Jeszcze raz o podzielnikach ciepła

System centralnego ogrzewania został uruchomiony po raz pierwszy w 1902 roku. Problemem była metoda rozliczania kosztów w ten sposób dostarczonego ciepła na indywidualnych lokatorów. Rozwiązanie zostało znalezione w 1924 roku. Był nim podzielnik kosztów centralnego ogrzewania – przyrząd, który pozwala określić proporcję udziału danego mieszkania w kosztach ogrzewania całego budynku. Obecnie, około 60 mln mieszkań na świecie rozliczanych jest w ten sposób.

Pierwsze systemy rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników kosztów pojawiły się w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych. Ich wdrażanie podyktowane było rosnącymi w szybkim tempie kosztami energii cieplnej. Aż 84% energii dostarczanej do mieszkań (prądu, gazu, ciepła) zużywa się na ogrzewanie i podgrzanie ciepłej wody.

Ista Polska jest międzynarodowym przedsiębiorstwem usługowym zajmującym się rozliczaniem kosztów ogrzewania, wody i innych kosztów eksploatacyjnych. Rozlicza 11 milionów mieszkań w 25 krajach świata. W Polsce obsługuje około 40% opomiarowanych zasobów mieszkaniowych, tj. ponad l mln mieszkań.
Klientami ista Polska są przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, developerzy. Od 1993 roku, kiedy firma pojawiła się na polskim rynku, była zawsze synonimem nowatorstwa i nowoczesności w zakresie oferowanych urządzeń i jakości usług.

Nie sposób zapomnieć o przyrządach, które znajdują się w opomiarowanych mieszkaniach. Ich wskazania są zasadniczą bazą rozliczenia. Oferowane przez ista w Polsce podzielniki kosztów ogrzewania pod względem jakości i rozwiązań technicznych są identyczne jak w innych krajach europejskich.

Jak działa podzielnik?

Podzielnik wyparkowy exemper wskazuje zużycie ciepła poprzez odparowanie cieczy. Obniżający się poziom płynu w ampułce pomiarowej jest oznaką oddania ciepła przez grzejnik. Im bardziej gorący jest grzejnik, a jego ciepło dłużej działa na ampułkę, tym więcej obniża się poziom płynu w ampułce, a tym samym o tyle więcej „kresek” zostaje zużytych przez grzejnik. Jednakże również wtedy, kiedy ogrzewanie nie działa, odparowuje niewielka ilość płynu. Na przykład latem, kiedy świeci słońce, ogrzewa ono pomieszczenie, a tym samym i grzejnik. Jest to normalne zjawisko określane jako odparowanie zimne. Dla wyrównania tego dodatkowego ubytku każda nowa ampułka otrzymuje pewien nadmiar płynu jako naddatek – w podzielnikach exemper są to 4 kreski powyżej poziomu zerowego.

Podzielnik elektroniczny doprimo II nalicza ilość jednostek, gdy temperatura powierzchni grzejnika jest wyższa od 23°C i jednocześnie różnica temperatur między grzejnikiem a pomieszczeniem przekracza 4°C. Podzielnik liczy tym szybciej, im grzejnik jest gorętszy, a więc im większa jest ilość ciepła oddawanego przez grzejnik do otoczenia. Jednostki pokazywane na wyświetlaczu podzielnika są jednostkami umownymi. Podzielniki nie są przyrządami pomiarowymi nie podlegają legalizacji, służą nie do mierzenia ilości ciepła, lecz do podziału kosztów ciepła.

Co to jest współczynnik UF?

Rzeczywista ilość i wartość ciepła oddanego przez grzejnik otoczeniu określana jest na etapie rozliczania kosztów ogrzewania z uwzględnieniem m.in. wielkości, konstrukcji i wydajności cieplnej grzejnika, typu podzielnika, metody jego montażu na grzejniku itp. Te parametry grzejnika zawarte są we współczynniku UF.

Co to jest współczynnik LAF?

