Zebrania grup członkowskich
Należy podkreślić, że tegoroczne spotkanie cechowała duża troska i odpowiedzialność za sprawy własnego osiedla i całej Spółdzielni. Z niepokojem wypowiadano się na temat jedności i przyszłości ruchu spółdzielczego.
Bardzo dobrze oceniano dokonania Zarządu w zakresie porządkowania spraw Spółdzielni, prowadzonych inwestycji, remontów itp. Pozytywnie oceniono dokonanie w zakresie realizacji programu termomodernizacji, docieplania budynków, stropodachów, remontów pokryć dachowych, malowanie klatek schodowych i innych prac remontowo-konserwacyjnych. Efekty tych działań widać na każdym osiedlu. Poprawił się wygląd i stan bezpieczeństwa placów zabaw. Przybyło wiele urządzeń tzw. małej architektury. Chciałoby się, żeby zmiany na lepsze były szybsze, żeby zaległości i zaniedbania były nadrobione prędzej.
Ograniczone możliwości finansowe jak również konieczność utrzymania płynności finansowej Spółdzielni zmusza Zarząd do rozsądnego gospodarowania funduszami i kierowania się rachunkiem ekonomicznym. Z uznaniem przyjęto informację Zarządu na temat sytuacji ekonomicznej Spółdzielni, która działa w warunkach gospodarki rynkowej, trudnej sytuacji ekonomicznej naszych członków, spłacając zobowiązania finansowe związane z zaciągniętymi przed laty kredytami bankowymi. Pomimo stale rosnących opłat za energię cieplną, elektryczną, dostawę wody, odprowadzanie ścieków, podatku od nieruchomości czy wieczystej dzierżawy, uzyskała trzeci rok z rzędu dodatni wynik finansowy.
Było to możliwe dzięki oszczędnej i gospodarnej polityce finansowej Zarządu, podejmowania różnych działań w celu ograniczenia kosztów np. ograniczenie zatrudnienia, zamrożenia funduszu płac pracowników, zmiany zasad wynagradzania za dyżury konserwatorów, czy też korzystne warunki finansowe uzyskiwane przy ustalaniu warunków przetargów oraz bezwzględne egzekwowanie kar umownych od nieterminowych wykonawców.
Wpływ na dodatnie wyniki miał również fakt, że realizacja programu termomodernizacji, odbywa się bez zaciągania kredytów ale z tzw. „pożyczki wewnętrznej” udzielanej osiedlom przez Zarząd, która jest nieoprocentowana i bez opłat manipulacyjnych pobieranych przez banki.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby” odzyskuje swoją wiarygodność i należną pozycję wśród największych Spółdzielni w Lublinie. Świadczą o tym opinie banków, urzędów kontrolujących Spółdzielnię, firm budowlanych i usługowych współpracujących ze Spółdzielnią. Potwierdza to fakt dużego zainteresowania zakupem mieszkań w naszej Spółdzielni. Prawidłowe działanie Zarządu potwierdzili biegli rewidenci prowadzący kompleksową lustrację za okres 3-ch ostatnich lat. Wyniki lustracji będą przedstawione na Zebraniu Przedstawicieli Członków SM „Czuby” w dniu 22.06.2002.
Zwracają się do nas o opinie Zarządy innych Spółdzielni, doceniając nasze osiągnięcia. Często odwiedzają nas różne delegacje zagraniczne, którym wskazuje się naszą Spółdzielnię jako przykład dobrej gospodarności, ciekawych rozwiązań urbanistycznych czy architektonicznych. Spółdzielnia nasza została wytypowana przez Urząd Marszałkowski do zamieszczenia informacji o Spółdzielni w opracowywanym w kilku językach informatorze promującym województwo lubelskie.
Jest to zasługa całej rzeszy ofiarnych i bezinteresownych działaczy Rad Osiedli, Rady Nadzorczej, wszystkich ludzi, którym nie są obce sprawy Spółdzielni i jej mieszkańców. I tym osobom Zarząd składa podziękowania za współpracę i pomoc oraz za nieraz krytyczne uwagi, które pomogły rozwiązać wiele problemów w roku sprawozdawczym. Nie można w tym miejscu pominąć incydentalnych działań osób, którym nie leży na sercu dobro Spółdzielni i jej mieszkańców. Negują wszystkie osiągnięcia, krytykują wszystko i wszystkich – uzurpują sobie tylko prawo decydowania za innych, posługują się ulotkami zawierającymi kłamliwe treści i oszczerstwa, których nie mają odwagi podpisać.
