodatkową sztywność i brak elastyczności w systemie. Może to prowadzić do sytuacji, w której mieszkańcy będą płacić zawyżone opłaty w przypadku zmniejszenia zużycia wody, np. podczas dłuższej nieobecności lub zmiany sposobu korzystania z lokalu.
- HYDROFORNIE Wyliczenie opłaty za gospodarowanie odpadami w przypadku dostawy wody zimnej i ciepłej wody użytkowej przez hydrofornie do kilku budynków. Wodomierz główny znajduje się w hydroforni skąd dostarczana jest zimna woda do lokali powyżej IV piętra (wieżowiec) oraz dostarczana jest ciepła woda użytkowa do wieżowca oraz wszystkich budynków podłączonych do hydroforni. Rozliczenie wody odbywa się na podstawie odczytów wodomierzy ciepłej wody w lokalach.
- AWARIE Uchwała nie zawiera informacji co w przypadku awarii instalacji wodociągowej wodomierza głównego oraz wodomierzy indywidualnych w mieszkaniach.
- KARY Brak narzędzi do kontroli prawidłowej segregacji śmieci.
- PROBLEMY TECHNICZNE I ORGANIZACYJNE Wdrożenie nowego systemu wymaga dostosowania infrastruktury technicznej i skutecznego monitorowania zużycia wody w każdym lokalu. Proces ten może wiązać się z dodatkowymi kosztami i utrudnieniami zarówno dla spółdzielni jak i mieszkańców.
Poinformowała, że Zarząd w celu zaznajomienia członków SM „Czuby” z obowiązkami dla spółdzielni wynikającymi od dnia1 lipca 2025 r. z uchwały nr 231/VII/2024 Rady Miasta Lublin z dnia 19.12.2024 w sprawie wyboru ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki tej opłaty postanowił:
- wystosować osobne pisma do Prezydenta Miasta Lublina, Wojewody Lubelskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta;
- dołączyć do dostarczanego w formie pisemnej do mieszkańców wydruku z opłatami czynszowymi informację o planowanych zmianach w rozliczaniu opłaty za śmieci;
- umieścić informację o zmianach na stronie internetowej spółdzielni oraz tablicach informacyjnych na klatkach i tablicach osiedlowych;
- podjęcie działań nie tylko jako spółdzielnia, ale także jako mieszkańcy.
Rada Nadzorcza po dyskusji, 18 głosami za, zobowiązała Zarząd do wyjaśnienia:
- kwestii opłaty abonamentowej RTV na osiedlu „Widok” (brak tej pozycji w czynszu na innych osiedlach);
- ile mieszkańców osiedla „Widok” płaci za ten abonament;
- sprawdzenia możliwość odprowadzania do miasta opłaty za śmiecie tylko od tych członków spółdzielni, którzy uiszczają tę opłatę w czynszu;
- ustalenia, na które części składowe czynszu lub w jakich proporcjach powinna być księgowana wnoszona przez członka niepełna kwota czynszu.
Ad. 7 Podjęcie uchwał w sprawie
- miesięcznej stawki opłaty na fundusz remontowy oraz utworzenia funduszu remontowego celowego na naprawę i wzmocnienie ścian osłonowych nieruchomości przy ul. Watykańskiej 4, 6, 8, 10.
Zastępca przewodniczącego RN zarządziła dyskusje nad projektem uchwały w sprawie miesięcznej stawki opłaty na fundusz remontowy oraz utworzenia funduszu remontowego celowego na naprawę i wzmocnienie ścian osłonowych nieruchomości przy ul. Watykańskiej 4, 6, 8, 10.
Rada Nadzorcza w toku dyskusji zobowiązała wnioskodawcę (Alberta Poniemirskiego) do uzupełnienie projektu uchwały tj. wskazania, na których uchwałach RPNO „Ruta” oparte są zapisy zawarte w przedstawionym projekcie uchwały.
Po wskazaniu w uzasadnieniu, że chodzi o uchwały RPNO „Ruta”: Nr 22/2024 z dn. 04.12.2024 r. w sprawie uchwalenia planu gospodarczo-finansowego osiedla „Ruta” na rok 2025 oraz Nr 2/2025 z dn. 29.01.2025 w sprawie zmiany w planie wydatków z funduszu remontowego na rok 2025 dla nieruchomości przy ul. Watykańskiej 4, 6, 8, 10, Rada Nadzorcza 17 głosami za, 1 wstrzymującym się od głosu podjęła uchwałę następującej treści:
UCHWAŁA NR 50/10/2025
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 13.02.2025 r.
w sprawie: miesięcznej stawki opłaty na fundusz remontowy oraz utworzenia funduszu remontowego celowego na naprawę i wzmocnienie ścian osłonowych nieruchomości przy ul. Watykańskiej 4, 6, 8, 10
Na podstawie § 87 ust. 1 pkt 4 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie i § 26 Regulaminu gospodarki finansowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie, w zw. z § 6 ust.2 pkt 2 Regulaminu rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalania opłat za używanie lokali, Rada Nadzorcza uchwala, co następuje:
§ 1
- Z dniem 1 kwietnia 2025 roku tworzy się fundusz remontowy celowy na naprawę i wzmocnienie ścian osłonowych nieruchomości ER-14 Watykańska 4, 6, 8, 10.
