Protokół nr 12 /2018
z posiedzenia plenarnego Rady Nadzorczej SM „Czuby” w Lublinie
odbytego w dniu 27.11.2018 r.

Obecni:
Przewodniczył Rady – Jerzy Kaczmarski (z-ca przewodniczącego)
Zastępcy przewodniczącego – Zbigniew Gontarz
Sekretarz – Danuta Przybyś – Ziemba

Członkowie:
Edward Dudek, Ewa Kosiak, Grażyna Kasprzak, Elżbieta Janiak, Buda Tomasz, Urszula Koszałka, Dariusz Jaremek, Agnieszka Kulikowska , Bogumiła Baran,Waldemar Żak, Zbigniew Ławniczak Marta Brożyna, Krzysztof Piekniak, Grażyna Stadnik, Jan Morawski, Stanisław Tanikowski

Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli :
Prezes Zarządu – Ryszard Burski
Zastępca prezesa ds. finansowych – Adam Ziółek
Zastępca prezesa ds. eksploatacji – Bożena Zielińska
Specjalista ds. samorządowych – Anna Korzonek

Ad. 1
Z – ca przewodniczącego Rady Nadzorczej poinformował ,że porządek obrad dzisiejszego posiedzenia przedstawia się następująco:

  1. Zatwierdzenie porządku obrad.
  2. Dyskusja i podjęcie uchwał w sprawie:
    a) zmiany Regulaminu porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie.
    b) zmiany w Regulaminie rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalenia opłat za używanie lokali.
    c) zmiany Regulaminu przetargu na ustanowienie odrębnej własności .
    d) zatwierdzenia Regulaminu nabycia członkostwa, ustanawiania praw do lokali i zamiany mieszkań.
  3. Realizacji wniosków zgłoszonych na walnym zgromadzeniu odbytym w 2018 r.
  4. Informacja Zarządu na temat :
    a) wyniki głosowania na budżet obywatelski na 2019 r.
    b) lustracji obejmującej działalność Spółdzielni za okres od 1.01.2015r. do 31.12.2017r
    c) windykacji należności
  5. Przyjęcie protokołu z posiedzenia odbytego w dniu 2.10.2018 r.
  6. Sprawy wniesione.
  7. Rozpatrzenie pism skierowanych do Rady Nadzorczej.

Do przedstawionego porządku obrad nie zgłoszono uwag. Został przyjęty do realizacji jednomyślnie – 19 za.

Ad.2
A)
Przewodnicząca Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji poinformowała, że członkowie komisji, której przewodniczy po zapoznaniu się na posiedzeniu w dniu 26.11.2018 r. z poniżej przedstawionymi materiałami:

 

UCHWAŁA Nr / /2018
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 27.11.2018 r.

w sprawie: zmiany w Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie.

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie działając na podstawie § 87 ust. 1 pkt 23 Statutu Spółdzielni, uchwala, co następuje:

§ 1

W Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie wprowadza się następujące zmiany :

1) 1) W § 6 ust. 4 otrzymuje brzmienie:
„Konserwacja i naprawa:
– dźwigów osobowych,
– urządzeń i sieci hydroforowych,
– instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, bez termostatycznych zaworów grzejnikowych i grzejników wymienionych przez lokatora,
– instalacji wodociągowej wody zimnej i ciepłej do trójnika na pionie mieszkaniowym,
– instalacji kanalizacyjnej od pierwszej studzienki przed budynkiem poprzez poziomy w piwnicy do trójników na pionach mieszkaniowych,
– instalacji gazowej od kurka (zaworu) głównego w budynku do zaworów (kurków) odcinających urządzenia gazowe,
– instalacji elektrycznej od złącza kablowego do zabezpieczeń zalicznikowych przedlicznikowych dla poszczególnych mieszkań,
– instalacji wentylacyjnej w budynku,

2) W § 6 ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„ konserwacja, naprawa i remont elementów konstrukcji budynku, pokrycia dachu, elewacji,
balkonów (w tym wymiana ekranów i izolacji przeciwwodnej płyty balkonowej wraz z obróbką blacharską ), pomieszczeń wspólnego użytku w budynku, ciągów komunikacyjnych w budynku itp.,

3) W § 7 ust. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:
„ gniazd i instalacji RTV, przewodów, osprzętu, tablic i zabezpieczeń instalacji elektrycznych w mieszkaniach do zabezpieczeń zalicznikowych przedlicznikowych . Powyższe dotyczy również instalacji elektrycznej w komórkach piwnicznych na odcinku od puszki rozgałęźnej do oprawy oświetleniowej,

4) W § 7 ust. 1 pkt 6 b otrzymuje brzmienie:
„ b naprawy lub wymiany izolacji przeciwwodnej posadzek: cementowych, z płytek ceramicznych itp. Wraz z ich uszczelnieniem przeciwwodnym,”

§ 2

Uchwala się tekst jednolity Regulaminu porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób określony w § 89 ust.3 statutu Spółdzielni.

W tym miejscu w protokole umieszczono Regulamin porządku domowego obowiązujący osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie.

Załącznik
do uchwały Nr / / 2018
Rady Nadzorczej SM Czuby
z dnia 27.11.2018 r.

REGULAMIN PORZĄDKU DOMOWEGO
obowiązujący w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej
„CZUBY” w Lublinie

 

I. PRZEPISY OGÓLNE

§ 1

  1. Postanowienia regulaminu mają na celu ochronę mienia własnego Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie – zwanej dalej „Spółdzielnią” oraz mienia pozostającego w jej zarządzie, zapewnienie czystości, ładu i porządku w budynkach i ich otoczeniu, podnoszenie estetyki osiedli oraz zapewnienie warunków zgodnego współżycia mieszkańców.
  2. Do przestrzegania postanowień regulaminu obowiązani są członkowie Spółdzielni posiadający tytuł prawny do lokalu mieszkalnego oraz lokalu o innym przeznaczeniu, właściciele lokali mieszkalnych oraz lokali o innym przeznaczeniu niebędący członkami Spółdzielni, osoby zamieszkujące lub przebywające w lokalu za przyzwoleniem ich właścicieli, np.: współmałżonkowie i inni członkowie rodzin, osoby pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu, inne osoby przebywające w lokalu oraz najemcy (podnajemcy) mieszkań lub lokali użytkowych – zwani dalej „mieszkańcami”.
  3. Mieszkańcy są powiadamiani przez Spółdzielnię o wszelkich sprawach dotyczących ogółu mieszkańców budynku/nieruchomości/osiedla poprzez wywieszanie ogłoszeń odpowiednio na stronie internetowej Spółdzielni, na tablicach osiedlowych, tablicach informacyjnych w klatkach schodowych, na drzwiach wejściowych do klatek schodowych (np. terminy odczytów urządzeń pomiarowych, podzielników ciepła, przeglądów technicznych oraz w innych sprawach nie dotyczących indywidualnie poszczególnych mieszkań i ich mieszkańców). Spółdzielnia nie ma obowiązku indywidualnego powiadamiania o zamiarze dokonywania w/w czynności.
  4. Postanowienia regulaminu stosuje się odpowiednio do dzierżawców gruntów i najemców lokali użytkowych należących do Spółdzielni.

§ 2

W sprawach spornych wynikłych z korzystania z powierzchni wspólnego użytku i terenów osiedla, zainteresowani winni się zwracać do Administracji Osiedla lub Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla.


II. PRZEPISY W ZAKRESIE UŻYTKOWANIA LOKALI

§ 3

  1. Osoby posiadające tytuł prawny do lokalu mają obowiązek:
    a) złożyć stosowne oświadczenie w terminie siedmiu dni o zmianie ilości osób zamieszkałych w mieszkaniu (lokalu),
    b) poinformować w terminie 7 dni Administrację Osiedla o zmianie sposobu użytkowania części lub całości lokalu, jeżeli ta zmiana ma wpływ na wysokość opłat na rzecz Spółdzielni,
    c) zwalniany lokal członek (użytkownik) zdaje w formie protokołu zdawczo- odbiorczego spisanego między nim a Administracją Osiedla,
    d) w przypadku długotrwałej nieobecności poinformować na piśmie Administrację Osiedla, podając adres i telefon kontaktowy osoby, która udostępni lokal w razie awarii.
  2. Administracja Osiedla ma prawo kontroli ilości zamieszkałych osób w mieszkaniu (lokalu)
  3. O terminie opróżnienia mieszkania (lokalu) osoby w/w winny powiadomić Administrację Osiedla co najmniej z wyprzedzeniem dwóch tygodni, celem umożliwienia przeprowadzenia kontroli stanu opróżnionego pomieszczenia i przygotowania protokołu zdawczo-odbiorczego.
  4. Kosztami remontu lub odnowienia pomieszczenia, mieszkania (lokalu) obciąża się zdającego to pomieszczenie. W przypadku wykonania prac przez Spółdzielnię, Spółdzielnia może koszty tego remontu potrącić z wkładu lub udziału członkowskiego o ile zainteresowany występuje ze Spółdzielni oraz kaucji w przypadku lokalu użytkowego. Przy braku takiej możliwości Spółdzielnia skieruje sprawę na drogę postępowania sądowego.
  5. Fakt zbycia lub nabycia lokalu winien być zgłoszony w spółdzielni przez nabywcę/zbywcę w terminie 14 dni.
  6. Lokale mogą być użytkowane jedynie na cele zgodne z ich przeznaczeniem (lokale mieszkalne na mieszkania, lokale użytkowe na prowadzenie odpowiedniej działalności gospodarczej).
  7. W lokalu mieszkalnym może być wykonywana tylko taka działalność gospodarcza, zawód, która nie zakłóca spokoju i porządku publicznego.

III. PRZEPISY W ZAKRESIE UTRZYMANIA W NALEŻYTYM STANIE TECHNICZNYM BUDYNKU, URZĄDZEŃ I INSTALACJI

§ 4

Administracja Osiedla obowiązana jest zapewnić sprawne usuwanie usterek budynku lub innych urządzeń z nim związanych.

§ 5

Koszt wykonania napraw powstałych na skutek niewłaściwego użytkowania lokalu i jego urządzeń obciąża osoby dysponujące prawem do lokalu.

§ 6

Na Administracji Osiedla ciążą następujące obowiązki:

  1. utrzymanie porządku i czystości w otoczeniu budynków oraz korytarzach piwnicznych, kondygnacjach technicznych, strychach według bieżących potrzeb. Sprzątanie przedsionków (wiatrołapów), kabin wind – jeden raz w miesiącu,
  2. utrzymanie w należytym stanie technicznym budynków oraz zapewnienie sprawnego działania urządzeń instalacji technicznych,
  3. zapewnienie wyposażenia budynków w odpowiednie zbiorniki do składowania odpadów i nieczystości oraz zabezpieczenie ich opróżnienia oraz utrzymania w należytym stanie pomieszczeń na pojemniki z zachowaniem wymogów sanitarno-porządkowych,
  4. konserwacja i naprawa:
    – dźwigów osobowych,
    – urządzeń i sieci hydroforowych,
    – instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, bez termostatycznych zaworów grzejnikowych i grzejników wymienionych przez lokatora,
    – instalacji wodociągowej wody zimnej i ciepłej do trójnika na pionie mieszkaniowym,
    – instalacji kanalizacyjnej od pierwszej studzienki przed budynkiem poprzez poziomy w piwnicy do trójników na pionach mieszkaniowych,
    – instalacji gazowej od kurka (zaworu) głównego w budynku do zaworów (kurków) odcinających urządzenia gazowe,
    – instalacji elektrycznej od złącza kablowego do zabezpieczeń zalicznikowych przedlicznikowych dla poszczególnych mieszkań,
    – instalacji wentylacyjnej w budynku,
  5. konserwacja, naprawa i remont elementów konstrukcji budynku, pokrycia dachu, elewacji, balkonów (w tym wymiana ekranów i izolacji przeciwwodnej płyty balkonowej wraz z obróbką blacharska ), pomieszczeń wspólnego użytku w budynku, ciągów komunikacyjnych w budynku itp.,
  6. wymiana stolarki, względnie naprawa, w pomieszczeniach wspólnego użytku i w piwnicach,
  7. malowanie klatek schodowych, wózkowni, pralni, suszarni i korytarzy piwnic,
  8. naprawa nawierzchni dróg, ulic, placów i chodników oraz tzw.” małej architektury”: murków, schodów, barierek itp.,
  9. konserwacja zieleni osiedlowej,
  10. konserwacja i naprawa urządzeń zabawowych i sportowych na terenie osiedla,
  11. dostarczenie mieszkańcom do skrzynek pocztowych wszelkiej korespondencji dotyczącej działalności Spółdzielni.

 

§ 7

  1. Osoby posiadające tytuł prawny do lokalu obowiązane są utrzymać zajmowany lokal i inne przydzielone im pomieszczenia (garaże, pomieszczenia na wózki, piwnice itp.) oraz
    balkony, loggie i tarasy we właściwym stanie sanitarnym i technicznym poprzez wykonywanie napraw, wymian lub odnowień m.in.:
    1) urządzeń i przyborów sanitarnych, wodociągowych i gazowych w mieszkaniu (wanny, zlewozmywaki, umywalki, miski ustępowe, płuczki, baterie umywalkowe, zlewozmywakowe, wannowe, kuchnie gazowe, automaty spłukujące, termostatyczne zawory grzejnikowe, kurki gazowe odcinające kuchenkę gazową, podzielniki kosztów centralnego ogrzewania itp.),
    2) przewodów (podejść) instalacji kanalizacyjnych na odcinku od pionu (tj. połączenia kielichowego trójnika pionu) do urządzeń sanitarnych oraz udrożnianie przewodów i syfonów od urządzeń sanitarnych (wanien, zlewozmywaków, umywalek, misek ustępowych itp.),
    3) przewodów i uzbrojenia instalacji wodociągowych (lokalówek) wody zimnej i ciepłej na odcinku od trójnika pionu do punktów czerpalnych w mieszkaniu,
    4) gniazd i instalacji RTV, przewodów, osprzętu, tablic i zabezpieczeń instalacji elektrycznych w mieszkaniach do zabezpieczeń zalicznikowych przedlicznikowych. Powyższe dotyczy również instalacji elektrycznej w komórkach piwnicznych na odcinku od puszki rozgałęźnej do oprawy oświetleniowej,
    5) szaf wnękowych, szafek zlewozmywakowych, osłon lub ścianek zakrywających piony instalacyjne, podłóg w mieszkaniu (podłoże i posadzka), stolarki okiennej i drzwiowej, okuć, zamków w użytkowanym lokalu i pomieszczeniach przynależnych. Wymieniona stolarka okienna winna zapewnić infiltrację powietrza do pomieszczeń.
    W przypadku zakłócenia działania wentylacji grawitacyjnej należy zamontować nawietrzaki okienne zapewniające infiltrację powietrza w lokalu,
    6) balkonów lub loggi w zakresie:
    a) malowania tynków loggi i balkonów z naprawą tynku o pow. do 0,5 m2 w jednym miejscu;
    b) naprawy lub wymiany izolacji przeciwwodnej, posadzek: cementowych, z płytek ceramicznych itp. wraz z ich uszczelnieniem przeciwwodnym;
    c) malowania od strony wewnętrznej płyt osłonowych, ścian i sufitów balkonów/loggi oraz malowania balustrad balkonowych i parapetów zewnętrznych z zachowaniem kolorystyki elewacji obowiązującej dla danego budynku;
    d) udrożniania odpływu wód opadowych z balkonów, tarasów, loggi poprzez oczyszczanie ze śmieci, liści, lodu, śniegu, itp.
    Naprawy wymagające odpowiednich uprawnień i kwalifikacji powinny być wykonane przez osoby uprawnione,
    7) malowanie ścian i sufitów w użytkowanym lokalu wraz z naprawą tynków oraz wszystkich innych elementów urządzeń i wyposażenia lokalu przeznaczonych do malowania.
  2. Poza wymienionymi naprawami osoby posiadające tytuł prawny do lokalu obowiązane są do likwidacji na swój koszt skutków zniszczeń powstałych z ich winy lub winy osób, którym udostępniły lokal oraz w związku z niewykonaniem ciążących na nich obowiązków.
  3. Naprawy wewnątrz lokalu zaliczone do obowiązków osób posiadających tytuł prawny do lokalu mogą być wykonane przez Spółdzielnię tylko na zlecenie tych osób, za odpłatnością poza opłatami eksploatacyjnym za użytkowanie lokalu. Odnosi się to również do najemców.
  4. W pomieszczeniach ogólnego użytku przechowywanie starych mebli i przedmiotów tworzących bałagan i zagrożenie oraz urządzanie warsztatów, klubów, siłowni itp. jest niedozwolone.
  5. Pomieszczenia wózkowni służą wyłącznie do przechowywania wózków dziecinnych, sanek, rowerów, nart itp.
  6. Wszelkie spory wynikłe z korzystania pomieszczeń wspólnych rozstrzyga Administracja Osiedla.

