Wodomierze z odczytem radiowym w zasobach Spółdzielni
W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców sprawą montażu wodomierzy z odczytem radiowym, dzięki którym zmniejsza się ilość wody niebilansującej, Spółdzielnia wyjaśnia:
Ilość wody dostarczanej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazania wodomierza głównego, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. Nr 123 z 2006 r. poz. 858 z późn.zm.).
Na podstawie w/w ustawy, w przypadku budynków wielorodzinnych Spółdzielnia ma obowiązek regulowania należności wynikających z różnicy wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych w mieszkaniach. Powstały ujemny bilans w osiedlach pokrywają mieszkańcy zgodnie z obowiązującym Regulaminem rozliczania zużycia wody wodociągowej w lokalach i budynkach Spółdzielni oraz użytkowania indywidualnych wodomierzy i ustalania opłat za wodę SM „CZUBY”.
Rozbieżności wskazań liczników wynikają z technicznych warunków ich pracy, jak również mogą być powodowane, m.in:
– występowaniem nielegalnego poboru wody (kradzieży),
– stosowaniem ryczałtów (część mieszkań nie opomiarowanych),
– przeciekami w instalacjach spowodowanymi nieszczelnymi spłuczkami, bateriami (tzw. kapiące krany), awariami,
– niejednoczesnością odczytów i zaokrąglaniem lub brakiem odczytów wodomierzy spowodowanym nieobecnością użytkowników lokali,
– uszkodzeniem lub ingerencją w wodomierz.
Zgodnie z uchwałami Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli, w osiedlach Błonie, Ruta i częściowo Skarpa zostały zamontowane wodomierze z odczytem radiowym.
Wymiana wodomierzy została sfinansowana ze środków funduszu remontowego poszczególnych osiedli lub nieruchomości Odczyty radiowe stanów tych wodomierzy potwierdziły prawidłowość działań Spółdzielni.
Ilość nie bilansującej się wody w tych osiedlach znacznie zmalała.
Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli Łęgi, Poręba i Skarpa w związku z upływem terminu legalizacji wodomierzy w osiedlach – podjęły również uchwały o wymianie wodomierzy na wodomierze z odczytem radiowym.
Przetarg na wymianę wodomierzy w w/w osiedlach zostanie przeprowadzony na początku roku 2014.
Dodatkową zaletą zastosowania wodomierzy z odczytem radiowym jest:
– możliwość dokonywania odczytów wszystkich wodomierzy w tym samym terminie bez konieczności wchodzenia do mieszkań i lokali użytkowych,
– możliwość bieżącego monitorowania zużycia wody w poszczególnych lokalach,
– sygnalizacja prób manipulacji w wodomierz, pozwalająca określić datę ich wystąpienia i natychmiastową interwencję administracji,
– zabezpieczenie przed ingerencją i próbą zakłócenia pracy wodomierzy.
Ponadto urządzenia te są nieszkodliwe, bezpieczne dla ludzi, posiadają atest higieniczny, deklarację zgodności z ustawą o urządzeniach radiowych oraz ochrony zdrowia i dyrektywami europejskimi, posiadają certyfikat wytwórców ISO 9001:2000.