Protokół nr 13/2016
z posiedzenia plenarnego Rady Nadzorczej
SM „Czuby” w Lublinie
odbytego w dniu 20.12.2016 r.
Obecni:
Przewodniczący Rady – Alicja Stadnicka
Zastępcy przewodniczącego – Edward Jasiński
Sekretarz – Grażyna Kasprzak
Członkowie:
Wiesław Augustowski, Leszek Bartoszcze, Anna Ciechan, Edward Dudek, Joanna Guz, Barbara Rupczewska, Dariusz Jaremek, Mirosław Kalinowski, Ewa Kosiak, Henryk Lewandowski, Zbigniew Ławniczak, Tadeusz Szczygieł, Grażyna Stadnik, Stanisław Tanikowski, Piekniak Krzysztof, Wójtowicz Bożena, Janiak Elżbieta.
Ponadto w posiedzeniu uczestniczyli:
Prezes Zarządu – Ryszard Burski
Zastępca prezesa ds. finansowych – Adam Ziółek
Zastępca prezesa ds. eksploatacji – Bożena Zielińska
Specjalista ds. samorządowych – Anna Korzonek
Specjalista d/d analiz ekonomicznych – Jadwiga Barańska
Ad. 1
Przewodniczący Rady Nadzorczej poinformował, że Zarząd Spółdzielni wnosi o uzupełnienie zaplanowanego na dzień dzisiejszy porządku obrad o pkt 2 f i 2 g, a Pan Dariusz Jaremek o pkt w brzmieniu: Współudział w inicjatywie lokalnej w zakresie przebudowy zakrętu i zamontowanie progu zwalniającego przy ulicy Jutrzenki.
W związku z czym porządek obrad dzisiejszego posiedzenia przedstawia się następująco:
- Zatwierdzenie porządku obrad.
- Dyskusja i podjęcie uchwały w sprawie:
a) zmian Regulaminu Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli i zasad ich wynagradzania
b) zmian Regulaminu wynajmu pomieszczeń wspólnych nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
c) upoważnienia członków Rady Nadzorczej SM „Czuby” do reprezentowania Spółdzielni w sprawach czynności prawnych (w tym zawierania umów) dokonywanych między Spółdzielnią a członkiem Zarządu Spółdzielni.
d) ustanowienia konieczności drogi koniecznej w zakresie przejazdu i przechodu dla każdoczesnych użytkowników wieczystych działki nr 65 przez nieruchomość stanowiącą działkę nr 24/25,
e) korekty planu gospodarczo – finansowego SM Czuby na 2016 r.,
f) zmian Regulaminu rozliczania zużycia wody wodociągowej w lokalach i budynkach Spółdzielni oraz użytkowania indywidualnych wodomierzy i ustalania opłat za wodę SM Czuby w Lublinie.
g) uregulowania stanu prawnego funkcjonowania tzw. parkingów społecznych znajdujących się w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie. - Analiza działalności gospodarczo – finansowej SM „Czuby” za III kwartały 2016 r.
- Informacja na temat głosowania nad projektami zgłoszonymi przez naszych członków do budżetu obywatelskiego Miasta Lublin w 2016 r.
- Informacja Zarządu na temat:
a) ubezpieczenia majątku spółdzielni.
b) wyników kontroli przeprowadzonej w dniu 21.10.2016 r. w SM „Czuby” przez PKO BP SA Centrum Operacyjne Wierzytelności Mieszkaniowych w Lublinie, - Współudział w inicjatywie lokalnej w zakresie przebudowy zakrętu i zamontowania progu zwalniającego przy ulicy Jutrzenki.
- Przyjęcie protokołu z posiedzenia odbytego w dniu 22.11.2016 r.
- Rozpatrzenie pism skierowanych do Rady Nadzorczej.
- Ocena pracy członków Zarządu – wnioski w sprawie premii za IV kwartał 2016 r.
- Sprawy wniesione.
Do przedstawionego powyżej ;porządku obrad nie zgłoszono uwag. Został przyjęty do realizacji jednomyślnie – 21 za.
Ad. 2
A)
Przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji poinformował, że członkowie komisji której przewodniczy po zapoznaniu się na posiedzeniu w dniu 19.12.2016 r. z poniżej przedstawionymi materiałami:
Uchwała Nr …/… /2016
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 20.12.2016 r.
w sprawie: zmian Regulaminu Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli i zasad ich wynagradzania
Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie działając na podstawie § 87 ust. 1 pkt 28 Statutu Spółdzielni uchwala co następuje:
§ 1
W Regulaminie Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli i zasad ich wynagradzania , stanowiącym załącznik do uchwały Nr 141 / 8/ 2016 z dnia 20.09.2016 r. wprowadza się następujące zmiany:
1) § 4 ust. 2 pkt 12 otrzymuje brzmienie:
„ 12) dysponowanie środkami funduszu remontowego i kulturalno – oświatowego w ramach planów gospodarczo – finansowych nieruchomości i osiedla,”
2) § 11 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„Spośród zgłoszonych kandydatów mogą być brane pod uwagę jedynie te osoby, które wyraziły zgodę na kandydowanie oraz udostepnienie członkom danej nieruchomości kontaktu w formie np. telefonicznej lub mailowej” .
3) § 14 otrzymuje brzmienie:
„ 1. Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla wybiera ze swego grona przewodniczącego, zastępcę i sekretarza oraz przewodniczących stałych komisji Rady.
2. Rada wybiera ze swego grona komisje: rewizyjną, gospodarki zasobami mieszkaniowymi, kulturalno – oświatową lub inne według potrzeb dla wykonania zadań określonych w § 4 ust. 2 regulaminu.
3. Komisje składają się z minimum 3 członków. Członkowie komisji na swym pierwszym posiedzeniu wybierają zastępcę przewodniczącego.
4. Komisje nie mogą podejmować uchwał. Rozpatrują i opiniują przekazane przez prezydium rady sprawy będące przedmiotem obrad posiedzeń rady.
5. Wnioski, opinie i postulaty przewodniczący komisji przedstawiają na plenarnym posiedzeniu Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, która po rozpatrzeniu podejmuje odpowiednie uchwały.”
§ 2
Wydaje się tekst jednolity Regulaminu Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli i zasad ich wynagradzania z uwzględnieniem zmiany zawartej w uchwale …………. z dnia 20.12.2016 r.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób określony w § 89 ust. 3 Statutu.
Załącznik do uchwały …./…. /2016 Rady Nadzorczej SM „Czuby” Lublinie z dnia 20.12 ..2016 r. |
REGULAMIN
Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli
i zasad ich wynagradzania
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE.
§ 1
Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla jako organ samorządu osiedlowego Spółdzielni działa na podstawie postanowień § 103a – 103d Statutu Spółdzielni i niniejszego regulaminu.
§ 2
Terenem działania Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla jest osiedle.
§ 3
Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla stanowi stałą reprezentację ogółu mieszkańców Osiedla wobec władz Spółdzielni.
II. ZAKRES DZIAŁANIA RADY.
§ 4
- Zadaniem Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla jako organu samorządu spółdzielczego jest współdziałanie z Administracją Osiedla, Zarządem i Radą Nadzorczą oraz instytucjami i organizacjami funkcjonującymi w Osiedlu w zakresie zaspakajania potrzeb wynikających ze wspólnego zamieszkiwania w Osiedlu.
- Do zakresu działania Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla należy:
1) uchwalenie planów gospodarczo-finansowych i programów działalności kulturalno-oświatowej osiedla,
2) uchwalanie struktury organizacyjnej oraz stanu zatrudnienia administracji osiedla i domu kultury,
3) uchwalenie kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi, remontów i kosztów utrzymania osiedla oraz ustalanie wysokości opłat eksploatacyjnych za lokale mieszkalne, garaże i lokale użytkowe o przeznaczeniu gospodarczym oraz dzierżawy terenu w nieruchomości,
4) opiniowanie w sprawie zatrudnienia, zwalniania kierownika administracji i jego zastępcy oraz kierownika domu kultury a także sprawowanie nadzoru i kontroli nad działalnością Administracji Osiedla,
5) rozpatrywanie odwołań mieszkańców od decyzji kierownika administracji osiedla i domu kultury,
6) rozpatrywanie skarg na działalność kierownika administracji osiedla,
7) wytyczanie kierunków i koordynowanie działalności kulturalno-oświatowej na terenie osiedla, sprawowanie nadzoru nad działalnością placówek kulturalno-oświatowych w osiedlu,
8) współpraca z samorządem terytorialnym, jeżeli samorząd taki działa na terenie osiedla,
9) występowanie do Zarządu o wydanie pełnomocnictw kierownikowi administracji na podstawie § 95 Statutu,
10) współpraca z innymi radami przedstawicieli nieruchomości osiedla,
11) rozpatrywanie innych spraw związanych z działalnością osiedla,
12) dysponowanie środkami funduszu remontowo-budowlanego remontowego i społeczno-wychowawczego kulturalno-oświatowego w ramach planów gospodarczo-finansowych nieruchomości i osiedla,
13) opiniowanie nowo opracowywanych przez Radę Nadzorczą regulaminów,
14 ) koordynowanie i organizowanie współpracy między nieruchomościami oraz inicjowanie przedsięwzięć wspólnych dla nieruchomości w osiedlu. - W celu wykonania swoich zadań Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, może przeglądać wszelkie sprawozdania i dokumenty znajdujące się w Administracji Osiedla i Domu Kultury oraz żądać stosownych wyjaśnień.