§ 8

  1. Remonty w użytkowanych lokalach obejmujące: przebudowę, zmianę kolorystyki balkonów lub logii, zakładanie krat w oknach lub żaluzji zewnętrznych, wymianę stolarki okiennej, stawianie lub rozbieranie ścian działowych, przeróbki instalacji elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej centralnego ogrzewania itp. należy wykonywać zgodnie z przepisami prawa budowlanego uzyskując w zależności od specyfiki i rodzaju prac budowlanych odpowiednią zgodę lub pozwolenie od uprawnionych w tym zakresie organów administracji architektoniczno-budowlanych.
    Zamiar przeprowadzenia w/w prac remontowych należy zgłosić Administracji Osiedla i w zależności od ich rodzaju uzyskać zgodę na ich wykonanie. Koszty przeróbek nie są ewidencjonowane przez Spółdzielnię i obciążają użytkownika lokalu.
  2. Zabrania się przerabiania instalacji wentylacyjnej, montowania mechanicznych urządzeń wentylacyjnych w istniejących kanałach wentylacyjnych.
  3. Zabrania się pełnego uszczelniania otworów okiennych.
  4. Zabrania się przerabiania instalacji centralnego ogrzewania (w tym wymiany grzejników), elektrycznej i gazowej oraz zmiany kuchni gazowych na elektryczne (wszelkiego rodzaju) bez uzyskania pisemnej zgody Spółdzielni.
  5. Za straty wynikłe z tytułu niewłaściwie dokonanych przeróbek, winę w stosunku do Spółdzielni i osób trzecich ponosi mieszkaniec dokonujący tych przeróbek.
  6. Montaż klimatyzatora wymaga zgody Administracji Osiedla, wydanej po spełnieniu przez zainteresowanego poniższych warunków:
    1) zgoda współwłaściciela lokalu bezpośrednio sąsiadującego z miejscem montażu klimatyzatora (z uwagi na występujący szum wentylatora),
    2) przedstawienie propozycji lokalizacyjnej z dokładnym określeniem miejsca i sposobu jego montażu wraz z trasą i sposobem ułożenia przewodów połączeniowych,
    3) klimatyzator musi spełniać warunki podane w Polskiej Normie PN-B-02151- 02:1987, w której poziom hałasu przenikającego do mieszkań, a pochodzącego od urządzeń
    klimatyzatora nie może przekraczać 40dB w ciągu dnia, oraz 30 dB w ciągu nocy,
    4) dopuszcza się montaż klimatyzatorów tylko na loggiach lub balkonach,
    5) montaż klimatyzatora musi zostać wykonany zgodnie z dokumentacją techniczno – ruchową i odpowiednimi atestami, profesjonalnie przez firmę specjalistyczną zgodnie ze sztuką budowlaną i zasadą montażu tego typu urządzeń. Zabrania się odprowadzania skroplin bezpośrednio na posadzkę balkonu, loggii lub na elewację,
    6) odprowadzenie wody – skroplin do pojemników na skropliny systematycznie opróżnianych,
    7) nie dopuszcza się prowadzenia przewodów na elewacji budynku; Instalacji rozprowadzającej nie wolno chować w ściany zewnętrzne budynku. Przejścia przez ściany powinny posiadać izolację przeciwwilgociową i termiczną,
    8) zasilanie elektryczne podłączyć do instalacji lokalu,
    9) montaż przewodów i urządzeń klimatyzacji winien być wykonany jako rozwiązanie docelowe (nie dopuszcza się rozwiązań prowizorycznych, tymczasowych),
    10) montaż klimatyzatora należy zgłosić do odbioru technicznego do odpowiedniej Administracji Osiedla w terminie 14 dni od momentu zamontowania,
    11) firma specjalistyczna dokonująca montażu powinna:
    – przedstawić odpowiednie świadectwa wyrobu na rurociągi,
    – poddać rurociągi łączące jednostki próbie szczelności po czym dokonać rozruchu klimatyzatora i sporządzić z obu tych czynności protokół,
    – po zakończeniu montażu przewody elektryczne zasilające poszczególne urządzenia poddać badaniom stanu izolacji, a urządzenia pomierzyć pod kątem skuteczności ochrony przeciw porażeniowej.
    12) Spółdzielnia zastrzega sobie prawo do cofnięcia zgody w przypadku gdy:
    – osoba posiadająca tytuł prawny do lokalu nie zgłosi montażu klimatyzatora do odbioru technicznego administracji,
    – zamontowany klimatyzator lub sposób jego montażu nie będzie spełniał warunków technicznych,
    – zamontowany klimatyzator stał się powodem naruszenia zasad współżycia społecznego mieszkańców,
    13) wszelkiego rodzaju szkody wynikłe z awarii, pracy oraz sposobu montażu klimatyzatora obciążają bezpośrednio osobę posiadającą tytuł prawny do lokalu (np. zniszczenie struktury elewacji lub zabrudzenie elewacji i w związku z tym konieczna renowacja lub malowanie),
    14) dysponent lokalu zobowiązany jest na wezwanie Spółdzielni do dokonania demontażu zewnętrznej części klimatyzacji w przypadkach uzasadnionych względami prawnymi lub eksploatacyjnymi. W przypadku nie dostosowania się do powyższych zobowiązań Spółdzielnia zastrzega sobie prawo demontażu zewnętrznej części klimatyzacji w przypadkach uzasadnionych do czasowego lub bezterminowego demontażu zewnętrznej części klimatyzacji na koszt osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu,
    15) Spółdzielnia nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne występowanie w lokalu wilgoci, zagrzybienia lub alergii lokatorów.

§ 9

Zabrania się bez zgody Administracji Osiedla umieszczania reklam na elewacji budynku oraz na terenie osiedla.

§ 10

W piwnicach nie wolno instalować żadnych dodatkowych gniazd i punktów świetlnych lub punktów poboru wody bez zgody Administracji Osiedla.

§ 11

  1. Zabrania się montowania jakichkolwiek (indywidualnych) anten na dachach budynków oraz elewacji, a także rozprowadzania kabli (przewodów) po elewacjach budynków lub po ścianach części wspólnych budynków.
  2. Samowolne wchodzenie na dachy budynków bez zgody Administracji Osiedla jest surowo zabronione.
  3. Zabrania się rozprowadzania roślin pnących po elewacji budynków.

§ 12

Na okres zimy osoby posiadające tytuł prawny do lokalu (użytkownicy) obowiązani są do:

  1. zapobiegania stratom ciepła, poprzez zamykanie drzwi wejściowych i okien w pomieszczeniach wspólnych oraz przynależnych,
  2. usuwania zalegającego śniegu z parapetów zaokiennych i usuwanie powstałych przy nich sopli lodu oraz z balkonów, loggii, balkono-tarasów itp. łącznie z udrażnianiem odpływów wód opadowych,
  3. zapewnienia odpowiedniego ogrzewania i przewietrzania lokali,
  4. w sezonie grzewczym zabrania się trwałego otwierania okienek piwnicznych, okien na klatkach schodowych oraz w innych pomieszczeniach wspólnego użytku.

§ 13

Zabrania się zastawiania (meblami, półkami itp.) dojść do wodomierzy, gazomierzy, ciepłomierzy, podzielników kosztów, głównych zaworów wodociągowych, gazowych i ciepłowniczych znajdujących się w mieszkaniach, lokalach użytkowych lub piwnicach. Spółdzielnia winna mieć dostęp do tych urządzeń o każdej porze.

§ 14

  1. Mieszkańcy mają obowiązek natychmiastowego zgłoszenia do Administracji Osiedla wszelkich awarii instalacji i urządzeń w osiedlu.
  2. W przypadku awarii urządzeń gazowych, elektrycznych, wod.-kan., c.o., c.w., należy ponadto powiadomić odpowiednie pogotowie techniczne.
  3. Korzystający z dźwigów osobowych (wind) winni przestrzegać instrukcji użytkownika tych urządzeń. Wszelkie zauważone usterki w działaniu wind winny być natychmiast zgłaszane do pogotowia dźwigowego lub do Administracji Osiedla.
  4. W przypadku przeprowadzania dezynsekcji, deratyzacji, dezynfekcji należy udostępnić wszystkie pomieszczenia (w tym lokale mieszkalne) wskazane przez Administrację Osiedla.
  5. Osoby posiadające tytuł prawny do lokali mają bezwzględny obowiązek stosowania zaleceń pokontrolnych wynikających z przepisów prawa budowlanego i innych
    obowiązujących przepisów.

§ 15

Mieszkańcy (użytkownicy lokali) mają obowiązek udostępnić lokal pracownikom Spółdzielni lub osobom upoważnionym, w celu:

  1. ustalenia przyczyny oraz usunięcia awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody;
  2. dokonania okresowego przeglądu stanu technicznego instalacji i urządzeń wynikającego z przepisów prawa budowlanego oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania;
  3. wykonania operatu szacunkowego przez rzeczoznawcę majątkowego;
  4. kontroli sprawności zainstalowanych w lokalu urządzeń pomiarowych oraz odczytu wskazań tych urządzeń;
  5. wyposażenia budynku (lokali) w dodatkowe instalacje;
  6. sprawdzenia stanu bezpieczeństwa pożarowego.


IV. PRZEPISY W ZAKRESIE UTRZYMANIA PORZĄDKU, ESTETYKI DOMÓW I OTOCZENIA

§ 16

Wszystkie osoby bez względu na tytuł prawny do lokalu, użytkownicy, mieszkańcy obowiązani są przestrzegać higieny, porządku i czystości zarówno w mieszkaniach (lokalach) i pomieszczeniach oddanych do ich wyłącznego użytku jak i w pomieszczeniach wspólnego użytkowania (pralnie, suszarnie, korytarze piwniczne itp.) oraz na terenie całego osiedla, przeciwstawiając się wszelkim przejawom marnotrawstwa i dewastacji mienia spółdzielczego.

§ 17

  1. Utrzymanie porządku i czystości na klatkach schodowych należy do obowiązków mieszkańców za wyjątkiem pomieszczeń wspólnego użytku wymienionych w § 6 pkt. 1.
  2. Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla na wniosek osób posiadających tytuł prawny do ponad połowy lokali danej klatki schodowej, może podjąć uchwałę o zleceniu sprzątania klatki firmie zewnętrznej i wprowadzeniu stosownego składnika opłat eksploatacyjnych dla wszystkich mieszkań klatki schodowej, których uchwala będzie dotyczyła.
  3. Sposób sprzątania (dyżury lub zlecenia) w poszczególnych budynkach ustalają mieszkańcy między sobą.
  4. Pełniący dyżur obowiązany jest do zamiatania i mycia klatki schodowej i korytarzy z uwzględnieniem posadzek, ścian, okien, balustrad itp.
  5. Utrzymanie porządku w korytarzach piwnicznych bocznych – zamkniętych należy do obowiązku mieszkańców, którzy posiadają w danym korytarzu piwnicę.

§ 18

Celem utrzymania porządku w obrębie nieruchomości zabronione jest:

  1. wyrzucanie przez okna i z balkonu śmieci, niedopałków itp.,
  2. przechowywanie na klatce schodowej, korytarzach piwnicznych, kondygnacji technicznej, pomieszczeniach zsypowych itp. wszelkiego rodzaju przedmiotów i rzeczy,
  3. wyrzucanie i wystawianie śmieci gdzie indziej aniżeli do specjalnie na ten cel przeznaczonych pojemników. Jednocześnie należy pamiętać o segregacji śmieci i o nie zaśmiecaniu pomieszczeń śmietnikowych oraz każdorazowym zamykaniu klap od pojemników,
  4. wyrzucanie do muszli klozetowej przedmiotów i odpadów, powodujących zapychanie kanalizacji,
  5. czyszczenie obuwia, wózków dziecięcych, rowerów, sanek itp. na klatkach schodowych i korytarzach oraz ich przetrzymywanie w w/w miejscach,
  6. rysowanie, pisanie, drapanie itp. ścian (elewacji) budynków,
  7. niszczenie zieleni, łamanie drzewek, krzewów,
  8. trzepanie dywanów, chodników, pościeli, ubrań oraz opróżnianie pochłaniaczy odkurzaczy na balkonach, loggiach i klatkach schodowych,
  9. wysypywanie śmieci pochodzących z odpadów gospodarstwa domowego do koszy parkowych ustawionych przy budynkach, placach zabaw lub alejkach,
  10. ustawianie samochodów na trawnikach, chodnikach uniemożliwiając przejście pieszym oraz dostęp do budynków, a w szczególności dojazdów do altan śmietnikowych i pomieszczeń zsypów,
  11. przetrzymywanie motocykli, motorowerów i skuterów na klatkach schodowych, korytarzach piwnicznych, w wózkowniach, pralniach i suszarniach itp. oraz na chodnikach,
  12. samowolne nasadzenie drzew i krzewów oraz samowolne usuwanie drzew i krzewów na terenie osiedli.

§ 19

  1. Mieszkaniec, któremu przywieziono produkty żywnościowe, meble itp. winien natychmiast po rozładunku uprzątnąć zanieczyszczony teren.
  2. Trzepanie i czyszczenie dywanów, pościeli itp. może odbywać się wyłącznie na terenie i w miejscach do tego przeznaczonych (trzepaki) tylko w dni powszednie w godz. pomiędzy 7.00 -21.00.

§ 20

  1. Podlewanie kwiatów na balkonach, parapetach okiennych, loggiach, tarasach balkonowych, itp. winno odbywać się z umiarem, tak, aby woda nie przeciekała i nie spływała na niższe piętra budynku oraz nie zalewała ścian i nie niszczyła elewacji.
  2. Kwiaty w oknach, na parapetach, balkonach i loggiach winny być zabezpieczone przed wypadnięciem.
  3. Zabrania się sadzenia drzew i krzewów w gazonach balkonowo-tarasowych.
  4. Zabrania się tworzenia przez mieszkańców ogródków kwiatowych, warzywnych itp. na wspólnych trawnikach przydomowych.
  5. Zabrania się ogradzania przez mieszkańców jakichkolwiek części terenów zielonych (rabat kwiatowych, skupin krzewów, pojedynczych roślin itp.) na wspólnych terenach zieleni.
  6. Zabrania się tworzenia przez mieszkańców budowlanej architektury ogrodowej, punktów poboru wody do podlewania, dodatkowego podświetlenia zieleni itp. na wspólnych terenach zieleni.
  7. Koszty dewastacji elewacji budynku spowodowanych niewłaściwą eksploatacją gazonów, donic, skrzynek balkonowych oraz niewłaściwą pielęgnacją roślin balkonowych ponosi mieszkaniec (użytkownik) mieszkania do którego przynależy balkon, loggia, taras.

V. PRZEPISY W ZAKRESIE PRANIA I SUSZENIA BIELIZNY

§ 21

  1. Z pralek domowych należy korzystać w sposób możliwie najmniej zakłócający spokój sąsiadów.
  2. Z pralni i suszarni może korzystać każdy mieszkaniec w kolejności uzgodnionej z innymi mieszkańcami i osobą, która przyjęła na siebie obowiązek przechowywania kluczy.
  3. Z urządzeniami pralni należy obchodzić się z należytą starannością, aby nie dopuścić do ich uszkodzenia.
  4. W czasie prania należy pomieszczenie pralni wietrzyć, aby ściany, stolarka, sufit i gniazdka elektryczne nie były narażone na zawilgocenie.
  5. Rozciąganie sznurów pomiędzy drzewami w celu suszenia jest zabronione, suszenie na poręczach klatek schodowych jest także niedopuszczalne.
  6. Po zakończeniu korzystania z pralni i suszarni pomieszczenia te należy uprzątnąć.
  7. Z pralni i suszarni nie wolno korzystać w celach zarobkowych.
  8. Suszarnia służyć powinna do suszenia bielizny i nie wolno tam przechowywać żadnych przedmiotów (np. pralek, mebli, rowerów, itp.).
  9. Należy przyjąć zasadę, że korzystanie z pralni powinno trwać nie dłużej niż 2 doby.
  10. Spółdzielnia nie ponosi odpowiedzialności za mienie użytkowników pozostawione w pralni bądź suszarni.

