Realizacja programu termomodernizacji budynków w zasobach SM Czuby
Termomodernizację budynków mieszkalnych Spółdzielnia rozpoczęła w 2000 r stosując zasadę wg kolejności oddawania ich do eksploatacji tj. rozpoczynając od najstarszych budynków.
Zakres prac jakie zostały wykonane w ramach programu to: docieplenie ścian zewnętrznych, w miarę potrzeb stropodachów, wymiana w pomieszczeniach wspólnych stolarki zewnętrznej okiennej i drzwiowej.
Na koniec 2011 r zakończono większość prac objętych programem termomodernizacyjnym.
Roboty finansowane były z funduszu celowego (dociepleniowego) pochodzącego z naliczeń czynszu w budynkach objętych harmonogramem programu oraz nieoprocentowanej zwrotnej pożyczki wewnętrznej udzielonej przez Zarząd Spółdzielni tj. bez konieczności zaciągania wysokooprocentowanych kredytów bankowych.
Tylko dzięki tej pożyczce możliwe było zrealizowanie dociepleń w tak krótkim okresie.
Terminy zakończenia spłat otrzymanego dofi nansowania w poszczególnych osiedlach przedstawiają się następująco:
– os. Skarpa, Łęgi – spłacono
– os. Ruta – czerwiec 2013 r
– os. Widok – wrzesień 2012 r
– os. Błonie – ul. Kawaleryjska 2, 4, 6, 8, Rycerska 2, 4, 5, 6, 8, Husarska 2, 8 – rok 2013;
ul. Hetmańska 6, 8, 10, Szaserów 1, 9, 11, Kawaleryjska 14, 16, 18, Ułanów 22 – rok 2014;
ul. Dragonów 3, 14 – rok 2015
ul. Hetmańska 16 – rok 2016
– os. Poręba – rok 2016.
Docieplenie budynków poprawiło komfort cieplny w mieszkaniach, zlikwidowało prze marzanie ścian, poprawiło wygląd i stan tech niczny budynków oraz przyniosło wymierne korzyści ekonomiczne poprzez zmniejszenie ilości ciepła potrzebnego do ogrzania mieszkań i budynków.
Analiza kosztów ogrzewania w okresie przed i po dociepleniu wykazuje, że jednostkowe średnie koszty na poszczególnych budynkach zmniejszyły się od 0,20zł/m2 do 0,30zł/m2.
Należy podkreślić iż uzyskane oszczędności zostały osiągnięte przy jednoczesnym około 30% wzroście wysokości opłat za dostarczoną energię przez LPEC w tym okresie czasu.
Jednak niepokojącym zjawiskiem jest fakt, iż po dociepleniu budynków uwidoczniły się przypadki niewłaściwego użytkowania mieszkań spowodowane ich niedogrzaniem dla nadmiernych oszczędności, a także brakiem napływu powietrza zewnętrznego (infiltracji) poprzez szczelne okna – nie wyposażone w nawiewniki. Powoduje to całkowity brak wentylacji grawitacyjnej w mieszkaniach objawiający się wykraplaniem pary wodnej na wewnętrznych powierzchniach ścian w mieszkaniu i ich zawilgoceniu.
Skutecznym środkiem zapobiegającym temu zjawisku jest rozszczelnianie okien bądź zamontowanie w nich nawiewników, odpowiednie ogrzewanie pomieszczeń i wietrzenie.
Zarząd Spółdzielni