ikona phone
Sekretariat
telefony, e-mail
81 464-17-00
509 062 250
info@smczuby.pl
ikona clock
Godziny przyjęć
Poniedziałek
7.30 - 16.30
Wt, Śr, Czw.
7.30 - 14.30
ikona home
Siedziba
ul. Watykańska 6
20-538 Lublin

Zobacz nasz facebook

STREFA MIESZKAŃCA

Spółdzielnia Mieszkaniowa SM CzubyOsiedla pełne zieleni SM CzubyNowoczesne budownictwo SM CzubyEkologiczne place zabaw dla dzieci w SM Czuby

Informator nr 54 luty 2015 r. – Artykuł nr 06

PODZIELNIKI KOSZTÓW ROZLICZANIA CIEPŁA

Początek roku w osiedlach Błonie i Skarpa przebiegał wyjątkowo pracowicie, bowiem zgodnie z przyjętym do realizacji planem, firma Ista rozliczająca zużycie ciepła, przystąpiła do wymiany (na grzejnikach) podzielników kosztów zużycia ciepła na podzielniki elektroniczne dwu-czujnikowe. Prace te przebiegały bardzo sprawnie nie tylko za sprawą wykonawcy, ale również, a może przede wszystkim dzięki właściwemu podejściu do całego przedsięwzięcia ogromnej większości naszych mieszkańców. Tą drogą chcielibyśmy serdecznie podziękować za okazane zrozumienie i cierpliwość w pokonywaniu uciążliwości podczas wykonywania tych prac.

Harmonogram prac przewidywał dwa terminy i trzeci – dodatkowy, płatny. O tym terminie mieszkańcy zostali poinformowani poprzez wysłanie indywidualnych zawiadomień za zwrotnym poświadczeniem odbioru, na uprzednio wskazane przez nich adresy do korespondencji lub telefonicznie na pozostawione do kontaktu numery telefonów.

W osiedlu „Błonie” w dwóch nieruchomościach, niektórzy mieszkańcy, udzielając błędnych informacji swoim sąsiadom, spowodowali zakłócenie harmonogramu i utrudnili pracę wykonawcy.

Dla przypomnienia, informujemy:

  • Każdy podzielnik ma swój numer identyfikacyjny (widoczny nad wyświetlaczem i wpisany na dokumencie odczytowym), wyposażony jest w wyświetlacz LCD, odporny na działanie wysokiej temperatury.
  • Schemat obrazujący prawidłowy sposób zamontowania podzielników na grzejnikach był wywieszony w klatkach schodowych, dostępny również w administracji osiedla.
  • Dolna część podzielnika, zamontowana na grzejniku nagrzewa się do temperatury powierzchni grzejnika. Temperatura grzejnika oraz temperatura powietrza w pomieszczeniu mierzone są przez oddzielne czujniki znajdujące się w podzielniku.
  • Naliczanie jednostek rozpoczyna się, gdy temperatura powierzchni grzejnika jest wyższa od 23 stopni Celcjusza oraz gdy różnica temperatur pomiędzy powierzchnią grzejnika i otoczenia przekracza 4,5 stopnia Celcjusza.
  • Wyświetlacz (uruchamiany przyciskiem) umożliwia bezpośredni dostęp do wskazań bieżących i archiwalnych.
  • W stanie normalnej pracy podzielnik ma wyłączony wyświetlacz. Sprawdzenie bieżącej wartości odczytu i wartości odczytu z końca poprzedniego okresu rozliczeniowego nastąpi po krótkim naciśnięciu przycisku odczytowego. Wskazania będą pokazywać się na przemian.
  • Wartość bieżąca poprzedzona jest cyfrą „2” z symbolem termometru,
  • Wartość odczytu z końca poprzedniego okresu rozliczeniowego – literą „A”.

Na koniec okresu rozliczeniowego podzielnik zapamiętuje wartość końcową w pamięci wewnętrznej i rozpoczyna naliczanie dla nowego okresu od wartości „0”.

Ilość naliczonych jednostek przez podzielniki zamontowane w mieszkaniu pozwala określić wielkość kosztów ogrzania tego mieszkania w kosztach poniesionych na ogrzewanie całego budynku tylko wtedy, gdy znane są wskazania podzielników we wszystkich mieszkaniach z uwzględnieniem parametrów grzejników i danych dotyczących kosztów dostarczonego ciepła do budynku.

Podstawowe zasady racjonalnego korzystania z energii cieplnej:

  • Regulacja temperatury w mieszkaniu powinna odbywać się przy pomocy zaworów termostatycznych, a nie przez zamykanie lub otwieranie okien.
  • Grzejniki, zawory termostatyczne i podzielniki kosztów powinny być odsłonięte (emitowane ciepło musi mieć łatwy dopływ do pomieszczenia).
  • Zawór termostatyczny sam reaguje na temperaturę otaczającego go powietrza i utrzymuje temperaturę ustawioną pokrętłem.
  • Zawór nie zmienia temperatury wody dopływającej z instalacji do grzejnika, lecz w zależności od temperatury powietrza w pomieszczeniu włącza lub wyłącza przepływ wody grzewczej przez grzejnik, dogrzewając w ten sposób pomieszczenie.
  • Mieszkanie należy wietrzyć krótko i intensywnie. Szybka wymiana powietrza jest bardziej ekonomiczna. Przed wietrzeniem należy całkowicie zamknąć zawór przy grzejniku, odczekać kilka minut i dopiero wtedy otworzyć szeroko okno. Nie zamknięcie zaworu powoduje opływanie przez chłodne powietrze głowicy termostatycznej zaworu i uruchomienie grzejnika oraz największe straty ciepła.
  • Należy zużywać tylko tyle ciepła, ile rzeczywiście potrzebujemy. Nocą możemy zmniejszyć temperaturę pomieszczeń poprzez przykręcenie zaworów, jak również w ciągu dnia, gdy przebywamy poza domem.
  • Nie wolno manipulować przy podzielnikach. Każda próba manipulacji przy podzielnikach zostanie odnotowana w elektronicznej pamięci podzielnika i przekazana do systemu rozliczeniowego, wówczas opłata za ciepło, zgodnie z obowiązującym regulaminem będzie policzona według stawki ryczałtowej (niekorzystnej dla mieszkańca).

Zarząd Spółdzielni

[accordion-themepoints]
<<wstecz
Top
Copyrigth © Spółdzielnia Mieszkaniowa "SM Czuby" w Lublinie