 

VI. PRZEPISY W ZAKRESIE WSPÓŁŻYCIA MIESZKAŃCÓW DOMU (OSIEDLA)

§ 22

  1. Zgodne współżycie wszystkich mieszkańców uzależnione jest wyłącznie od samych mieszkańców, przestrzegania przepisów w zakresie porządku publicznego, wzajemnej pomocy i nie zakłócania sobie spokoju.
  2. Zabrania się urządzania na klatkach schodowych, korytarzach i w piwnicach spotkań towarzyskich.
  3. Zabrania się spożywania alkoholu i środków odurzających oraz palenia papierosów na klatkach schodowych, korytarzach, w piwnicach, w komórkach, w windach oraz innych pomieszczeniach wspólnego użytkowania.
  4. Zabrania się grillowania na balkonach, loggiach i trawnikach za wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych.
  5. Zabrania się stałego (ponad 14 dni) parkowania wszelkiego rodzaju przyczep, wraków samochodów  oraz samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. na parkingach i innych miejscach postojowych usytuowanych na terenie nieruchomości Spółdzielni.
  6. Za niewłaściwe zachowanie się dzieci, jak hałasowanie, brudzenie ścian (rysowanie na ścianach) niszczenie urządzeń i instalacji, wybijanie szyb oraz niszczenie trawników, kwiatów, krzewów, drzew i urządzeń do zabaw odpowiedzialni są rodzice lub opiekunowie.
  7. Za wyrządzone szkody rodzice i prawni opiekunowie będą obciążani kosztami naprawy wyrządzonych szkód.
  8. Korzystanie z urządzeń zabawowych przez dzieci do 7 lat powinno się odbywać wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej (rodziców lub opiekunów).
  9. Zabrania się głośnego nastawiania odbiorników radiowych, telewizyjnych, gramofonów, itp. oraz głośnej gry na instrumentach o natężeniu dźwięku zakłócającym spokój sąsiadom.
  10. W godzinach 22.00 – 6.00 obowiązuje cisza nocna (spoczynek nocny).
  11. Wykonywanie prac uciążliwych, wywołujących nadmierny hałas i zakłócanie spokoju współlokatorom, jak: remonty, wiercenie otworów itp. winno odbywać się w dni powszednie w godzinach od 8:00 do 19:00.

 

§ 23

  1. Niedozwolona jest hodowla i przetrzymywanie zwierząt gospodarczych i ptactwa domowego w pomieszczeniach mieszkalnych, piwnicach i pomieszczeniach wspólnego użytku.
  2. Dopuszcza się posiadanie w mieszkaniach psa, kota oraz innych drobnych zwierząt nie zagrażających zdrowiu mieszkańców i nie zakłócających spokoju.
  3. Wszystkie psy na terenie osiedla oraz na klatkach schodowych, korytarzach lub innych miejscach wspólnego użytku należy prowadzać na smyczy i w kagańcu.
  4. Zabrania się wprowadzania zwierząt na teren, gdzie usytuowane są urządzenia zabawowe, sportowe, rekreacyjne.
  5. Właściciel psa obowiązany jest usuwać wszelkie zanieczyszczenia spowodowane przez psa w miejscach przeznaczonych do publicznego (wspólnego) użytku jak: ulice chodniki, parkingi, zieleńce, korytarze i klatki schodowe, kabiny dźwigów osobowych, korytarze piwniczne itp.
  6. Za zanieczyszczenia lub uszkodzenia klatek schodowych, zieleńców i innych urządzeń ogólnych przez psy i koty odpowiadają właściciele zwierząt.
  7. Właściciel psa obowiązany jest do posiadania aktualnego świadectwa szczepienia swojego psa przeciwko wściekliźnie.
  8. Niedozwolone jest celowe przetrzymywanie psów na balkonach.
  9. Zabronione jest umożliwianie zwierzętom (kotom i psom) załatwiania potrzeb fizjologicznych na balkonach.
  10. Zabrania się przetrzymywania i dokarmiania wszelkich zwierząt i ptaków w pomieszczeniach wspólnego użytku, w tym na korytarzach piwnicznych i klatkach schodowych.
  11. Zabronione jest dokarmianie ptaków i wykładanie pożywienia na balkonach, loggiach, parapetach, jak również w otoczeniu budynku, trawnikach, placach i skwerach za wyjątkiem miejsc wyznaczonych przez Administrację Osiedla.


VII. PRZESTRZEGANIE ZASAD BEZPIECZEŃSTWA ORAZ PRZEPISÓW PRZECIWPOŻAROWYCH

§ 24

  1. W przypadku pożaru, nagłych awarii lub zagrożenia bezpieczeństwa w budynkach lub na terenie osiedla – użytkownicy obowiązani są zawiadomić o tym fakcie odpowiednie służby alarmowe i techniczne. Numery telefonów miejskich i własnych służb alarmowych i technicznych podane są w informacji wywieszonej na klatce schodowej.
  2. Nie wolno naprawiać we własnym zakresie bezpieczników instalacji elektrycznych poza obrębem mieszkania (na klatkach schodowych, w piwnicach itp.) ze względu na grożące niebezpieczeństwo porażenia oraz możliwość uszkodzenia instalacji . Kosztami z tytułu konieczności naprawy urządzeń uszkodzonych w wyniku manipulacji obciążona zostanie
    osoba, która je spowodowała. W przypadku stwierdzenia tego typu uszkodzeń należy niezwłocznie zawiadomić administrację Spółdzielni lub upoważnione do tego osoby.
  3. Zabrania się przechowywania w mieszkaniach, piwnicach i innych pomieszczeniach materiałów i przedmiotów łatwopalnych, wybuchowych oraz żrących i cuchnących.
  4. Zabrania się zastawiania dróg pożarowych, wejść do klatek schodowych, wjazdów i wyjazdów z garaży, drogi do altan śmietnikowych i komór zsypowych.
  5. Używanie otwartego ognia, rozniecanie ognia, palenie papierosów lub innych materiałów w piwnicach jak i w klatkach schodowych oraz w windach jest surowo zabronione.
  6. Zabrania się montowania drzwi i krat zagradzających drogę ewakuacji.
  7. Niedozwolone jest użytkowanie w piwnicach pralek, lodówek, zamrażarek i innych urządzeń elektrycznych.

VIII. PRZEPISY KOŃCOWE

§ 25

  1. Jeżeli użytkownik lokalu bądź osoby z nim zamieszkałe nie przestrzegają przepisów niniejszego Regulaminu, Spółdzielni przysługuje w stosunku do tych osób roszczenie o zwrot poniesionych w związku z tym kosztów, niezależnie od możliwości zastosowania w stosunku do użytkowników sankcji przewidzianych Statutem, do wykluczenia z członkostwa w Spółdzielni włącznie.
  2. W przypadku nieprzestrzegania niniejszego Regulaminu Spółdzielnia uprawniona jest do kierowania odpowiednich wniosków z interwencją lub o ukaranie do właściwych organów.
  3. Osoby posiadające tytuł prawny do lokalu odpowiadają majątkowo za wszelkie szkody wyrządzone innym użytkownikom lokali na skutek zaniedbań własnych i osób wspólnie zamieszkałych oraz najemców ich lokali.
  4. Mieszkańcy są zobowiązani do naprawienia na własny koszt wszelkich szkód powstałych na terenie nieruchomości z ich winy, a w przypadku naprawienia takiej szkody przez
    Spółdzielnię, do pokrycia kosztów jej usunięcia na pierwsze wezwanie Spółdzielni.

po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacji oraz po dyskusji w której głos zabrali Edward Dudek , Bogumiła Baran, Marta Brożyna, Dariusz Jaremek i Zbigniew Ławniczak postanowili zgłosić do Rady Nadzorczej poniższe wnioski :

Edward Dudek zaproponował by:

I .Komisja proponuje Radzie Nadzorczej by nie wprowadzała do regulaminu zmian zapisów dot. remontu balkonów tj.

dodania w § 6 ust. 5 regulaminu wyrazów „ balkonów ( w tym wymiana ekranów i izolacji przeciwwodnej płyty balkonowej wraz z obróbką blacharską

oraz wykreślenia § 7 ust. 1 pkt 6 b wyrazów „ izolacji przeciwwodnej”

II. Komisja zgłosi do Rady Nadzorcza wniosek by podjęła uchwałę w brzmieniu zaproponowanym przez komisje (bez zmian dot. balkonów)

powyżej przedstawione wnioski zostały przyjęte jednomyślnie – 15 za.

Rada Nadzorcza po wysłuchaniu wyjaśnień przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacji , po dyskusji oraz w celu wyjaśnienia wątpliwościami zgłoszonymi przez Tomasza Budę i Grzegorza Baczkowskiego co do prawidłowości proponowanego zapisu w § 6 ust.4 regulaminu, postanowiła jednomyślnie – 19 za, pkt o podjęcie uchwały w sprawie zmian w Regulaminie porządku domowego obowiązującego w osiedlach Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie przenieść do realizacji na kolejne posiedzenie.

B)
Przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji poinformował ,że członkowie komisji, której przewodniczy po zapoznaniu się na posiedzeniu w dniu 26.11.2018 r. z poniżej przedstawionymi materiałami:

Uchwała Nr / /2018
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 27.11.2018 r.

w sprawie: zmian w Regulaminie rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalenia opłat za używanie lokali.

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie działając na podstawie 87 ust. 1 pkt 17 Statutu Spółdzielni, uchwala co następuje:

§ 1

W Regulamin rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalenia opłat za używanie lokali wprowadza się następującą zmianę:

§ 8 otrzymuje brzmienie:

„Jako podstawę do ustalania stawek opłat eksploatacji podstawowej na rok następny winno przyjmować się koszty poniesione w roku poprzedzającym rok planowany, pomniejszone o pożytki z nieruchomości z roku poprzedzającego rok planowany, z uwzględnieniem niedoborów i nadwyżek z roku poprzedzającego rok planowany oraz z uwzględnieniem przewidywanego wzrostu kosztów, np. inflacja. Przy czym rok poprzedzający rok planowany to ostatni rok zamknięty finansowo.
Stawki opłat na pokrycie kosztów eksploatacji podstawowej dla każdej nieruchomości ustalane są indywidualnie.
Kalkulację stawki opłaty eksploatacyjnej oraz jej wysokość i innych opłat za lokale sporządza się na podstawie ustaleń Zarządu w formie tabel” .

§ 2

Uchwala się tekst jednolity Regulaminu rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalenia opłat za używanie lokali. stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób określony w § 89 ust.3 statutu Spółdzielni.

Załącznik
do uchwały nr / /2018
Rady Nadzorczej SM „Czuby”
z dnia 27.11.2018 r.


REGULAMIN
rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalenia (kalkulacji) opłat za używanie lokali.

ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

Podstawa prawna:
Regulamin, zwany dalej GZM, został opracowany w oparciu o przepisy prawa:
– Ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2003r. Nr 188 poz. 1848 z późn. zm.),
– Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (skrót w treści: usm) Dz.U. z 2003 r. Nr 119 poz. 1116 z późn. zm.),
– Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2000 Nr 80 poz. 903 oraz z 2004 r. Nr 41 poz.1492),
– Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 266 ze zm.),
– Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków (Dz.U. Nr 72 poz. 747 z 2002 r. z późn. zm.),
– Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. prawo energetyczne (Dz.U. Nr 54 poz. 348 z 1998 r. z późn. zm.),
– Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) zwana dalej uopdop,
– Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. Nr 76 poz. 694 z późn. zm.) zwana dalej uor,
– Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2012 r. poz. 391) zwana dalej ucpg,
– Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwana dalej ustawą o VAT,
– Statut Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.

§ 2

  1. Postanowienia niniejszego regulaminu stosuje się do:
    1) członków spółdzielni posiadających spółdzielcze prawo do lokalu (lokatorskie lub własnościowe),
    2) członków spółdzielni będących właścicielami lokali,
    3) osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawa do lokali,
    4) właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni,
    5) najemców lokali,
    6) użytkowników zajmujących lokale bez tytułu prawnego.

  2. Obowiązkiem użytkownika jest udostępnienie jego lokalu, w szczególności, w celu:
    1) przeprowadzenia okresowego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach również doraźnego przeglądu stanu wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu
    niezbędnych prac i ich wykonania,
    2) przeprowadzenia konserwacji, remontu, przebudowy lub usunięcia awarii w lokalu,
    3) dokonania wyceny wartości rynkowej przez rzeczoznawcę majątkowego,
    4) zamontowania urządzeń pomiarowych i podzielników oraz ich legalizacji i wymiany,
    5) kontroli sprawności zainstalowanych w lokalu urządzeń pomiarowych i podzielników oraz odczytów wskazań tych urządzeń.

ROZDZIAŁ II
ZASADY ROZLICZANIA KOSZTÓW

§ 3

  1. Koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi zwane dalej kosztami GZM obejmują koszty związane z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi i niemieszkalnymi oraz koszty eksploatacji i utrzymania mienia spółdzielni.

  2. Rozliczanie kosztów GZM przeprowadza się w okresach rocznych, pokrywających się z latami kalendarzowymi.

  3. Koszty GZM ewidencjonowane są odrębnie dla każdej nieruchomości (za wyjątkiem kosztów pośrednich rozliczanych wg zasad przyjętych w spółdzielni).

  4. Podstawą do dokonywania z użytkownikami lokali rozliczeń z tytułu kosztów GZM oraz ustalania (kalkulacji) wysokości opłat za używanie lokali jest roczny plan gospodarczo – finansowy spółdzielni uchwalony przez Radę Nadzorczą oraz postanowienia niniejszego regulaminu.

  5. Jeśli po uchwaleniu planu gospodarczo – finansowego w trakcie roku następują zmiany w GZM, to dopuszcza się korektę ustaleń planu oraz opłat za używanie lokalu w trakcie okresu rozliczeniowego.

§ 4

Koszty GZM kalkuluje się, rozlicza i ustala miesięczną wysokość opłat za lokale z podziałem na:

  1. Niezależne od spółdzielni
    1) energia elektryczna
    2) ubezpieczenia
    3) podatek od nieruchomości, wieczyste użytkowanie gruntu
    4) sprzątanie klatek schodowych
    5) abonament za wodomierz MPWiK
    6) konserwacja dźwigów i hydroforni
    7) konserwacja co / węzła ciepłowniczego
    8) konserwacja domofonu i montaż
    9) przeglądy techniczne obowiązkowe
    10) dostawa sygnału RTV
    11) opłata za odpady komunalne
    12) gaz
    13) energia cieplna (co, cw użytkowa)
    14) zimna woda i kanalizacja

  2. Zależne od spółdzielni
    1) eksploatacja, konserwacja, zarządzanie
    2) odpis na fundusz remontowy
    3) działalność kulturalno – oświatowa
    4) utrzymanie mienia spółdzielni
    5) odpisy na fundusze celowe

§ 5

  1. Jednostkami rozliczeniowymi kosztów GZM w zależności od rodzaju kosztów są:
    1) osiedle
    2) nieruchomość
    3) lokal
    4) jeden metr kwadratowy (m2 p.u.)
    5) osoba w lokalu
    6) wskazania urządzeń pomiarowych
    7) udział właścicieli w nieruchomościach wspólnych
    8) inne o ile dotyczą opłat niezależnych od Spółdzielni, a pozostają w zgodności z
    obowiązującymi przepisami (np. m3)

  2. Powierzchnią użytkową lokalu mieszkalnego jest powierzchnia wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania, jak np.: pokoje, kuchnie, przedpokoje, łazienki, wc, garderoby itp. pomieszczenia służące mieszkalnym celom użytkownika.