III. ZASADY CZŁONKOSTWA W RADZIE
§ 5
- Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla składa się z członków Spółdzielni posiadających tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, lokalu użytkowego lub garażu w poszczególnych nieruchomościach Osiedla oraz członków przyjętych w poczet członków na podstawie § 6 ust. 2 pkt 5 Statutu, których współmałżonkowie posiadają prawo do lokalu w danej nieruchomości.
- Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla działa w przypadku wyboru 50% + 1 przedstawicieli nieruchomości Osiedla.
- Członkowie Spółdzielni, o których mowa w § 5 ust. 1 Regulaminu, wybierają 1 przedstawiciela do Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla na okres 3 lat.
- Przedstawiciel Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla traci swój mandat na skutek rezygnacji, ustania członkostwa w Spółdzielni lub zbycia ( w tym zamiany) lokalu mieszkalnego, użytkowego lub garażu, z którym związane jest jego członkostwo w Radzie Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla.
- Ponadto przedstawiciel Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla może być odwołany przez członków, o których mowa w § 5 ust. 1 Regulaminu, przed upływem okresu na jaki został wybrany zwykłą większością głosów, na wniosek 1/3 członków w danej nieruchomości.
- W wypadku, o którym mowa w ust. 4 i 5, na żądanie większości członków posiadających tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, użytkowego lub garażu w nieruchomości zwołuje się zebranie, na którym członkowie dokonują wyboru – do końca kadencji Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla – innego przedstawiciela.
§ 6
- Kadencja Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla trwa 3 lata i biegnie od dnia pierwszego posiedzenia Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, o którym mowa w § 6 ust. 3 Regulaminu, do dnia poprzedzającego dzień pierwszego posiedzenia Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla następnej kadencji, z zastrzeżeniem § 6 ust. 2 Regulaminu.
- Pierwsza kadencja Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla biegnie od dnia wyboru przedstawicieli dokonanego po uchwaleniu Regulaminu Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla.
- Posiedzenie Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla nowej kadencji zwołuje Przewodniczący Rady Nadzorczej lub upoważniony na piśmie inny członek Rady Nadzorczej w celu ukonstytuowania się Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, w terminie 30 dni od daty jej wyboru.
IV. WYBORY DO RADY.
§ 7
- Wyboru przedstawicieli do Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla dokonuje się na zebraniu członków, o których mowa w § 5 ust. 1 Regulaminu.
- Członek, któremu przysługuje więcej niż jedno prawo do lokalu, winien wskazać prawo, z którego wywodzi uprawnienie do uczestniczenia w zebraniu, o którym mowa w ust. 1. W przypadku braku wskazania takiego prawa przynależność do danego zebrania określa Zarząd Spółdzielni, zgodnie z pierwszym tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego.
- Zebranie zwołuje Zarząd Spółdzielni na dzień przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 3 lat od rozpoczęcia kadencji Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla.
- Wybory przedstawicieli do Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla w danej nieruchomości są ważne, jeżeli wzięło w nich udział co najmniej 3 uprawnionych do głosowania .
- O czasie i miejscu zebrania członkowie są zawiadamiani na 7 dni przed jego terminem, poprzez wywieszenie ogłoszeń na klatkach schodowych w danej nieruchomości, na boksie garażowym lub na drzwiach wejściowych do lokalu użytkowego.
- W przypadku nie dokonania wyboru przedstawiciela nieruchomości w wyznaczonym terminie, na żądanie większości członków posiadających tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, użytkowego lub garażu w nieruchomości zwołuje się kolejne zebranie.
§ 7a
Członkowie posiadający tytuł prawny do samodzielnego (wolnostojącego) lokalu użytkowego mogą skorzystać z prawa członkostwa w Radzie Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, w przypadku złożenia oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik do niniejszego Regulaminu, w terminie 30 dni od daty otrzymania wezwania Zarządu.
§ 8
- .Wszystkim członkom Spółdzielni uprawnionym do wzięcia udziału w zebraniu wydawane są mandaty uprawniające do udziału w wyborach.
- Każdy członek Spółdzielni uczestniczy tylko w zebraniu jednej nieruchomości i przysługuje mu jeden głos.
- Członkowie małoletni biorą udział w zebraniu przez swoich ustawowych przedstawicieli lub kuratorów.
- Członkowie – osoby fizyczne mogą brać udział w zebraniu tylko osobiście.
- Członkowie – osoby prawne biorą udział w zebraniach przez ustanowionych w tym celu pełnomocników. Pełnomocnik nie może reprezentować więcej niż jednego członka. Członkowie – osoby prawne mogą delegować swojego przedstawiciela do jednego zebrania.
§ 9
- Zebranie członków, o którym mowa w § 7 ust. 1 Regulaminu, otwiera przedstawiciel Zarządu Spółdzielni lub osoba przez niego upoważniona.
- Otwierający zebranie zarządza wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania spośród członków danej nieruchomości.
- Zebranie członków, o którym mowa w § 7 ust. 1 Regulaminu, powołuje w Komisję Skrutacyjną, składającą się z co najmniej 2 członków, dla wykonania czynności związanych z obsługą głosowania.
§ 10
Wybory oraz odwoływanie przedstawicieli Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla odbywają się w głosowaniu jawnym.
§ 11
- Kandydatów do Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla zgłaszają członkowie obecni na zebraniu do przewodniczącego zebrania uzasadniając odpowiednio każdą zgłoszoną kandydaturę.
- Kandydatem może być członek Spółdzielni posiadający tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, lokalu użytkowego lub garażu oraz członek przyjęty w poczet członków na podstawie § 6 ust. 2 pkt 5 Statutu, którego współmałżonek posiada prawo do lokalu w danej nieruchomości.
- Spośród zgłoszonych kandydatów mogą być brane pod uwagę jedynie te osoby, które wyraziły zgodę na kandydowanie oraz udostepnienie członkom danej nieruchomości kontaktu w formie np. telefonicznej lub mailowej.
- Przed przystąpieniem do głosowania przewodniczący zebrania ogłasza listę zgłoszonych kandydatów.
§ 12
- Z zebrania członków, o którym mowa w § 7 ust. 1, sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący i sekretarz zebrania.
- Protokoły z zebrania członków, o którym mowa w § 7 ust. 1, przechowuje Administracja Osiedla.
§ 13
Obsługę zebrania członków, o którym mowa w § 7 ust. 1, prowadzi Administracja Osiedla.
1. ORGANIZACJA WEWNĘTRZNA RADY
§ 14
- Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla wybiera ze swego grona przewodniczącego, zastępcę i sekretarza oraz przewodniczących stałych komisji Rady.
- Rada wybiera ze swego grona komisje: rewizyjną, gospodarki zasobami mieszkaniowymi, społeczno-wychowawczą kulturalno – oświatową lub inne według potrzeb dla wykonania określonych zadań określonych w § 4 ust. 2 regulaminu.
- Komisje składają się z minimum 3 członków. Członkowie komisji na swym pierwszym posiedzeniu wybierają zastępcę przewodniczącego.
- Komisje nie mogą podejmować uchwał.
Wnioski, opinie i postulaty przewodniczący komisji przedstawiają na plenarnym posiedzeniu Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, która po rozpatrzeniu podejmuje odpowiednie uchwały.
Rozpatrują i opiniują przekazane przez prezydium rady sprawy będące przedmiotem obrad posiedzeń rady”. - Wnioski, opinie i postulaty przewodniczący komisji przedstawiają na plenarnym posiedzeniu Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, która po rozpatrzeniu podejmuje odpowiednie uchwały.
§ 15
- Przewodniczący Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, jego zastępca, sekretarz oraz przewodniczący stałych komisji stanowią Prezydium Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla.
- Do obowiązków Prezydium Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla należy organizowanie pracy Rady, a w szczególności:
– opracowywanie projektów planów pracy Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla i sprawozdań z jej działalności,
– koordynowanie prac komisji oraz rozpatrywanie wniosków przez nie zgłoszonych,
– wyznaczanie terminów i ustalanie porządku obrad posiedzeń rady, przygotowywanie materiałów na posiedzenia,
– zbieranie wniosków i opinii z poszczególnych nieruchomości w celu ustalenia planów gospodarczych osiedla w zakresie gospodarki zasobami mieszkaniowymi i działalności społeczno-wychowawczej i kulturalnej. - Prezydium Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla działa kolegialnie.
- Przewodniczący Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, a w razie jego nieobecności zastępca, kieruje pracami Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, utrzymuje stałą łączność z Kierownictwem Administracji, Radą i Zarządem Spółdzielni.
2. TRYB ODBYWANIA POSIEDZEŃ
§ 16
- Posiedzenia Rady zwołuje przewodniczący, a w razie jego nieobecności zastępca.
- Posiedzenie Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla i Prezydium odbywają się w miarę potrzeb.
- Przewodniczący Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, w razie jego nieobecności zastępca obowiązany jest zwołać posiedzenie Rady:
1) na wniosek 1/3 członków Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla,
2) na wniosek Zarządu Spółdzielni,
3) na wniosek Rady Nadzorczej. - W przypadkach wymienionych w ust. 3 posiedzenie Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla powinno być zwołane w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku.
§ 17
- Termin i porządek obrad Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla ustala Prezydium.
- Na wniosek uprawnionych do zwołania posiedzenia w myśl § 16 ust. 3 w porządku obrad posiedzenia powinny być zamieszczone wskazane przez nich sprawy.
- Na posiedzeniu, przed zatwierdzeniem porządku obrad, przedstawiciel Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla może zgłosić przewodniczącemu Rady umotywowany wniosek o zmianę lub uzupełnienie porządku obrad.