Aby wyrównać szansę mieszkańców z mieszkań skrajnych w bryle budynku, stosowane są współczynniki niekorzystnego położenia. Mieszkania zimniejsze, czyli tzw. skrajne (parter, ostatnie piętro, przy ścianach zewnętrznych itp.) mają współczynniki mniejsze, mieszkania środkowe współczynniki większe.

Kiedy i jak dokonuje się odczytu?

Jeden raz w danym okresie rozliczeniowym to znaczy raz w roku. Na ok. l tydzień wcześniej każdy zostaje powiadomiony o terminie odczytu poprzez wywieszenie ogłoszeń, jeśli w wyznaczonym terminie nie można było dokonać odczytu, zostaje wyznaczony termin dodatkowy, jeśli również termin dodatkowy nie zostanie dotrzymany jest możliwość uzyskania terminu zastępczego, który jednak trzeba indywidualnie uzgadniać. Ponieważ odczytujący przychodzi specjalnie do danego mieszkania, związane z tym koszty zostaną dodatkowo ujęte w rachunku.

Jakie korzyści niesie
indywidualne rozliczanie kosztów ciepła?

Budynki opomiarowane zużywają średnio 20-30% mniej ciepła niż podobne, nieopomiarowane bloki. Dlatego Spółdzielnia pobiera co miesiąc od lokatorów mniejsze zaliczki na ciepło, niż w innych budynkach bez zainstalowanych podzielników. Zaliczki pobierane są tylko w takiej wysokości, aby starczyły na pokrycie kosztów dostawy ciepła przez LPEC. Zawsze więc część mieszkańców będzie miała nadpłaty a część niedopłaty.


Poniżej zamieszczamy kilka sposobów, jak racjonalnie gospodarować ciepłem.

Sposób oszczędzania ciepła!

Należy unikać gwałtownego wychłodzenia ścian i mebli, które następnie trzeba ogrzać zużywając duże ilości ciepła, jeśli temperatura powietrza zostanie obniżona o 1°C, oszczędza się w tym pomieszczeniu około 6% energii. W trakcie całego sezonu grzewczego daje to znaczne oszczędności.

Nie zasłaniać grzejników!

Jeśli grzejniki są zasłonięte firankami lub zastawione meblami, zagradza się ciepłu drogę do pomieszczenia. Ciepło gromadzi się przy grzejniku. Zwiększają się znacznie straty ciepła przez ściany i okna.

Wietrzenie: krótko i skutecznie!

Szybka wymiana powietrza jest najbardziej ekonomiczna. Dlatego przed wietrzeniem należy zawór przy grzejniku całkowicie zamknąć i dopiero wówczas, na krótko, szeroko otworzyć okno.
Jeśli okno będzie tylko uchylone, następuje stała strata ciepłego powietrza. Równocześnie „oszukuje się” zawór termostatyczny przy grzejniku, gdyż chłodne powietrze opływające zawór powoduje całkowite jego otwarcie i tym samym maksymalne grzanie grzejnika.

Unikać zwiększonych strat ciepła

Zaciąganie zasłon (nie zasłaniających grzejnika) ograniczy straty ciepła przez okno.
Indywidualne rozliczanie kosztów zużycia ciepła i wody jest warunkiem racjonalnego gospodarowania tymi mediami. Przynosi uczestnikom tego procesu wymierne korzyści, wynikające z możliwości decydowania o wielkości swoich opłat. Równocześnie zapobiega marnotrawstwu tych mediów, a przez to pomaga chronić środowisko. Jest jedyną niskonakładową metodą, umożliwiającą zainteresowanie mieszkańców budynków wielorodzinnych procesami ochrony cieplnej budynków i ich właściwej eksploatacji. Jeśli potrzebują Państwo więcej szczegółowych informacji i porad zapraszamy do odwiedzenia naszej witryny internetowej www.ista.pl.

Data opublikowania: 19:43, 18 czerwca 2016

Kategorie: Archiwum