W dniu 6.09.2002 r. odbyło się spotkanie robocze Zarządu Spółdzielni z Komendantem VII Komisariatu Policji i jego zastępcą. Tematem spotkania było omówienie aktualnej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców, działań profilaktycznych, rad dla mieszkańców zmniejszających zagrożenie bezpieczeństwa i kradzieży. Z analizy przestępstw zaistniałych na terenie działania VII Komisariatu najwięcej przestępstw popełnionych jest w kategorii kradzieże z włamaniem. Chodzi tu o kradzieże z włamaniem do samochodów, piwnic i w mniejszym stopniu do mieszkań.
Wielokrotnie beztroscy kierowcy pozostawiają na noc różne przedmioty w postaci teczek, siatek, radioodtwarzaczy itp. Z piwnic najczęściej zabierane są rowery, których wartość często przekracza 1.000 zł. Kradzieże cudzych rzeczy obejmują rowery sprzed sklepów, na balkonach, klatkach schodowych, korytarzach piwnicznych oraz na terenie posesji. Ponadto kradzione są torebki, saszetki, reklamówki z nie zamkniętych często na zamek mieszkań, mimo obecności mieszkańców.
W okresie letnim wakacyjnym wzrasta ilość interwencji pogotowia policyjnego w sprawie głośnego, wulgarnego zachowania się młodzieży w godzinach wieczornych i nocnych.
Walka z tym zjawiskiem jest trudna ze względu na fakt, że mieszkańcy nie chcą być świadkami w powyższych sprawach, bojąc się szykan ze strony sprawców.
A oto kilka rad jak ustrzec się przed wymienionymi przestępstwami:
– właściciele pojazdów powinni zabierać wszystkie przedmioty wartościowe i inne prowokujące do włamania,
– mieszkańcy bloków winni niezwłocznie zgłaszać do administracji osiedla wszelkie zauważone uszkodzenia zamków wejść do klatek schodowych i piwnic, oraz braku oświetlenia,
– zwracać uwagę na obce osoby kręcące się po klatkach schodowych szczególnie wynoszące jakieś torby, bagaże itp..
– właściciele rowerów nie powinni zostawiać ich bez odpowiedniego zabezpieczenia np. linka z zamkiem,
– wchodząc do mieszkania zamykajmy zaraz za sobą drzwi wejściowe na zamek,
– będąc w sklepach, zakładach usługowych i użyteczności publicznej zwracajmy uwagę na swoje torebki i rzeczy osobiste,
– nośmy przy sobie tytko niezbędną kwotę pieniężną,
– przy dłuższej nieobecności poprośmy sąsiada o zwrócenie uwagi na mieszkanie oraz wyjmowanie ze skrzynki korespondencji, reklamówek itp. będących wskazówką o dłuższej naszej nieobecności.
Kierownictwo Komisariatu VII podaje numery kontaktowe:
dyżurny – 535-56-93
pog. policji – 997
Komendant – 535-57-83 , Z-ca – 535-42-81
kierownicy ogniw – 535-56-57
Kontakt osobisty w każdy poniedziałek w godz. 13-14.
Policjanci Komisariatu VII Policji oczekują również na wszelkie informacje anonimowe mówiące o negatywnych zjawiskach oraz przestępstwach i ich sprawcach. Pamiętajmy, że dzisiaj możemy być świadkiem w sprawie sąsiada a jutro osobą pokrzywdzoną!
Nie bądźmy obojętni na zło, które się dzieje wokoło nas!
Nadzór nad pracą VII Komisariatu sprawuje Komendant Miejski Policji w Lublinie mgr Ryszard Pachuta, który przyjmuje w każdy poniedziałek w godzinach 14.00- 17.00.