O WENTYLACJI SŁÓW KILKA…

Wprowadzenie nowoczesnych technologii w produkcji stolarki budowlanej, w tym okien i drzwi, znacznie pogorszyło wentylację mieszkań. Dało to wymierne korzyści w ogrzewaniu mieszkań, ale jednocześnie znacznie skomplikowało komfort życia niektórych naszych mieszkańców.

Przygotowaliśmy dla Państwa krótki przewodnik wentylacji pomieszczeń mieszkalnych.
Warto wyjaśnić niebezpieczeństwa wynikające z chęci „hermetycznego” zamknięcia się w mieszkaniu. Nasz poradnik zawiera podstawowe informacje we wstępie oraz wyjaśnienia w formie rozszerzonej.

O CZYM MUSIMY PAMIĘTAĆ:
– Ilość powietrza, które musi przepłynąć przez mieszkanie (dostać się do mieszkania i kanałami wentylacyjnymi opuścić mieszkanie), wynosi 20-50 m3 /godz. dla wentylacji grawitacyjnej. Oznacza to, że w ciągu jednej godziny praktycznie musi być wymienione powietrze całego mieszkania o powierzchni ok. 25 m2 (PN- -83/B-03430).

– Powietrze, które wypływa przez kratki wentylacyjne, musi być zastąpione przez powietrze wpływające do mieszkania. Wymiana ta dokonuje się przez specjalne nawiewniki, rozszczelnione okna i szpary w drzwiach wejściowych.

– Jeśli zamkniemy się „hermetycznie” w mieszkaniu, funkcje nawiewu spełniać będą kanały wentylacyjne (z kratek wentylacyjnych będzie wiało).

– Uszczelnienie okien i drzwi oraz zamknięcie kanałów wentylacyjnych (bo z nich wieje) może prowadzić do poważnych schorzeń i utraty mienia.

Widoczne skutki złej wentylacji to:

  • grzyb i pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami,
  • zaparowane szyby w oknach,
  • skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach,
  • nawiew powietrza przez kratki wywiewne w kuchni lub łazience,
  • pęcznienie drewnianych mebli i podłóg.

Niewidoczne skutki złej wentylacji to:

  • złe samopoczucie – bóle głowy, zmęczenie, podrażnienie błony śluzowej nosa, podrażnienie gardła i skóry, uczulenia, alergie, nawet astma lub inne choroby dróg oddechowych,
  • niszczenie konstrukcji budynku – wnikanie wilgoci do ścian i stopniowa ich destrukcja.

CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ:
– Wentylacja to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego.

– Wentylacja jest konieczna, ponieważ powietrze we wszystkich pomieszczeniach stale ulega zanieczyszczeniu.

– Wentylacja pomieszczeń może następować w sposób naturalny.

Powietrze dostaje się do budynku przez nieszczelności w oknach i drzwiach lub przez specjalne nawiewniki. Dzieje się tak dzięki różnicy temperatur, a więc i gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku, oraz dzięki działaniu wiatru. Powietrze wydostaje się z budynku przez kratki i kanały wentylacyjne. Skuteczność wentylacji naturalnej, zwanej też grawitacyjną, zależy od warunków atmosferycznych, zmienia się więc w ciągu roku. Na działanie wentylacji naturalnej wpływa także otoczenie budynku oraz rozmieszczenie pomieszczeń.

SKĄD SIĘ BIERZE WILGOĆ W DOMU:
– Wilgoć jest w powietrzu wszechobecna. Jeżeli w mieszkaniu jest jej więcej niż tego potrzebuje człowiek, należy ją traktować jak substancję zanieczyszczającą powietrze. Nadmiar należy usuwać za pomocą wentylacji.

– Zawartość pary wodnej w powietrzu może się znacząco zmieniać. Ze względów zdrowotnych i dla utrzymania komfortu cieplnego wilgotność względna powietrza w temperaturze 20-22 stopnie Celsjusza może wynosić 30-65%. Nadmiar wilgoci sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla ludzi i niszczą konstrukcję budynku.

– Wilgoć dostaje się do pomieszczenia wraz z powietrzem zewnętrznym, ale powstaje także w trakcie prania, gotowania czy kąpieli.

OKNA – ELEMENT WENTYLACJI BUDYNKÓW
Znając tendencję części mieszkańców do całkowitego uszczelnienia okien, początkowo zaczęto usuwać fragmenty uszczelek w górnej części okna, następnie wprowadzono okucia pozwalające na rozszczelnianie okien i tak zwaną mikrowentylację.
Okazuje się jednak, że wszystkie rozwiązania mają zasadniczą wadę – mogą być skuteczne jedynie wtedy, gdy użytkownicy świadomie z nich korzystają. Powszechnie natomiast zdarza się, że klienci kupujący nowoczesne okna nie pamiętają o ich rozszczelnianiu lub wręcz nie chcą korzystać z tej możliwości.

W tej sytuacji skuteczniejszym sposobem zapewnienia właściwego napływu powietrza do budynku jest zastosowanie specjalnych nawiewników powietrza. Są to urządzenia zapewniające określony przepływ powietrza (o ile nie zostaną zablokowane przez użytkowników lokali). Wielkość tego przepływu można regulować w zależności od typu urządzenia ręcznie lub automatycznie. Nawiewniki montuje się w górnej części okna. Dzięki temu chłodne powietrze dostające się z zewnątrz opada na grzejnik i ogrzewa się. Przez to nie pogarsza komfortu użytkowania pomieszczenia, podobnie jak mikrowentylacja.

Jednakże zaznaczamy, iż zastosowane w istniejących budynkach systemy wentylacji spełniają swoją funkcję przy właściwym ich użytkowaniu i Spółdzielnia nie będzie zmieniała tych systemów.

Zarząd SM „Czuby”

Lublin, dn. 24.11.2015 r.

Data opublikowania: 12:26, 5 czerwca 2016

Kategorie: Archiwum