§ 18
- Zawiadomienie o posiedzeniu Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, zawierające termin, miejsce i porządek obrad powinno być dostarczone na piśmie członkom Rady najpóźniej na 5 dni przed terminem posiedzenia.
- Członkowie Osiedla powinni być zawiadamiani o terminie, miejscu i porządku obrad Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla przez wywieszenie zawiadomienia w Administracji Osiedla oraz tablicach osiedlowych.
§ 19
- Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla może odbywać posiedzenia przy obecności więcej niż połowy członków /quorum/.
- W razie braku quorum koniecznego do rozpoczęcia posiedzenia, posiedzenie jest zwoływane przez Prezydium Rady w innym termin.
- W razie braku quorum koniecznego do kontynuowania rozpoczętego posiedzenia, prowadzący obrady zarządza przerwę w obradach i wyznacza termin drugiej części posiedzenia.
§ 20
- W posiedzeniach Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla mogą uczestniczyć z głosem doradczym:
1) członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni,
2) przedstawiciele Administracji Osiedla. - Przedstawiciel Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, który nie może wziąć udziału w posiedzeniu zobowiązany jest usprawiedliwić swoją nieobecność.
- Obradom Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla ma prawo przysłuchiwać się każdy członek Spółdzielni posiadający tytuł prawny do lokalu mieszkalnego, lokalu użytkowego lub garażu w Osiedlu.
§ 21
- Uchwały Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla zatwierdzane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy przedstawicieli Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
- Uchwały Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla są ważne, jeżeli były objęte porządkiem obrad.
- Uchwały Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla powinny być odrębnymi dokumentami podpisanymi przez przewodniczącego Rady lub jego zastępcę i sekretarza Rady.
Treść uchwały powinna być odzwierciedlona w protokole obrad Rady. Uchwała powinna określać termin wejścia w życie. - Uchwały zatwierdzone zgodnie z wymogami ust. 1-3, Prezydium Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla przekazuje w terminie 7 dni od daty zatwierdzenia Zarządowi Spółdzielni.
- Uchwały Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla wywieszane są w ciągu 7 dni od daty ich podjęcia na tablicy ogłoszeń w Administracji Osiedla, przez okres 7 dni z wyjątkiem uchwał dotyczących spraw, których zakaz ujawniania wynika z powszechnie obowiązujących przepisów.
- Uchwały Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla mogą być uchylone uchwałą Rady Nadzorczej, o ile są niezgodne z przepisami prawa i Statutu, uchwałami Walnego Zgromadzenia i Rady Nadzorczej, a także w przypadku zagrożenia interesu materialnego Spółdzielni.
Uchylanie uchwał może nastąpić w ciągu 30 dni od daty powzięcia wiadomości o uchwale, nie później niż w ciągu trzech miesięcy od daty jej uchwalenia.
§ 22
- Posiedzenia Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla i jej Prezydium są protokołowane. Protokoły podpisują: Przewodniczący i Sekretarz Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla.
- Obsługę techniczną Rady prowadzi Administracja Osiedla.
- Przechowywanie dokumentów Rady zabezpiecza Administracja Osiedla.
- Jeden egzemplarz protokołu, o którym mowa w ust. 1, lub jego potwierdzoną za zgodność kopię, Kierownik Administracji Osiedla przekazuje do Biura Zarządu Spółdzielni /Sekcja Samorządowa/ następnego dnia po zatwierdzeniu protokołu przez Radę Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla.
§ 23
- Za udział w posiedzeniu Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla i jej komisjach przyznawane będzie wynagrodzenie w formie miesięcznego ryczałtu w wysokości:
1) przewodniczący Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla – 40% minimalnego wynagrodzenia za pracę, o którym mowa w ustawie z dnia w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679 z późn. zm.),
2) członkom prezydium Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla – 35% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
3) członkom Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla – 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. - W przypadku, gdy członek Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla nie uczestniczył we wszystkich posiedzeniach Rady i komisji, wynagrodzenie to nalicza się proporcjonalnie do ilości odbytych posiedzeń w danym miesiącu.
VII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE.
§ 24
Postanowienia niniejszego regulaminu są wiążące dla wszystkich Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli.
po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacyjnych oraz po dyskusji, postanowili zgłosić do Rady Nadzorczej wniosek by podjęła uchwałę w wersji przedstawionej do zaopiniowania przez komisję.
Rada Nadzorcza po dyskusji jednomyślnie – 21 za, podjęła uchwałę Nr 147/ 9 /2016 z dnia 20.12.2016 r. w sprawie zmian Regulaminu Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli i zasad ich wynagradzania w wersji przedstawionej powyżej w protokole.
B)
Przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji poinformował, że członkowie komisji której przewodniczy po zapoznaniu się na posiedzeniu w dniu 19.12.2016 r. z poniżej przedstawionymi materiałami:
Uchwała Nr… /… /2016
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 20.12.2016 r.
w sprawie zmian w Regulaminie wynajmu pomieszczeń wspólnych nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie działając na podstawie 87 ust.1 pkt 19 Statutu Spółdzielni uchwala co następuje:
§ 1
W Regulaminie wynajmu pomieszczeń wspólnych nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie stanowiącym załącznik do uchwały nr 1/4/2013 z dnia 29.01.2013 r. wprowadza się następujące zmiany:
1) § 1 ust.1 otrzymuje brzmienie:
„ Przedmiotem najmu są powierzchnie wspólne usytuowane w budynku mieszkalnym tj: części korytarzy klatek schodowych, pralnie, suszarnie, wózkownie i inne pomieszczenia stanowiące powierzchnię wspólną, zwane w dalszej części regulaminu jako „pomieszczenia”,”
2) § 3 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„ Przejęcie w użytkowanie pomieszczenia w budynku następuje w oparciu o zawartą pomiędzy Spółdzielnią a zainteresowaną osobą umowę określającą szczegółowe warunki najmu.”
3) § 4 pkt 3 otrzymuje brzmienie:
„c/ zalega z zapłatą czynszu za wynajmowany lokal co najmniej trzy miesiące,”
4) § 6 otrzymuje brzmienie:
„Zmiana wysokości czynszu określonego w umowie, nie wymaga formy aneksu i następuje poprzez jednostronne oświadczenie Wynajmującego złożone Najemcy.”
5) § 7 otrzymuje brzmienie:
„ W przypadku nie przekazania pomieszczenia przez Najemcę po rozwiązaniu umowy w oznaczonym przez Wynajmującego terminie Wynajmujący ma prawo jednostronnego przejęcia pomieszczenia, a zgromadzone w nim przedmioty będą przechowywane w płatnym depozycie.”
6) § 10 otrzymuje brzmienie:
„Czynsz za wynajem pomieszczenia płatny będzie w ramach opłat eksploatacyjnych jako dodatkowy składnik – „opłata za użytkowanie dodatkowego pomieszczenia”, w przypadku zabudowy części korytarza przylegającego do mieszkania – „opłata za użytkowanie części korytarza”.
7) § 11 otrzymuje brzmienie brzmieniu:
„1. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie mają zastosowanie odpowiednie przepisy prawa obowiązujące w Spółdzielni.
2. Postanowienia niniejszego Regulaminu stosuje się również do pomieszczeń gospodarczych, z zastrzeżeniem § 1 ust.2.”
§ 2
Traci moc Regulamin wynajmu pomieszczeń wspólnych nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie uchwalony przez Radę Nadzorczą w dniu 29.01.2013 r. stanowiący załącznik do uchwały nr 1/4/2013.
§ 3
Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób określony w § 89 ust. 3 Statutu.
Załącznik |
REGULAMIN
WYNAJMU POMIESZCZEŃ WSPÓLNYCH NIERUCHOMOŚCI SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ CZUBY W LUBLINIE
Niniejszy regulamin określa zasady wynajmu pomieszczeń wspólnych w nieruchomościach SM Czuby i ustalania kosztu za m2 wynajętej powierzchni.
§ l
- Przedmiotem najmu są pomieszczenia powierzchnie wspólne usytuowane w budynku mieszkalnym, tj: zaprojektowane jako: gospodarczo-użytkowe zabudowy części korytarzy klatek schodowych, pralnie, suszarnie, wózkownie i inne pomieszczenia stanowiące powierzchnię wspólną, zwane w dalszej części regulaminu jako „pomieszczenia”.
- Pomieszczenia stają się przedmiotem najmu po uzyskaniu akceptacji bezwzględnej większości współwłaścicieli nieruchomości, liczonej udziałami.
§ 2
- Osoby ubiegające się o wynajęcie składają podanie do Administracji osiedla.
- Umowy najmu zawiera Zarząd.
§ 3
- Przejęcie w użytkowanie pomieszczenia wspólnego w budynku następuje w oparciu o zawartą pomiędzy Spółdzielnią zainteresowaną osobą umowę określającą szczegółowe warunki najmu. stanowiąca załącznik nr 1 oraz protokół zdawczo – odbiorczy sporządzony przez administrację osiedla stanowiący załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.
- Najemca zobowiązany jest ściśle przestrzegać warunków zapisanych w zawartej umowie.
§ 4
Wynajmujący może rozwiązać umowę najmu bez wypowiedzenia, gdy Najemca:
a) używa pomieszczenia w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem lub dokonuje zmian naruszających substancję pomieszczenia, budynku, albo używa pomieszczenia w sposób powodujący zniszczenie pomieszczenia,
b) nie przestrzega obowiązującego regulaminu porządku domowego,
c) zalega z zapłatą czynszu za wynajmowany lokal co najmniej dwa trzy miesiące,
d) narusza powszechnie obowiązujące przepisy prawa lub postanowienia umowy najmu.