- Od dnia 1 kwietnia 2025 roku do końca finansowania przedsięwzięcia wprowadza się podział stawki miesięcznej na fundusz remontowy w nieruchomości ER-14 Watykańska 4, 6, 8, 10 na:
- fundusz remontowy nieruchomości – 0,55 zł/m2 powierzchni użytkowej lokali,
- fundusz remontowy celowy z przeznaczeniem na naprawę i wzmocnienie ścian osłonowych – 1,00 zł/m2 powierzchni użytkowej lokali,
- fundusz remontowy wspólny – 0,05 zł/m2 powierzchni użytkowej lokali.
§ 2
Z dniem 01.04.2025 r. z funduszu remontowego nieruchomości ER-14 Watykańska 4, 6, 8, 10, którego stan naliczeń na dzień 30.09.2024 wynosi 843 242,49 zł dokonuje się alokacji kwoty 700 tys. zł na fundusz remontowy celowy z przeznaczeniem na naprawę i wzmocnienie ścian osłonowych.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób określony w § 89 ust, 3 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
Uzasadnienie:
- Uchwały RPNO „Ruta”:
- Nr 22/2024 z dn. 04.12.2024 r. w sprawie uchwalenia planu gospodarczo-finansowego osiedla „Ruta” na rok 2025
- Nr 2/2025 z dn. 29.01.2025 r. w sprawie zmiany w planie wydatków z funduszu remontowego na rok 2025 dla nieruchomości przy ul. Watykańskiej 4,6,8,10
- Potrzeba naprawy i wzmocnienia ścian osłonowych budynków nieruchomości ER-14 Watykańska 4, 6, 8, 10.
- Kalkulacja miesięcznej stawki na fundusz remontowy od 01.04.2025 (§ 1 ust. 2):
- Kwota z wycenionego planu robót remontowych na 2025 – 97 000 tys. zł
- Powierzchnia lokali (mieszkalne, użytkowe, garaże) – 14 627,75 m2
- Stawka miesięczna: 97 000 / 14 627,75 / 12 = 0,55 zł/m2
- Kwota rezerwy: BO 2025 – ok. 150 tys. zł (patrz pkt 4 poniżej)
- Wysokość stawki na fundusz remontowy celowy z przeznaczeniem na naprawę i wzmocnienie ścian osłonowych – 1,00 zł/m2 powierzchni użytkowej lokali (§ 1 ust. 2):
- Ustalenie ze spotkania mieszkańców nieruchomości Watykańska z dn. 24.11.2024
- Lista podpisów mieszkańców nieruchomości Watykańska dostarczona do Administracji Osiedla dn. 02.12.2024 (131 podpisów)
- Kwota alokacji do funduszu remontowego celowego z dniem 01.04.2025 (§ 2) – 700 tys. zł, stan naliczeń funduszu remontowego nieruchomości ER-14 Watykańska 4, 6, 8, 10 na dzień 30.09.2024 – 843 242,49 zł, prognozowany na dzień 31.12.2024 (z uwzględnieniem tempa wydatkowania środków w latach 2022, 23 i I poł. 2024) – ok. 850 tys. zł Prognozowany bilans otwarcia 2025 na funduszu remontowym nieruchomości Watykańska po alokacji 700 tys. zł do funduszu celowego – ok. 150 tys. zł
Ad. 7 Podjęcie uchwały w sprawie
- zmiany Regulaminu Pracy Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że członkowie komisji, której przewodniczy po zapoznaniu się na posiedzeniu 10.02.2025 r. z projektem zmian do regulaminu oraz po dyskusji, w której skupiono się nad wyjaśnieniem: kto był inicjatorem zgłoszonej zmiany, czy jest to wniosek Zarządu w obecnym składzie, powodu, dla którego zaproponowano zmiany regulaminu, jaki wpływ będzie miała wprowadzona zmiana na pracę Zarządu.
postanowili rekomendować Radzie Nadzorczej podjęcie uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Pracy Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie w wersji przedłożonej do zaopiniowania przez komisję.
Zastępca Prezesa ds. finansowych wyjaśniła, że przedstawiony pod obrady Rady Nadzorczej projekt zmian regulaminu, to projekt Zarządu w obecnym składzie. Zarząd uważa, że decyzje dotyczące spraw pracowniczych jak np. wysokość premii, podwyżka wynagrodzenia powinny być podejmowane w całym składzie Zarządu, a nie tylko jednoosobowo przez Prezesa.
Radca prawny, poinformował, że według obowiązujących dokumentów, o sprawach pracowniczych może decydować zarówno Prezes jak i cały Zarząd.
Dyskusja została zakończona wnioskiem formalnym o jej zakończenie. Wniosek został przyjęty 17 głosami za, przeciw 0, wstrzymał się 1.
Rada Nadzorcza 14 głosami za, przeciw 0, wstrzymujących się 4 podjęła uchwałę następującej treści:
UCHWAŁA Nr 51/3/2025
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 13.02.2025 r.
w sprawie zmiany Regulaminu Pracy Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie, działając na podstawie § 87 ust. 1 pkt 24 Statutu Spółdzielni, uchwala, co następuje:
§ 1
W Regulaminie Pracy Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie wprowadza się następujące zmiany:
- w § 5 pkt 7 otrzymuje brzmienie:
„dokonywanie za pracodawcę wszystkich czynności z zakresu prawa pracy, a w szczególności zwalnianie, zatrudnianie, ustalanie wysokości i dokonywanie zmian wynagrodzenia, udzielanie kar porządkowych, przyznawanie nagród, świadczeń socjalnych z ZFŚS oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy,”; - § 13 otrzymuje brzmienie:
„Prezes Zarządu kieruje bieżącą działalnością gospodarczą spółdzielni w ramach uchwał Zarządu.”; - § 27 otrzymuje brzmienie:
„Regulamin w powyższym brzmieniu wchodzi w życie z dniem podjęcia uchwały Rady Nadzorczej Nr 51/3/2025 z dnia 13 lutego 2025 r.”