  3. Nie wlicza się do powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego: balkonów, logii, antresol, pralni, suszarni, piwnic.

  4. Do powierzchni lokalu użytkowego zalicza się powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w nim oraz pomieszczeń przynależnych, jak np.: kuchnie, przedpokoje, korytarze, łazienki, wc, spiżarnie, zamknięte pomieszczenia składowe, piwnice (w tym przynależne do lokalu), itp. z wyjątkiem antresol, balkonów i logii.

  5. Powierzchnie pomieszczeń służących kilku użytkownikom lokali (np. wspólny korytarz, wspólne urządzenia sanitarne) należy doliczyć w częściach proporcjonalnych do powierzchni poszczególnych lokali.

  6. Do powierzchni lokali wielokondygnacyjnych zalicza się 50% powierzchni rzutu poziomego schodów łączących poszczególne pomieszczenia wewnątrz lokalu.

  7. Podstawą do rozliczania niektórych składników kosztów GZM fizyczną jednostką rozliczeń jest liczba osób, uwzględnia się osoby zgłoszone do zamieszkiwania w poszczególnych lokalach. W przypadku, gdy w lokalu mieszkalnym nie jest zgłoszona żadna osoba, jako podstawę do rozliczeń przyjmuje się liczbę „1” (jeden) z wyłączeniem opłaty za odpady komunalne.

§ 6

1. KOSZTY NIEZALEŻNE OD SPÓŁDZIELNI

  1. energia elektryczna
    Koszty energii elektrycznej zużywanej do oświetlenia nieruchomości oraz do napędu urządzeń technicznych są ewidencjonowane i rozliczane na nieruchomości obsługiwane przez te urządzenia.

  2. ubezpieczenia
    Koszty ubezpieczenia majątku są ewidencjonowane i rozliczane proporcjonalnie do powierzchni użytkowej na nieruchomości danego osiedla.

  3. podatek od nieruchomości, wieczyste użytkowanie gruntu
    Opłacany przez Spółdzielnię podatek od nieruchomości zgodnie z Ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Z 2002 r. Nr 9 poz. 84 z późniejszymi zmianami) jest ewidencjonowany odrębnie dla każdej nieruchomości i rozliczany proporcjonalnie do m2 pow. użytkowej lokali i gruntów.
    Właściciele lokali stanowiących odrębną własność rozliczają się z tytułu podatku od nieruchomości indywidualnie z gminą. Ponoszone przez Spółdzielnię opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu są ewidencjonowane i rozliczane odrębnie dla poszczególnych nieruchomości, proporcjonalnie do m2 pow. użytkowej lokali i gruntów.

  4. sprzątanie klatek schodowych
    Koszty sprzątania klatek schodowych – rozliczane są na lokale w danej klatce schodowej.

  5. abonament za wodomierz MPWiK
    Opłaty abonamentowe za wodomierze MPWiK są ewidencjonowane i rozliczane odrębnie dla każdej nieruchomości, proporcjonalnie do ilości lokali w poszczególnych nieruchomościach.

  6. konserwacja dźwigów i hydroforni
    Koszty konserwacji dźwigów i hydroforni – rozliczane na lokal (dotyczy nieruchomości wyposażonych w dźwigi i korzystających z hydroforni).

  7. konserwacja co/węzła ciepłowniczego
    Koszty konserwacji co – rozliczane na m2 pow. użytkowej lokali, a w przypadku mieszkaniowych węzłów cieplnych – rozliczane na lokal.

  8. konserwacja domofonu
    Koszty konserwacji domofonów – rozliczane na lokal.

  9. przeglądy techniczne obowiązkowe
    Koszty przeglądów okresowych instalacji elektrycznej, gazowej i wentylacyjnej w budynkach – rozliczane na m2.

  10. dostawa sygnału RTV
    Koszty dostawy sygnału RTV – rozliczane na lokal (nie obejmuje opłat za pakiety programowe operatorów).

  11. oplata za odpady komunalne
    Opłaty za odpady komunalne ustalane są wg zasad określonych przez Gminę Lublin.

  12. gaz
    Koszty dostawy gazu ewidencjonowane są odrębnie na nieruchomości wyposażone w liczniki zbiorcze.
    Koszty zużycia gazu rozlicza się proporcjonalnie do liczby osób zgłoszonych do zamieszkiwania w poszczególnych lokalach.

  13. energia cieplna (co, cw użytkowa)
    Koszty dostawy energii cieplnej obejmują wydatki Spółdzielni związane z opłatami za c.o. i przygotowanie c.w. użytkowej na rzecz usługodawców zewnętrznych oraz wydatki ponoszone w związku z eksploatacją kotłowni gazowych będących w zasobach spółdzielni.
    Zaliczki na dostawę energii cieplnej na c.o. ustalane są indywidualnie dla każdego mieszkania.
    Zaliczki na dostawę energii cieplnej na przygotowanie c.w. użytkowej ustalane są w ramach danego osiedla odrębnie dla każdej wymiennikowni ciepła, która zasila dany zespół budynków, proporcjonalnie do m3 zużytej c.w. w danym lokalu mieszkalnym. Rozliczenie kosztów (w tym zaliczek) dostawy energii cieplnej na c.o. i przygotowanie c.w. użytkowej następuje na podstawie regulaminu uchwalonego przez Radę Nadzorczą SM „Czuby”.

  14. zimna woda i kanalizacja
    Koszty dostawy wody i odprowadzenia ścieków obejmują wydatki Spółdzielni związane z dostawą wody i odprowadzaniem ścieków, uiszczane na rzecz usługodawców zewnętrznych.
    Koszty dostawy wody i odprowadzania ścieków są ustalane odrębnie dla każdego z osiedli, proporcjonalnie do wskazań wodomierzy głównych zainstalowanych w budynkach i hydroforniach. Rozliczane są zgodnie z regulaminem rozliczania zużycia wody.


2. KOSZTY ZALEŻNE OD SPÓŁDZIELNI

  1. eksploatacja, konserwacja, zarządzanie
    Koszty eksploatacji, konserwacji, zarządzania obejmują wydatki spółdzielni na:
    Koszty eksploatacji obejmują koszty rodzajowe zgodnie z zakładowym planem kont i ustawą o rachunkowości. Koszty eksploatacji są ewidencjonowane zbiorczo na osiedla i rozliczane proporcjonalnie na powierzchnię użytkową w rozbiciu na lokale mieszkalne, użytkowe, garaże, dzierżawę terenu i mienie spółdzielni.

    Koszty zarządzania obejmują koszty rodzajowe zgodnie z zakładowym planem kont i ustawą o rachunkowości. Koszty zarządzania są ewidencjonowane zbiorczo dla całości zasobów Spółdzielni i rozliczane w rozbiciu na lokale mieszkalne, użytkowe, garaże, dzierżawę terenu i mienie spółdzielni zgodnie z art.15 ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Koszty konserwacji bieżącej obejmują koszty rodzajowe zgodnie z zakładowym planem kont.
    Koszty konserwacji bieżącej osiedla, których nie można zakwalifikować bezpośrednio do nieruchomości są rozliczane na nieruchomości proporcjonalnie do m2 wszystkich zasobów w osiedlu.

  2. odpis na fundusz remontowy
    Obciążenia poszczególnych lokali odpisami na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych są uchwalane przez Radę Nadzorczą na podstawie uchwał Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli. Wysokość tych odpisów w zł/m2 p.u. ustalana jest odrębnie dla każdej nieruchomości.

    W ramach ustalonych stawek odpisów na fundusz remontowy mogą być wyodrębnione środki na zadania celowe, np.: docieplenia, ciągi piesze, wymiana stolarki okiennej itp., które określają „Zasady dofinansowania z funduszu celowego działań związanych z utrzymaniem stanu technicznego i porządku w osiedlach” uchwalone przez Radę Nadzorczą.

    Szczegółowe zasady tworzenia i wykorzystania funduszu remontowego określa „Regulamin tworzenia i wykorzystywania funduszu remontowego w SM „Czuby”.

  3. działalność kulturalno – oświatowa
    Członkowie spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z działalnością kulturalno – oświatową prowadzoną przez Domy Kultury. Opłaty na działalność kulturalno – oświatową od lokalu uchwala Rada Nadzorcza na podstawie podjętych uchwał Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli.

    Właściciele lokali nie będący członkami mogą korzystać z takiej działalności wyłącznie za odpłatnością. Nie ustala się opłat od lokali zajmowanych na potrzeby własne spółdzielni.

    Koszty dotyczące lokali własnych są odnoszone i ewidencjonowane bezpośrednio w koszty działalności, na której potrzeby są wykorzystywane.
    Szczegółowe zasady działalności kulturalno – oświatowej zawarte są w regulaminie uchwalonym przez Radę Nadzorczą.

  4. utrzymanie mienia spółdzielni
    Wyodrębnia się ewidencję kosztów utrzymania nieruchomości spółdzielni określonych w art. 40 ustawy z 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Decyzje w sprawie wysokości opłat i wykorzystania środków na mienie podejmuje Zarząd Spółdzielni, a zatwierdza Rada Nadzorcza.

  5. odpisy na fundusze celowe
    Szczegółowe zasady tworzenia funduszy celowych określają „Zasady dofinansowania z funduszu celowego działań związanych z utrzymaniem stanu technicznego i porządku w osiedlach” uchwalone przez Radę Nadzorczą.

§ 7

  1. Przez mienie spółdzielni – należy rozumieć nieruchomości stanowiące własność Spółdzielni, w szczególności:
    a) nieruchomości służące prowadzonej przez Spółdzielnię działalności administracyjnej, działalności kulturalno-oświatowej
    b) lokale użytkowe wynajmowane i usytuowane w budynkach mieszkalnych i wolnostojących,
    c) dzierżawione tereny pod parkingi i pawilony,
    d) tereny niezabudowane,
    e) ciągi komunikacyjne,
    f) ogólnodostępne parkingi,
    g) place zabaw, boiska osiedlowe, tereny zielone,
    h) nieruchomości zabudowane urządzeniami infrastruktury technicznej, w tym urządzeniami i sieciami technicznego uzbrojenia terenu związanymi z funkcjonowaniem budynków i osiedli.

  2. Kierunki tworzenia i wykorzystania mienia spółdzielni:
    a) przychody – wpływy środków finansowych:
    – z naliczeń na utrzymanie mienia
    – z najmu lokali użytkowych
    – z dzierżawy terenu
    – z innych tytułów
    b) rozchody – wydatki na pokrycie:
    – kosztów obsługi mienia
    – kosztów utrzymania budynków (ADM, DK, Zarząd)
    – kosztów utrzymania lokali użytkowych
    – kosztów dzierżawy
    – podatku od nieruchomości
    – wieczystego użytkowanie gruntów
    – ubezpieczenia majątku
    – konserwacji i remontów mienia
    – innych wydatków na utrzymanie mienia wg potrzeb po analizie i zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą.


ROZDZIAŁ III
USTALANIE (KALKULACJA) OPŁAT ZA UŻYWANIE LOKALU

§ 8

Jako podstawę do ustalania stawek opłat eksploatacji podstawowej na rok następny winno przyjmować się koszty poniesione w roku poprzedzającym rok planowany, pomniejszone o pożytki z nieruchomości z roku poprzedzającego rok planowany, z uwzględnieniem niedoborów i nadwyżek z roku poprzedzającego rok planowany oraz z uwzględnieniem przewidywanego wzrostu kosztów, np. inflacja. Przy czym rok poprzedzający rok planowany to ostatni rok zamknięty finansowo.
Stawki opłat na pokrycie kosztów eksploatacji podstawowej dla każdej nieruchomości ustalane są indywidualnie.
Kalkulację stawki opłaty eksploatacyjnej oraz jej wysokość i innych opłat za lokale sporządza się na podstawie ustaleń Zarządu w formie tabel.

§ 9

Koszty GZM, przypadające na lokal użytkowy zajmowany na warunkach najmu, są pokrywane z czynszu najmu i opłat, których wysokość określa umowa najmu.

§ 10

Opłaty za używanie lokalu wnosi się co miesiąc z góry do końca miesiąca.
Od opłat wnoszonych z opóźnieniem Spółdzielnia może naliczać odsetki ustawowe.

§ 11

O zmianie wysokości opłat zależnych od spółdzielni za używanie lokalu, spółdzielnia zawiadamia osoby, o których mowa w art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, co najmniej na 3 miesiące przed upływem terminu do wnoszenia opłat, ale nie później niż ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego ten termin.

§ 12

Opłaty za używanie lokali obejmują również spłatę zobowiązań długoterminowych z tytułu kredytów zaciągniętych przez Spółdzielnię na sfinansowanie kosztów budowy tych lokali:

  1. w wysokości określonej przez Zarząd dla lokali wyłączonych z pomocy budżetowej w zakresie spłat kredytów,

  2. w wysokości określonej odrębnymi przepisami dla lokali objętych pomocą państwa w zakresie ich spłaty.

§ 13

Opłaty za używanie lokali mogą być wnoszone:

  1. w kasie Spółdzielni,

  2. przelewami pocztowymi i bankowymi na rachunek bankowy spółdzielni.

§ 14

Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia.

po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacji oraz po dyskusji, w której głos zabrali Bogumiła Baran, Marta Brożyna, Dariusz Jaremek, Edward Dudek postanowili zgłosić do Rady Nadzorczej wniosek by podjęła uchwałę w brzmieniu zaproponowanym do zaopiniowania przez komisję

Rada Nadzorcza po wysłuchaniu wyjaśnień przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacji oraz dyskusji większością głosów – 16 za, przy 3 głosach przeciwnych i 1 wstrzymującym się od głosowania podjęła uchwałę Nr 30/8 /2018 z dnia 27.11.2018 r. w sprawie zmiany Regulaminie rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalenia opłat za używanie lokali w wersji przedstawionej powyżej w protokole.

C )
Przewodniczący Komisji Gospodarki zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji poinformował ,że członkowie, komisji której przewodniczy po zapoznaniu się na posiedzeniu w dniu 26.11.2018 r. z poniżej przedstawionymi materiałami:

Uchwała nr / /2018
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 27.11.2018 r.

w sprawie: zmian w Regulaminie przetargu na ustanowienie odrębnej własności.

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie działając na podstawie 87 ust.1 pkt 30 Statutu Spółdzielni uchwala co następuje:

§ 1

W Regulaminie przetargu na ustanowienie odrębnej własności, stanowiącym załącznik do uchwały nr 1/3/2018 Rady Nadzorczej z dnia 29.01.2018 r. wprowadza się następujące zmiany:

1) § 1 otrzymuje brzmienie:
„Podstawę prawną Regulaminu stanowią przepisy art. 1 ust. 2 pkt 5, art. 11 i art.1711
ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych ( tekst jednolity Dz.U. z 2018 r. poz. 845 ze zm.)”.

2) § 6 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ Przystępujący do przetargu składa wypełnione zgłoszenie w terminie określonym w ogłoszeniu o przetargu”.

3) § 9 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„ Członkostwo w spółdzielni powstaje z chwilą nabycia ekspektatywy własności, to jest zatwierdzenia przez Zarząd Spółdzielni wyników przetargu”.
Wydaje się tekst jednolity Regulaminu przetargu na ustanowienie odrębnej własności z uwzględnieniem zmian zawartych w uchwale nr / / 2018 z dnia 20.11.2018 r.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w trybie określonym w § 89 ust. 3 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Czuby” w Lublinie.


Załącznik
do uchwały nr / /2018
Rady Nadzorczej SM „ Czuby”
z dnia 27.11.2018 r.


REGULAMIN
PRZETARGU NA USTANOWIENIE ODRĘBNEJ WŁASNOŚCI

§ 1

Podstawę prawną Regulaminu stanowią przepisy art. 1 ust. 2 pkt 5, art. 11 i art.1711 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1222 z późn.( tekst jednolity Dz.U. z 2018 r. poz. 845 ze zm.)”.

§ 2

Spółdzielnia może zbywać w drodze przetargu ustnego, nieograniczonego lokale mieszkalne wolne w sensie prawnym, stanowiące jej własność.

§ 3

Do przetargu mogą przystępować osoby, które spełniają warunki przetargu określone w niniejszym regulaminie.