§ 5
W przypadku zajmowania pomieszczenia bez tytułu prawnego, Najemca niezależnie od opłat określonych w umowie zapłaci Wynajmującemu karę umowną w wysokości 200% obowiązującego czynszu za każdy miesiąc zajmowania pomieszczenia.
§ 6
- Jeżeli w czasie zajmowania przez Najemcę lokalu nastąpi zmiana wysokości opłat, Wynajmujący zmienia ich wysokość poprzez jednostronne oświadczenie złożone Najemcy, nie wymagające formy aneksu do umowy.
- W przypadku, o którym mowa w ust. 1 zgoda Najemcy nie jest wymagana.
Zmiana wysokości czynszu określonego w umowie, nie wymaga formy aneksu i następuje poprzez jednostronne oświadczenie Wynajmującego złożone Najemcy.
§ 7
W przypadku nie przekazania pomieszczenia przez Najemcę po rozwiązaniu umowy w oznaczonym przez Wynajmującego terminie Wynajmujący ma prawo jednostronnego przejęcia pomieszczenia, a zgromadzone w nim przedmioty będą przechowywane w płatnym depozycie.
§ 8
- Miesięczna stawka opłaty z tytułu najmu pomieszczeń niezależnie od ich usytuowania będzie ustalana na poziomie aktualnych kosztów utrzymania danej nieruchomości według obowiązujących stawek.
- Jeżeli wynajmowane pomieszczenie jest wyposażone w c.o., c.w., instalację wod-kan, instalację elektryczną, Najemca będzie dodatkowo obciążany odpowiednio kosztami mediów wg zasad obowiązujących w spółdzielni.
§ 9
Środki finansowe uzyskane z tytułu najmu pomieszczeń będących przedmiotem niniejszego regulaminu stanowią pożytki danej nieruchomości.
§ 10
Faktury za najem pomieszczenia będą wystawiane nie częściej niż dwa razy w roku.
Czynsz za wynajem pomieszczenia płatny będzie w ramach opłat eksploatacyjnych jako dodatkowy składnik – „opłata za użytkowanie dodatkowego pomieszczenia”, w przypadku zabudowy części korytarza przylegającego do mieszkania – „opłata za użytkowanie części korytarza”.
§ 11
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszym regulaminie mają zastosowanie odpowiednie przepisy prawa obowiązujące w Spółdzielni.
- Postanowienia niniejszego Regulaminu stosuje się również do pomieszczeń gospodarczych, z zastrzeżeniem § 1 ust.2.”
§ 12
Regulamin niniejszy wchodzi w życie z dniem uchwalenia.
– W tym miejscu w protokole umieszczono zmienioną umowę najmu.
po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacyjnych oraz po dyskusji, postanowili zgłosić do Rady Nadzorczej wniosek by podjęła uchwałę w wersji przedstawionej do zaopiniowania przez komisję.
Rada Nadzorcza po dyskusji jednomyślnie – 21 za, podjęła uchwałę Nr 148/5/2016 z dnia 20.12.2016 r. w sprawie zmian w Regulaminie wynajmu pomieszczeń wspólnych nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie w wersji przedstawionej powyżej w protokole.
C)
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej poinformowała ,że członkowie komisji której przewodniczy po zapoznaniu się na posiedzeniu w dniu 19.12.2016 r. z poniżej przedstawionym projektem uchwały:
UCHWAŁA NR ……./.. / 2016
Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 20.12.2016 r.
w sprawie: upoważnienia członków Rady Nadzorczej SM „Czuby” do reprezentowania Spółdzielni w sprawach czynności prawnych (w tym zawierania umów) dokonywanych między Spółdzielni a członkiem Zarządu Spółdzielni.
W oparciu o treść przepisu art. 46 § 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1222 z późn. zm.) oraz § 87 ust. 1 pkt 10 Statutu Spółdzielni – Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie, uchwala co następuje:
§ 1
Upoważnia się członków Rady Nadzorczej SM „Czuby” w osobach:
1)………………………………………………
2)………………………………………………
do reprezentowania Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie w sprawach czynności prawnych (w tym zawierania umów) dokonywanych między Spółdzielnią a członkiem Zarządu Spółdzielni.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia i podlega ogłoszeniu w trybie określonym w § 89 ust. 3 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 13.12.2016 r. prezydium Rady – „do reprezentowania spółdzielni w sprawach wyszczególnionych w projekcie uchwały upoważnić przewodniczącą Rady Alicję Stadnicką i zastępcę przewodniczącego Edwarda Jasińskiego”
oraz po dyskusji postanowili zgłosić do Rady Nadzorczej wniosek by:
– podjęła uchwałę w wersji przedstawionej do zaopiniowania przez komisję
– upoważniła do reprezentowania spółdzielni przewodnicząca Alicję Stadnicką i zastępcę przewodniczącego Edwarda Jasińskiego.
Rada Nadzorcza po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawianych przez prezesa Zarządu oraz po dyskusji jednomyślnie – 21 za, podjęła uchwałę nr 150/1/2016 r. z dnia 20.12.2016 r. w sprawie: upoważnienia członków Rady Nadzorczej SM „Czuby” Alicję Stadnicką i Edwarda Jasińskiego do reprezentowania Spółdzielni w sprawach czynności prawnych (w tym zawierania umów) dokonywanych między Spółdzielni a członkiem Zarządu Spółdzielni.
D)
Przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji poinformował ,że członkowie komisji której przewodniczy po zapoznaniu się na posiedzeniu w dniu 19.12.2016 r. z poniżej przedstawionymi materiałami:
Uchwała Nr …………………./2016
Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 20.12.2016 r.
w sprawie: ustanowienia służebności drogi koniecznej w zakresie przejazdu i przechodu dla każdoczesnych użytkowników wieczystych działki nr 65 przez nieruchomość stanowiącą działkę nr 24/25.
Działając na podstawie art. 46 § 1 pkt 3 ustawy Prawo Spółdzielcze i § 87 ust. 1 pkt 3 Statutu Spółdzielni Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie uchwala, co następuje:
§ 1
- Rada Nadzorcza wyraża zgodę na ustanowienie:
1) służebności drogi koniecznej w zakresie przejazdu i przechodu dla każdoczesnych użytkowników wieczystych nieruchomości położonej w Lublinie, obręb 30 – Rury Wizytkowskie, stanowiącej działkę gruntu numer 65 o powierzchni 0,0299 ha, objętej księgą wieczystą Kw numer LU1I/00161851/4, przez nieruchomość położoną w Lublinie obręb 30-Rury Wizytkowskie, stanowiącej działkę gruntu numer 24/25, całą szerokością istniejącej na tejże działce drogi asfaltowej o długości 136,91 m2, szerokości 6 metrów i powierzchni 832 m2, która biegnie od ulicy Sympatycznej, stanowiącej działkę numer 24/5 i 26/1 i dochodzi do działki 65,
2) służebności drogi koniecznej w zakresie przechodu dla każdoczesnych użytkowników wieczystych nieruchomości położonej w Lublinie, obręb 30-Rury Wizytkowskie, stanowiącej działkę gruntu numer 65 o powierzchni 0,0299 ha, objętej księgą wieczystą Kw numer LU1I/00161851/4, przez nieruchomość położoną w Lublinie, obręb 30 – Rury Wizytkowskie, stanowiącej działkę gruntu numer 24/25, od Alei Młodości działka numer 24/8 po działce 24/25 o długości 16,27 metrów, szerokości 3 metry i powierzchni 49 m2 i dochodzi do działki numer 65. - Nieruchomość, na rzecz której ustanowiono służebność drogi koniecznej obciążona jest partycypacją w kosztach utrzymania drogi, na której ustanowiono służebność, m.in. z tytułu podatku od nieruchomości, wieczystego użytkowania gruntu, odśnieżania, oświetlenia, remontu i modernizacji.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób określony w § 89 ust. 3 Statutu.
UZASADNIENIE:
Uchwałą Nr 61/12/2012 z dnia 18.09.2012 r. Rada Nadzorcza SM Czuby wyraziła zgodę na ustanowienie służebności gruntowej przejazdu i Przechodu na działce 24/7 przt ul. Filaretów i Sympatycznej na rzecz właściciela budynku po byłej wymiennikowni przy ul. Sympatycznej 5a.
Decyzją Prezydenta Miasta Lublin GD-GD-II.6831.56.2016 z dnia 24 maja 2016 r. działka 24/7 została podzielona na działki: 24/25, 24/26, 24/27, 24/28, 24/29.
Wskazana służebność przejazdu i przechodu dotyczy działki 24/25.
– W tym miejscu w protokole umieszczono:
a) mapkę
b) decyzję Prezydent Miasta Lublin z dnia 04 maja 2016 r. – zatwierdzić podział działki nr 24/7
położonej w Lublinie u zbiegu ulic: Sympatycznej 5b oraz Filaretów 52,
po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez prezesa Zarządu oraz po dyskusji postanowili zgłosić do Rady Nadzorczej wniosek by podjęła uchwałę w wersji przedstawionej do zaopiniowania przez komisję.
Rada Nadzorcza po dyskusji jednomyślnie – 21 za, podjęła uchwałą nr 149/15/2016 z dnia 20.12.2016 r. w sprawie ustanowienia służebności drogi koniecznej w zakresie przejazdu i przechodu dla każdoczesnych użytkowników wieczystych działki nr 65 przez nieruchomość stanowiącą działkę nr 24/25 w wersji przedstawionej powyżej w protokole .
