Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 07.09.2010 r.
w sprawie: rozpatrzenia uchwały nr 34/2010 Rady Osiedla „Skarpa” SM „Czuby” z dnia 15 lipca 2010 r. w sprawie ewidencjonowania środków trwałych, pod kątem jej zgodności z prawem.
Działając na podstawie § 87 ust. 1 pkt 27 w związku z § 103 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie – Rada Nadzorcza uchwala, co następuje:
§ 1
Uchyla uchwałę nr 34/2010 Rady Osiedla „Skarpa” SM „Czuby” z dnia 15 lipca 2010 r. w sprawie ewidencjonowania środków trwałych.
§ 2
Uchwałę wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega publikacji zgodnie z § 89 ust. 3 Statutu Spółdzielni.
Sekretarz Danuta Przybyś – Ziemba |
Przewodniczący Marek Szymański |
Załącznik do uchwały Nr 59/28/10 Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie z dnia 07.09.2010 r. |
UZASADNIENIE
do uchwały w sprawie rozpatrzenia uchwały nr 34/2010 Rady Osiedla „Skarpa” SM „Czuby” z dnia 15 lipca 2010 r. w sprawie ewidencjonowania środków trwałych, pod kątem jej zgodności z prawem.
Uchwała w swojej treści posiada wzajemnie sprzeczne zapisy, gdyż powołuje nieistniejący akt prawny, jakim jest „ustawa o środkach trwałych”, a jednocześnie posiada zapis „założenia książki składników infrastruktury dla danej nieruchomości w ramach administrowania nieruchomościami”. Analiza zapisu uchwały wskazuje, iż Rada Osiedla „Skarpa” podjęła uchwałę do założenia książek obiektów uregulowanych w art. 64 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego (Dz. U. Nr 120, poz. 1134).
Zgodnie z powołanymi przepisami książki obiektu budowlanego prowadzi się dla każdego budynku oraz obiektu budowlanego, a budynkiem jest obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Obiekt budowlany to także budynek wraz z instalacjami technicznymi oraz budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.
Ponieważ książka obiektu prowadzona jest dla całego obiektu budowlanego, nie ma prawnej możliwości prowadzić książki obiektu dla nieruchomości lokalowej jako wydzielonej części obiektu budowlanego. Art. 64 ust. 2 ustawy Prawo budowlane wymienia enumeratywnie podmioty zwolnione z prowadzenia książki obiektu. Nieruchomość lokalowa nie mieści się w pojęciu ustawy Prawo budowlane, lecz jako jedna z wielu nieruchomości lokalowych w ramach budownictwa wielorodzinnego podlega przepisom art. 64 ust. 1, a więc prowadzenia książki obiektu dla obiektu budowlanego jako budynku mieszkalnego wielorodzinnego.
Sekretarz Danuta Przybyś – Ziemba |
Przewodniczący Marek Szymański |