ikona phone
Sekretariat
telefony, e-mail
81 464-17-00
509 062 250
info@smczuby.pl
ikona clock
Godziny przyjęć
Poniedziałek
7.30 - 16.30
Wt, Śr, Czw.
7.30 - 14.30
ikona home
Siedziba
ul. Watykańska 6
20-538 Lublin

Zobacz nasz facebook

STREFA MIESZKAŃCA

Spółdzielnia Mieszkaniowa SM CzubyOsiedla pełne zieleni SM CzubyNowoczesne budownictwo SM CzubyEkologiczne place zabaw dla dzieci w SM Czuby

Informator nr 55 kwiecień 2015 r. – Artykuł nr 02

WYMIANA INSTALACJI GAZOWEJ

W pierwszej kolejności Spółdzielnia zaplanowała wymianę instalacji gazowej w osiedlach Skarpa i Łęgi, w których dochodziło do awarii i wycieku gazu w przejściach pionów przez stropy (w szachtach instalacyjnych). Przerdzewiałe, dziurawe odcinki wyciętych rur potwierdzają zły stan techniczny tej instalacji.
Temat został już wielokrotnie omówiony w biuletynach i pismach Spółdzielni. W dniach 17, 18 i 19 lutego 2015 r odbyły się spotkania Zarządu z mieszkańcami os. Skarpa w powyższej sprawie. W spotkaniach uczestniczyli: mgr inż. Janusz Iberszer – Prezes Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, Kierownik Administracji Os. Skarpa, Kierownik Adm. Os. Łęgi, Przedstawiciel wykonawcy, który przeprowadził wymianę instalacji w budynkach w os. Łęgi. Zakład Gazowniczy odmówił oddelegowania swojego przedstawiciela na spotkanie z mieszkańcami.

Zebranie zdominowały tematy:

  1. Stan instalacji gazowej.
  2. Przebieg instalacji w budynku i mieszkaniu.
  3. Finansowanie wymiany.

Ad.1 Odnośnie stanu instalacji wątpliwości mieszkańców dotyczyły rzetelności wykonania ekspertyzy przez biegłego rzeczoznawcę oraz przez Politechnikę Lubelską. Spółdzielnia, nie ma żadnych wątpliwości co do konieczności wymiany tej instalacji. Potwierdzają to nie tylko ekspertyzy, ale także coroczne przeglądy techniczne.

Ad.2 Jeśli chodzi o przebieg instalacji, proponowano lokalizację pionu gazowego na korytarzu, w przedpokoju, łazience, WC, kuchni i na zewnątrz budynku. W tej sprawie Spółdzielnia zwróciła się do Zakładu Gazowniczego. Treść pisma Spółdzielni i odpowiedź Zakładu Gazowniczego – poniżej.

Ad. 3 Odnośnie finansowania, Zarząd potwierdza, że wymiana zostanie sfinansowana z funduszu remontowego nieruchomości. Niektóre nieruchomości posiadają już środki zgromadzone na swoim koncie, zaś te, którym pieniędzy brakuje – będą mogły spłacić koszty ewentualnej wymiany instalacji w ciągu 5 lat, w ramach odpisu na fundusz remontowy nieruchomości.

PRZYPOMINAMY:

  1. Zarząd Spółdzielni, jako zarządca nieruchomości wielokrotnie informował Państwa o złym stanie pionów instalacji gazowej – zagrażającej życiu i zdrowiu mieszkańców.
  2. Decyzja o wykonaniu przebudowy tej instalacji należy do współwłaścicieli nieruchomości, czyli do tych z Państwa, którzy posiadają odrębną własność lokalu. Osoby posiadające prawo własnościowe reprezentowane są przed Urzędem Miasta przez Spółdzielnię.
  3. Warunkiem koniecznym do uzyskania pozwolenia na budowę w zakresie wymiany instalacji w budynku / nieruchomości jest uzyskanie 100% zgody osób posiadających odrębną własność.
  4. Zarząd Spółdzielni nikogo nie zmusza do podpisania takiej zgody, a jedynie informuje o wymaganej przepisami prawa konieczności wyrażenia zgody i skutkach prawnych niepodpisania oświadczenia.
  5. Każdy mieszkaniec musi mieć świadomość, że będąc współwłaścicielem nieruchomości solidarnie odpowiada za jej stan techniczny. Dotyczy to wszystkich elementów budynku w tym instalacji gazowej. W konsekwencji zgodnie z unormowaniami kodeksu cywilnego (art. 415 k.c. i następne) za szkodę wyrządzoną na osobie lub mieniu przy ewentualnej awarii instalacji gazowej (rozszczelnieniu, wybuchu, zatruciu) odpowiada każdy właściciel (współwłaściciel) nieruchomości.
  6. Jedyną formą wyrażenia zgody jest dostarczone do Spółdzielni podpisane oświadczenie.
  7. Każda inna forma korespondencji lub próby wymuszenia prowadzenia pionów instalacji gazowej wg własnych potrzeb – nie stanowią wymaganej zgody.
  8. Spółdzielnia nie przystąpi do wymiany instalacji bez Państwa zgody.

