ikona phone
Sekretariat
telefony, e-mail
81 464-17-00
509 062 250
info@smczuby.pl
ikona clock
Godziny przyjęć
Poniedziałek
7.30 - 16.30
Wt, Śr, Czw.
7.30 - 14.30
ikona home
Siedziba
ul. Watykańska 6
20-538 Lublin

Zobacz nasz facebook

STREFA MIESZKAŃCA

Spółdzielnia Mieszkaniowa SM CzubyOsiedla pełne zieleni SM CzubyNowoczesne budownictwo SM CzubyEkologiczne place zabaw dla dzieci w SM Czuby

NR. 16 – czerwiec 2004 – Działania Spółdzielni w zakresie zaspokajania innych potrzeb

Działania Spółdzielni w zakresie zaspokajania
innych potrzeb swoich członków niż mieszkaniowe

 

Spółdzielnia prowadzi także szeroko zakrojone działania społeczno-wychowawcze na rzecz swoich członków. Na terenie dzielnicy, która jest swoistym – „małym miastem” działają cztery kluby osiedlowe: „Między Nami”, „Błonie”, „Łęgi” i „Ruta”, które organizują dla mieszkańców w zależności od ich potrzeb różnego rodzaje imprezy, kółka zainteresowań, wycieczki. Zajmują się także pomocą dla młodzieży i dzieci z rodzin najuboższych. Przykładami takiej działalności są:

I Klub „Między Nami” integruje dzieci osiedla uczestniczące corocznie w konkursie plastycznym organizowanym przez UNESCO w Troyes we Francji, organizuje różnorakie festyny i imprezy – w których uczestniczy około l 000 mieszkańców, oraz bezpłatne wycieczki dla seniorów i konkursy osiedlowe, powołano do życia Klub Kobiet, który organizuje czas głównie paniom nie pracującym, o niskich dochodach – rencistkom i emerytkom oraz Koło Mody Młodzieżowej.

II Klub osiedla „Ruta” organizuje wystawy z zakresu rzeźby, rysunku, fotografii, dzieci z osiedla biorą udział w licznych konkursach plastycznych zdobywając nagrody i uznanie na terenie miasta i województwa, prężnie działa kółko taneczne – gdzie dzieci i młodzież w różnych grupach wiekowych oraz stylach zdobywają liczne nagrody, między innymi Grand Prix – I nagroda w konkursie wojewódzkim, wyróżnienie i puchar na Międzynarodowym Przeglądzie Tańca Nowoczesnego.

III Klub osiedla „Łęgi” przeprowadza corocznie warsztaty plastyczne dla nauczycieli przedszkolnych, dzieci z kółka plastycznego otrzymały liczne nagrody na Ogólnopolskich Wystawach Plastycznych np. w konkursie „Piękna nasza Polska cała”, osoby dorosłe uczą się trudnej sztuki malowania techniką butiku. Wraz z Radą Osiedla klub udzielił pomocy rodzinom potrzebującym w formie paczek żywnościowych.

IV W klubie osiedlowym „Błonie” tak jął w innych klubach, działania skupiają się między innymi na imprezach integrujących mieszkańców i tak corocznie organizowany jest Piknik Country w połączeniu z obchodami Dnia Dziecka, piknik rodzinny, Andrzejki, Mikołajki i inne.
Klub „Błonie” zorganizował bezpłatne przedszkole dla najmłodszych dzieci w osiedlu, gdzie spędzają czas pod okiem fachowych opiekunek.

Wykładnikiem prowadzonej działalności merytorycznej jest otrzymywana corocznie z Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego dotacja na rozwijanie działalności kulturalno-wychowawczej. Nadmienić trzeba, że tylko placówki uznane przez Urząd Miasta jako wzorowe otrzymują taką pomoc finansową. Dodatkowym źródłem finansów powyższej działalności jest pozyskiwanie przez kluby środków od osób fizycznych i prawnych sponsorów.

Pogarszająca się jednak sytuacja ekonomiczna naszych członków, stanowi podstawę do podejmowania również działań zmierzających do udzielania różnego rodzaju pomocy członkom jej potrzebującym i tak:

– utworzono Fundusz Samopomocy Mieszkańców SM „Czuby” – Jedność, który niesie pomoc finansową osobom dotkniętym przypadkami losowymi, z funduszu tego dzieciom z najuboższych rodzin dofinansowano obiady szkolne,

– Zarząd Spółdzielni uczestniczył w różnych akcjach charytatywnych na rzecz dzieci z domów dziecka czy też poprzez Akcję Katolicką docierał do potrzebujących dzieci z naszych osiedli.

– Zarząd Spółdzielni i Stowarzyszenie Przyjaciół Osiedla „Błonie” utworzył Bank Żywnościowy, który przekazuje bezpłatnie pomoc żywnościową osobom znajdującym się w ciężkiej sytuacji finansowej – przekazano w ten sposób kilka tysięcy konserw mięsnych.
W pomoc najbiedniejszym angażują się niejednokrotnie pracownicy Spółdzielni przekazując dobrowolne środki na akcje pozwalające zmniejszyć skutki biedy.

25 lat dzialalności Spółdzielni skłania do podsumowań i wyciągnięcia wniosków. Oceniając działania Spółdzielni w okresie minionych 25 lat stwierdzić należy, że dzięki wzmożonej pracy wielu ludzi powstało piękne małe miasto dbające o swych członków i mieszkańców. Spółdzielnia posiada dobrą kondycję ekonomiczną. Pomimo rosnących stale opłat za energię, dostawę wody, odprowadzanie ścieków, podatku od nieruchomości, Spółdzielnia 5-ty rok z rzędu uzyskuje dodatni wynik finansowy. Jest to możliwe dzięki oszczędnej i gospodarnej polityce finansowej Zarządu, jak również pomocy uzyskiwanej ze strony organów statutowych Spółdzielni wspierających działania Zarządu.

