Plany na 2003 rok
Ekonomia
Zarząd zrealizował wszystkie plany rzeczowo-finansowe za 2002 r. przyjęte do realizacji przez Rady Osiedlowe a zatwierdzone przez Radę Nadzorczą.
Rada Nadzorcza uchwaliła też plan rzeczowo-finansowy na 2003 r. Uwzględnia on najpilniejsze potrzeby remontowe, jak również możliwości finansowe naszych członków. Koszty ogólne, kolejny juą czwarty rok pozostają na tym samym poziomie, podobnie jak koszty Zarządu. Ograniczono zatrudnienie, zamnrożono kolejny rok fundusz płac pracowników spółdzielni i w związku z tym nie przewiduje sie żadnych podwyżek wynagrodzeń.
Pomimo stałego wzrostu cen i pogarszającej sie sytuacji ekonomicznej członków, kolejny rok Spółdzielnia uzyskuje dodatni wynik finansowy na eksploatacji , a plany remontów zostały wykonane, a nawet wykonano dodatkowe robory remontowe dzięki oszczędnej polityce finansowej, a także uzyskanych środków pieniężnych z tytułu naliczenia kar za nieterminowe wykonanie prac remontowych (np. „Skarpa”) około 120 tys. zł, „Ruta”: około 80 tys. zł).
Pomimo trudnei sytuacji ekonomicznei kraju Spółdzielnia ma dobra kondycję ekonomiczną i dzięki swej wielkości posiada płynność finansową. Problemem jest stale zwiększające się zadłużenie członków Spółdzielni, będące odbiciem trudnych warunków finansowych mieszkańców. Utrzymanie stabilizacji Spółdzielni, konstruktywna współpraca Zarządu z organami samorządowymi daje podstawę do przetrwania kryzysu ekonomicznego kraju. W 2003 roku Zarząd kończy prace związane z realizacją Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych. Wymagało to ogromnego wysiłku procowników i dodatkowych wydatków finansowych. Zakończono też pracę nad projektem Statutu. Rozpoczęła się tez lustracja Spółdzielni prowadzona przez biegłych rewidentów za lata 2001 i 2002 zgodnie z wymogami Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych. Mamy nadzieję, że tak jak i poprzednia lustracja potwierdzi prawidłowość działań i decyzji Zarządu.
Windykacja 2002 r.
W 2002 roku skierowano do Rady Nadzorczej 148 wniosków o wykluczenie.
Rada wykluczyła 98 osób. Pozostałym dała możliwość spłaty zadłużenia w ratach lub wyznaczyła konkretną datę całkowitej spłaty.
Na skutek spłaty zadłużenia lub dokonanej zaniany 43 osobom uchylono decyzję o wykluczeiu. Od decyzji Rady Nadzorczej do żebrania Przedstawicieli odwołało sie 31 wykluczonych osób. Delegaci utrzymali w mocy 12 uchwał o wykluczeniu, a w 19 przypadkach uchylono decyzję Rady Nadzorczej. Po upływie ustawowych terminów i braku zainteresowania dłużników spłatą długu, skierowano do Sadu pozwy o eksmisję. Aktualnie czekamy na ponad 50 wyroków.
W przygotowaniu jest kolejnych 20 spraw. .Jaka to jest siła nacisku na dłużników świadczy fakt, że w 36 przypadkach kiedy już mieliśmy zasadzone wyroki eksmisyjne, 22 osoby spłaciły zadłużenie całkowicie, bądź w bardzo dużym procencie albo zgodziły się do zamiany zadłużonych mieszkań. W 6 przypadkach doszło do eksmisji, a kolejnych 8 wyroków czeka na uprawomocnienie i liczymy, że lokatnrzy nie dopuszczą do eksmisji, spłacając bądź zamieniając zadłużonelokale. Spółdzielnia otrzymała 4 lokale socjalne z Urzędu Miejskiego, na które wyprowadzone zostały dwie rodziny. Na pozostałe dwa lokale wysyłamy już piątą i szóstą rodzinę bo wszystkie wysłane przed nimi, po zobaczeniu mieszkania i lokalizacji; szybko spłacają bądź jeszcze szybciej zamieniają mieszkania na normałne. Spłdzielnia daje szansę uniknięcia eksmisji każdemu lokatorowi praktycznie do ostatniej chwili. Zdarzały się przypadki, że dłużnik przynosił całą zaległą kwotę w dniu eksmisji lub w dzień przed, przyprowadzał chętnego na zamianę i spłatę zadłużenia.