Odbierają prawo do myślenia ludziom wykonującym bardzo trudne i odpowiedzialne zawody, jakim są zawód policjanta, nauczyciela czy pracownika służby zdrowia. A przecież o wartości człowieka nie decyduje zawód przez niego wykonywany. Ważna jest jego postawa moralna i zaangażowanie w sprawcy Spółdzielni. Negują podejmowane działania na rzecz pomocy innym. Jest to przykre i krzywdzące dla wielu bezinteresownych społeczników. Niestety takie są czasami „koszty” działalności społecznej, gdzie łatwiej o słowa krytyki niż o dobre słowo i konstruktywne propozycje.
Najważniejsze tematy i problemy omawiane na grupach członkowskich:
– Zwiększyć częstotliwość malowania klatek schodowych.
– Bezwzględnie w pierwszej kolejności realizować prace remontowe dachów jako newralgicznych elementów każdego budynku.
– W zależności od wielkości zadłużenia w opłatach eksploatacyjnych, uzależnić terminy, zakres i częstotliwość remontów budynków.
– Uzależnić wielkość funduszu remontowego poszczególnych budynków od potrzeb wynikających z dewastacji i niszczenia obiektów.
– Konsekwentnie realizować zobowiązania finansowe wobec banku w ramach zawartej ugody, by uzyskać wynegocjowane umorzenia części odsetek i uwolnić Spółdzielnię od długów i obciążeń hipotecznych nieruchomości.
– Opracować program wymiany stolarki okiennej, sposobu finansowania oraz regulaminu, zapewniającego rekomendowanie firm wiarygodnych, udzielających wieloletnich gwarancji na wykonane prace i wyroby.
– Konsekwentnie realizować program windykacji należności w związku z tendencją wzrostową zadłużenia opłat czynszowych.
– Wywieszać informacje o zadłużeniu na poszczególnych klatkach schodowych.
– Podjąć zdecydowane działania w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku na osiedlach poprzez zwiększenie ilości i częstotliwości patroli policji, straży miejskiej, szczególnie w okolicach gromadzenia się pijaczków i awanturników.
– Ograniczyć godziny i punkty sprzedaży alkoholu na osiedlach.
– Ograniczyć szybkość pojazdów na uliczkach osiedlowych w miejscach występowania zagrożenia np.: przejście dla pieszych, w okolicach szkól, przedszkoli, sklepów, kościołów – poprzez instalację progów zwalniających.
– Ponownie poruszono problem usuwania wraków samochodowych oraz pojazdów długo pozostających na placach osiedlowych.
– Zdyscyplinować właścicieli psów do przestrzegania przepisów o zakładaniu kagańców i prowadzenia psów na smyczy oraz nie dopuszczać do zanieczyszczania placów zabaw dla dzieci, piaskownic itp.miejsc, a gdzie to możliwe miejsca te ogrodzić siatką.
– Bezwzględnie konsultować z mieszkańcami plany lokalizacji placów zabaw, urządzeń małej architektury dla dzieci i młodzieży, ażeby korzystanie z nich nie było uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.
– Ograniczyć swobodny dostęp do klatek schodowych osobom postronnym poprzez instalowanie domofonów.
– Powracał problem rozliczeń finansowych związanych z decyzjami poprzednich Zarządów na poszczególnych osiedlach i konieczności ich definitywnego rozwiązania przez Zebranie Przedstawicieli Członków SM „Czuby”.
– Wiele wniosków skierowanych było do Komisji Statutowej.
– W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi zmobilizować członków Spółdzielni do udziału i głosowania na kandydatów, którzy będą reprezentować interesy członków Spółdzielni.
– Monitować Urząd Miejski do większej dbałości o tereny przyległe do Spółdzielni.
– Opracować kompleksowe – osiedlowe plany miejsc parkingowych i postojowych dla samochodów.
– Podjąć działania w celu budowy mieszkań w oparciu o kredyty z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego w Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Omawiano problemy związane z otrzymywaniem mieszkań przez członków oczekujących – przekazywanie mieszkań z odzysku, terenów pod budowę mieszkań dla członków oczekujących czy wolnych tzw. plastikówek.
– Poruszano problemy związane z instalowaniem sieci internetowej na osiedlach oraz problemu złej jakości świadczonych usług przez operatora sieci kablowej.
W wyborach uzupełniających dokonano wyboru:
Osiedle „Skarpa”
– na przedstawiciela – Pan Podsiadły Edward
– na członka Rady Osiedla – Pan Żak Waldemar
Osiedle „Łęgi”
– na przedstawiciela – Pan Urbański Ryszard
– na członka Rady Osiedla – Pani Przybyś-Ziemba Danuta
Zachęcamy naszych czytelników – mieszkańców dzielnicy Czuby do przesyłania własnych przemyśleń i propozycji, które w miarę możliwości będziemy zamieszczać na łamach informatora.