Komenda Miejska Policji w Lublinie |
OTO KILKA PODSTAWOWYCH WSKAZÓWEK NA TEMAT, JAK
- Wyjeżdżając na urlop poproś sąsiada, kogoś z rodziny, znajomego, by w mieszkaniu (najlepiej codziennie), zapalał na parę godzin światło i włączał odbiornik radiowy. Można też kupić urządzenie automatycznie zapalające oświetlenie.
- Poproś sąsiadów o zbieranie spod drzwi ulotek reklamowych, ich duża ilość sygnalizuje nieobecność domowników.
- Poproś kogoś z rodziny, by regularnie wyjmował korespondencję ze skrzynki pocztowej.
- Poinformuj sąsiadów o terminie powrotu. Wszelkie podejrzane hałasy w mieszkaniu przed tą datą powinny być sygnałem alarmowym.
- Jeśli trzymasz w mieszkaniu cenne przedmioty – złóż je do depozytu lub przekaż komuś zaufanemu.
- Rzeczy wartościowe oznacz w szczególny sposób, zrób ich zdjęcie, spisz numery seryjne. W razie ewentualnej kradzieży ułatwi to ich późniejszą identyfikację.
- Przed wyjściem z mieszkania sprawdź bardzo dokładnie zamknięcie wszystkich okien, drzwi balkonowych oraz wejściowych.
- W przypadku podejrzanych osób przebywających na klatce schodowej zareaguj, nie bądź obojętny. Powiadom policję (telefonicznie -nr 997 lub 112).
Kradzież, a szczególnie kradzież z włamaniem to przestępstwa, które godzą w nas w sposób szczególnie dotkliwy. Włamanie do mieszkania narusza nasze poczucie bezpieczeństwa, ponieważ dom, mieszkanie, to nasza ostoja prywatności i miejsce, gdzie powinniśmy się czuć najbezpieczniej. Kiedy ktoś narusza tę strefę naszej egzystencji godzi nie tylko w własność materialną, której nas pozbawia, ale właśnie w tę podstawową potrzebę każdego człowieka, jaką jest poczucie
własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa rodziny.
Przestępstwo kradzieży z włamaniem do mieszkań lubelska Policja odnotowuje niestety na terenie całego miasta. Komisariat VII Policji w Lublinie do połowy sierpnia tego roku zarejestrował 52 przypadki takich włamań. Złodzieje wykorzystują najczęściej sezon urlopowy, wchodząc do mieszkań usytuowanych na niskich kondygnacjach przez otwarte lub domknięte drzwi balkonowe. W przeciągu kilku minut mogą skraść z mieszkania wszystkie cenne przedmioty. W ten sposób giną najczęściej pozostawiane w widocznych miejscach aparaty cyfrowe, telefony komórkowe, biżuteria czy też pieniądze.
Policja ocenia, że miejscami najbardziej zagrożonymi kradzieżami mieszkaniowymi są osiedla Poręba, Skarpa i Świt – gdzie włamywacze kradną nocą, wykorzystując fakt, iż właściciele domków jednorodzinnych śpią. Złodzieje działający w tym rejonie miasta to także oszuści, którzy wykorzystują łatwowierność lokatorów wpuszczających ich pod byle pretekstem do swych mieszkań. Tacy złodzieje mogą podawać się np. za kominiarzy sprawdzających wentylację w mieszkaniach (jak było w przypadku kradzieży na ul. Szmaragdowej) lub pracowników MOPR (którzy na ul. Tymiankowej wykorzystali ufność starszej kobiety). Złodzieje mogą także pod pretekstem wynajmu lokalu, podczas oglądania mieszkania lub rozmowy z właścicielem odwrócić jego uwagę i skraść cenne przedmioty. Mogą także wykorzystać fakt pozostawienia kluczy w drzwiach do mieszkania (jak miało to miejsce na ul. Bursztynowej).
Dlatego Policja prosi i zwraca uwagę na podstawowe zabezpieczenia własnego dobytku jak również apeluje o rozwagę w kontaktach z osobami nieznanymi, które pod różnymi pretekstami próbują wejść do naszych mieszkań i domów. Pozornie proste rady wypracowane doświadczeniem, niejednokrotnie mogą stać się dla mieszkańców Lublina złotymi radami, których wartość będzie nie do przecenienia.