Mając na uwadze powyższe, jak również ogromne tragedie i zniszczenia jakie za sobą pociągają wybuchy gazu, Zarząd S.M.,,Czuby” kolejny raz apeluje do osób jeszcze nie zdecydowanych, aby w trosce o bezpieczeństwo własne, swoich bliskich i sąsiadów wyraziły zgodę na przeprowadzenie tak bardzo potrzebnego remontu.

Pismo Spółdzielni do Zakładu Gazowniczego:

Lublin, dn. 2015-02-23

Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie
Oddział Zakład Gazowniczy w Lublinie
ul. Diamentowa 15, 20-471 Lublin

PE/ES/1338/15
W związku z zamiarem przystąpienia do wymiany lub remontu skorodowanej instalacji gazowej w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „CZUBY”, mieszkańcy, za naszym pośrednictwem zwrócili się z szeregiem pytań, dotyczących rozwiązań technicznych i projektowych, w tym:

  1. Czy Zakład Gazowniczy wyrazi zgodę na pozostawienie gazomierza zbiorczego dla budynku, w przypadku przebudowy instalacji gazowej, polegającej na wykonaniu nowego pionu gazowego w WC? Wcześniej pion był zlokalizowany w szachcie instalacyjnym.
  2. Czy Zakład Gazowniczy uzgodni usytuowanie gazomierzy indywidualnych w pomieszczeniach kuchni, WC lub przedpokoju (zgodnie z § 166 ust.5 warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) i usytuowanie pionu w kuchni lub WC? Wcześniej pion zlokalizowany był w szachcie instalacyjnym, a budynek wyposażony w gazomierz zbiorczy.
  3. Czy Zakład Gazowniczy uzgodni usytuowanie gazomierzy w pomieszczeniach kuchni, WC lub przedpokoju i usytuowanie pionu w kuchni lub WC, w przypadku, gdy wcześniej pion zlokalizowany był w szachcie instalacyjnym, a mieszkania (od nowości) wyposażone w indywidualne gazomierze zlokalizowane w kuchni?
  4. Czy możliwe jest prowadzenie pionu gazowego na zewnątrz budynku wielorodzinnego? Jeśli tak, to czy mieszkania muszą być opomiarowane indywidualnie? Czy w takim przypadku gazomierze mogą być zlokalizowane w kuchni?

Z uwagi na szereg wątpliwości i pytań mieszkańców powstałych w wyniku szerokiej dyskusji społecznej bardzo prosimy o udzielenie odpowiedzi na powyższe zapytania z podaniem podstawy prawnej. Pozwoli nam to zająć jednoznaczne stanowisko co do sposobu wykonania przebudowy instalacji gazowych w naszych zasobach.
Jednocześnie, mieszkańcy uzależniają swoją zgodę na wymianę lub remont instalacji, narzucając innym sąsiadom – wygodny dla siebie sposób przeprowadzenia prac.
Z uwagi na wagę problemu, bardzo prosimy o szybką odpowiedź.

Z poważaniem Zarząd Spółdzielni

Odpowiedź Zakładu Gazowniczego:

Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.
Lublin, dn. 06.03.2015 r
Oddział w Tarnowie
ul. Bandrowskiego 16, 33-100 Tarnów
t. 14 6323100, fax 14 6323111

Zakład w Lublinie
ul. Diamentowa 15, 20-471 Lublin
tel. 81 4452100, fax 81 4452133
Nasz znak: KSGIV/ZTI/68X/023/2/15
Spółdzielnia Mieszkaniowa Czuby
ul. Watykańska 6, 20-538 Lublin

Dotyczy remontów instalacji gazowych w zasobach spółdzielni

W nawiązaniu do pisma z dnia 23 02.2015 (data wpływu 27.03.2015) w sprawie pytań o sposób przeprowadzenia remontów (wymian) instalacji gazowych w zasobach spółdzielni PSG sp. z o.o Oddział w Tarnowie Zakład w Lublinie informuje, iż rozwiązania techniczne i projektowe dotyczące sposobu wykonania remontu instalacji należą do projektanta. Zgodnie z prawem za instalację gazową odpowiada właściciel lub zarządca budynku, w którego gestii jest przeprowadzenie remontu (wymiany/przebudowy) instalacji gazowej w taki sposób aby była ona zgodna z przepisami prawa budowlanego i rozporządzeniami wykonawczych do tego prawa. Prawidłowość rozwiązań projektowych weryfikuje organ administracji budowlanej wydając wymagane prawem pozwolenie na budowę. Zakład nie uzgadnia Projektu budowlanego instalacji gazowej a jedynie opiniuje lokalizację układów pomiarowych (gazomierze umieszczone po stronie instalacji należą do operatora sieci) wydając na remont instalacji gazowej warunki techniczne.

Przypominamy, iż obecnie w zakresie instalacji gazowych obowiązuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U Nr 75, póz. 690 z późn. zm.), które określa sposób lokalizacji m.in. gazomierzy:

§ 166.

1. Urządzenia pomiarowe zużycia gazu, zwane dalej „gazomierzami”, powinny być zainstalowane oddzielnie dla każdego z odbiorców i zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych.