§ 2
Uchwala się tekst jednolity Regulaminu Pracy Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób określony w § 89 ust. 3 Statutu Spółdzielni.
Załącznik
do uchwały nr 51/3/2025
Rady Nadzorczej
SM „Czuby” Lublinie
z dnia 13.02.2025 r.
Regulamin
Pracy Zarządu
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie, zwany dalej „Zarządem”, działa na podstawie ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2021 poz. 648) oraz ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2021 poz. 1208 z późn. zm.), Statutu Spółdzielni oraz niniejszego Regulaminu uchwalonego przez Radę Nadzorczą.
§ 2
- Zarząd kieruje działalnością Spółdzielni, zarządza jej majątkiem oraz reprezentuje Spółdzielnię na zewnątrz. Do Zarządu należy podejmowanie decyzji nie zastrzeżonych w ustawie lub Statucie Spółdzielni innym jej organom.
- Realizacja przez Zarząd zadań odbywa się przy współdziałaniu z Radą Nadzorczą lub innymi organami Spółdzielni, jeżeli tego wymagają przepisy ustawy lub Statutu Spółdzielni.
§ 3
Zasady wyboru i odwoływania Członków Zarządu określa Statut Spółdzielni, Regulamin wyboru członków Zarządu SM „Czuby” w Lublinie i Regulamin odwoływania członków Zarządu SM „Czuby” w Lublinie.
II. ZAKRES I ZASADY DZIAŁANIA ZARZĄDU
§ 4
Zarząd wykonuje swoje funkcje kolegialnie, podejmuje uchwały w zakresie przewidzianym w § 5 niniejszego regulaminu. Podjęte przez Zarząd decyzje i czynności stanowią podstawę prawną do jednoosobowego ich wykonywania dla Prezesa i pozostałych Członków Zarządu.
§ 5
Do kompetencji Zarządu należy podejmowanie uchwał niezastrzeżonych w ustawie lub Statucie dla innych organów, a w szczególności:
- reprezentowanie Spółdzielni wobec władz, urzędów i instytucji a także osób trzecich,
- przyjęcia w poczet członków Spółdzielni,
- sporządzanie projektów planów gospodarczo-finansowych Spółdzielni oraz programów działalności kulturalno-oświatowej Spółdzielni,
- prowadzenie gospodarki Spółdzielni w ramach uchwalonych planów i wykonywanie związanych z nimi czynności organizacyjnych i finansowych,
- sporządzanie projektów sposobu podziału zysku netto lub pokrycia strat,
- ustalanie zasad prowadzenia bieżącej działalności Spółdzielni dla wykonania zadań statutowych oraz uchwał Walnego Zgromadzenia i Rady Nadzorczej Spółdzielni,
- dokonywanie za pracodawcę wszystkich czynności z zakresu prawa pracy, a w szczególności zwalnianie, zatrudnianie, ustalanie wysokości i dokonywanie zmian wynagrodzenia, udzielanie kar porządkowych, przyznawanie nagród, świadczeń socjalnych z ZFŚS oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy,
- podpisywanie jako strona zakładowego układu zbiorowego pracy oraz protokołów dodatkowych,
- przedkładanie Radzie Nadzorczej do zatwierdzenia projektów struktury organizacyjnej Spółdzielni,
- uchwalanie regulaminu pracy osób pozostających w stosunku pracy i innych wewnętrznych regulaminów związanych z ich pracą w Spółdzielni,
- zwoływanie Walnego Zgromadzenia oraz ustalanie proponowanego porządku obrad,
- sporządzanie sprawozdań rocznych i sprawozdań finansowych oraz przedkładanie ich do zatwierdzenia Walnemu Zgromadzeniu,
- analiza działalności Spółdzielni na podstawie ustaleń w wyniku jej lustracji oraz przedkładanie Radzie Nadzorczej wniosków w sprawie sposobu wykonania zaleceń polustracyjnych,
- nabywanie lub zbywanie środków trwałych, których nabycie lub zbycie nie jest zastrzeżone w Statucie do decyzji innych organów Spółdzielni,
- odpisywanie na straty, o ile wartość straty nie przekracza 10. krotnej wysokości obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za pracę
- zabezpieczenie majątku Spółdzielni,
- udzielanie pełnomocnictw,
- zawieranie umów o:
- budowę lokalu,
- ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
- ustanowienie odrębnej własności lokalu,
- przeniesienie własności domów lub lokali,
- najem lokali mieszkalnych, użytkowych i dzierżawy terenu,
- wybór ofert i ustalanie stawek opłat za wynajem lokali użytkowych, powierzchni reklamowych oraz za dzierżawę terenu,
- występowanie do sądu z żądaniem sprzedaży lokalu w drodze licytacji, w przypadkach przewidzianych w § 38a Statutu,
- zaciąganie kredytów bankowych i innych zobowiązań do wysokości określonej w przez Walne Zgromadzenie (§ 79 pkt 8 Statutu Spółdzielni).