Chcąc uczcić nasz skromny jubileusz w dniu 29 maja 2004 r. odbyły się uroczystości, które rozpoczęły się mszą świętą w intencji członków Spółdzielni i ich rodzin.

W Domu Akcji Katolickiej odbyła się część oficjalna jubileuszu podczas której wysłuchaliśmy wystąpień zaproszonych gości oraz przedstawicieli władz województwa lubelskiego. Dokonano również wręczenia odznaczeń władzom Spółdzielni,
zasłużonym działaczom oraz długoletnim pracownikom.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Czuby” za swoje osiągnięcia decyzją Kapituły Odznaki Zasłużony dla Budownictwa w Warszawie została uhonorowana Złotą Odznaką „Zasłużony dla Budownictwa”.

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 15.03.2004 r. za zasługi w działalności na rzecz spółdzielczości mieszkaniowej:

– Złoty Krzyż Zasługi otrzymał mgr Ryszard Burski – Prezes Zarządu Spółdzielni,

– Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali:

1. mgr inż. Anna Urbanek – Z-ca Prezesa Zarządu
2. Helena Szczepaniak – długoletni zasłużony pracownik Spółdzielni.

Krajowa Rada Spółdzielcza z okazji jubileuszu Spółdzielni przyznała n/w 24 członkom organów samorządowych odznaki „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”:

1. Ryszard Burski,
2. Anna Urbanek,
3. Adam Ziółek,
4. Joanna Zięba,
5. Stanisław Bochniak,
6. Wacław Małecki,
7. Andrzej Andrusiak,
8. Mirosław Firlej,
9. Danuta Przybyś-Ziemba,
10. Bogusław Sarat
11. Andrzej Borówka
12. Zofia Całuzińska
13. Hipolit Dziaduszek,
14. Mieczysław Biszkont,
15. Edwin Gałka,
16. Eligiusz Pawłowski,
17. Andrzej Wojtiuk.
18. Krzysztof Nalewaj,
19. Jerzy Kaczmarski,
20. Anna Zajączkowska,
21. Julian Kozyra,
22. Marian Warych,
23. Elżbieta Kamińska,
24. Kazimierz Tarała.

Medalami Prezydenta m. Lublina odznaczeni zostali:

1. Zygmunt Skwarek – Przew. Rady Nadzorczej,
2. Roman Olszowy – Z-ca Przew. Rady Nadzorczej,
3. Jadwig Januszek – Z-ca Przew. Rady Nadzorczej,
4. Waldemar Żak – Sekretarz Rady Nadzorczej,
5. Anna Korzonek – długoletni zasłużony pracownik współpracujący od 18 lat z organami statutowymi,

Dyplomami Prezydenta m. Lublina odznaczeni zostali n/w długoletni członkowie organów statutowych:

1. Józef Bielesz – członek Rady Nadzorczej
2. Leopold Kapik – j.w.
3. Anna Kowalewska – j.w
4. Jan Kuter – j.w
5. Jerzy Kutyła – j. w.
6. Marian Rynkowski – j.w.
7. Edmund Sak – j.w.
8. Dariusz Siwek – j.w.
9. Maria Skiba – j.w.
10. Tadeusz Śliwa – j.w.
11. Andrzej Turski – j.w.
12. Zbigniew Ulanowski – j.w.
13. Robert Warszycki – j.w.

– 41 długoletnich pracowników.Spółdzielni decyzją Kapituły Odznaki „Zasłużony dla Budownictwa” w Warszawie z dnia 1.04.2004 r. odznaki te nadano pracownikom Spółdzielni i tak:

– złotą odznaką uhonorowano 9 osób,
– srebrną odznaką uhonorowano 4 osoby,
– brązową odznaką uhonorowano 2 osoby.

Ponadto 33 pracowników Spółdzielni otrzymało dyplomy uznania Prezesa Zarządu i Przewodniczącego Rady Nadzorczej za wzorową pracę na rzecz spółdzielczości mieszkaniowej.

Uchwałą Prezydium ZZ „Budowlani” w Warszawie 19 pracowników Sp-ni otrzymało „Odznakę Honorową” Związku Zawodowego „Budowlani” działającego przy SM „Czuby” w Lublinie. Ponadto Zarząd Spółdzielni wszystkim pracownikom, którzy przepracowali w niej co najmniej 5 lat wręczył dyplomy uznania podczas osobistych spotkań w ich miejscu pracy.

Uhonorowani będą również zasłużeni – byli pracownicy Spółdzielni, z którymi zorganizowane zostanie uroczyste spotkanie połączone z wręczaniem drobnych upominków.

Następnie po części oficjalnej w wąwozie pomiędzy osiedlem „Widok” i „Poręba” odbył się festyn sportowo-rekreacyjny dla wszystkich mieszkańców Spółdzielni oraz działaczy i pracowników. Podczas festynu zaprezentowano zespoły dziecięce z naszych klubów osiedlowych. Dzieci wraz z dorosłymi pięknie bawiły się przy ognisku i pokazie sztucznych ogni.

[accordion-themepoints]
<<wstecz
Top
Copyrigth © Spółdzielnia Mieszkaniowa "SM Czuby" w Lublinie