§ 4

Podanie przetargu do publicznej wiadomości odbywa się poprzez:
– ogłoszenie w jednej wybranej prasie lokalnej,
– ogłoszenie na stronie internetowej Spółdzielni,
– wywieszenie informacji w siedzibie Zarządu i Administracjach Osiedli.

§ 5

Ogłoszenie o przetargu powinno zawierać:

  1. pełną nazwę organizatora przetargu,

  2. przedmiot przetargu: adres lokalu, powierzchnia, kondygnacja, forma tytułu prawnego,

  3. wysokość ceny wywoławczej,

  4. wysokość wadium oraz sposób i termin wpłaty,

  5. termin i miejsce przetargu,

  6. zastrzeżenie o możliwości odwołania przetargu lub unieważnienia przetargu bez podania przyczyn na każdym jego etapie, bez prawa dochodzenia jakichkolwiek roszczeń przez uczestników.

§ 6

  1. Przystępujący do przetargu składa wypełnione zgłoszenie w terminie określonym w ogłoszeniu o przetargu oraz dołącza dowód wpłaty wadium.

  2. Zgłoszenie do przetargu powinno zawierać:
    – określenie danych osobowych oferenta: imię, nazwisko, adres zamieszkania i korespondencyjny, nr PESEL, nr telefonu, w przypadku osoby prawnej odpowiednio nazwę, siedzibę, nr KRS lub nr NIP,
    – oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem i przyjęciu określonych w nim warunków przetargu bez zastrzeżeń.

§ 7

  1. Wadium ustala się w wysokości do 10% ceny wywoławczej mieszkania. Wadium nie podlega oprocentowaniu.

  2. Cenę wywoławczą ustala się indywidualnie dla każdego mieszkania.

  3. Cena wywoławcza jest określana na podstawie operatu szacunkowego.

§ 8

  1. Prezes Zarządu powołuje 3 osobową Komisję do przeprowadzenia przetargu.

  2. Z chwilą rozpoczęcia przetargu Komisja sprawdza spełnienie wymogów regulaminowych przez osoby przystępujące do przetargu.

  3. Zgłoszenie jednej oferty jest warunkiem wystarczającym do odbycia przetargu.

  4. Uczestnicy przetargu zgłaszają ustnie kolejne postąpienia dopóty, dopóki – mimo trzykrotnego wywołania – nie ma dalszych postąpień.

  5. Postąpienie nie może być niższe niż 500,00 zł z zaokrągleniem do pełnych złotych.

  6. Dopuszcza się możliwość zgłaszania wielokrotności ustalonego przez Komisję postąpienia w czasie licytacji.

  7. Po ustaniu zgłaszania postąpień Przewodniczący Komisji Przetargowej lub osoba przez niego upoważniona wywołuje trzykrotnie najwyższą zaoferowaną cenę, po czym zamyka przetarg i ogłasza imię i nazwisko lub nazwę albo firmę osoby, która wygrała przetarg.

  8. Przetarg wygrywa osoba, która w wyniku przeprowadzonej licytacji zaoferuje najwyższą cenę.

  9. Z przebiegu przetargu Komisja sporządza protokół, który podpisują wszyscy członkowie Komisji.

  10. Wyniki przetargu zatwierdza Zarząd.

§ 9

  1. Osoba wygrywająca przetarg zawiadamiana jest pisemnie w terminie 7 dni od zatwierdzenia przetargu o wyniku w zakresie wyłącznie jej dotyczącym.

  2. W zawiadomieniu podaje się sposób i termin załatwienia formalności związanych z uzyskaniem tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego oraz uprzedza się o skutkach wynikających z § 10 i § 11.

  3. Członkostwo w spółdzielni powstaje z chwilą nabycia ekspektatywy własności, to jest zatwierdzenia przez Zarząd Spółdzielni wyników przetargu”.

  4. Cena zgłoszona na przetargu nie podlega weryfikacji z tytułu stanu technicznego lokalu mieszkalnego.

§ 10

Jeśli osoba wygrywająca przetarg odmówi zawarcia notarialnej umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności lub nie może nabyć lokalu z przyczyn leżących po jej stronie, Zarząd unieważnia wynik przetargu i zatrzymuje wpłacone wadium.

§ 11

Spółdzielnia nie przenosi odrębnej własności lokalu, jeżeli:

  1. osoba, której przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, a której prawo wygasło, zgłosi roszczenie o ponowne ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w przypadku, o którym mowa w art. 161 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych,

  2. osoba, o której mowa w art.15 ust.2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zgłosi roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu

§ 12

Osoba nabywająca prawo do lokalu mieszkalnego ponosić będzie koszty jego eksploatacji od daty zawarcia aktu notarialnego ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia własności lokalu.

§ 13

  1. Wadium wpłacone przez wygrywającego przetarg zalicza się na poczet wymaganej do wpłaty ceny zgłoszonej do przetargu.

  2. Wadium wpłacone przez pozostałych uczestników przetargu podlega zwrotowi niezwłocznie po zakończeniu przetargu.

§ 14

Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem jego uchwalenia przez Radę Nadzorczą.

po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacji oraz po dyskusji w której głos zabrali : Dariusz Jaremek, Bogumiła Baran postanowili zgłosić do Rady Nadzorczej wniosek by podjęła uchwałę w brzmieniu zaproponowanym do zaopiniowania przez Komisję

Rada Nadzorcza po dyskusji większością głosów – 18 za, przy 1 głosie wstrzymującym się od głosowania podjęła uchwałę Nr 31/ 4 /2018 z dnia 27.11.2018 r. w sprawie zmian w Regulaminie przetargu na ustanowienie odrębnej własności w wersji przedstawionej powyżej w protokole. .

D)
Przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji poinformował ,że członkowie komisji , której przewodniczy po zapoznaniu się na posiedzeniu w dniu 26.11.2018 r. z poniżej przedstawionymi materiałami:


UCHWAŁA Nr / /2018

Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 27.11.2018 r.

w sprawie: wprowadzenia Regulaminu nabycia członkostwa, ustanawiania praw do lokali i zamiany mieszkań

Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie, działając w oparciu o § 87 ust. l pkt 15 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie, podjęła uchwałę następującej treści:

§1

Wprowadza Regulamin nabycia członkostwa, ustanawiania praw do lokali i zamiany mieszkań, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§2

Traci moc Regulamin przyjęć w poczet członków, przydziału i zamiany mieszkań, uchwalony przez Radę Nadzorczą w dniu 07.02.2011 r.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób określony w § 89 ust. 3 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.

Załącznik
do uchwały Nr / / 2018
Rady Nadzorczej SM Czuby
z dnia 27.11.2018 r.


REGULAMIN
NABYCIA CZŁONKOSTWA, USTANAWIANIA PRAW DO LOKALI
I ZAMIANY MIESZKAŃ

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r., poz.1285) – zwana dalej „UPS”

  2. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity Dz.U. z 2018 r., poz.845 ze zm.) – zwana dalej „USM”

  3. Statut Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”.

I. NABYCIE CZŁONKOSTWA

§ 1

  1. Członkiem Spółdzielni jest osoba fizyczna, choćby nie miała zdolności do czynności prawnych lub miała ograniczoną zdolność do czynności prawnych:
    1) której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego,
    2) której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,
    3) której przysługuje roszczenie o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
    4) której przysługuje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, zwane ekspektatywą własności.

  2. Członkami Spółdzielni są oboje małżonkowie, jeżeli prawo do lokalu przysługuje im wspólnie, albo jeżeli wspólnie ubiegają się o zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu.

  3. Członkiem Spółdzielni jest osoba prawna, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ekspektatywa własności. Osobie tej nie przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

  4. Przepis ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio do osób, którym przysługuje prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub garażu wolnostojącego, o których mowa w art. 1719 USM, lub do ułamkowego udziału we współwłasności garażu wielostanowiskowego, o którym mowa w art. 271 USM.

§ 2

  1. Członkiem Spółdzielni może być osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu. Właścicielowi lokalu, który nie jest członkiem Spółdzielni, przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków Spółdzielni. Przepis art. 16 UPS stosuje się odpowiednio. Osoba, która nabyła prawo odrębnej własności lokalu, zachowuje członkostwo w Spółdzielni.

  2. Członkami Spółdzielni mogą być oboje małżonkowie, jeżeli są współwłaścicielami lokalu.

  3. Warunkiem przyjęcia w poczet członków Spółdzielni właściciela lokalu jest złożenie deklaracji.

  4. Deklaracja powinna być złożona pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Podpisana
    przez przystępującego do Spółdzielni deklaracja powinna zawierać jego imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, adres korespondencyjny na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, PESEL, nr telefonu lub e-mail, a jeżeli przystępujący jest osobą prawną – jej nazwę i siedzibę, KRS, NIP, adres lokalu, z tytułu którego ubiega się o przyjęcie w poczet członków.

  5. Za osobę niemającą zdolności do czynności prawnych lub o ograniczonej zdolności do takich czynności – deklarację podpisuje jej ustawowy przedstawiciel.

  6. Zarząd nie może odmówić przyjęcia w poczet członków Spółdzielni osób spełniających wymogi Statutu.

  7. Decyzja o przyjęciu w poczet członków powinna być podjęta w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia deklaracji członkowskiej. O decyzji Zarząd powinien zawiadomić zainteresowaną osobę w ciągu 14 dni od daty podjęcia decyzji.

  8. W przypadku decyzji odmownej w zawiadomieniu należy podać uzasadnienie decyzji oraz pouczenie o prawie wniesienia odwołania do Rady Nadzorczej w ciągu 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia.

  9. Rada Nadzorcza jest obowiązana rozpatrzyć odwołanie członka w ciągu 2 miesięcy od dnia jego wniesienia i doręczyć odwołującemu się odpis uchwały wraz z jej uzasadnieniem w terminie 14 dni od dnia jej podjęcia. Uchwała Rady Nadzorczej podjęta w trybie odwoławczym jest w postępowaniu wewnątrz spółdzielczym ostateczna.

§ 3

  1. Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności należy do kilku osób, członkiem Spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom. W przypadku zgłoszenia się kilku uprawnionych rozstrzyga sąd w postępowaniu nieprocesowym. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez Spółdzielnię sześciomiesięcznego terminu wystąpienia do sądu, wyboru dokonuje Spółdzielnia. Do czasu rozstrzygnięcia przez sąd lub wyboru dokonanego przez Spółdzielnię, osoby, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności mogą wyznaczyć spośród siebie pełnomocnika w celu wykonywania uprawnień wynikających z członkostwa w Spółdzielni.

  2. W przypadku określonym w ust.1 Zarząd Spółdzielni dokonuje wyboru członka spośród współuprawnionych w następujący sposób:
    1) w pierwszej kolejności członkostwo w Spółdzielni uzyskuje osoba, która zgodnie z dokumentacją Spółdzielni posiada największy udział w przysługującym prawie do lokalu.
    2) w przypadku, gdy udziały w prawie do lokalu są równe o uzyskaniu członkostwa decyduje kolejność alfabetyczna nazwisk i imion współuprawnionych.

§ 4

1. Członkostwo w Spółdzielni powstaje z chwilą:

  1. nabycia roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,

  2. nabycia ekspektatywy własności,

  3. zawarcia umowy nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,

  4. zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli członkostwo nie zostało nabyte wcześniej,

  5. upływu terminu jednego roku, o którym mowa w art. 15 ust. 4 USM, w przypadkach przewidzianych w art. 15 ust. 2 i 3 USM, jeżeli przed upływem tego terminu jedna z osób, o których mowa w art. 15 ust. 2 lub 3 USM, złożyła pisemne zapewnienie o gotowości zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, z zastrzeżeniem pkt 6,

  6. prawomocnego rozstrzygnięcia przez sąd w postępowaniu nieprocesowym lub wyboru dokonanego przez Spółdzielnię, o których mowa w art. 15 ust. 4 USM w przypadkach przewidzianych w art. 15 ust. 2 i 3 USM, jeżeli pisemne zapewnienie o gotowości zawarcia umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego zgłosiła więcej niż jedna osoba,

  7. podjęcia przez Zarząd uchwały o przyjęciu w poczet członków Spółdzielni w trybie określonym w §2 niniejszego Regulaminu,

  8. podjęcia przez Zarząd uchwały o wyborze członka Spółdzielni w trybie określonym w §3 niniejszego Regulaminu.

§ 5

  1. Zarząd Spółdzielni prowadzi rejestr członków zawierający:
    – ich imiona i nazwiska,
    – miejsce zamieszkania (w odniesieniu do członków będących osobami prawnymi ich nazwę i siedzibę),
    – wysokość zadeklarowanych i wniesionych udziałów,
    – datę przyjęcia w poczet członków
    – datę wypowiedzenia członkostwa i jego ustania.

  2. Członek Spółdzielni, jego małżonek i wierzyciel członka lub Spółdzielni ma prawo przeglądać rejestr.

§ 6

Członek Spółdzielni obowiązany jest zawiadomić Spółdzielnię o zmianie danych zawartych w deklaracji przystąpienia do Spółdzielni, a w szczególności o zmianie adresu do korespondencji (w przypadku braku zawiadomienia o zmianie adresu pisma Spółdzielni kierowane na dotychczas wskazany adres uznaje się za skutecznie doręczone).

II. USTANIE CZŁONKOSTWA

§7

  1. Członkostwo w Spółdzielni ustaje na skutek:
    1) wystąpienia członka będącego właścicielem lokalu,
    2) śmierci członka, a w odniesieniu do osoby prawnej w przypadku jej ustania,
    3) zbycia lub utraty wszystkich tytułów prawnych do lokali w zasobach Spółdzielni,
    4) wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

  2. Członkostwo w Spółdzielni ustaje z mocy prawa z chwilą:
    1) wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
    2) zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w tym prawie,
    3) zbycia odrębnej własności lokalu lub udziału w tym prawie,
    4) zbycia ekspektatywy własności lub udziału w tym prawie,
    5) wygaśnięcia roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
    6) rozwiązania umowy o budowę lokalu, o której mowa w art.18 USM.

  3. Członkostwo w Spółdzielni ustaje także w przypadkach określonych w art.241 ust.1 i art.26 USM.
    Do osób, które w następstwie tego utraciły członkostwo w Spółdzielni, przepisy art.108b UPS dotyczące członków Spółdzielni stosuje się odpowiednio.

  4. Jeżeli członkowi przysługuje w Spółdzielni więcej niż jeden tytuł prawny do lokalu będący podstawą uzyskania członkostwa, utrata członkostwa następuje dopiero w przypadku utraty wszystkich tytułów prawnych do lokali w ramach Spółdzielni.
    Przepis ten stosuje się odpowiednio do członka, który jest stroną umowy lub umów o budowę lokalu lub lokali.

  5. Członek Spółdzielni będący właścicielem lokalu może wystąpić ze Spółdzielni w każdym czasie za wypowiedzeniem złożonym Zarządowi, które pod rygorem nieważności powinno być dokonane na piśmie.

  6. Okres wypowiedzenia członkostwa wynosi 7 dni i rozpoczyna się od dnia zgłoszenia wystąpienia. Na uzasadniony wniosek członka okres ten może ulec skróceniu. Za datę wystąpienia członka ze Spółdzielni uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia.

  7. Członka zmarłego skreśla się z rejestru członków ze skutkiem od dnia, w którym nastąpiła śmierć.

  8. Osobę prawną skreśla się z rejestru członków ze skutkiem od dnia jej ustania.

II. USTANAWIANIE PRAW DO LOKALI

§ 8

  1. W ramach prowadzonej działalności, o której mowa w §4 ust. 1 i 2 Statutu, Spółdzielnia ustanawia prawa do lokali:
    1) z nowych inwestycji w ramach realizacji umowy, o której mowa w ust. 2,
    2) odzyskanych przez Spółdzielnię (wolnych w sensie prawnym),
    3) do których lokatorskie prawo wygasło i osobom, które prawo to utraciły lub osobom bliskim, przysługują roszczenia o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

  2. Podstawę ustanowienia prawa do lokalu stanowi:
    1) umowa o budowę lokalu,
    2) protokół z przetargu na ustanowienie odrębnej własności lokalu, zatwierdzonego decyzją Zarządu, oraz wpłata wylicytowanej ceny,
    3) zgłoszone na piśmie roszczenie przez osobę uprawnioną stosownie do treści art.14, 15 i 161 USM.

