Działalność inwestycyjna Spółdzielni
Mijający w tym roku jubileusz 25-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie skłania do podsumowania dokonań, opisania sytuacji obecnej i nakreślenia planów na przyszłość.
Spółdzielnia realizując blisko od ćwierć wieku program inwestycyjny wybudowała do dnia dzisiejszego ponad 11 tysięcy mieszkań, 649 garaży i 271 lokali usługowych. W latach osiemdziesiątych tereny SM „Czuby” były największym placem budowy Lublina. W czasach tych budowano dużo i szybko, dbałość o detale i jakość robót schodziła na dalszy plan. Wprowadzono technologie niejednokrotnie wadliwe i energochłonne. W latach 80-tych nie brakowało funduszy na infrastrukturę techniczną, jak i realizację budownictwa społecznego: szkół, przedszkoli, przychodni zdrowia.
Początek lat dziewięćdziesiątych był z uwagi na dużą inflację bardzo trudnym okresem dla realizacji inwestycji i ilość budowanych mieszkań drastycznie spadła.
Koniec lat dziewięćdziesiątych i początek XXI wieku był okresem wprowadzenia na rynek wielu nowych technologii. Mieszkanie stało się towarem trudnodostępnym dla przeciętnego Polaka. Utrudnienia biurokratyczne, likwidacja ulg budowlanych, brak środków na finansowanie infrastruktury technicznej nie ułatwiają prowadzenia inwestycji.
Dla osób nie posiadających zdolności kredytowej oraz nie dysponujących odpowiednimi środkami finansowymi własnymi, Spółdzielnia zaproponowała jako jedyna w regionie system budowy mieszkań w ramach konsorcjum, polegający na wzajemnym finansowaniu budowy przez grupę uczestników w określanym czasie. W br. rozliczono realizację 239 mieszkań w ramach tego systemu. Średnia cena realizacji w okresie 1997-2003 wyniosła 1512 zł/m2.
Spółdzielnia ma świadomość, że członków zamieszkałych w budynkach z lat 80 nie stać na modernizację, remonty, które polepszyłyby parametry techniczne i zlikwidowały wady technologiczne.
Poważnym problemem jest również dewastacja infrastruktury, elewacji budynków, prześwitów i klatek schodowych przez młodocianych wandali. Winnymi takiego stanu rzeczy jest system wychowawczy oraz brak skuteczności w ściganiu i karaniu za tego rodzaju wykroczenia. Polityka rozwoju inwestycji, która zmniejsza koszty zarządzania Spółdzielnią oraz zwiększa fundusz remontowy jest jednym z elementów pozyskiwania środków.
Obecnie Spółdzielnia realizuje dwa zadania inwestycyjne w osiedlach „Widok” i „Poręba”. Do wykonania swoich inwestycji
wybrano firmy dające gwarancje dotrzymywania terminów umownych oraz wysokiej jakości robót, przy niewygórowanych stawkach. Firmy te posiadają odpowiedni potencjał i kredytują z własnych środków duże zakresy robót. Posiadają dorobek, liczne nagrody i wyróżnienia w tym prestiżowe godło TERAZ POLSKA przyznane przz Kapitułę przy Prezydencie RP.
Realizowane budynki mają ciekawą architekturę i kolorystykę, wokół zaprojektowano zieleń, ekologiczne i bezpieczne place zabaw dla dzieci oraz odpowiednią ilość miejsc parkingowych. W budynkach znajduje się 188 mieszkań zaprojektowanych wg najnowszych technologii.
Niewątpliwie sukcesem było uznanie przez jury składające się z wielu profesjonalistów budynku przy ul. Bursztynowej 21 za najładniejszy i najlepiej zrealizowany budynek Lubelszczyzny za co Spółdzielnia otrzymała I nagrodę – KRYSZTAŁOWĄ CEGŁĘ.
Nowe przepisy umożliwiają wprowadzenie dla członków Spółdzielni nowej formy własności – wyodrębnionej własności do lokalu mieszkalnego. Spółdzielnia czyni starania by w najbliższym okresie chętni członkowie mogli z tej formy własności skorzystać.
Spółdzielnia planuje nowe inwestycje mieszkaniowe w osiedlu „Widok” i „Ruta”.
Mieszkania w naszej Spółdzielni sprzedają się bardzo dobrze. Obecnie realizowane budynki mają obsadę w 90-100%. Spółdzielnia postrzegana jest jako wiarygodny partner inwestycyjny. Mieszkania oddawane są w terminach umownych, po przystępnych cenach, posiadają wysokie parametry techniczno-użytkowe.
Opinia wypracowana przez ostatnie lata oraz pozycja rynkowa pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość.