Informacja w sprawie:
kosztów podgrzania wody i opłaty za odczyt wodomierzy
W związku z pojawiającymi się (niżej wymienionymi) pytaniami Spółdzielnia wyjaśnia:
1. Zróżnicowania kosztów podgrzania wody:
Koszt podgrzania wody zależy od miejsca podgrzania wody (tj. podstacja ciepła lub węzeł bezpośredni budynkowy), od ilości zużywanej wody przez mieszkańców oraz od ilości wody, która krąży w układzie instalacji zapewniającej dostawę ciepłej wody do mieszkań.
Dla zapewnienia stałego całodobowego dostarczania ciepłej wody do mieszkań instalacja musi pracować ciągle, a to oznacza, że woda, stale podgrzewana, cały czas krąży w instalacji poprzez przewody zasilające i cyrkulacyjne pomiędzy źródłem ciepła a poszczególnymi odbiorcami.
Generalnie koszty podgrzania wody są większe, gdy źródłem energii jest podstacja ciepła obsługująca kilka budynków, tj. kilkaset mieszkań. Wynika to z dużej rozległości instalacji i jej pojemności. Dla zapewnienia odpowiedniej temperatury wody u odbiorców potrzebne jest większe zużycie energii dla podgrzania dużej masy wody stale krążącej w układzie hydraulicznym.
Gdy źródłem energii jest węzeł budynkowy, który zasila kilkadziesiąt mieszkań, koszty podgrzania wody z reguły są mniejsze. Wynika to z mniejszej rozległości i pojemności instalacji, mniejszego schłodzenia krążącej wody a więc mniejszego zużycia energii cieplnej dla zapewnienia odpowiedniej temperatury.
W naszej Spółdzielni koszt podgrzewania wody kształtuje się średnio od ok. 14 zł do 24 zł/m3. Koszt ten jest porównywalny z kosztami podgrzania wody w innych Spółdzielniach na terenie Lublina.
2. Pojawienia się pozycji – opłata za odczyt wodomierza w rozliczeniu wody:
Pozycja opłata za odczyt wodomierza wykazana w kwartalnym rozliczeniu wody została wprowadzona we wszystkich osiedlach naszej Spółdzielni. Wprowadzenie tej pozycji jest zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz zawartymi umowami z firmą, która dokonuje tych odczytów.
Podobnie, opłaty z tytułu odczytu podzielników ciepła i rozliczenia kosztów ogrzewania ujęte są przy rocznym rozliczeniu kosztów energii cieplnej.
Powyższe wynika z przepisów i obowiązku księgowania kosztów w miejscu ich powstania.
Zarząd Spółdzielni