Działalność klubowa
LATO 2006
Klub „Łęgi”
Gdzie by się podziali, gdyby nagle na Czubach zamknięto kluby?!
Klub Łęgi zapraszał dzieci i młodzież przez dwa wakacyjne miesiące.
Ci, którzy chcieli bawić się w miłym towarzystwie, znaleźli coś dla siebie. W pracowni plastycznej uczestnicy zajęć i konkursów wygrywali nagrody, a przy okazji zdobywali uznanie wśród rówieśników.
Amatorzy zajęć sportowych musieli się w tym roku sporo natrudzić, aby zdobywać laury w coraz bardziej wymyślnych konkurencjach.
W trakcie warsztatów tanecznych można było się wspaniale bawić w rytm muzyki dyskotekowej czy hip-hopu. Po takich warsztatach już tylko krok do tego, żeby zostać królem wakacyjnych dyskotek.
Klub organizował też wycieczki i wyjścia plenerowe m.in. Wycieczkę do Narodowego Banku Polskiego, do w pełni skomputeryzowanego zakładu fotograficznego, wycieczkę krajoznawczą do gospodarstwa agroturystycznego, Wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej.
Wyjazd do Bałtowskiego Parku Jurajskiego znowu cieszył się ogromnym zainteresowaniem, była też wycieczka bliższa do Kręznicy Jarej – też fajna.
Wyjazdy poza granice miasta stały się okazją do pogłębienia wiedzy na temat ojczystej przyrody i pokazały, że warto, a nawet trzeba ją chronić,
Dzieci i młodzież z naszego osiedla zgodnie z zapowiedziami korzystały z takiej rozrywki jak wyjścia do kina i teatru.
Obejrzeliśmy wspólnie m.in. film Czerwony Kapturek – prawdziwa historia, Epoka Lodowcowa II, Opowieści z Narnii, Na psa urok, Garfieid II.
Wszyscy pamiętamy jakie upały były w lipcu i wtedy szukaliśmy ochłody nad basenem na al. Zygmuntowskich – na szczęście w tym roku nie podrożały bilety.
Do następnych wakacji pozwolą nam przetrwać wspomnienia i perspektywa Akcji Zima w Klubie Łęgi.
POWODZENIA UCZNIOWIE! Jakoś przyzwyczaicie się do szkoły.
PRZYJDZIE PRZYWYKNĄĆ. Przecież za 10 miesięcy znowu wakacje!
Klub „Między nami”
Ta chęć spędzania czasu wolnego w grupie nie jest uwarunkowana wiekiem. Dlatego oferta nasza jest kierowana do wszystkich mieszkańców od O do 100 lat. Parafrazując słowa piosenki „… śpiewać każdy może” twierdzimy, że w naszych zajęciach mogą uczestniczyć wszyscy. Organizujemy więc zajęcia plastyczne, taneczne, sportowe, turystyczne, muzyczne dla wszystkich grup wiekowych.
Zajęcia w klubie odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 12-20.
W klubie działały następujące zespoły i koła zainteresowań:
– zajęcia plastyczne – trzy grupy wiekowe. Uczestnicy zajęć otrzymali wiedzę z zakresu wszystkich technik, co pozwoliło im wziąć udział w wielu konkursach i wystawach, nawet za granicą (w klubie osiedlowym „Łęgi”, w Domu Kultury „Bronowice”, w Scenie Młodych w Centrum Kultury, w klubie „Ruta” i w Troyes we Francji. Zdobyli tam kilka cennych nagród i wyróżnię).
– Ognisko Muzyczne – a w nim indywidualna nauka gry na pianinie, gitarze, akordeonie i perkusji
– Koło majsterklepki dla chłopców – by odróżniali młotek od myszki komputerowej
– Koło robótek ręcznych dla dziewcząt – by nie zanikły umiejętności rękodzielnicze naszych mam i babć
– Zajęcia taneczne i zajęcia rytmiczno-umuzykalniające dla najmłodszych
– Modelarnia – dla miłośników modeli wszelakich
– Sekcja turystyczno-rowerowa dla młodzieży i dorosłych
– Siłownia – dla młodzieży i dorosłych oraz gimnastyka dla seniora
– Klub Kobiet – dla pań w każdym wieku, które chcą zawsze być młode i aktywne, czyt.: uczyć się nowych haftów, wspólnie zwiedzać okolice i spędzać imieniny, rozmawiać o wszystkim, itp.
