ikona phone
Sekretariat
telefony, e-mail
81 464-17-00
509 062 250
info@smczuby.pl
ikona clock
Godziny przyjęć
Poniedziałek
7.30 - 16.30
Wt, Śr, Czw.
7.30 - 14.30
ikona home
Siedziba
ul. Watykańska 6
20-538 Lublin

Zobacz nasz facebook

STREFA MIESZKAŃCA

Spółdzielnia Mieszkaniowa SM CzubyOsiedla pełne zieleni SM CzubyNowoczesne budownictwo SM CzubyEkologiczne place zabaw dla dzieci w SM Czuby

NR. 35 – grudzień 2008 – Szanowni Mieszkańcy!

SZANOWNI MIESZKAŃCY!

 

Mija 10 lat od kiedy w wyniku przeprowadzonych konkursów zmienił się Zarząd SM „CZUBY”.

Nowi członkowie Zarządu stanęli przed bardzo trudnym zadaniem obejmując w zarządzanie Spółdzielnię będącą w trudnej sytuacji finansowej i organizacyjnej. Brak bilansów przez 5 kolejnych lat, ciągłe zmiany na stanowisku prezesów i głównego księgowego oraz zaniedbania na odcinku remontów, to niektóre tylko negatywne zjawiska. Wysokie zadłużenie z tytułu tzw. „nietrafionych inwestycji” oraz z tytułu opłat eksploatacyjnych to stan zapaści finansowej Spółdzielni. Brak polityki remontów przejawiający się m.in.: cieknącymi dachami, nieodnawianymi klatkami schodowymi, zdewastowanymi placami zabaw i urządzeniami małej architektury – dopełniły obraz naszych osiedli.

Przez 10 lat Zarząd, dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców, społeczników – członków Rady Nadzorczej, rad osiedlowych oraz pracowników, zmienił diametralnie obraz i sytuację ekonomiczną Spółdzielni.
Doprowadzono do ugody z bankiem i spłacenia znacznej części zadłużenia. W wyniku działań windykacyjnych zmniejszono również zadłużenie z tytułu opłat eksploatacyjnych. Równocześnie udało się przekwaterować poza zasoby Spółdzielni rodziny patologiczne i najbardziej uciążliwych lokatorów, którzy zakłócali porządek, dewastując mienie Spółdzielni, narażając pozostałych członków na dodatkowe koszty związane z naprawami urządzeń i remontami.

Spółdzielnia wypracowała stabilną sytuację ekonomiczną, umożliwiającą podjęcie realizacji programu oszczędzania energii cieplnej. Przystąpiono do docieplania stropów i ścian budynków, wymiany drzwi i okien na klatkach schodowych, itp. Wykonanie tych prac było możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi finansowemu mieszkańców wspieranych przez Spółdzielnię poprzez udzielanie tzw. finansowych pożyczek wewnętrznych, spłacanych przez kilka lat bez naliczania kosztów obsługi i oprocentowania. Początkowo nie wszyscy byli przekonani do słuszności działań podejmowanych przez Zarząd. Zmieniający się wygląd osiedli, efekty oszczędnościowe i poprawa warunków zamieszkiwania oraz realizacja planów rzeczowo-finansowych uchwalanych przez rady osiedlowe i Radę Nadzorczą spowodowały, że grupa ta stała się nieliczna i nie znajduje poparcia wśród większości mieszkańców.

Podkreślić należy, że w ciągu minionej dekady Spółdzielnia realizowała nowe inwestycje i za niektóre z nich otrzymała nagrody, wyróżnienia, np. Kryształową Cegłę.

Spółdzielnia jest w trakcie opracowywania kilkuletniego programu oszczędnościowego, polegającego na:

– ograniczeniu zużycia energii cieplnej dla celów c.o. i ccw poprzez zmianę systemu (źródła) zasilania instalacji w budynkach z grupowych wymiennikowni osiedlowych poprzez przyłącza niskoparametrowe na indywidualne dwufunkcyjne węzły wymiennikowe, zlokalizowane bezpośrednio w budynkach. Powyższe przedsięwzięcie przeprowadzone zostanie w porozumieniu i przy współpracy z LPEC Lublin,

– ograniczeniu zużycia energii elektrycznej, zimnej wody i kosztów eksploatacyjnych poprzez zastąpienie istniejących hydroforni zbiornikowych na zestawy hydroforowe kompaktowe.

W przyszłym roku Spółdzielnia obchodzić będzie rocznicę 30-lecia powstania. Dokonamy oceny dotychczasowej działalności. Zanalizujemy, co się zmieniło na lepsze, co należy jeszcze poprawić. Dlatego też Zarząd Spółdzielni po raz pierwszy kieruje do mieszkańców ankietę. Chcemy, by mieszkańcy poprzez swój aktywny udział ocenili w niej działania organów Spółdzielni, określili czego od nich oczekują, co należy zrealizować w osiedlach Spółdzielni. Wyrażone w ankietach opinie, uwagi i wnioski pozwolą działaczom i Zarządowi określić zadania i kierunki działań zgodnie z wolą i życzeniami mieszkańców.

Istotną rolę w integracji mieszkańców spełniają kluby osiedlowe.
W ostatnich latach udało się urozmaicić i rozszerzyć ofertę zajęć kierowaną do dzieci, młodzieży i seniorów. Zmodernizowano pomieszczenia klubowe, angażując do prac również mieszkańców i młodzież uczęszczającą na zajęcia organizowanie przez kluby.

Spółdzielnia, przedstawiając atrakcyjny program kulturalno-oświatowy, pozyskuje środki finansowe – dotacje z Urzędu Miasta, a ostatnio również środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (Klub „Skarpa”) na działalność merytoryczną klubów osiedlowych. Dzięki właściwej pracy i organizacji zajęć w klubach, kierownicy otrzymują nagrody przyznawane przez Radę Miejską, a uczestnicy zajęć liczne nagrody i wyróżnienia, nie tylko w konkursach krajowych, ale również międzynarodowych.

Idea spółdzielczości, powstała ponad 100 lat temu w Polsce, wciąż znajduje uzasadnienie dalszego istnienia tej formy samorządności obywateli. Niestety, obserwujemy w ostatnich latach próby wykorzystywania spółdzielczości do celów politycznych. Ciągłe zmiany przepisów prawa spółdzielczego nie sprzyjają rozwojowi spółdzielni. Uchwalane przez Sejm zmiany ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych bez konsultacji ze spółdzielcami i wykorzystywanie członków spółdzielni do doraźnych celów politycznych, komplikują, nie tylko pod względem prawnym, ale i organizacyjnym, zarządzanie spółdzielniami. Wymaga to od zarządcy nieruchomości dużych umiejętności, znajomości przepisów, profesjonalizmu w działaniu, przewidywania skutków podejmowanych decyzji.

W takich warunkach przyszło funkcjonować spółdzielniom. Mamy nadzieję, że mimo to idea samorządności mieszkańców i członków Spółdzielni oprze się ingerencji polityków.

Zarząd SM „Czuby”
Ryszard Burski
Anna Urbanek
Adam Ziółek

[accordion-themepoints]
<<wstecz
Top
Copyrigth © Spółdzielnia Mieszkaniowa "SM Czuby" w Lublinie