Protest Spółdzielni
Zarząd i Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” oraz kilka innych spółdzielni skierowała protest do prezydenta Miasta Lublina i Radnych Miasta Lublin przeciwko przyjętej od 1 marca 2009 r. podwyżce za wodę i ścieki.
Lublin, dnia 23 lutego 2009 r.
|
Szanowny Pan
Adam Wasilewski
Prezydent Miasta Lublin |
Rady Nadzorcze i Zarządy lubelskich spółdzielni mieszkaniowych w imieniu swoich mieszkańców, stanowiących prawie 75% całej społeczności miasta Lublina,
wyrażają zdecydowany protest
przeciwko przyjętej od 1 marca 2009 r. ponad 15% podwyżce opłat za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki.
Zarówno sytuacja ekonomiczna MPWiK, jak również stan urządzeń wodno-kanalizacyjnych, nie uzasadnia potrzeby najwyższego w Polsce wzrostu opłat za świadczenia wodno-kanalizacyjne w mieście, które przecież nie należy do ścisłej czołówki krajowej pod względem dochodów i nie cechuje się największym wskaźnikiem zużycia wody na l osobę ani też zwiększonym na nią zapotrzebowaniem.
MPWiK jest Spółką Komunalną podległą miastu. Czy nie zauważa Pan konieczności zastanowienia się, w dalszym nadzorze właścicielskim, nad kosztami stałymi w Przedsiębiorstwie. Projekt uchwały o zatwierdzenie taryfy przez Radę Miejską został zdjęty z porządku obrad trzech kolejnych obrad Sesji Rady, i tylko Pan wziął odpowiedzialność za analizę przyczyn tak znacznego przyrostu kosztów eksploatacji i utrzymania w działalności wodociągowej i kanalizacyjnej uzasadnionych przyczyn dalszego wzrostu zatrudnienia i kolejnego ośmioprocentowego (8%) wzrostu płac pracowników.
Nasze wystąpienie podyktowane jest również troską o kondycję finansową MPWiK. To spółdzielnie mieszkaniowe są jak dotąd jedynymi solidnymi i rzetelnymi płatnikami dla MPWiK. Proszę pamiętać – jesteśmy bezpłatnym inkasentem należności za dostarczana wodę i odprowadzane ścieki od tysięcy naszych członków, w tym rencistów, emerytów i bezrobotnych. Co się stanie, jeśli oni przestaną płacić czynsz na bieżąco? Narastające zaległości w opłatach zrujnują nie tylko finanse Spółdzielni, ale stanowią też zagrożenie funkcjonowania MPWiK.
Nowelizacja ustawy mieszkaniowej z 14 czerwca 2007 r. pozwala członkom na 6-cio miesięczną zwłokę w opłatach, po której Spółdzielnia może dopiero podjąć działania statutowe.
Czy w tej sytuacji Spółdzielnię będzie stać na kredytowanie dłużników i regulację należności MPWiK na bieżąco?
Panie Prezydencie! przecież musi Pan dostrzec, że coraz niższe dochody mieszkańców naszego Miasta pozwalają, i to nie każdej rodzinie, jedynie na utrzymanie przysłowiowego dachu nad głową i wyżywienie, którego podstawowym składnikiem jest bez wątpienia woda. Czy ten, tak cenny składnik życia musi ciągle drożeć, bez wyraźnego i racjonalnego uzasadnienia?
Wyrażamy zdziwienie, że Prezydent Miasta nie znajduje w budżecie minimum 6,5 mln złotych dopłaty do kwoty, jaką stali mieszkańcy płacą rocznie MPWiK za wodę i odprowadzenie ścieków, zaś nie widzi przeszkód w wielomilionowych dopłatach do biletów MPK, którego pasażerami są mieszkańcy całego województwa, a nawet regionu.
Zwracamy się do Pana Prezydenta, aby w obliczu następującego kryzysu gospodarczego i załamania się wielu budżetów rodzinnych, z powodu narastającego bezrobocia podyktowanego likwidacją kolejnych lubelskich zakładów pracy, podjął Pan skuteczne działania zmierzające do zmniejszenia wzrostu taryf cen i stawek opłat za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki.
Z wyrazami troski o los mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych
Data opublikowania:
09:33, 15 czerwca 2016
Kategorie: Archiwum