§ 6
Postanowienia § 5 nie wyłączają uprawnień Zarządu do podejmowania uchwał w każdej sprawie dotyczącej bieżącej działalności Spółdzielni przedłożonej do jego rozpatrzenia przez Członka Zarządu lub inne organy Spółdzielni.
§ 7
- Uchwały i postanowienia Zarządu podejmowane są na jego posiedzeniach.
- W sprawach niecierpiących zwłoki Zarząd może podjąć uchwałę lub postanowienie w drodze kurendy /obiegiem/, z tym, że należy je wpisać do protokołu na najbliższym posiedzeniu Zarządu.
§ 8
Do ważności uchwał i postanowień Zarządu wymagana jest obecność co najmniej dwóch Członków Zarządu.
Uchwały i postanowienia Zarządu zapadają zwykłą większością głosów.
III. PODZIAŁ PRACY W ZARZĄDZIE
§ 9
Zarząd składa się z 3 osób, w tym prezesa i jego zastępców wybranych przez Radę Nadzorczą. Prezes i jego zastępcy powinni posiadać niezbędne dla tej funkcji kwalifikacje.
§ 10
- Do zakresu działania Członków Zarządu należy:
- udział w posiedzeniach Zarządu oraz w podejmowaniu uchwał, postanowień i innych czynności przewidzianych do kompetencji Zarządu,
- wydawanie decyzji związanych z wykonaniem uchwał i postanowień Zarządu oraz uchwał Rady Nadzorczej i Walnego Zgromadzenia na wyznaczonym im odcinku pracy Spółdzielni.
- Członkowie Zarządu, niezależnie od współudziału w kolegialnym zarządzaniu sprawami Spółdzielni kierują i sprawują osobisty nadzór nad pracą jednostek organizacyjnych, przypisanych im w uchwalonej przez Radę strukturze organizacyjnej Spółdzielni.
- Członkowie Zarządu zobowiązani są do bieżącego kontrolowania przebiegu wykonania uchwał i postanowień Zarządu na wyznaczonym odcinku pracy oraz składania na posiedzeniach Zarządu informacji o przebiegu ich realizacji.
- Członek Zarządu winny czynu lub zaniedbania, przez które Spółdzielnia poniosła szkodę, odpowiada za nią osobiście – na zasadach przewidzianych w ustawie.
§ 11
- W okresie między posiedzeniami Zarządu ogólne kierownictwo, nadzór i kontrola całokształtu bieżącej działalności Spółdzielni należy do Prezesa, który w zakresie nie zastrzeżonym do kolegialnych decyzji Zarządu podejmuje decyzje niezbędne do właściwego wykonania zadań.
- Prezesowi Zarządu w wykonywaniu jego funkcji, o których mowa w ust. 1 podporządkowani są pozostali Członkowie Zarządu.
- Pracami Zarządu kieruje Prezes.
- Do zakresu działania Prezesa Zarządu oprócz zadań, o których mowa w § 10 niniejszego regulaminu, należy w szczególności:
- reprezentowanie Zarządu wobec pozostałych organów Spółdzielni,
- koordynowanie pracy pozostałych Członków Zarządu,
- zwoływanie i prowadzenie posiedzeń Zarządu,
- składanie w imieniu Zarządu sprawozdań i innych materiałów Zarządu oraz przedstawianie stosownych wniosków Radzie Nadzorczej i innym organom Spółdzielni,
- wydawanie koniecznych zarządzeń i decyzji wynikających z wprowadzenia na terenie Spółdzielni obowiązujących przepisów prawa, bądź też z konkretnych potrzeb związanych z bieżącym funkcjonowaniem Spółdzielni.
- W przypadku czasowej nieobecności Prezesa jego funkcje pełni upoważniony przez niego Członek Zarządu.
- Prezes Zarządu może również w okresie pełnienia obowiązków przekazać niektóre swoje uprawnienia innemu Członkowi Zarządu lub pełnomocnikowi Zarządu.
§ 12
- Do zakresu działania Zastępcy Prezesa Zarządu należy wykonywanie zadań i uprawnień, o których mowa w § 10 niniejszego regulaminu w zakresie powierzonych mu zagadnień oraz bezpośrednio podporządkowanych komórek organizacyjnych Spółdzielni oraz podejmowanie decyzji nie zastrzeżonych do właściwości Zarządu lub Prezesa – w granicach upoważnień udzielonych mu przez Radę i Zarząd Spółdzielni.
- Prezes Zarządu może wstrzymać wykonanie decyzji Członka Zarządu. W takim przypadku sprawa winna być przedstawiona do rozstrzygnięcia przez Zarząd na najbliższym posiedzeniu.
§ 13
Prezes Zarządu kieruje bieżącą działalnością gospodarczą Spółdzielni w ramach uchwał Zarządu.
§ 14
- Oświadczenie woli za Spółdzielnię składają przynajmniej dwaj Członkowie Zarządu lub jeden Członek Zarządu i osoba przez Zarząd do tego upoważniona /pełnomocnik/.
- Oświadczenia, o których mowa w ust. 1 składa się w ten sposób, że pod nazwą Spółdzielni osoby upoważnione do ich składania zamieszczają swoje podpisy.
- Oświadczenia pisemne skierowane do Spółdzielni, a złożone w jej lokalu albo jednemu Członkowi Zarządu, mają skutek prawny wobec Spółdzielni.