2. Lokalizacja gazomierzy powinna zapewniać łatwy dostęp do ich kontroli lub wymiany.

3. Przed każdym gazomierzem należy zainstalować zawór odcinający. Jeżeli gazomierz jest instalowany w jednej szafce z kurkiem głównym, uznaje się, że wymaganie to jest spełnione.

4. Gazomierze mogą być instalowane:
1) w szafkach z materiałów co najmniej trudnozapalnych, z otworami wentylacyjnymi:
a) na klatkach schodowych lub korytarzach ogólnych,
b) na zewnątrz budynku, razem z kurkiem głównym instalacji gazowej, z zachowaniem warunków określonych w § 159 i 160,
2) w szybach wentylowanych przeznaczonych dla pionów instalacyjnych, z drzwiczkami bez otworów wentylacyjnych, dostępnymi od strony pomieszczeń niemieszkalnych.

5. Dopuszcza się instalowanie gazomierzy, także bez szafek, w kuchniach stanowiących samodzielne pomieszczenie oraz w przedpokojach w istniejących budynkach mieszkalnych, podlegających przebudowie lub w których następuje remont instalacji gazowej.

6. Gazomierze mogą być ponadto instalowane w wydzielonych i zamykanych pomieszczeniach piwnicznych, jeżeli mają one otwór okienny oraz przewód wentylacji grawitacyjnej wyprowadzony ponad dach lub przez ścianę zewnętrzną na wysokość co najmniej 2.5 m powyżej terenu, w odległości nie mniejszej niż 0.5 m od bocznej krawędzi okien, drzwi i innych otworów

Nadmieniamy także, iż w RMI z pkt. § 2.1 określono, iż przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie (odbudowa, rozbudowa, nadbudowa) oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych…

Mając na uwadze te przepisy oraz zapisy prawa energetycznego o konieczności pomiaru ilości dostarczonego gazu dla każdego lokalu stoimy na stanowisku, iż remont instalacji gazowej jest idealnym momentem na zmianę opomiarowania tzn. likwidacji gazomierza centralnego i montaż gazomierzy indywidualnych (wg. naszej interpretacji na klatkach schodowych). Ale decyzja o zakresie remontu instalacji należy już do spółdzielni i mieszkańców (planowany zakres należy określić w składanym wniosku o wydanie warunków remontu instalacji (zakresem remontu może być np. tylko sama wymiana skorodowanego pionu lub tylko tzw. lokalówek). Jednak dokonując kompleksowej przebudowy instalacji w przypadku opomiarowania centralnego i/lub gazomierzy w kuchniach należy dążyć do wyniesienia ich na korytarze (ze względów bezpieczeństwa użytkowania oraz racjonalizacji opłat) – jest to ogólnopolski trend i pierwszy raz spotykamy się aby szukać sposobu na pozostawienie gazomierza wewnątrz lokalu (brak dostępu służb i kontroli jak lokator użytkuje licznik, zakłócanie miru domowego odczytami, źródło potencjalnej nieszczelności etc.).

Reasumując w przypadku decyzji o przebudowie instalacji gazowej prosimy o wystąpienie z wnioskiem o wydanie warunków technicznych takiej przebudowy (w przypadku zmiany opomiarowania na indywidualny na wniosku o przyłączenie do sieci gazowej – wtedy gazomierze zostaną zainstalowane zgodnie z prawem energetycznym bezpłatnie).
Po określeniu warunków przez Zakład wybrany przez Spółdzielnię projektant opracuje Projekt budowlany (uzgodnienie z PSG w zakresie lokalizacji pomiaru) i po uzyskaniu pozwolenia na budowę przed przystąpieniem do przebudowy należy zgłosić ten fakt do PSG. Za czynności wynikające z taryfy (np. wstrzymanie i wznowienie dostawy gazu do budynku na czas przebudowy czy założenie nowych plomb po remoncie czy inne usługi pozataryfowe wg. cennika PSG) pobrane zostaną stosowne opłaty. Jak wyjaśniliśmy nie możemy ingerować w rozwiązania projektowe remontu instalacji gazowej na wszystkie nurtujące Państwo i mieszkańców pytania powinien odpowiedzieć projektant z uprawnieniami gazowymi (ewentualnie nadzór budowlany).

Sprawę w Zakładzie prowadzi RDG w Lublinie – kierownik A Kowalik – tel 81- 445 21 03.

Z-ca Dyrektora Zakładu ds. Technicznych
Mirosław Główka

Jednocześnie Zarząd Spółdzielni dziękuje wszystkim osobom, które złożyły podpisane oświadczenia – zgody, jak również tym, które wycofały swój sprzeciw w powyższej sprawie.
W wielu nieruchomościach do uzyskania wymaganych 100% brakuje zaledwie kilku podpisów.

Zarząd Spółdzielni

Lublin, 02 kwietnia 2015 r

[accordion-themepoints]
<<wstecz
Top
Copyrigth © Spółdzielnia Mieszkaniowa "SM Czuby" w Lublinie