§ 9

  1. Ustanawianie i przenoszenie prawa odrębnej własności lokali mieszkalnych odzyskanych przez Spółdzielnię po wygaśnięciu prawa odbywa się w drodze przetargu.

  2. Warunki i procedura przetargu określone są w odrębnym regulaminie.

§ 10

Obowiązek uiszczania opłat eksploatacyjnych powstaje z dniem postawienia do dyspozycji członka przyznanego mu lokalu.

IV. ZAMIANA LOKALI MIESZKALNYCH

§ 11

  1. Spółdzielnia jest zobowiązana umożliwić członkom wzajemną zamianę lokali mieszkalnych, a także z osobami zajmującymi lokale mieszkalne niestanowiące własności Spółdzielni, jeśli spełniają wymogi Statutu.

  2. Postanowienia ust. 1 stosuje się odpowiednio do lokali użytkowych, w tym garaży.

  3. Spółdzielnia na wniosek członka i w ramach istniejących możliwości, może dokonać zamiany lokalu mieszkalnego na inny. Zamiana ta polega na ustanowieniu prawa do innego mieszkania w zamian za pozostawienie do dyspozycji Spółdzielni mieszkania dotychczasowego.

§ 12

Traci moc Regulamin przyjęć w poczet członków, przydziału i zamiany mieszkań, uchwalony przez Radę Nadzorczą w dniu 07.02.2011 r.

§ 13

Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”,

      po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacji oraz po dyskusji postanowili zgłosić do Rady Nadzorczej wniosek by podjęła uchwałę w brzmieniu zaproponowanym do zaopiniowania przez Komisję

Rada Nadzorcza po wysłuchaniu dodatkowych wyjaśnień przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacji oraz dyskusji większością głosów – 14 za, przy 5 głosach wstrzymujących się od głosowania podjęła uchwałę Nr 32/ 2 /2018 z dnia 27.11.2018 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu nabycia członkostwa, ustanawiania praw do lokali i zamiany mieszkań w wersji przedstawionej powyżej w protokole.

Ad.3
Członkowie Rady Nadzorczej zapoznali się z poniżej przedstawioną informacja na temat realizacji wniosków zgłoszonych na Walnym Zgromadzeniu

Wykaz wniosków
zgłoszonych na Walnym Zgromadzeniu SM „Czuby”
odbytym w dniach od 24.04.2018 r. do 29.05.2018 r.

I. Ruta – 14.05.2018 r.

1. Mieszkańcy bloku proszą o przeniesienie śmietnika na suchą frakcję przy ulicy Watykańskiej 6 , Śmietnik jest często przepełniony a śmiecie są rozsypywane przez ptaki tak , że nie sposób przejść obok śmietnika

Realizacja:
W obecnym systemie segregacji odpadów wniosek nie jest możliwy do zrealizowania ze względu na konieczność dojazdu do pojemnika specjalistycznego samochodu oraz ze względu na zagrożenie pożarowe łatwopalnymi odpadami w pojemniku. Jest to w tym rejonie jedyne miejsce spełniające te warunki. Sprawę będzie można ponownie rozważyć po wprowadzeniu przez Urząd Miasta Lublin nowego systemu segregacji odpadów.

2. Proszę o sprzątanie parteru i klatki schodowej od parteru do trzeciego piętra w budynku Watykańska 6. W tej części nie mieszkają lokatorzy.

Realizacja:
Na wniosek Administracji os. Ruta, Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla „Ruta” w porozumieniu z Przedstawicielem nieruchomości przy ul. Watykańskiej 4, 6, 8, 10 postanowiła zlecić firmie zewnętrznej, np. „PROMAR” – sprzątającej klatki schodowe w osiedlu „Ruta”, sprzątanie kl. schodowej nr I i II od parteru do III p. stanowiących drogę ewakuacyjną dla mieszkań położnych na wyższych piętrach) w budynku przy ul. Watykańskiej 6. Koszty sprzątania obciążają eksploatację nieruchomości ul. Watykańska 4,6,8,10 (uchwała Rady Przedstawicieli Nieruchomości nr 19/2018 z dn. 14.06.2018 r.).

II Widok 17.05.2018 r.
Wnioski do Rady Nadzorczej SM CZUBY na XIII części Walnego Zgromadzenia 17 maja 2018r.

1. Wnioskuję o przedstawienie informacji o wysokości udzielonych nagród pieniężnych i rzeczowych dla Zarządu SM Czuby w 2017r.

Realizacja:
Zasady wynagradzania Członków Zarządu SM Czuby zawarte w uchwale Nr 56/7/2014 r.
Rady Nadzorczej SM Czuby w Lublinie z dnia 24.06.2014 r nie przewidują możliwości przyznawania nagród pieniężnych i rzeczowych dla pracowników pełniących te funkcje.
Rejestr uchwał podejmowanych przez Radę Nadzorczą nie zawiera uchwał dotyczących przyznania nagród dla członków Zarządu.

2. Wnioskuję o literalne stosowanie § 79 pkt.5 Statutu SM Czuby tzn. podejmowanie uchwał w sprawie . podziału zysku a nie (jak dotychczas) jednej uchwały tzn. np. Jedna uchwała dla podziału zysku wypracowanego bezpośrednio w osiedlach spółdzielni i kolejna uchwała dla podziału zysku , który nie można bezpośrednio zakwalifikować do danego osiedla

Realizacja:
Realizacja w/w w obecnej postaci „uchwał” czy „uchwały” nie stanowi błędu. Przy najbliższej zmianie statutu Walne Zgromadzenie będzie mogło zmienić ten zapis.

3. Wnioskuję o rozliczanie kwoty stanowiącej nadwyżkę przychodów nad kosztami na działalności gospodarczej w poczet funduszu remontowego zasobów mieszkaniowych wszystkich osiedli i w roku bieżącym a nie jak dotychczas w roku następnym.

Realizacja:
Wniosek nie może być zrealizowany , jest niezgodny z zapisami art.6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz art.6 ustawy o rachunkowości Wartości wykazane na dzień bilansowy ujęte są zgodnie z przepisami w planie gospodarczym i uwzględnione do planowanej stawki eksploatacyjnej dotyczącej roku następnego.

III Błonie – 18.05.2019 r.

1. Zobowiązanie zarządu Spółdzielni i Rady Nadzorczej do zabezpieczenia frekwencji na Walnym Zgromadzeniu w granicach 10 – 15 % zamieszkałych członków w danych częściach zgromadzenia członków , gdyż kilku lub kilkunastu obecnych członków Spółdzielni nie jest w stanie obiektywnie oceniać organów Spółdzielni i podejmowanych uchwał. Wprowadzić do statutu spółdzielni.

Realizacja:
Zarząd Spółdzielni realizując postanowienia § 76 statutu o czasie, miejscu i porządku obrad poszczególnych części Walnego Zgromadzenia zawiadamia członków uprawnionych do uczestnictwa w Walnym Zgromadzenie na piśmie, poprzez wywieszenie zawiadomień na klatkach schodowych, na 21 dni przed terminem pierwszej części.
Zawiadomienie zawiera czas, miejsce, porządek obrad oraz informację o wyłożeniu wszystkich sprawozdań i projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad oraz informację o prawie członka do zapoznania się z tymi dokumentami.
Ponadto w siedzibie Zarządu Spółdzielni przy ul. Watykańskiej 6 w pokoju nr 21 i w administracjach poszczególnych osiedli w godzinach ich urzędowania oraz na stronie internetowej Spółdzielni – www.smczuby.pl i w „Informatorze” dostarczanym do skrzynek pocztowych członkom i mieszkańcom spółdzielni można zapoznać się z porządkiem obrad Walnego Zgromadzenia, projektami uchwał , sprawozdaniem Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni, sprawozdaniem finansowym Spółdzielni , sprawozdaniem z badania sprawozdania finansowego SM Czuby, rozliczeniem kosztów poszczególnych nieruchomości i harmonogramem części Walnego Zgromadzenia.

2. Zobowiązać Zarząd Spółdzielni do wyposażenia altanek w odpowiednie pojemniki w których by gromadzono wyrzucane pieczywo czerstwe , a nie jak teraz rozrzucane po ziemi, lub w innych miejscach , gdyż żle to świadczy o naszej kulturze i gospodarności, Z czasem to może grozić epidemią gryzoni

Realizacja:
W związku z obowiązkiem szczegółowej segregacji odpadów altany śmietnikowe zostaną wyposażone w 6 pojemników z przeznaczeniem na ustalony rodzaj odpadów. M.in. będą pojemniki na odpady kuchenne. Inne pojemniki nie będą opróżniane przez firmy trudniące się wywozem odpadów. Problem wyrzucania resztek jedzenia na trawniki występuje tylko przy niektórych budynkach . Administracja Osiedla systematycznie rozwiesza ogłoszenia na klatkach schodowych o zakazie zaśmiecania trawników zgodnie z Regulaminem Porządku Domowego. Dodatkowo należy podkreślić , iż Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli zaopiniowały negatywnie propozycję ustawienia pojemników na pieczywo.

3. Zobowiązać Zarząd Spółdzielni do zmuszenia właścicieli działek w osiedlu Błonie do właściwego zagospodarowania tych placów, które są siedliskiem chwastów i różnych zanieczyszczeń.
Ponadto zobowiązać administrację osiedla do podcinania gałęzi jarzębin zwisających nad chodnikiem . Opadające owoce powodują uciążliwe zanieczyszczenia , które poprze buty przenoszone są na klatki schodowe – trwa to czasem do pół roku. Dobrze by było poucinać wierzchołki wysokich drzew przy blokach.

Realizacja:
Niezagospodarowane działki należą do Gminy Lublin, Skarbu Państwa lub osób prywatnych. Zarząd i Administracja Osiedla Błonie systematycznie występuje z pismami do Urzędu Miasta Lublin oraz Straży Miejskiej o ich uporządkowanie. W osiedlu Błonie systematycznie pielęgnuje się istniejącą zieleń zarówno siłami własnymi jak i poprzez zlecaniem tych prac firmom specjalistycznym. Chodniki oczyszczane są z owoców przez pracowników Administracji.

4. Zobowiązać Zarząd Spółdzielni a w szczególności Administrację osiedla Błonie do wyeliminowania do wieszania na rynnach, słupkach i innych miejscach różnego rodzaju ogłoszeń przez różne firmy i osoby – są do tego odpowiednie przepisy prawne.

Realizacja:
Ogłoszenia i reklamy wywieszane niezgodnie z obowiązującym regulaminem są systematycznie usuwane przez pracowników Administracji.


Błonie – 21.05.2018 r.

1. Zobowiązać Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby do założenia wind w bloku przy ulicy Szaserów 9 z rządowego programu skierowanego do seniorów i osób niepełnosprawnych „Dostępność plus” W bloku mieszkają seniorzy .

Realizacja:
Zarząd Spółdzielni podjął działania zmierzające do oceny możliwości zamontowania dźwigów osobowych w istniejących zasobach mieszkaniowych, jak też uzyskania dofinansowania na ten cel . Mieszkańcy zostali poinformowani o wynikach tych działań na posiedzeniach rad przedstawicieli nieruchomości jak też poprzez wywieszenie na klatkach schodowych odpowiedzi na pisma skierowane do stosownych instytucji.
W chwili obecnej nie ma żadnej możliwości pozyskania środków na budowę wind. Program rządowy „Dostępność Plus” zgodnie z informacją Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z dnia 14.08.2018 r. nie został uruchomiony.

2. Wnioskuję o zlikwidowanie podzielników na kaloryferach , które nie są miernikami . Podzielniki nie odzwierciedlają zużycia C.O. , jedni mieszkańcy płacą za drugich, Ponadto właściciele mieszkań utrzymują obcą firmę Ista polska. Zużycie C.0. rozliczane przez Istę jest znacznie zawyżone , w każdym roku wzrasta pomimo ciepłych zim. Rozliczenie za C.0. winna dokonywać Spółdzielnia, a nie obca firma.

Realizacja:
Zgodnie z obowiązującym regulaminem rozliczania c.o. decyzje o założeniu podzielników lub nie podejmowana jest przez Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli poprzez stosowną uchwałę, na podstawie wniosku mieszkańców danego budynku popartego większością głosów .

IV Skarpa – 23.05.2018 r.
1.
I.
Wnoszę o zobowiązanie Zarządu oraz Członków Rady Nadzorczej do udzielenia informacji na piśmie i na stronie internetowej, dotyczącej sprzedaży lokali mieszkalnych w latach 2010-2017 po ich ewentualnej anomizacji.

  1. Jaka ilość mieszkań została zbyta w tych latach?

  2. Z jakiego tytułu nastąpiło zbycie?

  3. Gdzie lokale były położone?

  4. Na jakiej podstawie zbyto te nieruchomości?

  5. W jaki sposób nowy właściciel miał możliwość zakupu tych nieruchomości?

  6. Jaka była cena zbycia tych nieruchomości i kto je zakupił z wyszczególnieniem konkretnych danych adresowych z podaniem daty zbycia, ceny i osoby zakupujące tą nieruchomość, a nadto o podanie informacji ile z tych osób było lub jest obecnie pracownikami administracji ewentualnie członkami ich rodzin w pierwszej linii?

Realizacja:
W odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji dotyczącej sprzedaży lokali w latach 2010-2017, informujemy, iż z dokumentacji Spółdzielni wynika, że na przestrzeni lat 2010- 2017 zostało zbytych 2 809 lokali położonych na we wszystkich osiedlach Spółdzielni. Z analizy wynika, iż są to między innymi transakcje kupno-sprzedaż, postanowienia sądu i wyroki sądowe, umowy podziału majątku wspólnego lub zniesienia współwłasności, umowy dożywocia, umowy zamiany, przeniesienia własności i inne.
Strony transakcji ustalają warunki zbycia poza Spółdzielnią. Do Spółdzielni dostarczane są dokumenty potwierdzające zmianę osób uprawnionych do lokalu . Spółdzielnia nie wnika w ustalenia kontrahentów i szczegóły transakcji, bądź ustalenia sądów i uzasadnienia ich decyzji.
Spółdzielnia nie ma możliwości gromadzić danych osobowych stron wyżej wymienionych transakcji pod kątem zatrudnienia osób nabywających uprawnienia do lokali, jak również zatrudnienia członków rodzin osób nabywających uprawnienia do lokali.

II. Wnoszę o zobowiązanie Zarządu oraz Członków Rady Nadzorczej do umieszczania na stronie internetowej SM Czuby dokładnych protokołów z posiedzeń wszystkich organów: uwzględniających wyniki głosowania z określeniem konkretnych nazwisk członków organu i ich głosowań w sytuacji głosowań jawnych, a w głosowaniach tajnych o podanie liczby członków organu głosujących za, przeciw lub głosów wstrzymujących się.

Realizacja:
Protokoły z posiedzeń organów samorządowych Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie sporządzane są z należytą starannością, w oparciu o następujące przepisy: art. 41 ustawy Prawo spółdzielcze, § 80 Statutu Spółdzielni, § 22 Regulaminu Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie, § 28 Regulaminu Rady Nadzorczej, § 22 Regulaminu Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
Protokoły z posiedzeń Rady Nadzorczej zgodnie z Art. 81 ust 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych umieszczane są od 2007 r. na stronie internetowej spółdzielni www.smczuby.pl. Natomiast uchwały podejmowane przez to gremium zgodnie z § 89 ust.3 statutu i § 24 ust. 3. Regulamin Rady Nadzorczej SM Czuby wywieszane w ciągu 7 dni od daty ich podjęcia na tablicy ogłoszeń w Zarządzie Spółdzielni przez okres 30 dni.