E)
Przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji poinformował, że członkowie komisji której przewodniczy po zapoznaniu się na posiedzeniu w dniu 19.12.2016 r. z poniżej przedstawionymi materiałami:
Uchwała Nr ………………..
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 20.12.2016 r.
w sprawie: korekty planu gospodarczo – finansowego na 2016 r. SM „Czuby” w Lublinie.
Na podstawie § 87 ust. 1 pkt 1 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie – Rada Nadzorcza uchwala, co następuje:
§ 1
Wprowadza się korektę planu gospodarczo – finansowego na 2016 r. Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w związku ze zmianami kosztów działalności eksploatacyjnej w osiedlach.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób określony w § 89 ust. 3 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
INFORMACJA
do korekty planu gospodarczo – finansowego SM „CZUBY” na 2016 r.
Korektę planu gospodarczo – finansowego sporządzono na podstawie zmian, jakie wystąpiły w trakcie roku obrachunkowego 2016, i tak:
Tabela Nr 1. Plan działalności eksploatacyjnej na 2016 r.
W związku z:
– utworzeniem nowej nieruchomości 22ES ul. Sympatyczna 7, 9 w osiedlu Skarpa po zakończeniu inwestycji budowy garaży i lokali użytkowych;
– wyodrębnieniem 21 lokali mieszkalnych i 18 garaży w nieruchomości 34ER ul. Różana 22 w osiedlu Ruta i utworzenie wspólnoty mieszkaniowej od 1 czerwca 2016 r.;
oraz dokonaniem korekt na podstawie uchwał Rad Przedstawicieli Nieruchomości i urealnieniem planowanych kosztów w osiedlach, nastąpiła zmiana w planowanych kosztach działalności eksploatacyjnej poza:
pozycją nr 10. Konserwacja dźwigów i hydroforni oraz pozycją nr 15. Odpis na wymianę dźwigów, które pozostają na tym samym poziomie.
W wyniku dokonanych zmian w efekcie nastąpiło zmniejszenie kosztów o 30.842 zł, tj. z planowanej kwoty z 27.347.172 zł na 27.316.330 zł.
Tabela Nr 2. Plan funduszu remontowego na 2016 r.
Wprowadzone zostały aktualne bilanse otwarcia i środki z podziału wyniku finansowego za rok ubiegły 2015 zgodnie z decyzjami Walnego Zgromadzenia i Rad Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli.
W ramach posiadanych środków w trakcie roku 2016 r. Rady Przedstawicieli Nieruchomości dokonywały zmian w rzeczowo – finansowym planie remontów.
Tabela Nr 3. Działalność kulturalno – oświatowa na 2016 r.
Po zamknięciu poprzedniego 2015 roku wprowadzono aktualne bilanse otwarcia na działalności kulturalno – oświatowej.
Tabela Nr 4. Zatrudnienie i fundusz płac na 2016 r.
Poprawiono zatrudnienie w poz. 1 zgodnie z obowiązującą strukturą (w planie wykazano 52,58 etatów, a winno być 50,58).
Tabela Nr 5. Utrzymanie mienia spółdzielni na 2016 r.
We wpływach wprowadzono pozycję wynik roku ubiegłego w wysokości 569.310 zł, który ujęto w wydatkach przeznaczonych na remonty we wszystkich osiedlach spółdzielni.
W trakcie roku, o ile występuje taka konieczność, dokonywane są na bieżąco korekty planów w ramach posiadanych środków i bez zmiany stawek opłat eksploatacyjnych
W tym miejscu w protokole umieszczono zestawienia:
– plan działalności eksploatacyjnej na 2016 r. – korekta SM Czuby- tabela nr 1
– plan funduszu remontowego na 2016 r. – korekta (zestawienie zbiorcze) SM Czuby – tabela nr 2
– działalność kulturalno – oświatowa na 2016 r. – korekta SM Czuby tabela nr 3
– zatrudnienie i funduszu płac na 2016 r. tabela nr 4
– plan utrzymania mienia spółdzielni na 2016 r. korekta tabela nr 5
– plan remontów mienia SM Czuby na rok 2016 – korekta
po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez prezesa Zarządu oraz po dyskusji postanowili zgłosić do Rady Nadzorczej wniosek by podjęła uchwałę w wersji przedstawionej do zaopiniowania przez komisję.
Rada Nadzorcza po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. finansowych oraz po dyskusji jednomyślnie – 21 za, podjęła uchwałę nr 151/47/2016 z dnia 20.12.2016 r. w sprawie korekty planu gpspodarczo – finansowego na 2016 r. SM „Czuby” w Lublinie w wersji przedstawionej powyżej w protokole.
F)
Przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi i Inwestycji poinformował ,że członkowie komisji której przewodniczy po zapoznaniu się na posiedzeniu w dniu 19.12.2016 r. z poniżej przedstawionymi materiałami:
Uchwała Nr …/… /2016
Rady Nadzorczej
Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 20.12. 2016 r.
w sprawie: zmiany w Regulaminie rozliczania zużycia wody wodociągowej w lokalach i budynkach Spółdzielni oraz użytkowania indywidualnych wodomierzy i ustalania opłat za wodę SM „CZUBY” w Lublinie.
Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie działając na podstawie § 87 ust.1 pkt 29 Statutu Spółdzielni uchwala co następuje:
§ 1
W Regulaminie rozliczania zużycia wody wodociągowej w lokalach i budynkach Spółdzielni oraz użytkowania indywidualnych wodomierzy i ustalania opłat za wodę SM „CZUBY” w Lublinie. wprowadza się następującą zmianę;
§ 7 otrzymuje brzmienie:
„ 1. W przypadku przejęcia przez Spółdzielnię lokalu do dyspozycji, Spółdzielnia dokona odczytu wodomierzy i naniesie dane w protokole zdawczo-odbiorczym celem umożliwienia rozliczenia wody. Rozliczenie z członkiem Spółdzielni (użytkownikiem lokalu) zwalniającym lokal winno nastąpić do jednego miesiąca od wydania lokalu Spółdzielni.
2. W przypadku zbycia lokalu w trakcie trwania okresu rozliczeniowego saldo z tytułu rozliczenia zużycia wody dotyczy nowego użytkownika, chyba że strony wskażą inny ustalony przez nich sposób uregulowania należności.”
§ 2
Wydaje się tekst jednolity Regulaminu rozliczania zużycia wody wodociągowej w lokalach i budynkach Spółdzielni oraz użytkowania indywidualnych wodomierzy i ustalania opłat za wodę SM „CZUBY” w Lublinie z uwzględnieniem zmian zawartych w niniejszej uchwale.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w trybie określonym w § 89 ust. 3 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Czuby” w Lublinie.
Załącznik |
Regulamin
rozliczania zużycia wody wodociągowej w lokalach i budynkach Spółdzielni
oraz użytkowania indywidualnych wodomierzy i ustalania opłat za wodę SM „CZUBY” w Lublinie.
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Za lokal wyposażony w wodomierze uważa się lokal mieszkalny, użytkowy lub inne pomieszczenie, w którym zamontowane są urządzenia pomiarowe posiadające:
a) legalizację Głównego Urzędu Miar,
b) dopuszczenie do eksploatacji na terenie Polski wydane przez właściwą instytucję,
c) oplombowanie wykonane przez służby techniczne S.M. „Czuby”,
d) dokumentację odbiorową wykonaną przez służby eksploatacyjne S.M. „Czuby”.
§ 2
- Przez cenę wody (ustaloną przez Radę Miejską w Lublinie), rozumie się opłatę za wodę pobieraną z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę i za ścieki odprowadzane do zbiorczych urządzeń kanalizacyjnych.
- Przez jednostkowy koszt podgrzania 1 m3 wody rozumie się opłatę zaliczkową pobieraną za jej podgrzanie (określoną uchwałą Rady Nadzorczej Spółdzielni).
Zasady rozliczania kosztów podgrzania ciepłej wody określi odrębny Regulamin Uchwalony przez Radę Nadzorczą.
II. ZASADY ODCZYTÓW I ROZLICZEŃ W LOKALACH
§ 3
- Odczytu wskazań wodomierzy wody ciepłej i zimnej dokonuje przedstawiciel Spółdzielni 4 razy w roku, w okresach kwartalnych, według stałego harmonogramu ustalonego przez Zarząd Spółdzielni. Informacja o terminach odczytu wodomierzy jest zamieszczana w klatkach schodowych.
- Odczyt radiowy wodomierzy z nakładką elektroniczną dokonuje się drogą radiową bez konieczności wchodzenia do mieszkań na ostatni dzień każdego kwartału, tj. 31 marca, 30 czerwca, 30 września i 31 grudnia każdego roku. Nakładki elektroniczne służą do przesyłu radiowego danych z wodomierzy. W przypadku wadliwego działania nakładek elektronicznych Użytkownik lokalu ma obowiązek umożliwić dokonanie odczytów kontrolnych wodomierzy w mieszkaniu.
- Odczyt wskazań wodomierzy po ich zamontowaniu, po raz pierwszy w lokalu, następuje po upływie 1 kwartału od daty ich zamontowania z zachowaniem postanowień zawartych w ust. 1. W okresie do pierwszego odczytu wodomierzy, członek Spółdzielni (użytkownik lokalu) zobowiązany jest wnosić zaliczkę za zużycie wody zimnej w ilości 5 m3 na osobę miesięcznie oraz zaliczkę na podgrzanie wody w ilości 2,5 m3 na osobę miesięcznie.
