ikona phone
Sekretariat
telefony, e-mail
81 464-17-00
509 062 250
info@smczuby.pl
ikona clock
Godziny przyjęć
Poniedziałek
7.30 - 16.30
Wt, Śr, Czw.
7.30 - 14.30
ikona home
Siedziba
ul. Watykańska 6
20-538 Lublin

Zobacz nasz facebook

STREFA MIESZKAŃCA

Spółdzielnia Mieszkaniowa SM CzubyOsiedla pełne zieleni SM CzubyNowoczesne budownictwo SM CzubyEkologiczne place zabaw dla dzieci w SM Czuby

NR. 29 – maj 2007 – Starania Spółdzielni o środki finansowe z UE

Starania Spółdzielni o środki finansowe z U E

 

Zarząd SM „Czuby” podejmował działania w celu pozykania środków unijnych na Lokalny Program Rewitalizacji dla Miasta Lublin. Zgłoszone potrzeby dla naszej Spółdzielni w tym zakresie określono na poziomie ponad 50 milionów złotych. Dotyczyły one sfinansowania dociepleń budynków, remontów dróg i chodników, budowy placów zabaw, centrum kultury Widok, Poręba, wymianę stolarki, działalność kulturalno-oświatową, rozwój sportu, itp. Odpowiedź Zarządu Miasta i Uchwałę nr 1051/XLII/2006 zamieszczamy w dalszej części.

W związku z tym, że otworzyły się możliwości prawne bezpośredniego starania się o środki unijne poprzez Urząd Marszałkowski, Zarząd podjął działania w celu pozyskania tych środków również tą ścieżką. Jest w trakcie opracowania stosowny projekt.

Z naszych informacji wynika, że Unia Europejska ma zamiar przeznaczyć na ten cel dla Województwa Lubelskiego około 40-60 milionów euro, tj. około 160-240 milionów złotych na lata 2007-2013.

MIASTO LUBLIN

Pl. Władysława Łokietka 1, 20-950 Lublin,
tel. (0-81) 4435109, fax (0-81) 534-94-57.
e-mail: prezydent@um.lublin.pl

FE.INW.1.3050/FS/112/06                                                                                     Lublin, 22 czerwca 2006

Spółdzielnia Mieszkaniowa „CZUBY”
ul. Watykańska 6
20-538 Lublin

Dotyczy: pisma nr EE/5013/06 z dnia 31 maja 2006 roku w sprawie rewitalizacji dzielnicy Czuby w Lublinie

Lokalny Program Rewitalizacji dla Miasta Lublin został opracowany zgodnie z wytycznymi zawartymi w Uzupełnieniu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju 2004-2006 (ZPORR) jako dokument o charakterze strategicznym adresowany do obszarów o stanie krytycznym (a więc zdecydowanie poniżej średniego poziomu wskaźników) pod względem jakości zabudowy i zagospodarowania terenów, problemów społecznych (bezrobocie, poziom przestępczości, ubóstwo i bezradność społeczna) lub dotkniętych degradacja ekologiczną.

Osiedla większości spółdzielni mieszkaniowych Lublina nie spełniały tych kryteriów, a więc nie zostały objęte Programem Rewitalizacji. Istnieje oczywiście możliwość rozszerzenia przedmiotowego Programu w celu umożliwienia ewentualnej absorbcji środków z funduszy europejskich, także przez Spółdzielnie Mieszkaniowe – w myśl deklarowanych zmian w obszarach interwencji Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ukierunkowanych na rozwiązywanie „kwestii mieszkaniowych” w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Ponadto, pragnę poinformować, że wydatki na mieszkalnictwo zostały uznane za koszt kwalifikowalny w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
Ostatnia wersja Projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie EFRR – art. 7, punkt 2, litera b) -przewiduje, że za podlegające do refundacji z EFRR będzie można uznać wydatki na mieszkalnictwo, dokonywane w ramach programów rewitalizacji, rozwoju obszarów miejskich, dotyczące remontów mieszkalnictwa społecznego (ponoszone również przez spółdzielnie mieszkaniowe), w tym na poprawę energooszczędności, maksymalnie do wysokości 3% całkowitej alokacji na dany program operacyjny.

O kolejne środki europejskie (na lata 2007-13) będzie można wnioskować na podstawie nowych programów operacyjnych, które są w trakcie konsultacji społecznych, a następnie będą podlegały zatwierdzeniu przez odpowiednie struktury Unii Europejskiej. W zaistniałych okolicznościach zasadne jest oczekiwanie na ostateczna redakcję programów operacyjnych (Regionalnych oraz Sektorowych), które będą obowiązywały w nowej perspektywie finansowej 20072013, przy jednoczesnym przystąpieniu przez zarządy spółdzielni mieszkaniowych do przygotowania dokumentacji wykonawczych i analiz ekonomicznych konkretnych projektów – co będzie niezbędne przy ewentualnym ubieganiu się o ich dofinansowanie z funduszy strukturalnych.

Mając powyższe na uwadze, Lokalny Program Rewitalizacji będzie podlegał weryfikacji i zmianom celem dostosowania dokumentów strategicznych Lublina do nowych unijnych regulacji prawnych, które będą określały ramy wsparcia finansowego w nowym okresie budżetowania unijnego 2007-2013.

Zatem informuję, że pod koniec lipca br. zamierzam przystąpić do przygotowania odpowiednich zmian w obowiązującym Lokalnym Programie Rewitalizacji dla Lublina. Do przygotowania zmian zostanie powołany zespół, do pracy w którym zostaną zaproszeni przedstawiciele zainteresowanych spółdzielni mieszkaniowych działających na terenie Miasta Lublin.

Z up. Prezydenta Miasta Lublin
Zastępca Prezydenta
Ryszard Pasikowski

[accordion-themepoints]
<<wstecz
Top
Copyrigth © Spółdzielnia Mieszkaniowa "SM Czuby" w Lublinie