Regulamin Rady Nadzorczej SM Czuby uchwalony przez Walne Zgromadzenie w § 28 stanowi ,że protokół z posiedzenia Rady Nadzorczej winien zawierać : numer kolejny, datę i miejsce posiedzenia, listę obecności, porządek obrad, zgłoszone wnioski, wyniki przeprowadzonych głosowań nad wnioskami z podaniem liczby głosów „za”, „przeciw” i „wstrzymujących się”, stwierdzenia powzięcia uchwał oraz ich pełną treść wraz z uzasadnieniem, oświadczenia złożone do protokołu, podpis przewodniczącego i sekretarza.
Głosowania na posiedzeniach Rady są jawne. Na wniosek członka rady można postanowić o przeprowadzeniu głosowania tajnego .
Kopie protokoły z posiedzeń rady z pominięciem zapisów, których zakaz ujawnienia wynika z powszechnie obowiązujących przepisów umieszczane są na stronie internetowej
Decyzje o umieszczania bądź nie na stronie internetowej spółdzielni protokołów z posiedzeń i podejmowanych uchwał podejmowały Rady Przedstawicieli Nieruchomości
Osieli w formie uchwał .
Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli Skarpa , Ruta, Łęgi, Błonie, Widok i Poręba ustaliły, że na stronie internetowej spółdzielni umieszczane będą tylko uchwały, nie ma potrzeby umieszczania protokołów z ich posiedzeń.

III. Wnoszę o zobowiązanie Rady Nadzorczej do podania na stronie internetowej SM Czuby oraz w Informatorze w postaci „gazetki ” SM Czuby dokładnych kwot wynagrodzenia zarządu wraz z podaniem formy zatrudnienia oraz podanie dokładnej kwoty otrzymywanej premii, każdorazowo po jej przyznaniu, a w przypadku przyznawania innych dodatków o podanie informacji jakie dodatki przyznano i w jakiej wysokości.

Realizacja:
Do Prezesa Zarządu i jego Zastępców stosuje się Zasady wynagradzania Członków Zarządu zawarte w uchwale Nr 56/7/2014 r. Rady Nadzorczej SM Czuby w Lublinie z dnia 24.06.2014 r. Członkowie Zarządu zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę . Zaszeregowania, przeszeregowania, awansowania, ustalenia wynagrodzenia zasadniczego i przyznania premii dokonuje Rada Nadzorcza.
Wynagrodzenie Członków Zarządu pełniących te funkcje etatowo składa się z wynagrodzenia zasadniczego i premii.
Miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego zawiera tabela stawek płac zasadniczych pracowników zatrudnionych na stanowiskach nierobotniczych stanowiąca załącznik do Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy pracowników SM „Czuby”.
Członkom Zarządu może być przyznana miesięczna premia do wysokości 15% wynagrodzenia zasadniczego przyznawana i wypłacana za okresy kwartalne. Przyznanie premii następuje po ocenie działalności gospodarczo – finansowej za poprzedni kwartał i bieżącej działalności.

IV. Wnoszę o zobowiązanie Rady Nadzorczej do podania na stronie internetowej SM Czuby oraz w Informatorze w postaci „gazetki ” SM Czuby kiedy ogłoszono przetarg na wynajem lokalu, w którym to obecnie planowana jest inwestycja budowlana w postaci zbudowania lokalu usługowego na osiedlu „Skarpa” (dotyczy wszystkich planowanych inwestycji). Na jaką kwotę określono czynsz najmu za metr kwadratowy. Jaka jest cena kosztorysowa tej (tych) inwestycji.


Realizacja:
Pawilony przy ul. Radości 2A i B zostały wybudowane w latach 80-tych XX wieku.
Od ponad 20 lat wynajmowane są pod działalność garmażeryjną. W 2017 roku jeden z pawilonów uległ częściowemu spaleniu. Spółdzielnia otrzymała odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej w kwocie ponad 200 000 zł.
W chwili obecnej produkcja garmażerki jest kontynuowana w jednym pawilonie (zgodnie z umową z 16 września 2011r). Drugi nie nadaje się do użytkowania.
Z uwagi na zły stan techniczny pawilonów i ich otoczenia Rada Nadzorcza podjęła decyzję o rozbiórce tych obiektów i w ich miejsce wybudowanie nowego pawilonu o większej powierzchni, ok. 450-500 m2 – Uchwała z dnia 8 sierpnia 2017 r. Nr 173/22/2017.
Na wniosek Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla Skarpa z dnia 19.07.2017 r, poparty licznymi prośbami mieszkańców oraz na wniosek dotychczasowego najemcy Rada Nadzorcza wyraziła zgodę na odbudowę pawilonu przy ul. Radości pod dotychczasową działalność garmażeryjną. Teren oraz nowy pawilon nadal będą stanowiły mienie Spółdzielni. Większe wpływy z tytułu najmu – uzyskane poprzez zwiększenie stawki za metr kwadratowy i powiększenie wynajmowanej powierzchni zasilą konto mienia – będącego własnością wszystkich członków Spółdzielni.
Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowa i kosztorys inwestorski.

2. Mieszkańcy nieruchomości nr 06 (Romantyczna nr 8,10,12) wnioskują o rozwiązanie przez Zarząd Spółdzielni przy udziale mieszkańców (osób delegowanych) problemów związanych z mieniem S-ni na poszczególnych budynkach, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Szczegółowa problematyka jest zawarta w korespondencji jaką prowadzą mieszkańcy Romantycznej nr 10 ze S-nią, w okresie od stycznia do kwietnia 2018 roku.

Realizacja:
Nie ma problemów z pomieszczeniami stanowiącymi mienie Spółdzielni w poszczególnych budynkach osiedla Skarpa. Korespondencja z kilkoma osobami zamieszkałymi w budynkach przy ulicy Romantycznej 10 została zakończona.

3. Wnoszę o obniżenie wynagrodzenia dla członków Rady Nadzorczej, Rada Nadzorcza 500zł, Rada nieruchomości 150 zł.

Uzasadnienie
Rada Nadzorcza i Nieruchomości jest pracą dla społeczności spółdzielczej, pracą społeczną Uczestnictwo w Radzie Nadzorczej czy tez radzie nieruchomości nie wymaga nadzwyczajnych
umiejętności zawodowych .

Realizacja:
Realizacja wniosku wymaga dokonania zmian w statucie SM Czuby”. Wniosek o zmianę treści § 88a należy złożyć w trybie § 75 ust.7 Statutu Spółdzielni.

Skarpa – 24.05.2018 r.
Składamy wniosek o rozłożenie kosztów eksploatacji na poszczególne składniki.

Realizacja:
Składniki opłat kosztów eksploatacji są różne w poszczególnych nieruchomościach. Na składniki opłat eksploatacji wchodzą koszty związane z zarządzaniem, administrowaniem .
Są to: amortyzacja środków trwałych, podatki, opłaty , badanie bilansu, lustracja, konserwacja zieleni , usługi pocztowe , korespondencja , drukowanie książeczek, wydruki opłat , rozliczenia wody .
Koszty związane z wydatkami na: Radę Nadzorczą, Walne Zgromadzenie, Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, składki na rzecz organizacji obowiązkowych ( Krajowa Rada Spółdzielcza , Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych), usługi obce i bankowe m.in. deratyzacja , dezynfekcja , dezynsekcja, usuwanie awarii, materiały m.in. paliwo do kosiarek, wkładki, świetlówki, piasek do piaskownic, sól drogowa, narzędzia, papier i części do drukarek, tusze, tonery), ubezpieczenie majątku oraz inne .
W/w koszty są księgowane w rozbiciu na ( na materiały, usługi obce, koszty zarządzania, administrowania, koszty konserwatorów, konserwacja zieleni, pozostałe konserwacje ) na każdą nieruchomość .

Skarpa – 28.05.2018 r.
Spółdzielnia Mieszkaniowa nie jest jednostka produkcyjną, nie przynosi zysków. Nie jest zasadne przyznawanie nagród i premii. Spółdzielnia powinna rozliczać się bez wynikowo.

Realizacja:
Spółdzielnia Mieszkaniowa „CZUBY” nie przyznaje nagród. Spółdzielnia rozlicza się bez wynikowo w ramach gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Zysk (netto) na własnej działalności gospodarczej za bieżący rok sprawozdawczy,wykazany w rachunku zysku i strat figuruje w tej samej wysokości w pasywach bilansu poz. A.VII zysk/strata netto. Zysk (netto) podlega podziałowi przez Walne Zgromadzenie.

Do przedstawionej realizacji członkowie Rady Nadzorczej nie zgłosili uwag.

Ad.4

A)
Członkowie Rady zapoznali się z poniżej przedstawiona informacją.

Budżet Obywatelski na 2019 rok.

GRATULACJE DLA MIESZKAŃCÓW

DZIĘKUJEMY !!! – Po raz piąty


Rada Nadzorcza, Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli i Zarząd SM CZUBY bardzo dziękują Mieszkańcom, którzy zagłosowali na projekty wytypowane przez Spółdzielnię do Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin w 2019 roku.

Dzięki Państwa głosom na terenie naszej Spółdzielni Miasto po raz kolejny wykona prace na blisko 2 miliony złotych.
Wszystkie nasze projekty uzyskały w tym roku wymaganą liczbę głosów i zostaną umieszczone w budżecie do realizacji w roku 2019.

Znaczny udział w osiągniętym sukcesie mają nie tylko mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” ale także mieszkańcy innych spółdzielń, wspólnot oraz szkoły, przedszkola, przychodnie zdrowia, parafie kościelne itd.

Obecnie w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok Miasto zrealizuje na terenie naszej Spółdzielni m.in. następujące projekty:

  • D-22 Osiedla Błonie i Łęgi (łącznie), tj. remont ulicy Rycerskiej z oświetleniem dojścia do Szkoły Podstawowej nr 42 oraz remont ulicy Kaczeńcowej z dojściem do Przedszkola.

  • M-6 Osiedle Poręba: Remont i miejsca postojowe ulicy Szafirowej,

  • M-21 Osiedle Skarpa: Remont części ulicy Fantastycznej (ok. 150 m).

Ponadto zostaną zrealizowane:

  • D-1 Miejsce aktywnego wypoczynku i rekreacji – Wąwóz Czuby – LSM,

  • M-8 Zapobieganie bezdomności zwierząt,

  • M-113 Zielone Czuby,

  • M-62 Remont boisk os. Błonie.

Przypominamy, że dzięki Państwa głosom oddanym w latach ubiegłych na terenie SM Czuby – Miasto wyremontowało szereg ulic, parkingów i ciągów pieszych, urządziło place zabaw i zagospodarowało zaniedbane tereny miejskie.

W latach 2015-2018 wykonano m.in.:
– Przyłącze energetyczne zasilające w energię elektryczną altanę spotkań w parku im. Jana Pawła II – wartość robót: 100 000 zł,
– Miejsca parkingowe pomiędzy ul. Szmaragdową a ul. Jana Pawła II wraz z rewitalizacją terenów Osiedla Widok – wartość robót: 490 000 zł,
– Remont oraz wykonanie brakującego odcinka głównego ciągu pieszego w osiedlu Ruta od ul. Różanej do kładki nad ul. Filaretów – wartość robót: 227 000 zł,
– Zatoki parkingowe przy ulicy Perłowej w os. Poręba – wartość robót: 250 000 zł,
– Remont ul. Dziewanny wraz z budową łącznika ul. Dziewanny z ulicą Różaną w os. Ruta – wartość robót: 1500 000 zł,
– Remont Alei Młodości i Alei Marzeń w os. Skarpa – wartość robót: 1100 000 zł,
– Remont ul. Wiklinowej wraz z budową miejsc parkingowych w osiedlu Łęgi – wartość robót: 1 500 000 zł,
– Remont i dobudowa połączeń komunikacji pieszej i rowerowej przy ulicach Bursztynowa, Perłowa, Szafirowa, Agatowa oraz remontu fragmentu ulicy Bursztynowej w osiedlu Poręba – wartość robót: 497 000 zł,
– Remont ul. Romantycznej – sięgacz w kierunku starej Szkoły Podstawowej nr 28 w osiedlu Skarpa – wartość robót: 500 000 zł,
– Budowa ciągu pieszego i rowerowego wraz z oświetleniem od ul. Różanej 16 do wąwozu w osiedlu Ruta – wartość robót 445 000 zł,
– Remont ul. Różanej i budowa miejsc postojowych w os. Ruta – wartość robót 1.200.000 zł,
– Remont ul. Tatarakowej i Tymiankowej w os. Łęgi – wartość robót 500.000 zł,
– Remont chodników (o łącznej pow. 1440 m2), podjazd dla niepełnosprawnych do przystanku przy ul. Orkana, parkingi przy ul. Hetmańskiej, Kawaleryjskiej, w os. Błonie – wartość robót ok. 500.000 zł,
– Plac zabaw i siłownia zewnętrzna w rejonie Bursztynowej 14 w os. Poręba – wartość robót do 500.000 zł,
– Miejsca postojowe przy ul. Szmaragdowej i sięgaczach oraz przy ul. Bursztynowej na terenie os. WIDOK – wartość robót ok. 500.000 zł.

Łącznie daje to kwotę blisko 10 mln zł.

Ponadto dzięki zaangażowaniu naszych radnych z budżetu miasta wykonano szereg prac remontowych na terenie naszych osiedli, w tym remont ulic osiedlowych wraz z budową miejsc postojowych, np. ul. Biedronki, Stokrotki, Radości, Romantyczna, Gościnna, Bursztynowa, Ułanów, główne ciągi piesze ze ścieżkami rowerowymi na terenie osiedli Łęgi, Błonie, Ruta, Skarpa, uporządkowanie i zagospodarowanie terenów zielonych i szereg innych.

Uzyskane wyniki świadczą, że dla większości naszych mieszkańców nie są im obojętne sprawy Lublina.

Gratulujemy wszystkim mieszkańcom, którzy oddali swoje głosy i liczymy, że w przyszłym roku odniesiemy kolejny sukces.

Członkowie Rady Nadzorczej do przedstawionej informacji nie zgłosili uwag.

B)
Zastępca prezesa ds. finansowych poinformował, że SM Czuby zawarło umowę z Regionalnym Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych w Lublinie, na przeprowadzenie lustracji w dniach od 20 września 2018 r. do 15 grudnia 2018 r.,
Lustratorzy w oparciu o art. 91 – 93 ustawy Prawo spółdzielcze, przeprowadzają w SM Czuby lustrację pełną, obejmującą działalność Spółdzielni za okres od 1 stycznia 2015 r. o 31 grudnia 2017 r. Z przeprowadzonej lustracji sporządzą protokół, który przekażą Zarządowi oraz Radzie Nadzorczej. Wnioski polustracyjne zostaną przedłożone do zaopiniowania Radzie Nadzorczej i rozpatrzenia Walnemu Zgromadzeniu członków spółdzielni.
Poinformował ,ze przewodniczący Rady Nadzorczej uczestniczył w spotkaniu z lustratorami, na którym omówiono zakres i tematykę zagadnień objętych lustracja.

C)
Prezes Zarządu omówił zasady postępowania z dłużnikami spółdzielni.

Poinformował między innymi:
– od jakiej kwoty spółdzielnia podejmuje działania windykacyjne ( wezwana do zapłaty),
– kiedy podejmowane są decyzje o skierowaniu wniosku do sądu o wydanie nakazu zapłaty,
– kiedy podejmowane są decyzje o skierowaniu wniosku do komornika,
– kiedy podejmowane są decyzje o dokonaniu opisu i oszacowania mieszkania koniecznego do wyznaczenia przez sad terminu licytacji lokalu ,
– działania podejmowane wobec dłużników użytkowników lokali usługowych

Omówił poniżej przedstawione zestawienia .
W tym miejscu w protokole umieszczono zestawienie:
– zaległości czynszowe SM Czuby wg stanu na 31.12.2018 r.
– zaległości czynszowe SM Czuby wg stanu na 31.07.2018 r.

Z przedstawionej analizy zadłużenia na dzień 31.07.2018 r. z tytułu opłat eksploatacyjnych na lokalach mieszkalnych , garażach i lokalach usługowych wynika , że kwota należności zmniejszyła się w stosunku do 31.12.2017 r. o 620 000 zł.

Zbigniew Gontarz zaproponował by Zarząd Spółdzielni na kolejnym posiedzeniu przedstawił informację na temat zadłużenia z tytułu opłat eksploatacyjnych na lokalach mieszkalnych , garażach i lokalach usługowych z kilku poprzednich latach. Informacje czy zadłużenie wzrasta czy maleje.

Ad. 5
Protokół z posiedzenia plenarnego Rady Nadzorczej odbytego w dniu 2.10.2018 r. został przyjęty bez uwag, większością głosów – 17 za, przy 2 głosach wstrzymujących się od głosowania.

