Od poniedziałku do piątku w godz. 9-15 pod opieką wychowawców i instruktorów, tak jak na koloniach, dzieci bawiły się lepiej niż w domach przed komputerem. Kluby przedstawiły bogatą ofertę zajęć o bardzo różnorodnym charakterze. Dlatego też niektóre dzieci wędrowały od klubu do klubu w poszukiwaniu ulubionych rozrywek a inne w jednym klubie spędzały nawet dwa miesiące.
Naturalnie najważniejszy był wypoczynek na świeżym powietrzu. A ponieważ lato tego roku było dla nas bardzo łaskawe- kąpielom, plażowaniu i wycieczkom nie było końca.
We wszystkich klubach dzieci miały możliwość uczestnictwa w zajęciach plastycznych; często po raz pierwszy miały w rękach masę solną, glinę, palce unurzane w farbie… pomalowaną samodzielnie lub przez kolegę twarz. Wspólnie robiły wystawy swych prac, oceniały je i nagradzały.
W każdym klubie tańczyły i uczyły się nowych tańców; grały w gry planszowe; ścigały się podczas zawodów; wspólnie śpiewały; bawiły się w podchody w lesie; oglądały w kinie filmy a w teatrze spektakle; pływały w Zalewie Zemborzyckim, basenach i jeziorach; zwiedzały Lublin; fikały w salonach zabaw, poznawały zbiory NBP, objadały się słodyczami i gromadziły punkty, dyplomy, nagrody…
Ale czasem w poszczególnych klubach odbywało się coś szczególnego, o czym będzie można opowiadać w klasie zaraz po wakacjach.
Warto podać po kilka przykładów z każdego podwórka.
Klub „Między Nami” – nauka wspinaczki na 6-metrową skałkę, buszowanie wśród straganów Jarmarku Jagiellońskiego, wizyta w miejscu najazdu kosmitów i w kamieniołomach, nauka fotografii cyfrowej,
wycieczki poza Lublin – Sandomierz; Szumy nad Tanwią, Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Józefów; Kazimierz nad Wisłą i Nałęczów; Leonów; Chodel i Emilcin; Rogoźno.
Klub „Ruta” – turniej piłki nożnej, wykonanie modeli latających, kukiełek i scenografii, wizyta, w wozie Straży Pożarnej, wycieczki poza Lublin – Horodyszcze, Radawiec i Wojciechów, Nowy Gaj.
Klub „Łęgi” – spotkanie z policjantem, plener w skansenie, nauka origami, wycieczki poza Lublin – Kozłówka, Nowy Gaj i Nałęczów, Horodyszcze, Radawiec i Wojciechów, Pszczela Wola, Leonów.
Klub „Błonie” – zabawy cyrkowe, zajęcia z savoir-vivre’u, pisanie scenariuszy, nauka gry na flażolecie, spektakl uliczny, spotkanie z seniorami, wycieczki poza Lublin – Krężnica Jara, Jadwisin, Wojciechów i Radawiec, Nałęczów.
Opłaty pobierane za uczestnictwo w zajęciach klubowych nie były wygórowane i wynosiły 15 zł za tydzień dla dzieci członków SM „Czuby” i 20 zł dla dzieci spoza spółdzielni. W przypadku rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej stosowaliśmy ulgi. Główny koszt tej formy wypoczynku poniosła spółdzielnia: z odpisów na fundusz społeczno-wychowawczy i wynegocjowanych w przetargu na prowadzenie działalności kulturalnej środków Urzędu Miasta.
Dzieci i młodzież, którą powierzyli Państwo naszej opiece, na pewno nie zmarnowała swoich wakacji. Nawiązały się nowe przyjaźnie, wymieniono numery telefonów… Dzieci nabyły nowe umiejętności i zapaliły się do dalszej aktywności. Mamy nadzieję, że wiele z nich zapisze się do prowadzonych w klubach kół zainteresowań.
A na pewno spotkamy się na Akcji Zima 2009. Serdecznie zapraszamy!