Podwyżki opłat za ciepło
Sytuacja na rynku energetycznym w naszym kraju jest bardzo trudna. Na co dzień borykamy się z ogromną inflacją i wzrostem cen praktycznie w każdej dziedzinie życia.
Niestety nie mamy wpływu na decyzje rządowe.
Z przykrością informujemy Państwa, że LPEC znacznie podniósł stawki opłat za ciepło dwukrotnie w ostatnim półroczu. Wprowadzenie przez LPEC nowych stawek od 1.08.2022 r. spowodowało wzrost zaliczek w opłatach za użytkowanie lokali od 1 września o 25% na c.o. i 30% za podgrzanie wody. Taryfa opłat została zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki i opublikowana w Biuletynie Branżowym z dnia 12.07.2022 r., ogłoszona przez LPEC w Komunikacie Nr EN-3512-05/22 z dnia 15.07.2022 r.
Po dwóch miesiącach LPEC opublikował kolejną podwyżkę stawek za ciepło w Komunikacie z dnia 5 października 2022 r. nr EN-3512-09/22. Nowe taryfy zatwierdził Urząd Regulacji Energetyki, opublikował w Biuletynie Branżowym URE – ciepło nr 658(1918)/2022 z dnia 4.10.2022 r. Nowe stawki wprowadził LPEC od 20.10.2022 r. Dokonaliśmy szczegółowej analizy wpływu nowej stawki na nasze opłaty i pomimo uwzględnienia cen z rekompensatą konieczne było zwiększenie od 1 listopada 2022 r. zaliczek na ciepło o 32% a zaliczki na podgrzanie 1m3 wody o 38%.
Nowe stawki weszły w życie obligatoryjnie i nie mamy możliwości negocjacji ani też żadnej możliwości ich obniżenia – stawki za ciepło systemowe podlegają wyłącznej decyzji URE i nie podlegają uchwalaniu przez organy samorządowe.
LPEC w swoich pismach wyjaśnił, że konieczność aktualizacji taryf była podyktowana wzrostem cen surowców, uprawnień do emisji CO2, kosztów energii elektrycznej itp.
Jako mieszkańcy mamy niewielki wpływ na obniżenie naszych rachunków. Możemy jedynie prowadzić rozsądną i oszczędną gospodarkę energią cieplną, elektryczną i gazową.
Starajmy się np.:
– nie przegrzewać naszych mieszkań,
– wietrzyć krótko przy zakręconych zaworach grzejnikowych,
– zmniejszać temperaturę na noc i przed wyjściem z domu,
– zapalać światło tylko w tych pokojach, w których aktualnie przebywamy,
– zakręcać wodę, jeśli z niej nie korzystamy,
– zamykać okna na klatkach schodowych, w piwnicach i suszarniach,
– zamykać drzwi wejściowe do budynków, na bieżąco zgłaszać do administracji osiedli uszkodzenia samozamykaczy.
Zarząd SM „Czuby”