Kierownik Administracji: Marek Samulnik
Biuro Administracji: ul. Bursztynowa 36
Telefon: 81 526 04 97, 81 463 70 24
Kom. 724 615 683
E-mail: [email protected]
Zasoby osiedla:
– 25 budynków
– 1516 mieszkań
– 41 lokali użytkowych
– 190 garaży
Powierzchnia osiedla – 136 074 m.kw.
Teren osiedla – 91 685,25 m.kw.
Osiedle zamieszkuje – 3 606 osób
Osiedle podzielone jest na 24 nieruchomości w tym jedna nieruchomość dwubudynkowa. Osiedle „Widok” położone jest na najdalej wysuniętym na południe krańcu Lublina i styka się niemal bezpośrednio ze Starym Gajem. Budowę pierwszych budynków rozpoczęto tuż po wizycie Ojca Świętego w Lublinie w 1988 roku.
Osiedle budowano cały czas przez 20 lat, aż do stycznia 2008 roku zasiedlając ostatni budynek przy ul. Topazowej 6 którego balkony i okna bezpośrednio graniczą z malowniczym Starym Gajem.
Osiedle podzielone jest pięknym wąwozem rekreacyjnym, który w przyszłości stanie się Parkiem „Dolina Jana Pawła II”. Prace już rozpoczęto od budowy ekologicznej kładki dla pieszych. Powstaną tu spacerowe ścieżki dla pieszych, ścieżki rowerowe i amfiteatr.
W osiedlu istnieje Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła II wraz z pływalnią, pięknymi boiskami sportowymi, Przedszkole nr 22 i Kościół im. Matki Bożej Różańcowej – spowodowało to, że osiedle Widok stało się jednym z najatrakcyjniejszych i najdroższych osiedli w dzielnicy Czuby.
* * *
Osiedle Widok przed Jubileuszem 35 lecia Spółdzielni Mieszkaniowej CZUBY.
Malownicze osiedle „Widok” Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie położone jest po obu stronach pięknego wąwozu im. Jana Pawła II. To właśnie ten wąwóz stale rozbudowywany i upiększany jest dumą osiedla. Jest miejscem spotkań mieszkańców, imprez i zabaw dla dzieci, a także miejscem do uprawiania sportu i ruchu na świeżym powietrzu.
Osiedle zajmuje obszar ok. 13,6 ha, posiada 21 budynków mieszkalnych – 1516 mieszkań, 190 boksów garażowych, 3 pawilony handlowo-usługowe i wiele lokali usługowych wzdłuż całej ulicy Bursztynowej. Na terenie osiedla znajduje się nowoczesna szkoła z basenem oraz kościół.
Realizacja budowy domów trwała ok. 20 lat. Od północnej strony wąwozu Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby” w zaskakująco szybkim tempie wybudowała 6 budynków w technologii OWT i W-70 z 609 mieszkaniami. Potrzeby mieszkaniowe na przełomie 80-90 lat były ogromne. Stale rosnąca liczba członków Spółdzielni zobligowała kolejne Zarządy do rozbudowy osiedla. I tym to sposobem już w roku 1991 plac budowy przeniósł się na południową stronę wąwozu, w pobliże Starego Lasu.
Przełom w budownictwie Spółdzielni nastąpił w roku 1995-97. Rozpoczęto budowę bloków wielorodzinnych w technologii tradycyjnej z kopertowymi dachami, poddaszami i kolorową blacho-dachówką. Powstały kolejne nowoczesne budynki o podwyższonym standardzie, wyposażone w energooszczędne instalacje, z garażami w podpiwniczeniu.
Aktualnie inwestycje mieszkaniowe w osiedlu „Widok” zostały zakończone z powodu braku terenów budowlanych.
Obecnie Spółdzielnia koncentruje się na utrzymaniu zasobów mieszkaniowych w jak najlepszym stanie technicznym. Wizja ładnych, ciepłych domów i korzyści wynikające z oszczędności energii cieplnej, spowodowały wprowadzenie przez organy samorządowe i Zarząd Spółdzielni programu termomodernizacji. W ramach tego programu wymieniono stolarkę okienną i drzwiową w klatkach schodowych i wiatrołapach. Docieplono wszystkie starsze budynki. Zniknęła prawie całkowicie powszechna szarzyzna osiedla. Przeprowadzono remonty chodników i ciągów dojazdowych do budynków.
Utrzymanie pięknie odnowionych, kolorowych elewacji wymaga jednak systematycznej konserwacji. Obfita zieleń sprzyja porastaniu glonów, szczególnie na północnych elewacjach budynków.
Obecnie jednym z najważniejszych zadań Spółdzielni jest budowa miejsc postojowych. Jednak realizacja wszelkich inicjatyw związanych z poprawą funkcjonowania osiedla jak również w zakresie utrzymania i remontów infrastruktury wymaga współpracy z innymi użytkownikami osiedla, wspólnotami i „mini Spółdzielniami”.
Podkreślenia wymaga fakt, że dzięki staraniom członków Rady Osiedla przy wsparciu Rady Dzielnicy Czuby Południowe oraz Zarządu Spółdzielni – Miasto wybudowało nową pętlę autobusową i mini rondo, obsługujące mieszkańców osiedli „Widok” oraz „Górki”. Dzięki temu mieszkańcy mają łatwy dostęp do komunikacji miejskiej.
Sąsiedztwo Starego Lasu czyni osiedle „Widok” jeszcze bardziej atrakcyjnym Potwierdzają to m.in. wysokie ceny nieruchomości.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego Osiedla.
Lublin, dn. 14 stycznia 2014 r.
Zdjęcia – SM CZUBY
Materiały archiwalne:
* Konkursu na najpiękniejszy balkon osiedla Widok
* Harmonogram wywozu odpadów wielkogabarytowych
* Wyniki konkursu na „Najpiękniejszy balkon i przydomowy ogródek na Widoku” 2014