25 lat Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”
w Lublinie – historia i dzień dzisiejszy

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby” w Lublinie w dniu 29 maja 2004 r. obchodziła 25-lecie swojego istnienia, a więc jej historia sięga końca lat siedemdziesiątych. Pierwsze założycielskie Walne Zgromadzenie Członków SM „Czuby” w Lublinie odbyło się 7.03.1979 r. a uczestniczyło w nim 94 członków. Pierwszymi członkami Spółdzielni byli młodzi mieszkańcy Lublina – kandydaci i członkowie innych Spółdzielni, którzy z uwagi na niski staż członkowski w swoich macierzystych Spółdzielniach musieliby oczekiwać na mieszkanie około 10 lat. SM „Czuby” była ich jedyną szansą na szybsze zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych. Osobowość prawną Spółdzielnia uzyskała 6.04.1979 r. i już w pierwszym roku swojej działalności przyjęła w poczet członków 4000 osób.Spółdzielnią w latach 1979-1990 kierował Zarząd w składzie:

1. Prezes Zarządu – Roman Janczarek
2. Z-ca Prezesa ds. eksploatacji – Mieczysław Kujawa
3. Z-ca Prezesa ds. inwestycji – Kazimierz Galant

W tym. okresie tereny Spółdzielni były największym placem budowy. W latach 1979-1990 mieszkania otrzymało 8000 członków, co było jak na owe czasy bardzo dużym osiągnięciem.

Wracając do historii, ciekawostką jest, że pierwotnie Spółdzielnia miała funkcjonować pod nazwą „Młodzieżowa SM im. Janka Krasickiego”. Jednakże ostatecznie nazwę swą zawdzięcza ukształtowaniu powierzchni terenu, na którym zlokalizowane są osiedla. Jak na owe czasy była to bardzo śmiała decyzja, podjęta wbrew zamierzeniom działaczy Miejskiej Rady Narodowej.

Na pięknie wyrzeźbionych przez naturę terenach powstała jednas z piękniejszych dzielnic m. Lublina. Projektanci bowiem wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu by stworzyć osiedla wkomponowane w otoczenie. Na wzniesieniach zlokalizowano budynki wielokondygnacyjne, natomiast płytkie wąwozy dostosowano do pieszej i kołowej komunikacji lokalnej. Cechą rozpoznawalną naszych osiedli jest również fakt, iż toną one w zieleni, która zajmuje połowę obszaru dzielnicy.

Lata dziewięćdziesiąte to dla Spółdzielni okres trudny. Zmieniające się w szybkim tempie Zarządy (w ciągu ośmiu lat było ich kilkanaście), nowe przepisy i uwarunkowania prawne związane z transformacją ustrojową wywołały w Spółdzielni pewne kłopoty powodujące trudności w utrzymaniu ciągłości w zarządzaniu. Na szczęście od 1998 r. sytuacja została ustabilizowana.
Od tego bowiem roku Spółdzielnią kieruje Zarząd w zasadzie w niezmienionym składzie, który obecnie przedstawia się następująco:

1. Prezes zarządu Spółdzielni – mgr Ryszard Burski,
2. Z-ca Prezesa ds. eksploatacji – mgr inż. Anna Urbanek,
3. Społeczny Członek Zarządu – inż. Andrzej Borówka.

Głównym celem działania obecnego Zarządu było doprowadzenie Spółdzielni do stabilizacji finansowej, inwestycyjnej oraz wyprowadzenie istniejących zaległości. Sukcesy Spółdzielni to również spłata istniejącego zadłużenia, realizacja programu termomodernizacji, wykonanie ogromnego zakresu prac remontowych w zasobach Spółdzielni, oraz szeroko pojęta działalność społeczna i działanie na rzecz środowiska.

Oczywiście nie byłoby Spółdzielni w jej obecnym kształcie bez oddanych mieszkańców, którzy na przestrzeni 25 lat z wielkim zaangażowaniem i ofiarnością wspomagali kolejne Zarządy w ich pracy. Głównych ich zadaniem jako członków organów statutowych to sprawowanie społecznej kontroli i nadzoru nad gospodarką Spółdzielni, dbanie o interesy członków, inicjowanie wielu działań mających na celu obniżenie kosztów utrzymania mieszkań.
Za to serdecznie dziękujemy.

Data opublikowania: 12:38, 19 czerwca 2016

Kategorie: Archiwum