Jednak to wszystko to działania ostateczne, a największa odzyskiwainość długów mamy w wynuku rozmów i negocjacji. Spółdzielnia negocjuje każdym etapie niezależnie od wszczętych procedur. Zadłużenie rozkłada się na konkretne raty, wyznacza końcowe terminy uregulowania długu, informuje się lokatorów o możliwościach uzyskania dodatku mieszkaniowego, oraz tym co nabyli prawa doradza i pomaga zawiesić spłatę kredytu. Tym co nie mogą sobie poradzić ze spłatą pomaga się zamienić zadłużone łokale.
W 2002 r. dokonano 25 zamian.
Spółdzielnia co kwartał ponawia w prasie oferty dla tych co chcą zamienić swoje mieszkania na nasze zadłużone. Posiadamy ok. 300 ofert z miasta i regionu.
Dział windykacji prowadzi również sprawy lokatorów, których głównym grzechem nie jest zadłużenie, lecz łamanie regulaminu Spółdzielni np. poprzez niszczenie mienia, zakłócanie ciszy nocnej, awantury z sąsiadami itp. W tych przypadkach przeprowadza się rozmowy ostrzegawcze. informujemy o ewentualnych konsekwencjach, powołujemy komisje do zbadania sytuacji i jak na razie w większości przypadków to pomaga.
W 2002 roku podjęto ponad 60 takich interwencji.
Przez cały 2002 rok w wyniku negocjacji spłaty zadłużenia, eksmisji i zamiany zadłużonych lokali odzyskano ok. 1 mln 200 tys. zł.
Intensywne działania eksmisyjne przyniosły widoczne skutki już na etapie wykluczeń, na które wzywa się dłużników, którzy mają coraz mniejsze zadłużenie a górna kwota cały czas się obniża. W 2003 roku Sejm chce zlikwidować eksmisje na bruk. My szykujemy się do tego zabezpieczając kolejne lokale zastępcze pod eksmisje i negocjując z Urzędem Miejskim dalsze lokale socjalne dla naszych dłużników. Wprowadzono też zasadę rozmów ostrzegawczych z dłużnikami w obecności członków rad osiedlowych na poszczególnych osiedlach.
Remonty
Os. SKARPA:
– krycie dachów papą termozgrzewalną wraz z wymianą obróbek blacharskich w budynkach przy ul. Fantastycznej 4, 6, 8, Przedwiośnie 2
– docieplenie stropodachów w budynkach mieszkalnych
– malowanie klatek schodowych w budynkach przy ul. Gościnnej 5, 9, 11, 13, Przedwiośnie 3,
– naprawa nawierzchni asfaltowych ulic i chodników w osiedlu
– wykonanie wymiany posadzek cementowych balkonów wraz z wymianą obróbek blacharskich i malowaniem płyt betonowych
– olkitowanie spoin ścian zewnętrznych budynków
– wykonanie opasek odwadniających budynków
– montaż zaworów podpionowych w budynkach podstacji PC-3
– przegląd instalacji gazowej i wentylacyjnej w budynkach mieszkalnych osiedla
– koszenie trawników w osiedlu
Os. RUTA:
– dokończenie docieplenia budynku przy ul. Różanej 6,
– remont dachu wraz z daszkami nad wejściami do klatek w budynku przy ul. Dziewanny 7,
– uszczelnianie złączy płyt ściennych zewnętrznych,
– wymiana zaworów podpionowych c.w. w budynkach podstacji PC-2,
– remont balkonów i bałkono-tarasów,
– wykonanie zatok parkingowych w osiedlu,
– przegląd instalacji gazowej i wentylacyjnej w budynkach mieszkalnych osiedla,
— koszenie trawników w osiedlu.
Os. ŁĘGI:
– remont dachu przy ul. Bocianiej 10,
– uzupełnienie dociepłenia wraz z malowaniem blach osłonowych ścian szczytowych budynków przy ul. Bocianiej 6, 8, 10, Biedronki 5, 7, 9, 11
– rozpoczęcie I etapu docieplania budynków przy ul. Biedronki 5, 7, 9, Kaczeńcowej 2, 6, 8, Tymiankowej 48,- naprawa płyt balkonowych w budynku przy ul. Wiklinowej 6
– uszczelnianie spoin płyt zewnętrznych oraz montaż kratek wentylacyjnych
– remont opasek i koszy podokiennych wokół budynków w/g potrzeb osiedla
– remont schodów przy ul. Tatarakowej 2 i Wiklinowej 6
– przegląd instalacji gazowej i wentylacyjnej w budynkach mieszkalnych osiedla
– koszenie trawników w osiedlu
Os. BŁONIE:
– malowanie klatek schodowych w budynkach przy ul. Ułanów 11, Husarskiej 8, Hetmańskiej 6, 10, Dragonów 14
– uszczelnianie spoin ścian zewnętrznych w/g potrzeb osiedla.