§ 15
- Zarząd może udzielić jednemu z członków Zarządu lub innej osobie pełnomocnictwa do dokonywania czynności prawnych związanych z kierowaniem bieżącą działalnością gospodarczą Spółdzielni lub jej wyodrębnionej organizacyjnie i gospodarczo jednostki.
- Zarząd może udzielić pełnomocnictw do dokonywania czynności prawnych określonego rodzaju lub czynności szczególnych.
§ 16
Zarząd może powoływać komisje wnioskujące, opiniodawcze lub doradcze. Zakres i zasady działania tych komisji oraz ich skład osobowy określają regulaminy uchwalone przez Zarząd.
IV. TRYB ODBYWANIA POSIEDZEŃ ZARZĄDU
§ 17
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes lub upoważniony przez niego Członek Zarządu. Jeżeli jedna z tych osób nie może zwołać posiedzenia Zarządu, posiedzenie to zwołuje Członek Zarządu wskazany przez Radę Nadzorczą. Posiedzenia Zarządu odbywają się raz w tygodniu.
- Prezes Zarządu, z własnej inicjatywy lub na wniosek Członka Zarządu może zwołać posiedzenie Zarządu dla rozpatrzenia spraw nie cierpiących zwłoki. Posiedzenie Zarządu powinno być zwołane także na żądanie Rady Nadzorczej Spółdzielni.
§ 18 – (skreślony)
§ 19
W posiedzeniach Zarządu mogą brać udział z głosem doradczym przewodniczący Rady Nadzorczej lub inny upoważniony przez niego członek Rady, przedstawiciele związku rewizyjnego, w którym Spółdzielnia jest zrzeszona, członkowie i pracownicy Spółdzielni, których wnioski lub sprawy są przedmiotem posiedzenia oraz przedstawiciele związków zawodowych w przypadku podejmowania decyzji w sprawach pracowniczych.
§ 20
- Porządek dzienny posiedzenia Zarządu powinien zawierać sprawy wynikające z bieżącej działalności Spółdzielni, a ponadto przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia, sprawozdanie Prezesa lub innego Członka Zarządu z wykonania podjętych przez Zarząd uchwał i postanowień oraz sprawozdanie Prezesa z wykonania zaleceń Rady Nadzorczej Spółdzielni.
- Niezbędne materiały dotyczące porządku obrad Zarządu powinny być doręczone Członkom Zarządu i innym zainteresowanym osobom w terminie umożliwiającym zapoznanie się z materiałami.
§ 21
- Posiedzeniom Zarządu przewodniczy Prezes lub upoważniony przez niego Członek Zarządu.
- Sprawy będące przedmiotem obrad Zarządu referują członkowie Zarządu lub za zgodą przewodniczącego posiedzenia wyznaczeni pracownicy Spółdzielni, bądź też inne zaproszone osoby.
- Za prawidłowe przygotowanie materiałów, które mają być przedmiotem obrad odpowiada właściwy Członek Zarządu, zgodnie z podziałem czynności, o którym mowa w § 10.
§ 22
- Posiedzenia Zarządu są protokołowane. Protokół podpisują przynajmniej dwaj Członkowie Zarządu obecni na posiedzeniu i protokólant.
- Protokół z posiedzenia powinien zawierać:
- kolejny numer, datę,
- listę obecnych na posiedzeniu,
- porządek obrad,
- zwięzłe streszczenie referowanych spraw oraz treść oświadczeń zgłoszonych do protokołu,
- stwierdzenie powzięcia uchwały lub postanowienia, ich pełny tekst, jeżeli nie są one dołączone do protokołu w formie załącznika, względnie stwierdzenie odmiennego załatwienia sprawy,
- wyniki głosowania.
- Sporządzone w formie załączników do protokołu uchwały i postanowienia Zarządu powinny być podpisane przez co najmniej dwóch Członków Zarządu obecnych na posiedzeniu.
- Rejestr uchwał i postanowień Zarządu prowadzi specjalista ds. samorządowych.
- Oryginały uchwał, postanowień i innych dokumentów oraz książkę protokołów z posiedzeń Zarządu przechowuje specjalista ds. samorządowych Zarządu w lokalu Spółdzielni, tak by zawsze były dostępne dla członków spółdzielni.
V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 23
- Z chwilą dokonania zmian w składzie Zarządu nowo wybrany Członek /Członkowie/ Zarządu rozpoczyna swą działalność w oparciu o protokolarne przejęcie zadań i wyznaczonych odcinków pracy od ustępującego Członka /Członków/ Zarządu.
- Protokół przejęcia powinien obejmować opis stanu faktycznego na przejmowanych odcinkach działalności Spółdzielni na dzień przekazania, ze szczególnym uwzględnieniem spraw w toku, podjętych zobowiązań i zaległości w pracy.
- W przypadku dokonania zmian w całym składzie Zarządu do protokołu przejęcia należy dołączyć:
- wyciąg z rejestru sądowego Spółdzielni,
- wykaz należności i zobowiązań finansowych Spółdzielni,
- księgi protokołów oraz inne dokumenty.
§ 24
- Protokół przejęcia powinien być sporządzony w 3-ch jednobrzmiących egzemplarzach przy udziale przedstawiciela Rady Nadzorczej Spółdzielni.
- Protokół po podpisaniu przez ustępującego i nowo wybranego Członka /Członków/ Zarządu oraz przedstawiciela Rady Nadzorczej obecnego przy przejmowaniu, otrzymują bezpośrednio zainteresowani oraz Prezes Zarządu przejmującego.