Powyższe dotyczy również mieszkań nowo wybudowanych wyposażonych w wodomierze. - Odczyt wodomierza bez nakładki elektronicznej dokonany przez przedstawiciela Spółdzielni musi być potwierdzony podpisem przez użytkownika lokalu na protokole montażu bądź rejestrze lub karcie odczytu wodomierza.
§ 4
1.Członek Spółdzielni (użytkownik lokalu) wnosi – wraz z pozostałymi opłatami za korzystanie z lokalu – w postaci zaliczek miesięcznych obliczonych przez Spółdzielnię w sposób następujący:
a) za zużycie zimnej wody, wynikającą z iloczynu indywidualnego średniomiesięcznego zużycia wody w lokalu w poprzednim roku kalendarzowym i ceny urzędowej MPWiK za dostarczoną wodę i odprowadzenie ścieków,
b) za podgrzanie wody, wynikającą z iloczynu średniomiesięcznej ilości zużytej ciepłej wody w poprzednim roku kalendarzowym i ceny podgrzania 1 m3, wyliczonej na podstawie kosztów podgrzania w poprzednim roku dla danego budynku/budynków.
2.Na pisemny wniosek członka Spółdzielni (użytkownika lokalu) Zarząd Spółdzielni może w uzasadnionych przypadkach zmniejszyć lub zwiększyć wysokość zaliczki.
§ 5
- Różnica powstała w wyniku rozliczenia kosztów zużycia wody pomiędzy faktycznie poniesionymi kosztami, a opłatami wniesionymi przez członka Spółdzielni (użytkownika lokalu) w formie zaliczek, regulowana będzie następująco:
a) niedopłatę członek Spółdzielni (użytkownik lokalu) wnosi przy uiszczaniu należności za używanie lokalu w miesiącu następnym po dokonaniu rozliczenia,
b) nadpłatę zalicza się (z zastrzeżeniem pkt. c) na poczet najbliższych należności za używanie lokalu,
c) w przypadku członków Spółdzielni (użytkowników lokali) zadłużonych wobec Spółdzielni, nadpłatę zalicza się w pierwszej kolejności na poczet zadłużenia z tytułu należności za używanie lokalu. - W przypadku zgłoszenia przez użytkownika uszkodzenia wodomierza, podstawą do rozliczenia zużycia wody do dnia wymiany wodomierza jest średnie zużycie wody wykazywane przez ten wodomierz z poprzednich czterech okresów rozliczeniowych. Wadliwość wodomierza winna być potwierdzona ekspertyzą właściwego urzędu, którą zleca Spółdzielnia na pisemny wniosek użytkownika lokalu. Przy potwierdzeniu prawidłowej pracy urządzenia koszt ekspertyzy ponosi użytkownik lokalu. W przypadku stwierdzenia wadliwych wskazań wodomierza koszt ekspertyzy i wymiany lub naprawy urządzenia w okresie gwarancji ponosi dostawca wodomierzy, a po upływie okresu gwarancji koszty są pokrywane z funduszu remontowego.
- W przypadku wymiany wadliwie działającego wodomierza na nowy, członek Spółdzielni (użytkownik lokalu) winien po upływie pełnego miesiąca od daty montażu wodomierza, podać do Administracji Osiedla stan wodomierza, celem ustalenia nowej wysokości zaliczki.
§ 6
- Należność za zużycie wody zimnej jest obliczana jako sumę objętości zużytej w lokalu wody zimnej i ciepłej pomnożonej przez cenę wody zimnej.
- Należność za podgrzanie wody obejmuje wyłącznie koszty energii cieplnej służącej do podgrzania zimnej wody wodociągowej, zużytej jako ciepła woda w lokalach.
§ 7
- W przypadku zmiany użytkownika lokalu przejęcia przez Spółdzielnię lokalu do dyspozycji, Spółdzielnia dokona odczytu wodomierzy i naniesie dane w protokole zdawczo-odbiorczym celem umożliwienia rozliczenia wody.
Rozliczenie z członkiem Spółdzielni (użytkownikiem lokalu) zwalniającym lokal winno nastąpić do jednego miesiąca od wydania lokalu Spółdzielni. - W przypadku zbycia lokalu w trakcie trwania okresu rozliczeniowego saldo z tytułu rozliczenia wody dotyczy nowego użytkownika , chyba że strony wskażą inny ustalony przez nich sposób uregulowania należności.”
III. OBOWIĄZKI S.M. „CZUBY” WYKONYWANE PRZEZ SŁUŻBY SPÓŁDZIELNI
§ 8
Do obowiązków Spółdzielni należy:
a) każdorazowe powiadomienie o zmianie cen wody i odprowadzenia ścieków przez podanie ich aktualnej wysokości w sposób ogólnie przyjęty w S.M. „Czuby” oraz ustalenie ilości wody zimnej i kosztów podgrzania wody – dla starej i nowej ceny – wg metody interpolacji biorąc za podstawę zużycie w danym okresie rozliczeniowym,
b) przeprowadzanie 4 razy w roku odczytów i rozliczenia zaliczek wpłaconych przez członków Spółdzielni (użytkowników lokali),
c) prowadzenie rejestru zamontowanych w zasobach S. M. „Czuby” w Lublinie wodomierzy w szczególności z uwzględnieniem okresu ważności ich legalizacji,
d) dokonywanie okresowych legalizacji i wymiany wodomierzy w ramach środków funduszu remontowego (okres ważności legalizacji dla wodomierzy wynosi 5 lat zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.01.2008 r w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych (Dz.U. z 2008 r nr 5 poz. 29 z późn. zmianami)),
e) wymiana na koszt członka spółdzielni wodomierza uszkodzonego z jego winy.
IV. OBOWIĄZKI CZŁONKA SPÓŁDZIELNI (UŻYTKOWNIKA LOKALU)
§ 9
Członek Spółdzielni (użytkownik lokalu) obowiązany jest:
a) nie dokonywać zmian usytuowania wodomierzy bez zgody administracji osiedla,
b) dbać o oplombowanie wodomierzy,
c) umożliwić łatwy dostęp do wodomierzy (odczyt i wymiana wodomierza) – w przypadku jego braku Spółdzielnia ma prawo potraktować wodomierz jako nie udostępniony do odczytu,
d) sprawdzać na bieżąco działanie wodomierza, a zauważone nieprawidłowości w działaniu wodomierza (np. brak wskazań zużycia wody) zgłaszać niezwłocznie do administracji osiedla,
e) w terminach podanych przez Spółdzielnię udostępnić lokal dla dokonania kontroli, naprawy, legalizacji lub wymiany wodomierza,
f) Członek Spółdzielni (użytkownik lokalu) ma prawo żądać okazania stosownego upoważnienia wystawionego przez Administrację Osiedla.
V. ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI
§ 10
W przypadku stwierdzenia uszkodzenia wodomierza, spowodowanego jego nieprawidłową eksploatacją, członek Spółdzielni (użytkownik lokalu) ponosi pełne koszty wymiany lub naprawy wodomierza.
§ 11
W przypadku stwierdzenia przez Spółdzielnię poboru wody z pominięciem wodomierzy, przeróbki instalacji wodociągowej przed wodomierzem, zerwania plomby legalizacyjnej lub instalacyjnej, członek Spółdzielni (użytkownik lokalu) zostanie obciążony kosztami doprowadzenia instalacji wodnej do stanu pierwotnego oraz obowiązany jest do uiszczenia kwoty równoważnej zużyciu 100 m3 wody wg ceny obowiązującej w miesiącu ujawnienia nielegalnego poboru lub zerwania plomby.
Niezależnie od tego obowiązku członek (lub użytkownik lokalu) ma zapłacić za zużytą wodę w ilości wyliczonej wg normy w wysokości 10 m3 miesięcznie na każdą osobę zamieszkałą w lokalu oraz zobowiązany jest wnosić zaliczkę na podgrzanie wody w ilości wyliczonej wg normy w wysokości 5 m3 na osobę miesięcznie.
§ 12
W przypadku nie udostępnienia wodomierza w lokalu w wyznaczonym terminie w celu dokonania odczytu zużycia wody, członek (lub użytkownik lokalu) zostanie obciążony za dany kwartał zużyciem wody w ilości odpowiadającej zużyciu poprzedniego kwartału.
§ 13
- W odniesieniu do lokali niewyposażonych w indywidualne wodomierze, bądź wyposażonych w wodomierze, dla których upłynął termin legalizacji i członek uniemożliwił ich wymianę, członek Spółdzielni (użytkownik lokalu) zobowiązany jest:
a) wnosić opłaty za zimną wodę w wysokości zryczałtowanej 10 m3 na 1 osobę miesięcznie,
b) wnosić opłaty za podgrzanie wody w wysokości zryczałtowanej 5 m3 na 1 osobę miesięcznie. - W lokalach mieszkalnych nie wyposażonych w wodomierze, bądź wyposażonych w wodomierze, dla których upłynął termin legalizacji i członek uniemożliwił ich wymianę, w których nie jest zameldowana na pobyt stały lub czasowy ani jedna osoba, koszt zużycia wody nalicza się wg § 13 ust 1 dla jednej osoby.
§ 14
- Powstały niedobór (koszty) w bilansie zużycia wody w osiedlu wynikający z różnicy wskazań wodomierzy głównych (wg których Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby” rozlicza się z dostawcą wody) a sumą wynikającą ze wskazań wodomierzy indywidualnych i sumą norm w mieszkaniach nieopomiarowanych obciąża koszty poszczególnych lokali proporcjonalnie do zużycia wody w tych lokalach.