– Aerobic – dla pań
– Czytelnia – dla tych mniej aktywnych ruchowo…
Ponadto klub zorganizował:
– Bal Seniora
– warsztaty ceramiczne
– kurs tańca towarzyskiego
– koncerty uczniów Ogniska Muzycznego (Koncert Pieśni Patriotycznej, Koncert Dyplomowy)
– projekcję filmu z wycieczki połączoną ze spotkaniem inaugurującym nowy sezon turystyczny
– prezentacja dla mieszkańców
– „Wycieczkę Rodzinną”do Wojciechowa i Nowego Gaju
– Turniej tańca Break Kid’s Cup
– Turniej o Puchar Prezesa SM „Czuby”
– Koncert zespołu Frozen Cats
– Festyn z okazji Dnia Dziecka
– Współpracował przy obsłudze Parafiady 2006
– zorganizował „Wiosenne spotkanie” Klubu Kobiet z przedszkolakami z okazji Dnia Matki i Spotkanie Wielkanocne Klubu Kobiet
– dyskotekę dla młodzieży gimnazjalnej
– konkurs plastyczny pt. „Dziecięce Marzenia”
– wystawy prac plastycznych dzieci
Wielkim powodzeniem cieszą się wśród dzieci zajęcia wakacyjne i feryjne. Właśnie zakończyła się Akcja Lato 2006. Otoczyliśmy opieką i zorganizowaliśmy wypoczynek kilkudziesięciorgu dzieciom przez dwa miesiące wakacji.
Klub Osiedlowy „Ruta”
Zajęcia odbywały się codziennie w godz. 9-16 [wycieczki 9-18].
Program zajęć, który proponowaliśmy był bardzo ciekawy i dostosowany do wieku uczestników. Każdego dnia do klubu zapraszaliśmy dzieci i młodzież. Były wyjścia do kina, na basen, na place zabaw, i do Centrum Rozrywki. Przewidziane było również zwiedzanie najciekawszych zabytków naszego miasta i galerii sztuki:
Wieży Trynitarskiej, Ratusza, zwiedzanie Podziemi, Skansenu i Zamku Lubelskiego.
Początek Akcji Lato był bardzo obfity w różnorodność zajęć.
Goszczona przez nasz Klub grupa Amerykanów prowadziła kurs języka hiszpańskiego, angielskiego, podstaw tworzenia stron internetowych, a także warsztaty dla początkujących fotografików i zajęcia z robótek ręcznych. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszył się amerykański dzień sportu, a także kolacja w stylu meksykańskim.
Dzieci miały okazję zobaczyć w lubelskim Oddziale NBP letnią wystawę numizmatyczną pt.: „Monety niezwykłe, piękne i ciekawe”. Uczestnicy wzięli udział w konkursie, a także obejrzeli film poświęcony walucie EURO. Tematem konkursu były banknoty EURO.
Atrakcyjną przygodą w zwiedzaniu miasta Lublina było wejście do Podziemi. Dzieci mogły poznać historię Lublina, zobaczyć spektakl, makiety, oraz wysłuchać ciekawych opowieści przewodnika.
Warsztaty plastyczne wzbogaciły wiedzę dzieci na temat różnych technik i form plastycznych. Odbyły się też cykliczne spotkania taneczne, w czasie których dzieci i młodzież uczyły się elementów tańca towarzyskiego
i nowoczesnego. Spotkanie z policjantem ruchu drogowego wzbogaciło wiedzę dzieci w zakresie przepisów ruchu drogowego i bezpiecznego poruszania się po drogach.