§ 25
- Bezzwłocznie po wyborze – Zarząd Spółdzielni zobowiązany jest zgłosić do Sądu Rejestrowego imiona i nazwiska nowo wybranych i ustępujących Członków Zarządu – celem dokonania stosownych wpisów i skreśleń w rejestrze sądowym Spółdzielni.
- Zgłoszeniu podlegają również wszelkie zmiany i uzupełnienia dotyczące pełnomocników Zarządu do dokonywania czynności związanych z kierowaniem bieżącą działalnością gospodarczą Spółdzielni lub jej zakładu.
§ 26
Pierwsze posiedzenie Zarządu w uzupełnionym lub zmienionym składzie powinno w porządku dziennym przewidywać dokonanie podziału czynności pomiędzy nowych Członków Zarządu, zapoznanie ich z regulaminem pracy Zarządu oraz ustalenie planu działania na tle protokołu przejęcia. Czynności te powinny być dokonane przy udziale przewodniczącego Rady Nadzorczej oraz odnotowane w protokole Zarządu.
§ 27
Regulamin w powyższym brzmieniu wchodzi w życie z dniem podjęcia uchwały Rady Nadzorczej Nr 51/3/2025 z dnia 13.02.2025 r.
Ad. 7 Przyjęcie uchwały w sprawie
- zmian w Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach SM „Czuby“ w Lublinie.
Zastępca przewodniczącego Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji przedstawił rekomendację komisji, aby przyjąć zmianę regulaminu dotyczącą remontu balkonów i loggie tj. w § 6 uchyla się pkt 12 w brzmieniu: „naprawa, wymiana lub odnowienie balkonów lub loggii w zakresie izolacji przeciwwodnej, posadzek: cementowych, z płytek ceramicznych itp. wraz z ich uszczelnieniem przeciwwodnym, malowania od strony wewnętrznej sufitów balkonów/loggii oraz malowania balustrad balkonowych i parapetów zewnętrznych, w przypadku stwierdzenia przecieków, awarii lub zagrożenia struktury budynku, potwierdzonych operatem technicznym, sporządzonym przez Spółdzielnię “
Po dyskusji Rada Nadzorcza 12 głosami za, 4 przeciwnymi i 2 wstrzymującymi się od głosu postanowiła przełożyć realizację punktu „Podjęcie uchwały w sprawie zmianw Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach SM „Czuby“ w Lublinie na następne posiedzenie Rady.
Rada Nadzorcza zajmie się ponownie tym tematem po zaopiniowaniu przez Komisję GZMi I wszystkich zmian skierowanych do powyższego regulaminu.
Ad. 8 Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr 7/22/2023 z dnia 21.06.2023 r. w sprawie wyboru prezydium Rady Nadzorczej SM „Czuby“ w Lublinie – kadencja 2023-2026.
Zastępca przewodniczącego zarządziła zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego Komisji Gospodarki zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji.
Zgłoszono następujące kandydatury na Przewodniczącego Komisji GZMiI:
- Konrad Gładosz – wyraził zgodę
- Krystian Farion – wyraził zgodę
Wniosek o zamknięcie listy został przyjęty – 17 głosów za.
W czasie głosowania na poszczególnych kandydatów oddano następującą liczbę głosów:
Za wyborem Konrada Gładosza na przewodniczącego komisji oddano 9 głosów.
Za wyborem Krystiana Fariona na przewodniczącego komisji oddano 5 głosów.
Rada Nadzorcza 17 głosami za podjęła uchwałę następującej treści:
Uchwała Nr 47/15/2025
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 13 lutego 2025 r.
w sprawie: zmiany uchwały Nr 7/22/2023 z dnia 21.06.2023 r. w sprawie wyboru prezydium Rady Nadzorczej
SM „Czuby” w Lublinie – kadencja 2023-2026.
Na podstawie § 89 ust.1 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie i § 14 ust. 1 Regulaminu Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie, uchwala się co następuje:
§ 1
W Uchwale Rady Nadzorczej Nr 7/22/2023 z dnia 21.06.2023 r. w sprawie wyboru prezydium Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie – kadencja 2023-2026, wprowadza się następujące zmiany:
§ 1 pkt 6 otrzymuje brzmienie: Komisja Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji – Konrad Gładosz
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w trybie określonym w 89 ust. 3 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
Ad. 9 Rozpatrzenie skargi na działalność Zarządu SM „Czuby“ w Lublinie z dn. 30.08.2024 r.
Zastępca Przewodniczącego Komisji GZMiI poinformował, że członkowie Komisji po przeanalizowaniu:
- Skargi członka spółdzielni zam. w osiedlu „Błonie” z dnia 30.08.2024 r
- Odpowiedzi Zarządu z dnia 26.09.2024 r.
po dyskusji rekomendują Radzie Nadzorczej wystosowanie do ww. odpowiedzi w brzmieniu:
„Rada Nadzorcza SM „Czuby” w Lublinie informuje, że na posiedzeniu w dniu 28 stycznia 2025 roku (Komisja GZMiI) i w dniu 13 lutego 2025 roku (posiedzenie RN) zapoznała się z Pana korespondencją prowadzoną z Zarządem SM „Czuby” oraz z firmą ISTA Polska Sp. z o.o.