Ad. 6
– Mieszkańcy osiedli SM Czuby przysłuchujący się obrado zwrócił uwagę, że
1) brak jest na stronie internetowej spółdzielni, w niektórych osiedlach informacji o tym na jaką kadencje zostali wybrani wyszczególnieni w wykazach członkowie Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli.
2) brak jest uchwał o wysokości wynagrodzenia członków Zarządu,
3) proszą o podanie w jakim terminie zgodnie ze statutem spółdzielnia i Rada Nadzorcza powinna udzielać odpowiedzi na skierowane pisma,
4) czy odpowiedzi na pisma członków spółdzielni skierowane od Rady Nadzorczej podpisywane są prawidłowo tj. pod pieczątka rady dwa nieczytelne podpisy,
5) czy spółdzielnia w możliwie krótkim terminie rozwiąże problem „wspólnego śmietnika” dla Nieruchomości Różana 18 i Różana 20.

Marta Brożyna przypomniała ,że na posiedzeniu Rady Nadzorczej w dniu 3.07.2018 r. zaproponowała by Zarząd Spółdzielni na następnym posiedzeniu Rady przedstawił informację, o jakiej kwocie jest mowa, jeśli Rada przyznaje członkom Zarządu premię w wysokości 15% wynagrodzenia.
Proponuje by Zarząd Spółdzielni informację na ten temat przedstawił na kolejnym posiedzeniu.

Zbigniew Ławniczak przedstawił kilka informacji na temat planowanej na kwiecień budowy w rejonie ulicy Jutrzenki w osiedlu Ruta i zwrócił uwagę na problem bezdomności w naszych osiedlach.

Ad. 7
Rada Nadzorcza zapoznała się z:

1. Pismem z dn. 01.10.2018 członka zamieszkałego w osiedlu Widok dot.: pisma znak EW/8492/566/2018 z dnia 28.09.20181.
„W nawiązaniu do pisma jak wyżej, pozwolę sobie podać argumenty podnoszone w wielu opracowaniach, a które skłoniły mnie do zawiadomienia pismem z dnia 17.09.2018 r. Administracji „Widok” i Zarządu SM „Czuby” o zniszczeniu znacznej części trawnika i nasadzeń od strony południowej budynku (ul. Szmaragdowa 4). Niszczenie każdego skrawka zieleni uważam za barbarzyństwo.
Mieszkańcy klatki IX, którzy wykonali na trawniku usypisko rumoszu skalnego (?), zmienili przedtem ten trawnik w klepisko przez dokładne wykoszenie (a właściwie wyrwanie trawy z korzeniami – służę filmem – jeśli potrzeba). Silnie skrócono też gałęzie okolicznych krzewów zostawiając jedynie suche ich części (stała praktyka w naszej okolicy; zapraszam do odwiedzenia osiedlowych miejsc zielonych. Dla porównania, zapraszam na patia kompleksu budynków przy ul. Matki Teresy z Kalkuty, które widzicie Państwo każdego dnia pracy z okien swych gabinetów).
Zieleń miejska jest niezwykle ważnym elementem rozwoju zrównoważonego. Pełni funkcje: ekologiczne, techniczne i zdrowotne, z których najważniejsze to:
– poprawa warunków erosanitarnych,
– obniżenie temperatury w ramach „miejskiej wyspy ciepła”,
– infiltracja wód opadowych i tłumienie hałasu (Czerwienieć, Lewińska 2000).
Obecność takich terenów (trawników) wpływa korzystnie na estetykę danego miejsca. (…) Korzystnie wpływa także na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi (Łukaszewicz, Łukaszewicz 2009 ).
We współczesnym świecie coraz częściej mamy do czynienia z deficytem zieleni w mieście. (…) tereny, które mogłaby zostać przekształcone w parki miejskie, są zajmowane przez deweloperów. (…) Następstwem tego procesu jest zmniejszenie terenów zielonych w centrum i na obrzeżach miast (Mierzejewska 2008).
(…) Na osiedlach powinna dominować zieleń, a zespoły mieszkaniowe należy odświeżyć i wzbogacić zielenią fitoremediacyjną, także przez utworzenie żywych ścian. Wpłynęłoby to pozytywnie nie tylko na estetyczny wygląd budynku, ale również na utrzymanie dogodnej temperatury całego obiektu (w zimie ciepło, a w lecie zimno).
(Miasto zielone – Miasto zrównoważone, sposoby kształtowania Miejskich terenów zieleni w nawiązaniu do idei Green city Anna Hulicka 2015)
Z uwagi na mierne wyedukowanie w powyższych kwestiach wielu członków naszej społeczności, miałam nadzieję, że ludzie odpowiedzialni za Osiedle i Spółdzielnię jako całość, podejdą do przedmiotowej sprawy (co najmniej) pozytywnie. Współpracę w złej sprawie nie uważam za przejaw działania dobrego.

W tym miejscu w protokole umieszczono odpowiedz spółdzielni na powyższe pismo.

Rada Nadzorcza po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacji oraz po dyskusji , większością głosów 16 za, przy 3 głosach wstrzymujących się od głosowania postanowiła wystosować do w/w odpowiedz poniższej treści:

„Odpowiadając na Pani pismo z dnia 01.10.2018 r. Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby uprzejmie informuje, że popiera stanowisko zajęte przez spółdzielnię w piśmie skierowanym do Pani w dnia 24.10.2018 r.
Spółdzielnia nie ma możliwości prawnych rozwiązywania konfliktów społecznych. Komfort zamieszkiwania i atmosferę wśród mieszkańców budują wzajemne relacje i zrozumienie. Wzajemne oskarżanie oraz złośliwości sąsiedzkie nie wpływają korzystnie na funkcjonowanie nieruchomości. Zachęcamy do wspólnego uzgodnienia stanowiska w sposobie zagospodarowania trawnika przed budynkiem” .

2. Pismem z dnia 22 października 2018 roku członka zamieszkałego w osiedlu Skarpa dot. dofinansowania do wymiany stolarki okiennej
„ Działając w myśl art. 6a Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, zwracam się z prośbą o udział Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” – np. w formie sfinansowania lub dofinansowania – w wymianie stolarki okiennej w zajmowanym przeze mnie lokalu, do którego nie posiadam. wyodrębnionej własności i stanowi on własność Spółdzielni w tym miejscu w protokole umieszczono odpowiedz spółdzielni na powyższe pismo

Rada Nadzorcza po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacji oraz po dyskusji jednomyślnie- 19 za wystosować do w/w odpowiedz następującej treści:

„Odpowiadając na Pani pismo z dnia 22.10.2018 r. Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby uprzejmie informuje, że popiera stanowisko zajęte przez spółdzielnię w piśmie skierowanym do Pani w dnia 30.10.2018 r. Spółdzielnia nie może dofinansować wymiany stolarki okiennej w Pani mieszkaniu. Przytoczone w Pani piśmie przepisy Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów oraz o zmianie Kodeksu cywilnego nie maja zastosowania do lokali mieszkalnych znajdujących się w zasobach spółdzielni. Zgodnie z § 7 Regulaminu Porządku Domowego obowiązującego w osiedlach S Mi „CZUBY” w Lublinie to osoby posiadające tytuł prawny do lokalu obowiązane są do utrzymania użytkowanego lokalu w należytym stanie” .

3. Pismem z dnia 8.10.2018 r. członka zamieszkałego w osiedlu Widok dot. zmiany wysokości opłat w lokalach mieszkalnych w pozycji „EKSPLOATACJA” w nieruchomości Bursztynowa 37 za 2018 r.

W odpowiedzi na Państwa pismo z dn. 02/10/2018 sygn. RN/8653/2018 nadal nie otrzymałam wyjaśnienia i tym samym nie wskazano bezzasadności korekty stawki czynszowej w pozycji 'eksploatacja’ za 2018r.
Państwo powołujecie się, tak jak ja, na paragraf 8 Regulaminu rozliczenia kosztów gzm lecz niewłaściwie jest on przez Państwo interpretowany.
Nie potraficie Państwo zauważyć, że stawka opłat eksploatacji podstawowej na rok 2018 (ustalona w wys. l,47zl/m2) powinna być skorygowana w oparciu o rzeczywiste dane dot. eksploatacji za 2017r. (dostarczone przedstawicielom RN w kwietniu br.), gdyż zgodnie z zapisami § 8 regulaminu gzm, rokiem poprzedzającym rok planowany tj. 2018 jest rok 2017.
Państwo mylicie się pisząc (pismo z 2/10/2018) że do wyliczenia stawki eksploatacji na rok 2018 ujęto koszty poniesione w 2016r.
Otóż- podstawą w Państwa wyliczeniach są koszty planowane na 2018r. w wysokości 1.617.329zł 1.617.329:91.685,25 m2:12(m-cy) = l,47zł/m2
a zgodnej z regulaminem- powinno przyjąć się koszty poprzedzające rok planowany tj. koszty roku 2017 w wysokości 1.431.889 zł
1.431.889:91.685,25:12=l,3015zł/m2
Które następnie- dokonując indeksacji o np. (vide regulamin gzm) inflacje (2,5% w 2017r.) wynoszą:
l,3015+2,5.%=l,3340zł/m2
Stawka opłaty podstawowej dla wszystkich nieruchomości powinna wiec wynosić l,3340zł/m2 a nie l,47zł/m2.
Przy wyliczeniach dotyczących indywidualnej stawki eksploatacji dla nieruchomości Bursztynowa 37, uwzględniająca nadwyżkę na eksploatacji z roku 2017r. (zgodnie z regulaminem gzm jak we wstępie) stawka wynosi l,2257zł/m2 a nie l,4130zł/m2 (vide moje pismo z dn. 16/07/2018).

Podsumowując
1. kwestionuje metodę wyliczeń stawki eksploatacja w wysokości l,47zł/m2 (jako niezgodną z §8 regulaminu gzm)
2. wskazuje na konieczność dokonania korekty stawki opłaty eksploatacji dla nieruchomości Bursztynowa 37 w związku z publikacją kosztów eksploatacji za 2017 r.(potwierdzoną przez Zarząd SM Czuby), czyli rzeczywistych kosztów poniesionych w roku poprzedzającym rok planowany tj. 2018.
Podtrzymuje nadal swój wniosek o dokonanie zmiany w wysokości opłat czynszowych w pozycji .eksploatacja’ w formie korekty i zwrotu nadpłaty w opłatach czynszowych w 2018 r.
Nadmieniam, że zasadę korekt w opłatach czynszowych w trakcie roku stosuje się np. w pozycji centralne ogrzewanie, gdzie na podstawie m.in. rzeczywistych odczytów LPEC i indywidualnych podzielników ciepła dokonuje się zwrotów nadpłat lub dopłaty oraz ustala się nowe naliczenia czynszowe.
Proszę o niezwłoczną odpowiedź.

Rada Nadzorcza pismo w/w w sprawie zmiany wysokości opłat w lokalach mieszkalnych w pozycji „EKSPLOATACJA rozpatrywała już dwukrotnie .
Pismo z dnia 16.07.2018 r . rozpatrzyła komisja GZM i I na posiedzeniu w dnia 10.09.2018 r. ,a Rada Nadzorcza na posiedzeniu 11.09.2018 r.
Pismo z dnia 24.09.2018 r. rozpatrzyła komisja Rewizyjna na posiedzeniu w dniu 1.10.2018 r. a Rada Nadzorcza w dniu 2.10.2018 r.

Rada Nadzorcza w odpowiedzi na pismo z dnia 24.09.2018 r. poinformowała w/w ,że :

„Po przeprowadzonej analizie Pani wniosku Rada Nadzorcza SM Czuby uprzejmie wyjaśnia:
Stawkę eksploatacji podstawowej osiedla uchwala Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla w oparciu o § 8 Regulaminu rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Biorąc pod uwagę czas opracowywania planów na 2018 rok tj. lipiec 2017 rokiem poprzedzającym był rok 2016.
Stawka eksploatacji na rok 2018 dla wszystkich nieruchomości w osiedlu Widok wynosi 1,47 zł/m2. Wyliczono ją na podstawie kosztów poniesionych w roku poprzedzającym rok planowany (2016) z uwzględnieniem przewidywanego wzrostu kosztów dotyczących m.in.: usług obcych i bankowych, podatków i opłat, funduszu płac, kosztów materiałów, kosztów utrzymania organów samorządowych.
1 617 329 zł : 91 685,25 m2 : 12 m-cy = 1,47 zł/m2.
Po uwzględnieniu wyniku na eksploatacji roku poprzedzającego, tj. 2016 oraz uwzględnieniu zmniejszenia stawki w roku 2017, stawka eksploatacji na rok 2018 w Pani nieruchomości (EW 25 – ul. Bursztynowa 37) została pomniejszona o 0,057 zł/m2:
– nadwyżka (wynik 2016 rok) —————————————————–9.160,61 zł
– niedobór wynikający ze zmniejszenia stawki w 2017 r. o 0,1162 zł/m2 ———-   6.143,77 zł
= 3.016,84 zł

3.016,84 zł : 4.407,5 m2 : 12 m-cy = 0,057 zł/m2 i ostatecznie wynosi 1,4130 zł/m2.

Powyższe zatwierdziła Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla Widok uchwałą z dnia 17.07.2017 r. nr 16/2017. Uzasadnienie decyzji Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla „WIDOK” znajduje się w protokole nr 6/2017 z dnia 17.07.2017 r.

W przypadku jakiejkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z Administracją Osiedla „WIDOK”.

W odpowiedzi na pismo z dnia 2.10.2018 r. poinformowała w/w , że podtrzymuje swoje stanowisko zawarte w piśmie z dnia 11.09.2018 r. znak RN / 6668 / 2018.

Uwagi i zastrzeżenia co do prawidłowości wprowadzenia zmiany wysokości opłat w lokalach mieszkalnych w pozycji „EKSPLOATACJA w planach na 2018 r. , zawarte w piśmie z dnia 5.10.2018 r. Komisja Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji przeanalizowała na posiedzeniu w dniu 26.11.2018 r. i zaproponowała, by Rada Nadzorcza do w/w wystosowała odpowiedz następującej treści:

„W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 8.10.2018 r. w sprawie zmiana wysokości opłat w lokalach mieszkalnych w pozycji „EKSPLOATACJA” w nieruchomości Bursztynowa 37 za 2018r.,
Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie uprzejmie informuje, że w celu doprecyzowania zapisu § 8 Regulaminu rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalania opłat za używanie lokali a w szczególności doprecyzowania zapisu, który rok należy przyjąć jako „rok poprzedzający rok planowany” podjęła uchwałą Nr 30/ 8/2018 z dnia 27.11.2018 r.
§ 8 Regulaminu rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi i ustalania opłat za używanie lokali otrzymał brzmienie:

„Jako podstawę do ustalania stawek opłat eksploatacji podstawowej na rok następny winno przyjmować się koszty poniesione w roku poprzedzającym rok planowany, pomniejszone o pożytki z nieruchomości z roku poprzedzającego rok planowany, z uwzględnieniem niedoborów i nadwyżek z roku poprzedzającego rok planowany oraz z uwzględnieniem przewidywanego wzrostu kosztów, np. inflacja. Przy czym rok planowany to ostatni rok zamknięty finansowo.
Stawki opłat na pokrycie kosztów eksploatacji podstawowej dla każdej nieruchomości ustalane są indywidualnie.
Kalkulację stawki opłaty eksploatacyjnej oraz jej wysokość i innych opłat za lokale sporządza się na podstawie ustaleń Zarządu w formie tabel” .

Rada Nadzorcza po wysłuchaniu uwag i wyjaśnień przedstawionych przez kierującą pismo do rady, oraz po dyskusji, większością głosów 16 za, przy 2 głosach przeciwnych i 1 wstrzymującym się od głosowania postanowiła do w/w wystosować pismo w brzmieniu zaproponowanych przez komisję GZM i I , umieszczoną powyżej w protokole.

Na tym protokół zakończono.

Sekretarz
Rady Nadzorczej

Danuta Przybyś – Ziemba

Z – ca przewodniczącego
Rady Nadzorczej

Jerzy Kaczmarski

Data opublikowania: 13:55, 4 grudnia 2018

Kategorie: 2018