– remont opasek wokół budynków
– docieplenie ścian piwnic w 29 budynkach,
– przegląd instalacji gazowej i wentylacyjnej w budynkach mieszkalnych osiedla,
– koszenie trawników w osiedlu.
Os. WIDOK:
– malowanie klatek schodowych w budynkach przy ul. Bursztynowej 30. 37, 41,
– krycie dachu papą termozgrzewalną budynku przy ul. Szmaragdowej 4,
– wykonanie robót dociepleniowych budynku przy ul. Szmaragdowej 4,
– uszczelnianie spoin ścian zewnętrznych w/g potrzeb osiedla,
– montaż zaworów regulacyjnych c.o. w 7 budynkach wymiennikowni W-1,
– remont opasek wokół budynków,
– przegląd instalacji gazowej i wentylacyjnej w budynkach mieszkalnych osiedla,
– koszenie trawników w osiedlu.
Os. PORĘBA:
– malowanie klatek schodowych w budynkach przy ul. Bursztynowej 6, 8, 10,
– wymiana stolarki stalowej w wiatrolapach budynków przy ul. Perłowej 4, 8, Bursztynowej 3, 12, Turkusowej 1,
– uszczelnianie złączy płyt ścian zewnętrznych w/g potrzeb osiedla,
– remont opasek wokół budynków,
– konserwacja ciągów pieszo-jezdnych,
– przegląd instalacji gazowej i wentylacyjnej w budynkach mieszkalnych osiedla,
– koszenie trawników w osiedlu.
Inwestycje
W bieżącym roku Spółdzielnia realizuje inwestycje mieszkaniowe na dwóch osiedlach, Porębie i Widoku. Na pozostałych osiedlach brak terenów pod inwestycje mieszkaniowe. Do rozwiązania pozostaje problem dokończenia pawilonów U-1, U-2 przy ul. Watykańskiej 8/10. Na poszczególnych osiedlach inwestycje przedstawiają się następująco:
1. Osiedle „PORĘBA” II
a) Zadanie 2 część 2 budynek „C”.
W roku 2002 przekazano do użytku 24 mieszkania tj. segment C-3. natomiast w roku bieżącym na koniec czerwca zostanie przekazany do użytku segment C-2 o 22 mieszkaniach, oraz segment C-l o 7 mieszkaniach. Łącznie w 2003 r. przekażemy w tym budynku 1504,2 m2 p.uż. mieszkań. Ponadto w tym samym czasie przekażemy 7 boksów garażowych w podpiwniczeniu budynku C o pow. 130,2 m”
Aktualnie posiadamy wolne:
– l mieszkanie M-2 o pow. 51,9 m2 – dwupokojowe na III. piętrze,
2 mieszkania M-3 o pow. 61,8 m2 – trzypokojowe z możliwością powiększenia o 6,4 nr na parterze,
– 1 mieszkanie M 4 o pow. 64,6 m2 – trzypokojowe na I piętrze.
Część usługowa segmentu (’-l o 8 lokalach i ogólnej powierzchni 320 m2 zostanie przekazana do użytku 30 września b.r.
Aktualnie posiadamy do zaoferowania 2 lokale o pow. 32,5 m2 oraz 1 lokal o pow. 104,5 m2
b) Zadanie 2 część 3 budynek „A”
Budynek o 72 mieszkaniach i powierzchni użytkowej mieszkań 3.485,8 m został rozpoczęty pod koniec ub. roku w zakresie segmentu A-3 o 24 mieszkaniach i pow. 1.176 m2. Termin przekazania mieszkań do użytku – 31.03.2004 r.
Spółdzielnia oferuje następujące mieszkania:
– 4 mieszkania M-2 o pow. 43,7 m2 – dwupokojowe na wszystkich kondygnacjach,
– 12 mieszkań M-2 o pow. 44,5 m2 – dwupokojowje na wszystkich kondygnacjach,
– 8 mieszkań M-3 o pow. 58.40 m2 – alternatywnie dwu- lub trzypokojowe na wszystkich kondygnacjach.