- Spółdzielnia koszty niedoboru wody rozlicza w okresach kwartalnych – za dany kwartał rozliczy przy następnym rozliczeniu wody.
- Podstawową zasadą i jednostką do rozliczania niedoboru bilansu zużycia wody jest osiedle. Dotyczy to zarówno sytuacji gdy we wszystkich budynkach osiedla lokale są w całości opomiarowane tradycyjnymi wodomierzami jak i wodomierzami z odczytem radiowym.
- W sytuacji, gdy na terenie osiedla jest nieruchomość, gdzie mieszkania zostały opomiarowane elektronicznymi wodomierzami z odczytem radiowym i jednocześnie jest spełniony warunek, że dla tej nieruchomości jest możliwe jednoznaczne określenie ilości dostarczonej wody przez MPWiK, dopuszcza się rozliczenie niedoboru bilansu zużycia wody w ramach tej nieruchomości, na wniosek większości osób posiadających tytuł prawny do lokalu.
- W sytuacji gdy na terenie osiedla jest nieruchomość niemieszkaniowa, gdzie lokale zostały opomiarowane elektronicznymi wodomierzami z odczytem radiowym i jednocześnie jest spełniony warunek, że dla tej nieruchomości jest możliwe jednoznaczne określenie ilości dostarczonej wody przez MPWiK, dopuszcza się rozliczenie niedoboru bilansu zużycia wody w ramach tej nieruchomości, proporcjonalnie do zużycia wody.
VI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 15
- Nie dopuszcza się montażu wodomierzy przez członka Spółdzielni (użytkownika lokalu) bez zgody Spółdzielni.
- Dla zachowania jednakowych warunków rozliczania zużycia wody z użytkownikami lokali – wymieniane wodomierze w danej jednostce rozliczeniowej muszą posiadać takie same cechy metrologiczne i rodzajowe.
- Wodomierz jako urządzenie pomiarowe i rozliczeniowe stanowi własność Spółdzielni.
§ 16
Regulamin wchodzi w życie z dniem podjęcia.
po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez prezesa Zarządu oraz po dyskusji postanowili zgłosić do Rady Nadzorczej wniosek by podjęła uchwałę w wersji przedstawionej do zaopiniowania przez komisję.
Rada Nadzorcza po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacji oraz po dyskusji jednomyślnie – 21 za podjęła uchwałę nr Uchwała Nr 152/13 /2016 z dnia 20.12. 2016 r. w sprawie zmiany w Regulaminie rozliczania zużycia wody wodociągowej w lokalach i budynkach Spółdzielni oraz użytkowania indywidualnych wodomierzy i ustalania opłat za wodę SM „CZUBY” w Lublinie w wersji przedstawionej powyżej w protokole.
G)
Zastępca prezesa ds. eksploatacji zapoznała członków Rady Nadzorczej z poniższym wnioskiem :
W tym miejscu w protokole umieszczono wniosek z dnia 20.12.2016 r. Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie w sprawie uregulowania stanu prawnego funkcjonowania tzw. parkingów prowadzonych społecznie przez członków Spółdzielni
Rada Nadzorcza po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez prezesa Zarządu i zastępcę ds. finansowych oraz po dyskusji większością głosów – 18 za, przy 3 głosach wstrzymujących się od głosowania podjęła uchwałę następującej treści:
Uchwała Nr 153/7/ 2016
Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie
z dnia 20.12.2016 r.
w sprawie: w sprawie uregulowania stanu prawnego funkcjonowania tzw. parkingów społecznych znajdujących się w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie działając na podstawie 87 ust. 1 pkt 2 Statutu Spółdzielni, uchwala co następuje:
§ 1
Zobowiązuje Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie do uregulowania stanu prawnego funkcjonowania tzw. parkingów społecznych znajdujących się w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w trybie określonym w § 89 ust. 3 Statutu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie.
Uzasadnienie
do uchwały Uchwała Nr 153/7/ 2016 Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie z dnia 20.12.2016 r.
Użytkownicy tzw. parkingów społecznych obciążani są opłatami za ich użytkowanie. W związku ze zmianą od 1 stycznia 2017 r. przepisów prawa finansowego (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestracyjnych Dz.U poz 1544 – nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2016 r.), pobieranie opłat za użytkowanie parkingów będzie wymagało zainstalowania kas fiskalnych lub wystawiania faktur VAT.
Dodatkowo należy nadmienić, że od 1 stycznia 2017 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby” zobowiązana jest do wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Jednolity Plik Kontrolny jest zbiorem danych, tworzonych z systemów informatycznych podmiotu poprzez bezpośredni eksport danych, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres , posiadającym ustandaryzowany układ i format umożliwiający przetwarzanie danych, które będą przekazywane bezpośrednio do Urzędu Skarbowego każdego miesiąca.
Nadto należy zauważyć, że osoby dotychczas prowadzące tzw. parkingi społeczne nie zawierały ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Czuby” w Lublinie żadnych umów cywilnoprawnych, a więc odpowiedzialność odszkodowawcza w trybie art. 415 Kodeksu cywilnego, za zdarzenia mające miejsce na tych terenach, spoczywa na zarządcy, tj. Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie, a nie na osobach faktycznie prowadzących parking.
W przypadku tzw. parkingu społecznego usytuowanego na nieruchomości gruntowej będącej we współwłasności Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie oraz właścicieli lokali wyodrębnionych niemożliwe jest ich prowadzenie na dotychczasowych zasadach. Konieczne jest ich udostępnienie wszystkim członkom Spółdzielni i właścicielom niebędącym członkami Spółdzielni posiadającymi lokale w nieruchomości, na której usytuowany jest tzw. parking społeczny.
Ad. 3
Przewodnicząca Komisja Rewizyjnej poinformowała, że członkowie komisji której przewodniczy po zapoznaniu się na posiedzeniu w dniu 19.12.2016 r. z poniżej przedstawioną analizą:
W tym miejscu w protokole umieszczono zestawienia:
– Wynik na działalności SM za okres 1.01. – 30.09.2016 r. (zestawienie zbiorcze Tabela A
– Działalność eksploatacyjna za III kwartały 2016 r SM „Czuby Tabela Nr 1
– Eksploatacja za III kwartały 2016 r. SM CZUBY Zał.do Tabeli Nr 1
– Fundusz remontowy za III kwartały 2016 r. (zestawienie zbiorcze) SM CZUBY Tabela Nr 2
– Działalność kulturalno – oświatowa za III kwartały 2016 r SM CZUBY Tabela Nr 3
– Zatrudnienie i funduszu płac za III kwartały 2016 r. Tabela Nr 4
– Wykonanie utrzymania mienia spółdzielni za III kwartały 2016 r. Tabela Nr 5
– Wykonane remonty na mieniu Spółdzielni wg stanu na dzień 30.09.2016 r.
po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. finansowych i prezesa Zarządu oraz po dyskusji postanowili zgłosić do Rady Nadzorczej wniosek by przedstawioną analizę przyjęła.
Rada Nadzorcza po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez prezesa Zarządu i zastępcę prezesa ds. finansowych oraz po dyskusji przedstawioną powyżej analizę przyjęła.
Ad. 4
Zastępca prezesa ds. eksploatacji przedstawiła poniższą informację:
SOLIDARNE GŁOSOWANIE MIESZKAŃCÓW ODNIOSŁO KOLEJNY SUKCES
DZIĘKUJEMY !!!
Rada Nadzorcza, Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli i Zarząd SM CZUBY bardzo dziękują Mieszkańcom, którzy zagłosowali na projekty zgłoszone przez naszych członków do Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin w 2017 roku.
Wszystkie nasze projekty uzyskały w tym roku wymaganą liczbę głosów i zostaną umieszczone w budżecie do realizacji w roku 2017.
Dzięki Państwa głosom na terenie naszej Spółdzielni Miasto po raz kolejny wykona prace na ponad 3 miliony złotych.
Do realizacji zakwalifikowano poniższe projekty:
1) Projekt duży: D-40 Rewitalizacja ul. Różanej i budowa miejsc postojowych w os. RUTA – wartość robót 1.200.000 zł.
2) Projekt mały: M-23 Remont ul. Tatarakowej i Tymiankowej w os. ŁĘGI o wartości do 500.000 zł.
3) Projekt mały: M-92 Wykonanie remontu chodników (o łącznej pow. 1440 m2), podjazdu dla niepełnosprawnych do przystanku przy ul. Orkana, budowa parkingów przy ul. Hetmańskiej, Kawaleryjskiej, w os. BŁONIE (wartość robót ok. 500.000 zł).
4) Projekt mały: M-96 Zagospodarowanie terenu na cele rekreacji i wypoczynku (plac zabaw i siłowni zewnętrznej) w rejonie Bursztynowej 14 w os. PORĘBA – wartość robót do 500.000 zł.
5) Projekt mały: M-120 Budowa miejsc postojowych przy ul. Szmaragdowej i sięgaczach oraz przy ul. Bursztynowej na terenie os. WIDOK – wartość robót ok. 500.000 zł.
Znaczny udział w osiągniętym sukcesie mają nie tylko mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”, ale także mieszkańcy innych spółdzielni, wspólnot i dzielnic oraz pracownicy Spółdzielni.
Uzyskane wyniki świadczą, że dla większości mieszkańców Lublina nie są im obojętne sprawy miasta.