Następna wycieczka, do Małego ZOO w Leonowie, pozwoliła dzieciom zapoznać się z różnymi gatunkami zwierząt: wielbłąda, kangura, lamy, strusi, kuców, osłów, muflonów, świnek wietnamskich, owiec i żółwi. Dzieci spędziły aktywnie czas na pobliskim placu zabaw, a wizytę zakończyliśmy ogniskiem z pieczeniem kiełbasek. W czasie akcji lato miały miejsce także zawody sportowe, gdzie uczestnicy rywalizowali w turniejach piłkarskim i tenisowym, a także w różnego rodzaju konkursach i grach sprawnościowych.
W czasie wakacji dzieci brały udział w zajęciach komputerowych. Tęskniącym za szkołą zaproponowaliśmy bezpłatne wakacyjne zajęcia z języka angielskiego, w trakcie których dzieci wiedzę przyswajały w formie zabawy.
Uczestnicy Akcji Lato odwiedzili Lubelski Klub Jeździecki. Mieli okazję poznać różne rasy koni, jak również szkicować z natury ich sylwetki. Niecodzienny plener malarski zaowocował wieloma pięknymi pracami, wykonanymi przez dzieci. W wyniku zorganizowanego konkursu prace zostały nagrodzone.
Klub Osiedlowy „Błonie”
Podczas akcji „Lato w mieście 2006” odbywały się w Klubie „Błonie” liczne zajęcia i imprezy pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów.
W ramach dotacji Urzędu Miasta Lublin na to zadanie, Klub „Błonie” zorganizował takie zajęcia jak:
– zajęcia plastyczne – uczestniczyło 23 dzieci, w wieku 6-15 lat,
– zajęcia taneczne – uczestniczyło 30 dzieci i młodzieży, w wieku. 6-15 lat
– spotkania ze sztuką origami – uczestniczyło 25 dzieci w wieku 6-15 lat
– zajęcia świetlicowe – uczestniczyło ok. 30 dzieci w wieku 6-15 lat
– warsztaty „Zabawy z gliną” – uczestniczyło 25 dzieci w wieku 6-15 lat.
Dzieci i młodzież brała udział w ww. zajęciach na zasadzie rotacji wg list obecności sporządzanych każdego dnia akcji „Lato w mieście 2006”.
Zorganizowane były także wyjścia:
– wycieczka do Dąbrowy,
– na seanse do kina,
– wycieczka do Lubartowa (w programie m.in.: Muzeum kolejnictwa, Muzeum Regionalne w Lubartowie, ognisko),
– wycieczka do Radia Lublin,
– wycieczka do Pszczelej Woli i Radawca (w programie m.in.: zwiedzanie pasiek, różnych typów uli na terenie Technikum, zapoznanie z pracą pszczelarza, degustacja miodu malinowego, ognisko),
– wycieczka do Wólki Abramowickiej, wspólnie z Klubem „Łęgi” (w programie m.in.: Zajazd Ułański, przejażdżka bryczką, ognisko),
– wycieczka do Muzeum Historii Lublina na wystawę pt.: Jubileusz Lubelskiego Wodociągu Staropolskiego”,
– zwiedzanie Pracowni Fotograficznej na Krakowskim Przedmieściu,
– wycieczka do Narodowego Banku Polskiego – zwiedzanie wystawy numizmatycznej pt.: „Monety niezwykłe, piękne i ciekawe”,
– wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej, kino „Wyzwolenie” film pt.: „Garfieid – 2”, wycieczka do Krężnicy Jarej (w programie m.in.: wizyta w Ośrodku dla Niepełnosprawnych Umysłowo, zwiedzanie pracowni terapii zajęciowej, spacer wzdłuż rzeki Krężniczanki, ognisko),
– wycieczka do Warszawy (w programie m.in.: zwiedzanie Muzeum Techniki w Pałacu kultury, Kino IMAX film pt.: „Super-man”.
Na zakończenie akcji „Lato w mieście” odbył się:
– turniej tanczny
– dyskoteka dla dzieci i młodzieży
Na ww. imprezę Klub „Błonie” zakupił w ramach dotacji nagrody dla dzieci biorących udział w turnieju i konkursach oraz bilety wstępu do kina i muzeów.
W ramach akcji „Lato w mieście 2006” organizowanej przez Klub „Błonie” zajęcia były bezpłatne, uczestniczyło w nich ok. 40 dzieci i młodzieży dziennie na zasadzie rotacji.