Przepisy ustawy z dnia 15.12.2000 r.
o spółdzielniach mieszkaniowych warunkujące
zmiany do statutu

Art. 1 ust. 4 oraz ust. 5 i 6.
Statut określa rodzaje prowadzonej przez spółdzielnię działalności – zawsze musi to być działalność mająca na celu zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków. Dotyczy to również innej działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 6. Natomiast ust. 5 upoważnia spółdzielnię do zarządzania – na podstawie umowy z właścicielem (współwłaścicielami) – nieruchomością, która nie jest mieniem spółdzielni lub jej członków.

Art. 3 ust. 1
Członkami spółdzielni mogą być też osoby nie posiadające zdolności do czynności prawnych i posiadające ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Art. 3 ust. 3
Osoba prawna może być członkiem spółdzielni, o ile statut tego nie wyklucza. Jednak osobie takiej nie może być przydzielone spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego – zakaz ustawowy.

Art. 4 ust. 1 i 2.
Obowiązki członków w zakresie uiszczania opłat związanych z korzystaniem z lokalu oraz innych opłat (np. za zgodę na zamianę, koszty manipulacyjne) – zgodnie z postanowieniami statutu – obligatoryjny zapis w statucie w tej kwestii.

Art. 4 ust 3.
Obowiązki członków oczekujących – obligatoryjne postanowienia statutu – uczestniczą w kosztach budowy, a po wydaniu lokalu – opłatach związanych z korzystaniem z lokalu, przewidzianych w statucie.

Art. 4 ust 6.
Zapis obligatoryjny – dotyczy nowych zasad wnoszenia opłat za korzystanie z lokalu – co miesiąc z góry do 10 dnia miesiąca – mogą być terminy korzystniejsze {dłuższe).

Art. 4 ust. 7.
Obowiązek uprzedzania o zmianach wysokości opłat za lokale – na piśmie i z uzasadnieniem – co najmniej 14 dni przed terminem płatności, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin.

Art. 4 ust. 8.
Prawo kwestionowania wysokości opłat w trybie obligatoryjnego postępowania wewnątrzspółdzielczego – zasada ta obowiązuje od 24.04.2000 r.

Art. 6
Obowiązkowy fundusz remontowy od 24.04.2001 r.

Art. 7 ust. 2 i 4.
Statut ustala obligatoryjnie termin nie krótszy niż 3 miesiące do opróżnienia lokalu mieszkalnego po wygaśnięciu tytułu prawnego lub lokalu o innym przeznaczeniu – jeżeli umowa nie stanowi inaczej.

Art.8.
Obligatoryjne określenie w statucie praw i obowiązków członków nie uregulowane ustawą – w zakresie:
– zawieranych umów o budowę lokali,
– o przeniesienie własności lokali,
– wnoszenia, ustalania i waloryzacji wkładów,
– zamiany lokalu.

Art. 10 ust. 1 pkt 4.
Punkt 4 nakłada obowiązek doprecyzowania w statucie innych (niż w ustawie) warunków stawianych przez spółdzielnię, jakie powinny być ujęte w umowie z członkiem ubiegającym się o spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego. Art.10. ust. 2, 3 i 4.

Art. 10. ust 2, 3 i 4.
Postanowienia statutu określające zasady wnoszenia wkładu mieszkaniowego przez członka ubiegającego się o ustanowienie na jego rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalego.

Art.11 ust 2.
Obligatoryjne postanowienia statutu, określające zasady rozliczania i wypłacania należności z tytułu wkładu mieszkaniowego po wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

Art. 17
Postanowienia fakultatywne, ale konieczne w statucie, aby nie doszło do faktycznego najmu (w szczególności dot. statutowego zdefiniowania powierzchni użytkowej i innych).

Art. 18 ust. 1 pkt 5.
Nakłada obowiązek doprecyzowania w statucie innych (niż w ustawie) warunków stawianych przez spółdzielnię, jakie powinny być ujęte w umowie o budowę lokalu z członkiem ubiegającym się o ustanowienie odrębnej własności lokalu.

Art.18 ust. 2
Postanowienia statutu określające zasady wnoszenia wkładu budowlanego przez członka ubiegającego się o ustanowienie na jego rzecz odrębnej własności lokalu.

Data opublikowania: 22:54, 20 czerwca 2016

Kategorie: Archiwum