ikona phone
Sekretariat
telefony, e-mail
81 464-17-00
509 062 250
info@smczuby.pl
ikona clock
Godziny przyjęć
Poniedziałek
7.30 - 16.30
Wt, Śr, Czw.
7.30 - 14.30
ikona home
Siedziba
ul. Watykańska 6
20-538 Lublin

Zobacz nasz facebook

STREFA MIESZKAŃCA

Spółdzielnia Mieszkaniowa SM CzubyOsiedla pełne zieleni SM CzubyNowoczesne budownictwo SM CzubyEkologiczne place zabaw dla dzieci w SM Czuby

NR. 30 – grudzień 2007 – Szanowni Mieszkańcy!

Szanowni Mieszkańcy!

Mija kolejny rok kalendarzowy funkcjonowania naszej Spółdzielni. Wyniki ekonomiczne za 10 miesięcy wskazują, że Spółdzielnia ma stabilną sytuację ekonomiczną. Realizowane są planowane zadania inwestycyjne, remonty, docieplenia budynków. Spółdzielnia posiada płynność finansową umożliwiającą w terminie, zgodnie z zawartymi umowami, regulowanie zobowiązań finansowych za korzystanie z mediów, opłacanie podatków, realizację inwestycji czy prac remontowych. Pozwala to optymistycznie spojrzeć na zbliżający się kolejny rok gospodarczy.

Kończą się konsultacje i bilansowanie potrzeb na rok 2008, co znajduje odbicie w planach rzeczowo-finansowych zatwierdzanych przez Rady Osiedli i Radę Nadzorczą. Zakładają one kontynuację budowy mieszkań, docieplanie budynków, wykonywanie prac remontowych. Zmienia się oblicze naszych osiedli. Stają się bardziej kolorowe, zadbane, bardziej przyjazne mieszkańcom. Jest to niewątpliwie zasługa samych mieszkańców oraz członków Spółdzielni działających w Radach Osiedli czy Radzie Nadzorczej. W tym mają również swój udział pracownicy Spółdzielni.

Niestety występują też zjawiska negatywne: niszczenie i dewastacja naszego mienia, chuligańskie zachowania, szczególnie ludzi młodych w stosunku do mieszkańców, pomimo interwencji policji i straży miejskiej. Działające w Spółdzielni kluby osiedlowe posiadają interesujące programy i zajęcia skupiające dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Niestety brak środków finansowych, sal sportowych uniemożliwia przyciągnięcie starszej młodzieży, która w okresie jesienno-zimowym organizuje sobie „zajęcia” w piwnicach czy też gromadzi się w prześwitach bloków, pijąc alkohol i zaczepiając mieszkańców.

W dniu 31.07.2007 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych. Nie będziemy jej oceniać, ale uważamy za nasz obowiązek poinformować Państwa o następstwach jej funkcjonowania. Większość członków utożsamia ją z wykupem mieszkań lokatorskich za przysłowiową złotówkę. Od l sierpnia zmieniono jednostkę rozliczeniową kosztów z osiedla na nieruchomość. Powoduje to zróżnicowanie opłat eksploatacyjnych, bo zmienia się podstawa ich naliczania.

Istotne zmiany następują w gospodarce remontowej.
Dotychczas gromadzenie i rozliczanie funduszu remontowego na osiedle pozwalało na wykorzystywanie środków finansowych tam, gdzie były najpilniejsze potrzeby. Obecnie wydanie środków finansowych na potrzeby nieruchomości będzie możliwe tylko na tyle, na ile dana nieruchomość je zgromadzi. Spółdzielnia nasza jako pierwsza wprowadza indywidualne naliczanie zaliczek za energię cieplną. Mamy nadzieję, że pozwoli to na określenie zaliczek zgodnie z indywidualnym zużyciem ciepła przez poszczególne lokale.

Możliwość wykupu mieszkań za przysłowiową złotówkę spowodowała duże zainteresowanie tą operacją.
Tylko w nocy z 30 na 31 lipca „koczowało” przed Spółdzielnią kilkadziesiąt osób, a w dniu 31 lipca zgłosiło się do Spółdzielni ponad 600 zainteresowanych.
Wszystkie osoby w tym dniu zostały załatwione, dzięki wydłużonym godzinom pracy i skierowaniu do obsługi członków pracowników z innych działów. Po kilku dniach załatwianie wszystkich spraw (o ile nie było zaległości i był uregulowany stan prawny) trwało 15 minut łącznie z ustaleniem daty i godziny podpisania aktu w biurze notarialnym. Spółdzielnia, aby usprawnić i przyspieszyć terminy podpisywania aktów, zawarła umowę z siedmioma kancelariami notarialnymi.

Ilość złożonych wniosków o przeniesienie własności po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – od 31 lipca 2007 r.
– wyniosła:
– mieszkania lokatorskie – 1537,
– mieszkania własnościowe – 278.

Ilość zawartych aktów notarialnych po 31 lipca 2007 r.- 1833.

W Spółdzielni mieszkań lokatorskich, uprawnionych do skorzystania z możliwości wykupu, było 1925.

Obecnie zainteresowanie przekształceniami w odrębną własność jest niewielkie. Pozytywnym zjawiskiem i utrzymującym się trendem jest spadek zadłużenia mieszkańców. Jest to wynik działań windykacyjnych służb Spółdzielni, konieczność spłaty zadłużenia przy przekształceniu mieszkań w odrębną własność, emigracja zarobkowa oraz realizowanie eksmisji do lokali socjalnych i zastępczych. W 2007 r. Spółdzielnia otrzymała z Urzędu Miejskiego 10 lokali socjalnych przeznaczonych pod eksmisję. Pozwoliło to na rozwiązanie problemów z kilkoma rodzinami posiadającymi największe zaległości z tytułu opłat eksploatacyjnych oraz pozbycie się rodzin patologicznych utrudniających życie sąsiadom i dewastujących mienie Spółdzielni.

Od l stycznia 2008 r. zapowiadane są podwyżki cen mediów. Rosną również ceny wywozu śmieci i to dużo, bo aż o 37%. Jest to spowodowane nowymi stawkami wprowadzonymi przez rząd (składowanie i opłata środowiskowa), a pobieranymi przez firmy wywożące śmieci. Nieznane są jeszcze stawki na 2008 r. za prąd, energię cieplną, podatek od nieruchomości, gaz i wodę.

Realizując wnioski i postulaty mieszkańców, Spółdzielnia prowadzi akcję informacyjną na stronie internetowej dotyczącą najważniejszych spraw i wydarzeń w naszej Spółdzielni. Zamieszczono tam między innymi: Statut, regulaminy, protokoły z posiedzeń organów samorządowych i ich składy, oraz informacje na temat bieżącego funkcjonowania Spółdzielni, osiedli i klubów osiedlowych. W związku z tym ograniczamy objętość i częstotliwość ukazywania się Informatora, zapraszając równocześnie mieszkańców Spółdzielni na naszą stronę internetową:

( www.sm.czuby.lublin.pl ).

Z poważaniem
Zarząd SM CZUBY
Ryszard Burski
Anna Urbanek
Andrzej Borówka

[accordion-themepoints]
<<wstecz
Top
Copyrigth © Spółdzielnia Mieszkaniowa "SM Czuby" w Lublinie