Na obu posiedzeniach przeprowadzono dyskusję mającą doprowadzić do przeanalizowania spraw, które Pan porusza w korespondencji w kontekście skargi na działalność Zarządu SM „Czuby”, skierowanej dnia 30 sierpnia 2024 roku do Rady Nadzorczej.
Członkowie RN w pełni podzielają Pana pogląd, że na pisma wysłane do obu podmiotów nie otrzymał Pan merytorycznych odpowiedzi. Trudno także członkom Rady Nadzorczej zaakceptować formę, treść i ton zastosowane w poznanych dokumentach. Odpowiedzi Zarządu SM „Czuby” powinna cechować rzetelność poparta obiektywnymi argumentami.
Po ostatnich zmianach, gdyż od stycznia br. mamy nowy Zarząd – rozpatrywanie skargi na poprzedni zostało uznane przez Radę Nadzorczą za niezasadne. Tym niemniej, w ramach odpowiedzialności za działalność Zarządu, przekazujemy należne przeprosiny. Jesienią 2024 roku, po długich negocjacjach, podpisano nową umowę z firmą ISTA Polska Sp. z o.o. i mamy nadzieję na lepszą, bardziej partnerską współpracę, szczególnie w sytuacji częstych zmian prawa.
Zagadnienia, które porusza Pan w swoich pismach są przez RN cyklicznie analizowane, aby być na bieżąco i ustalać wewnątrzspółdzielcze reguły zgodnie z interesem mieszkańców. Uchwalone w roku 2024 (ostatnie 18 grudnia), zmiany w „Regulaminie rozliczania kosztów dostawy ciepła do budynków z użytkownikami lokali za centralne ogrzewanie oraz za podgrzewanie wody” (niektóre inspirowane sugestiami z Pana pism) są etapem do osiągnięcia tego celu.
W sprawie „podwójnego” rozliczenia kosztów ciepła w Pana mieszkaniu, przeprowadzono dyskusję z Zarządem oraz służbami technicznymi spółdzielni i uznano końcowe rozliczenie za prawidłowe. Mamy również przekonanie, że za błąd w pierwszym rozliczeniu należą się przeprosiny. Z ubolewaniem stwierdzamy, że zabrakło ich w kierowanych do Pana pismach.
Reasumując Rada Nadzorcza dziękuje Panu za zgłoszone uwagi dotyczące rozliczania ciepła oraz funkcjonowania instalacji centralnego ogrzewania w budynkach. Jesteśmy przekonani, że wspólne zainteresowanie opisanymi zagadnieniami i podjęte działania będą skutkowały optymalizacją kosztów ciepła i rzetelnym ich podziałem.
Rada Nadzorcza 18 głosami za postanowiła skierować do członka składającego skargę wystosować odpowiedz w brzmieniu zaproponowanym przez Komisję GZM i I.
Ad. 10 Podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia dodatkowego odpisu na fundusz remontowy z przeznaczeniem na modernizację instalacji domofonowej dla mieszkań od 41 do 50 w budynku przy ul. Tymiankowej 2.
Rada Nadzorcza 18 głosami za, podjęła uchwałę następującej treści:
Uchwała Nr 52/11/2025
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 13.02.2025 r.
w sprawie: wprowadzenia dodatkowego odpisu na fundusz remontowy z przeznaczeniem na modernizację instalacji domofonowej dla mieszkań od 41 do 50 w budynku przy ul. Tymiankowej 3.
Na podstawie § 87 ust. 1 pkt 4 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie i § 6 ust.2 pkt 2 Regulaminu rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalania opłat za używanie lokali Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie oraz Uchwały Nr 04/01/2025 Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla „Łęgi” z dnia 22.01.2025 r. – Rada Nadzorcza uchwala, co następuje:
§ 1
Od dnia 1 czerwca 2025 roku do 31 maja 2026 roku wprowadza się dodatkowy odpis na fundusz remontowy z przeznaczeniem na modernizację instalacji domofonowej w wysokości 23,50 zł miesięcznie za lokal, w budynku przy ul. Tymiankowej 3 dla lokali od numeru 41 do 50.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2025 r. i podlega ogłoszeniu w sposób określony w § 89 ust. 3 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
Ad. 11 Sprawy wniesione.
W dyskusji zgłoszono wnioski:
- Konrad Klimek wniósł o ponowne umieszczenie w porządku obrad posiedzenia RN pkt. „Wdrożenie w trybie § 87 ust.1 pkt 8) Statutu SM „Czuby” procedury rozpatrzenia przez RN skargi na działanie przewodniczącej RPNO „Ruta” w sprawie wymienionej w pkt 2, w szczególności na odmowę procedowania wniosków przedstawiciela nieruchomości Watykańska dot. funduszu remontowego nieruchomości”, który na wniosek Alberta Poniemirskiego został wprowadzony do porządku obrad posiedzenia zwołanego na 30.01.2025 r. a następnie na wniosek z dn.4.02.2025 r. zdjęty z porządku obrad.
Za przyjęciem wniosku głosowało 12 członków, wstrzymało się od głosu 5 członków. - Maria Gajewska-Mikołajewicz wniosła o wyznaczenie stałych dni na posiedzenia Rady Nadzorczej np. ostatni wtorek miesiąca. Ustalenie takiego stałego terminu pozwoli członkom RN na organizację swojego czasu bez konieczności przekładania zaplanowanych wcześniej czynności.