Dzięki Państwa głosom popierającym projekty zgłoszone przez naszych członków w ubiegłym roku, na terenie SM Czuby Miasto wykonało w roku 2016 następujące prace:
– przeprowadzono remont sięgacza ul. Romantycznej – w kierunku starej Szkoły Podstawowej nr 28 w osiedlu Skarpa,
– wybudowano ciąg pieszy i rowerowy wraz z oświetleniem od ul. Różanej 16 do wąwozu w osiedlu Ruta,
– przeprowadzono remont oraz budowę nowych odcinków połączeń komunikacji pieszej i rowerowej przy ulicach Bursztynowa, Perłowa, Szafirowa, Agatowa w osiedlu Poręba,
– przeprowadzono remont ul. Wiklinowej wraz z budową miejsc parkingowych w osiedlu Łęgi.
Wartość wykonanych prac na terenach miejskich w obrębie naszej Spółdzielni to kwota blisko 3 miliony zł.
Niestety na terenie osiedli Błonie i Widok nie uzyskaliśmy w roku 2015 wystarczającej liczby głosów i Miasto nie zrealizowało w bieżącym roku żadnych robót.
Gratulujemy wszystkim mieszkańcom, którzy oddali swoje głosy i liczymy, że w przyszłym roku znowu odniesiemy sukces.
Ad. 5
A)
Prezes Zarządu zapoznał członków Rady Nadzorczej z wynikami kontroli zawartymi w poniżej przedstawionym protokołem
W tym miejscu umieszczono Raport z kontroli prawidłowości prowadzenia przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Czuby” w Lublinie ewidencji analitycznej zadłużeń z tytułu kredytów mieszkaniowych, przeprowadzonej w dniu 21.10.2016r. na podstawie upoważnienia wydanego przez PKO BP SA Centrum Wierzytelności Mieszkaniowych.
W wyniku kontroli stwierdzono, że:
- Ewidencja analityczna w Spółdzielni zgodna jest z ewidencją syntetyczną w Banku, zawiera elementy określone w art.4 ust.5 Ustawy z 30.11.1995 roku z późniejszymi zmianami.
- Zapisy księgowe w analitycznej ewidencji zadłużenia w Spółdzielni są zgodne z zapisami księgowymi w Banku.
- Raty normatywne liczone są prawidłowo
- Spłaty całkowite wnoszone są na właściwe konta i rozliczone prawidłowo.
- Zadłużenia w analitycznej ewidencji Spółdzielni są zgodne z zadłużeniami wykazanymi we wnioskach o umorzenia zadłużenia wobec budżetu państwa. Wyliczenia kwot ujętych we wnioskach są prawidłowe.
- Odsetki od zadłużenia wobec Banku liczone są prawidłowo zgodnie z obowiązującym w danym okresie oprocentowaniem. Naliczone odsetki przedstawiane są do przejściowego wykupienia przez budżet państwa.
- Odsetki „przejściowo wykupione przez budżet państwa rejestrowane są prawidłowo pod datą otrzymania środków.
- Oprocentowanie odsetek przejściowo wykupionych przez budżet państwa liczone jest prawidłowo, zgodnie z obowiązującym w danym okresie oprocentowaniem. W związku z tym, że Spółdzielnia wymagane raty normatywne wnosi terminowo i systematycznie oprocentowanie to na koniec roku jest anulowane.
- Wpłaty dokonywane przez lokatorów w okresie zawieszenia (50%) rozliczane były przez Spółdzielnię prawidłowo.
- Spółdzielnia wywiązuje się z obowiązku powiadamiania, w terminie swoich członków / osoby nie będące członkami Spółdzielni, o przypadającym na poszczególne lokale stanie zadłużenia z tytułu kredytu i skapitalizowanych odsetek oraz zadłużenia z tytułu przejściowego wykupienia odsetek od kredytu
- Zwroty nominalnych kwot umorzeń kredytu mieszkaniowego dokonywanego przy ostatecznym rozliczeniu kosztów budowy, odprowadzone zostały przez Spółdzielnię w terminie i we właściwej wysokości.
Rekomendacje pokontrolne – brak
Członkowie Rady do przedstawionej informacji nie zgłosili uwag.
B)
Prezes Zarządu zapoznał członków komisji z poniżej informacjami zawartymi w poniżej przedstawionych protokołach:
W tym miejscu w protokole umieszczono:
- Protokół z komisyjnego otwarcia ofert na ubezpieczenie majątku oraz odpowiedzialności cywilnej Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie Lublin z dnia 6.12.2016 r.
- Protokół z komisyjnego wyboru ubezpieczyciela majątku oraz odpowiedzialności cywilnej Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY” w Lublinie na lata 2017-2018 Lublin, dnia 12.12.2016 r.
Do przedstawionej informacji członkowie Rady nie zgłoszono uwag.
Ad. 6
Dariusz Jaremek poinformował, że Rada Dzielnicy Czuby Północne dysponuje środkami w wysokości 30 000 zł, które to środki chce zagospodarować w przebudowę zakrętu i zamontowania progu zwalniającego ruch pojazdów na ulicy Jutrzenki w osiedlu Ruta. Na tym odcinku drogi dochodzi do wielu wypadków i w ocenie mieszkańców ten fragment ulicy jest bardzo niebezpieczny.
Przedstawiając ten problem ma nadzieję ,że członkowie Rady Nadzorczej i Zarząd Spółdzielni poprą inicjatywę lokalną i włączą się do jej realizacji.
Zastępca prezesa ds. eksplantacji wyjaśniła, że Spółdzielnia wspierając te działania może przekazać teren pod planowaną przebudowę zakrętu , po ustaleniu granicy pasa drogowego, tj. po opracowaniu projektu oraz po uzyskaniu zgody Walnego Zgromadzenia.
Rada Nadzorcza rekomenduje działania Spółdzielni w tym zakresie w ramach obowiązujących przepisów.
Ad. 7
Protokół z posiedzenia plenarnego Rady Nadzorczej odbytego w dniu 22.11.2016 r. został przyjęty bez uwag, jednomyślnie – 21 za.
Ad. 8
Rada Nadzorcza zapoznała się z poniżej przedstawionymi pismami:
- Członka spółdzielni zamieszkałego przy ulicy Gościnnej w osiedlu Skarpa z dnia 25.11.2016 r., o podjęcie zdecydowanych działań, mających na celu naprawę sposobu realizacji uchwały Nr 53/6/2012 z dnia 26.06.2012r. dotyczącej budowy nowej instalacji gazowej na osiedlu „Skarpa” oraz odpowiedzią na pismo Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” z dnia 1.12.2016 r.( w tym miejscu w protokole umieszczono dane osobowe członka
Rada Nadzorcza po przeanalizowaniu powyżej przedstawionych pism , po wysłuchaniu dodatkowych informacji przedstawionych przez zastępcę prezesa ds. eksploatacji oraz po dyskusji postanowiła do w/w wystosowała odpowiedz następującej treści:
W odpowiedzi na pismo z dnia 25 listopada 2016 r. Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „czuby” w Lublinie uprzejmie informuje, że po przeanalizowaniu przedstawionych w Pana piśmie argumentów, zapoznaniu się z informacjami i dokumentami zgromadzonymi w osiedlu Skarpa w sprawie modernizacji instalacji gazowej , uznała wyjaśnienia zawarte w odpowiedzi Spółdzielni z dnia 1.12.2016 r. . za wystarczające i postanowiła nie zajmować odrębnego stanowiska w zgłoszonej sprawie.
- Członka zam. Szmaragdowa w osiedlu Widok z dnia 28.11.2016 r. i 4. 12.2016 r. dot. rozliczenia kosztów ogrzewania budynku skierowanymi do jej wiadomości.
Rada Nadzorcza po przeanalizowaniu powyższych pism oraz odpowiedzi udzielonych przez Spółdzielnię w dniu 1.12.2016 r. i 19.12.2016 r. nie dopatrzyła się nieprawidłowości w sposobie ich załatwienia.
Ad. 9
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej poinformowała ,że członkowie komisji, której przewodniczy zgodnie z postanowieniami zawartymi w § 5 Zasad wynagradzania członków zarządu SM „Czuby” na posiedzeniu w dniu 19.12.2016 r. dokonali oceny pracy członków Zarządu w IV kwartale 2016 r.
Członkowie komisji biorąc pod uwagę między innymi:
- wyniki działalności gospodarczo – finansowej za III kwartał 2016 r.,
- wyniki przeprowadzonej przez PKO BP SA w Lublinie kontroli prawidłowości prowadzenia ewidencji analitycznej zadłużeń z tytułu kredytów mieszkaniowych,
- zaangażowanie członków Zarządu w akcję zbierania podpisów na projekty zgłoszone do budżetu miasta na 2017 rok realizowane na terenach miejskich w obrębie naszej Spółdzielni,
- terminowe realizowanie przez Zarząd zadań wynikających z zapisów statutowych,
- brak skarg na działalność członków Spółdzielni
postanowili zgłosić do Rady Nadzorczej wniosek by przyznawała Członkom Zarządu premię za IV kwartał 2016 r. w pełnej wysokości.
Rada Nadzorcza po dokonaniu oceny pracy, oraz po dyskusji postanowiła przyznać – w tym miejscu w protokole umieszczono głosowania oraz wysokość przyznanej członkom Zarząd premii za IV kwartał 2016 r.
Ad. 10
Nie rozpatrywano spraw w tym punkcie porządku obrad.
Na tym protokół zakończono.
Sekretarz Grażyna Kasprzak |
Przewodniczący Alicja Stadnicka |