Spotkanie mieszkańców SM „Czuby”
z Radnymi Miasta Lublin
i Radnymi Dzielnicy Czuby Południe

W dniu 24 marca 2007 roku z inicjatywy Rady Nadzorczej i Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” w Lublinie odbyło się spotkanie mieszkańców Spółdzielni z Radnymi Miasta Lublin i Radnymi Dzielnicy Czuby Południe.

Udział w nim wzięli:

– dr Jacek Sobczak – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego,
– dr Marek Jakubowski – Radny Miasta Lublin,
– mgr Dariusz Sadowski – Radny Miasta Lublin,
– mgr Krzysztof Podkański – Radny Miasta Lublin,
– Zastępca Komendanta VII Komisariatu Policji – Jarosław Siekierski,
– Zastępca Komendanta Straży Miejskiej – Waldemar Stolarski.

Spotkanie, poprzedzone występami tanecznymi zespołów z Klubu „Ruta”, poprowadził Przewodniczący Rady Nadzorczej – Marek Szymański i Prezes Zarządu Spółdzielni – Ryszard Burski.

Na wstępie Ryszard Burski wskazał na kilka problemów nurtujących mieszkańców Spółdzielni:

   1.Kwestia pozyskiwania środków unijnych z Programu rewitalizacji miasta Lublina, w ramach którego Spółdzielnia złożyła wniosek na wykorzystanie 52 min zł.

2.Możliwość realizacji programu budowy mieszkań socjalnych.

3.Zagospodarowanie terenów miejskich w pobliżu zasobów Spółdzielni, szczególnie wąwozów.

4. Problem kontynuacji budowy Parku Trzech Pokoleń na osiedlu „Błonie”.

5. Przebieg „zielonej trasy” na osiedlu „Widok”.

6. Problem szkieletu hali przy ul. Jutrzenki.

7. Kwestia likwidacji dotychczasowej siedziby VII Komisariatu Policji przy ul. Różanej.

8. Sprawa sprzątania ulic przekazanych miastu.

9. Potrzeba powstania Centrum Kultury w okolicy osiedli „Widok” i „Poręba”.

10. Wstrzymanie inwestycji budowy tunelu pod ul. Poniatowskiego i ul. Sowińskiego.

11. Kwestia poparcia przez radnych miasta budowy małych lodowisk osiedlowych.

Po wypowiedzi Prezesa Zarządu SM „Czuby”, głos zabrali mieszkańcy Dzielnicy Czuby, przedstawiając własne wnioski. Większość poruszanych kwestii dotyczyła spraw bieżących: remontu schodów znajdujących się w pobliżu wąwozu w Osiedlu „Skarpa”, jak również w pobliżu Klubu Jeździeckiego, umieszczenie większej ilości koszy na śmieci, naprawy chodników przy ulicy Ułanów oraz od ul. Filaretów do ul. Różanej, brak odpływu wody przy ciągu pieszym przy ul. Herbowej, stworzenie drogi dojazdowej do szkoły prywatnej na Os. „Błonie”, stworzenie dużego parkingu na obrzeżach Os. „Skarpa”, sprawa koordynacji umieszczenia słupów trakcji trolejbusowej ze słupami oświetleniowymi przy ul. Orkana, udostępnienia piwnic Szkoły Podstawowej Nr 51 działaczom nowo powstałego Klubu Sportowego „Olimp”, remont miejskiej drogi przy ul. Gościnnej, budowę nowej ulicy od strony wąwozu w Os. „Ruta”, umieszczenie w planie zagospodarowania przestrzennego istniejących boisk na Os. „Poręba”, pozostawienie boiska sportowego w miejscu planowanej inwestycji przy ul. Dziewanny 14, rozwiązanie problemów komunikacji miejskiej poprzez przedłużenie trasy kilku linii autobusowych na teren osiedla „Poręba”.

Przedstawiciele mieszkańców Osiedla „Łęgi” zgłosili protest w związku z planowaną budową stacji bazowej telefonii komórkowej na budynku kościoła p.w. św. Wojciecha przy ul. Kaczeńcowej 7. Wybudowanie stacji stwarza, według nich, zagrożenie dla lokatorów budynków przy ul. Kaczeńcowej i ul. Biedronki poprzez przekroczenie dopuszczalnej gęstości mocy pola elektromagnetycznego.

W kilku sprawach zwrócono się do przedstawicieli Straży Miejskiej i Policji, m.in.: zabezpieczenia terenów wokół Szkoły Podstawowej nr 28, zwiększenia ilości patroli policyjnych w czasie porannego natężenia ruchu, szczególnie przy ul. Jana Pawła II, oznakowania ul. Topazowej, sprawdzenia, czy zakaz wjazdu umieszczony przed szkołą prywatną w Os. „Błonie” jest respektowany przez kierowców.

Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Jacek Sobczak złożył obietnicę poparcia przygotowanych przez struktury Spółdzielni projektów na wykorzystanie środków finansowych z Regionalnego programu operacyjnego Województwa Lubelskiego (1,155 mld euro). Wicemarszałek wskazał jednak, że prawdopodobnie w drodze konkursu składanych projektów będzie 4 razy więcej niż dostępnych środków, w związku z czym szansę na realizację mają tylko najatrakcyjniejsze, niekapitałochłonne, istotne dla wspólnoty mieszkańców. Nadmienił, że projekty powinny dotyczyć głównie sfery społecznej, sportowej i ekologicznej. Część pieniędzy trafi zapewne do Lublina, głównie na realizację 3 zadań: budowy Stadionu Miejskiego przy al. Zygmuntowskich, dokończenie inwestycji „Teatru w budowie”, budowy lotniska.

Wicemarszałek Województwa Lubelskiego zapewnił także o planowanej rozmowie z Prezydentem Miasta Lublin na temat koszenia trawy w okolicznych wąwozach, jak i umieszczenia dodatkowych koszy na śmieci.

Radny Miasta Lublin – Dariusz Sadowski nadmienił, że środki finansowe z Regionalnego programu operacyjnego Województwa Lubelskiego mogą być wykorzystane m.in. na: modernizację i docieplenie budynków, budowę placów zabaw, boisk sportowych, przystosowanie przestrzeni publicznej. Poinformował, że na budownictwo socjalne w budżecie miasta na 2006 rok przeznaczono jedynie 5 min złotych. Przedstawił także sprawę szkieletu hali na ul. Jutrzenki. W 1998 r. teren ten sprzedano firmie włoskiej. Inwestor zobowiązany był w ciągu trzech lat do realizacji pawilonów usługowych. Do polowy 2007 roku zostaną przeprowadzone kontrolę w tej sprawie. Radny zobowiązał się, że w sprawie remontu chodników i schodów przy wąwozie złoży wniosek w czasie pracy nad budżetem miasta na 2008 r.
Powiadomił także o przyszłej likwidacji słupów oświetleniowych na ul. Orkana i umieszczeniu oświetlenia na nowych słupach trakcji trolejbusowej.

Na wstępie, Marek Jakubowski, Radny Miasta Lublin, zaproponował formułę okresowych spotkań tematycznych władz miasta z władzami i mieszkańcami Spółdzielni. Wskazał też na potrzebę współpracy Rad Osiedlowych z Radą Dzielnicy Czuby – Południe.

Poinformował o powstaniu ostatecznego projektu Parku im. Jana Pawła II – blisko trzykilometrowego odcinka wąwozu w pobliżu os. „Widok”, os. „Poręba” i os. „Łęgi”. W planie umieszczono ok. 10 boisk sportowych, ściankę wspinaczkową, skate-park. Na rozpoczęcie inwestycji przeznaczono 350 tyś. zł.

Marek Jakubowski zawiadomił również o planowanym remoncie ścieżki rowerowo-rekreacyjnej pomiędzy dzielnicą Czuby a LSM. Oznajmił, że władze miejskie nie zgodziły się na projekt budynku obsługującego skate-park na os. „Błonie”. Złożono propozycję umieszczenia zarządcy w pobliskiej szkole prywatnej, która prawdopodobnie zmieni swoją siedzibę.

Zabierając głos w kwestii porządkowania terenów miejskich, Radny stwierdził, że sprzątanie tych terenów przez Spółdzielnię możliwe jest jedynie w drodze przetargu. Zawiadomił też o braku rozstrzygnięcia sprawy „trasy zielonej” i wstrzymania realizacji inwestycji budowy tunelu pod ul. Poniatowskiego i ul. Sowińskiego.

Na koniec spotkania głos zabrali przedstawiciel Policji i Straży Miejskiej. Zastępca Komendanta VII Komisariatu Policji Jarosław Siekierski stwierdził, że decyzja w sprawie siedziby VII Komisariatu należy do Komendanta Miejskiego Policji. Osobiście uważa, że dotychczasowa lokalizacja komisariatu jest nieodpowiednia. Poinformował, że zwiększono patrolowanie terenów w pobliżu Szkoły Podstawowej Nr 28, jak również rozpatrywana jest sprawa monitoringu skate-parku.

Przedstawiciel Straży Miejskiej, Waldemar Stolarski, obiecał przekazać swym zwierzchnikom uwagi mieszkańców, szczególnie w sprawie zakazu parkowania przy szkole prywatnej na os. „Błonie”.

Spotkanie mieszkańców SM „Czuby” z przedstawicielami władz miejskich i dzielnicowych trwało kilka godzin, co niewątpliwie świadczy o wadze i ilości poruszonych problemów.

Wnioski i tematy przedstawione przez zgromadzonych członków Spółdzielni zostały przekazane Radnym Miasta Lublin i Radnym Dzielnicy Czuby Południe.

Data opublikowania: 20:30, 16 czerwca 2016

Kategorie: Archiwum