Informacja z działalności Rady Przedstawicieli Nieruchomości osiedla „Poręba”
w latach 2011-2013.
Praca Rady była skoncentrowana nad zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem osiedla, spółdzielni, problematyką prawa spółdzielczego oraz infrastrukturą miejską w sąsiedztwie osiedla.
I. Najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpośrednio osiedla:
- Coroczne uchwalanie planów finansowo-gospodarczych osiedla poprzedzone każdorazowo analizą potrzeb i możliwości finansowych na ich wykonanie oraz kontrola ich realizacji.
- Organizowanie spotkań z przedstawicielami służb porządku publicznego w sprawie stanu bezpieczeństwa na terenie osiedla oraz pisemne wystąpienia w tej sprawie do tych organów jak i Władz Miasta Lublin.
- Coroczna analiza kosztów centralnego ogrzewania.
- Zakończenie programu termomodernizacji 11 budynków na terenie osiedla, na który Rada Przedstawicieli Nieruchomości uzyskała nieoprocentowane dofinansowanie dzięki czemu jego realizacja była możliwa i została skrócona z 10 do 5 lat.
- Analiza efektów termomodernizacji w aspekcie obniżenia kosztów ogrzewania mieszkań.
- Montaż czujników zmierzchowych przy wejściach do klatek oraz oświetlenia klatek schodowych wieżowców. Działania te ograniczyły zużycie energii i spowodowały, że pomimo corocznych wzrostów cen dostawy energii elektrycznej, koszty ponoszone przez mieszkańców od kilku lat pozostają na niezmienionym poziomie.
- Wyremontowanie na terenie całego osiedla zewnętrznych schodów terenowych, które służą ogółowi mieszkańców i są obecnie bezpieczne w użytkowaniu.
- Remont elewacji kolejnych budynków na terenie osiedla w trosce o zabezpieczenie ich konstrukcji przed degradacją oraz poprawę estetyki i komfortu dla mieszkańców.
- Wymiana wyparkowych podzielników kosztów centralnego ogrzewania na elektroniczne z odczytem radiowym.
Likwiduje to problem letniego odparowywania cieczy z ampułek i daje precyzyjny odczyt, który jest wykonywany w jednym terminie na ostatni dzień roku, bez konieczności obecności właściciela mieszkania. - Analiza niebilansującego się zużycia wody w skali całego osiedla.
- Przeprowadzenie wśród mieszkańców referendum w sprawie montażu elektronicznego monitoringu, które miało na celu zwiększenie stanu bezpieczeństwa na terenie osiedla.
Z uwagi na zbyt niską frekwencję i brak zdecydowanej większości głosów na „tak” Rada Przedstawicieli Nieruchomości szanując stanowisko mieszkańców odstąpiła od realizacji monitoringu osiedla. - Rada zajmowała się wielokrotnie sprawami konfliktów międzysąsiedzkich, jakie niestety zdarzają się wśród mieszkańców. Działania Rady doprowadziły do polubownych rozstrzygnięć oraz zażegnania sporów.
- Ponadto Rada na każdym posiedzeniu zajmowała się wszelkiego rodzaju problemami związanymi z funkcjonowaniem osiedla i pracą administracji.
II. Podjęte decyzje o planach remontowych na 2014 r.
- Wymiana wodomierzy w całości zasobów mieszkaniowych osiedla na wodomierze elektroniczne z radiowym odczytem, która ma zminimalizować ilość niebilansującego się zużycia wody i zmniejszyć z tego tytułu obciążenia dla mieszkańców.
- Malowanie klatek schodowych w budynku Szafirowa 5, Perłowa 4, Turkusowa 1, Bursztynowa 14 Agatowa 14, Agatowa 16.
- Remont elewacji budynków Agatowa 18 i Bursztynowa 1C.
- Budowa pawilonu handlowo-usługowego w pobliżu Agatowej 16.