Za przyjęciem wniosku głosowało 18 członków. - Krystian Farion zgłosił wniosek o wcześniejszym informowaniu przewodniczącego komisji lub pracownika obsługującego posiedzenia o nieobecności na posiedzeniach komisji.
Za przyjęciem wniosku głosowało 16 członków. - Albert Poniemirski wniósł o umieszczenie w porządku obrad kolejnego posiedzenia pkt „Dyskusja i przyjęcie rekomendacji RN na WZ w sprawie dokonania zmiany w Statucie SM „Czuby” – projekt uchwały WZ w zał. Uzasadnienia do ww. w zał. pod tekstem uchwały.
„Bardzo proszę o umieszczenie w porządku obrad nadchodzącej Rady następujących punktów: Dyskusja i przyjęcie rekomendacji RN na WZ w sprawie dokonania zmiany w Statucie SM „Czuby” – projekt uchwały WZ w zał.
Uchwała Nr … / … / 2025
Walnego Zgromadzenia
Spółdzielni Mieszkaniowej “Czuby” w Lublinie
z dnia … .2025 r.
w sprawie zmian w Statucie Spółdzielni
Walne Zgromadzenie Spółdzielni Mieszkaniowej “Czuby” w Lublinie, na podstawie art. 38 §1 pkt 10 ustawy z dnia 18 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze oraz §79 pkt 11 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie, uchwala co następuje:
§ 1
W Statucie Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie wprowadza się następujące zmiany: w § 103e po ust. 5 dodaje się ust. ust. 6 i 7 w brzmieniu:
„6. Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla nie może podjąć uchwały w sprawie wydatkowania środków finansowych danej nieruchomości sprzecznej ze stanowiskiem przedstawiciela nieruchomości, z której środki te mają być wydatkowane.
7.Przedstawiciel nieruchomości nie może sprzeciwić się wydatkowaniu środków finansowych z funduszu remontowego reprezentowanej przez niego nieruchomości, jeżeli wydatkowanie to dotyczy realizacji decyzji uprawnionej instytucji publicznej.”
§ 2
Uchwala się jednolity tekst Statutu Spółdzielni z uwzględnieniem zmiany zawartej w uchwale nr … / … / 2025 z dnia … .2025 r.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący
części Walnego Zgromadzenia
Uzasadnienie:
Każda nieruchomość posiada własny fundusz remontowy. Przedstawiciele innych nieruchomości nie powinni decydować o gospodarowaniu tym funduszem.
Zasada wyrażona w proponowanym uzupełnieniu §103e często stosowana jest przez RPNO. Zdarzają się jednak sytuacje dysponowania przez RPNO środkami finansowymi funduszu remontowego danej nieruchomości wbrew stanowisku przedstawiciela tej nieruchomości. Proponowane uzupełnienie §103e sankcjonuje prawnie często stosowany obyczaj, a jednocześnie wykluczy występujące w praktyce ignorowanie woli przedstawiciela nieruchomości w zakresie gospodarowania środkami funduszu remontowego mieszkańców, których on reprezentuje.
W ostatnim czasie (vide uchwała nr 22/2024 RPNO „Ruta” z dn. 04.12.2024 w sprawie uchwalenia planu gospodarczo-finansowego osiedla „Ruta” na rok 2025) miał miejsce przypadek zamiany przez administrację osiedla – załącznika do uchwały dot. konkretnej nieruchomości, w dniu głosowania, bez poinformowania przedstawiciela tej nieruchomości i RPNO o b. istotnych przesunięciach środków pomiędzy pozycjami w planie remontowym (kwota 300 tys. zł)! Proponowana zmiana w statucie wzmacniająca rolę przedstawiciela nieruchomości wobec organów spółdzielni ma na celu ochronę interesów ekonomicznych jej mieszkańców i zapobieżenie przedstawionym wyżej patologicznym sytuacjom w przyszłości.
Wniosek o umieszczenie w porządku obrad RN uchwały w sprawie zmian w Statucie Spółdzielni skierowany był w dn.20.01.2025 r. i 3.02.2025 r. do przewodniczącego i niektórych członków RN lecz nie został dotychczas umieszczony w porządku obrad.
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej wyjaśnił, że komisja, której przewodniczy przystąpiła już do prac nad przygotowaniem projektu zmian statutu. Wszystkie zgłoszone wnioski w sprawie zmian statutu zostaną zaopiniowane na kolejnych posiedzeniach i przedstawione RN w celu rekomendacji Walnemu Zgromadzeniu.
Za przyjęciem wniosku głosowało 6 członków, przeciw przyjęciu 7, wstrzymało się od głosu 5 członków.
- Albert Poniemirski wniósł o umieszczenie w protokole z posiedzenia w dniu 18.12.2024 r. dostępnego na stronie internetowej spółdzielni swojego stanowiska w punkcie dotyczącym planu gospodarczego na 2025 r. dot. uchylenia uchwały nr 22/2024 RPNO „Ruta” z dn. 04.12.2024 w sprawie uchwalenia planu gospodarczo-finansowego osiedla „Ruta” na rok 2025 – wraz z uzasadnieniem.
Zdecydowano, że protokół RN nr 11/2024 r. umieszczony na stronie internetowej należy uzupełnić, jeśli po sprawdzeniu okaże się, że stanowisko Alberta Poniemirskiego zostało w nim pominięte.
Na tym posiedzenie zakończono.
Sekretarz Rady Nadzorczej Katarzyna Podlecka | Zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej Danuta Przybyś – Ziemba |