II. Osiedle „WIDOK II”
a) Zadanie 7 c, d, e budynek nr 1.
Budynek o 96 mieszkaniach i powierzchni 5.009,1 m2, z którego segment „b” o 24 mieszkaniach i pow. 1.318.60 m2 został przekazany do użytku pod koniec ub. roku. Aktualnie realizuje się segment „a” o 36 mieszkaniach i pow. 1.824.6 m2 . z terminem zakończenia 30.09.2003 r.
Do zagospodarowania pozostają wolne mieszkania:
– 11 mieszkań M-2 o pow. 45,9-48,3 m2 – dwupokojowe na różnych kondygnacjach,
– 6 mieszkań M-3 o pow. 52,7-58,1 m2 – dwupokojowe na rożnych kondygnacjach.
W kwietniu bieżącego roku rozpoczęty zo- stanie segment „c” o 36 mieszkaniach, podob- nie jak w segmencie „a”, z terminem zakończenia ,30.09.2004 r.
b) Zadanie 7 c. d, e budynek nr 2.
Pod koniec b. r. rozpoczęty zostanie segment „l)” budynku nr 2 (24 mieszkań – 1.318.6 m2).
Historia Statutu
Prace nad Statutem Spółdzielni przeciągały się w czasie ze względu na fakt trzykrotnego modyfikowania Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych. Komisja Statutowa została wybrana w dniu 23.06.2001 r. na zebraniu przedstawicieli. Miała za zadanie zebrać propozycje oraz uwagi Rad Osiedlowych i członków Spółdzielni do projektu Statutu, który należało uchwalić w związku z podpisaniem w dniu 15.12,2000 r. przez Prezydenta Ustawy o Spółdziel niach M ieszkaniowych.
Zespól prawny Spółdzielni zgodnie z przyjętymi ustaleniami przez Komisję Statutową i Zarząd przygotował pierwszy projekt Statutu w układzie:
– zapisy nadal obowiązujące ze starego Stautu,
– wyprowadził zapisy, które przestały obowiązywać po wejściu Ustawy z dnia 15.12.2000 r.,
– wprowadził nowe zapisy obowiązujące w/g nowej Ustawy z dnia 15.12.2000 r.,
– uwagi zgłoszone do projektu Statutu przez Członków Spółdzielni na zebraniach grup członkowskich, na Zebraniu Przedstawicieli oraz Rady Osiedlowe po ich zaopiniowaniu przez Zespół prawny.
Na bazie tak przygotowanego przez Zespół prawny projekty Statutu, Komisja Statutowa sporządziła dwie wersje Statutu – pierwszy w dniu 17.10.2002 r., który został przekazany do konsultacji Rarom Osiedlowym. drugi w dniu 8.11.2002 r., który uwzględniał uwagi i opinie Rad Osiedlowych zgodnie a obowiązujacymi przepisami. W związku z przedłużającymi się pracami w Sejmie nad kolejną modyfikacją Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych, Zarząd odwołał zaplanowane na 8.12.2002 r. Zebranie Przedstawicieli Członków Sm Czuby, na którym miano przdstawić dwa projekty Statutu – Komisji Statutowej, do którego Zespół prawny miał wielw uwag oraz drugi Zespołu prawnegouwzględniający wnioski zgłoszone na zebraniach grup członkowskich, Zebraniu Przedstawicieli oraz uwagi Rad Osiedlowych (prawnie dopuszczalne), jak równieą przepisy wynikające z Ustawy o Spółdzielniach Mieszkaniowych.
Na słuszny wniosek członków Spółdzielni wyrażony na zebraniach grup członkowskich, Zarząd Spółdszielni i Komisja Ststutowa postanowiła pracować nad jedną wersją Statutu, który po konsultacjach i opiniach Zespołu radców prawnych miał stanowić podstawę nowego Ststutu Spóldzielni. W kolejnych posidzeniach Zespołu przygotowującego jednolitą wersję projektu Ststutu uczestniczyli członkowie Komisji Ststutowej, zespół radców prawnych, członkowie Zarządu oraz przedstawiciele Rady Nadzorczej.
W dniu 05.03.2003r. w wyniku pracy całego zespołu, przyjęto projekt Statutu, który zostanie przekazany do uchwalenia na Zebraniu Przedstawicieli Członków w dniu 12.04.2003 r.