Należy podkreślić, że większość zaplanowanych prac remontowych na 2014 r. będzie wykonywanych w ramach zgromadzonych środków na funduszu remontowym nieruchomości, bez zwiększania obciążeń z tego tytułu w naliczeniach czynszowych dla mieszkańców.
III. Zagadnienia ogólno spółdzielcze.
- Rada corocznie wnikliwie analizuje i omawia zagadnienia związane z problematyką Walnych Zgromadzeń Członków Spółdzielni, a członkowie Rady zawsze wyrażają swoje stanowisko, które jest w interesie całej spółdzielni i służy dobru mieszkańcom osiedla.
- Rada analizowała i zajmowała stanowisko w sprawie przygotowanych zmian Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych szukając rozwiązań, które powstrzymałyby zamiary ustawodawcy mające na celu likwidację spółdzielni mieszkaniowych.
Przedstawiciel naszej Rady brał udział w Przedkongresowym Zjeździe Spółdzielczości, gdzie prezentował stanowisko Rady w sprawie uregulowań mających obronić spółdzielców przed zakusami polityków.
IV. Zagadnienia infrastruktury miejskiej w sąsiedztwie osiedla.
Rada Przedstawicieli Nieruchomości wielokrotnie zwracała się do Rady Miasta, Prezydenta Miasta Lublin i Radnych zamieszkałych w dzielnicy Czuby w następujących sprawach:
- Opracowania dla całego osiedla „Poręba” jednolitego i bezpiecznego zarówno dla kierowców jak i pieszych projektu i oznakowania organizacji ruchu.
- Zagospodarowania terenów leżących pomiędzy ulicami Perłową i Agatową, a ul. Jana Pawła II.
- Wykonanie zjazdu dla wózków na schodach od ulicy Szafirowej do parku im. Jana Pawła II.
- Wybudowanie brakującego fragmentu ścieżki rowerowej na odcinku od pawilonu LIDL do parku im. Jana Pawła II.
- Wybudowanie dodatkowego pasa ruchu na ul. Jana Pawła II dla pojazdów wyjeżdżających z osiedla ul. Szafirową.
- Zamontowanie progów zwalniających na ulicach: Nefrytowej, Agatowej, Szafirowej, Turkusowej.
- Dokończenie budowy chodnika od zakończenia ulicy Turkusowej do parku im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 51.
Dzięki staraniom Rady Przedstawicieli Nieruchomości Samorząd Miasta wykonał:
- Remont starych schodów od ulicy Perłowej do ul. Jana Pawła II.
- Wybudował nowe schody od budynku Bursztynowa 1 do przystanku MPK na ul. Jana Pawła II.
- Zachował przystanek MPK na wysokości pawilonu LIDL, który Urząd Miasta planował zlikwidować.
Dzięki interwencji Rady Przedstawicieli Nieruchomości Urząd Miasta częściej porządkuje teren pomiędzy ulicami Perłową i Agatową, a ul. Jana Pawła II, a także kontynuowane są prace przy rozbudowie ścieżek rowerowych.
Po przyjęciu na majątek przez Urząd Miasta ulic osiedlowych jest szansa, że zostaną one właściwie oznakowane i będzie wprowadzona bezpieczna i ujednolicona organizacja komunikacji pojazdów
i pieszych.
Działania i praca członków Rady Przedstawicieli Nieruchomości nakierowana jest na rozwiązywanie problemów mieszkańców, poprawę komfortu zamieszkania na osiedlu, ograniczania kosztów w funkcjonowaniu osiedla, obronę zasad spółdzielczości mieszkaniowej, staranie się za pośrednictwem Władz Miasta Lublin o poprawę infrastruktury miejskiej w sąsiedztwie osiedla.
Działania Rady zostały dostrzeżone i właściwie ocenione przez media.
Wyrazem tej pozytywnej oceny jest artykuł, który ukazał się w sierpniowym wydaniu tygodnika Nowy Tydzień.