Wodomierze z odczytem radiowym w zasobach Spółdzielni

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 123 z 2006 r., poz. 858, ze zm.) ilość wody dostarczanej do nieruchomości ustala się na podstawie wskazania wodomierza głównego.

Na podstawie w/w ustawy, w przypadku budynków wielorodzinnych Spółdzielnia w imieniu nieruchomości ma obowiązek regulowania należności wynikających z różnicy wskazań między wodomierzem głównym a sumą wskazań wodomierzy zainstalowanych w mieszkaniach.

Powstały ujemny bilans w budynku pokrywają mieszkańcy nieruchomości zgodnie z obowiązującym Regulaminem rozliczania zużycia wody wodociągowej w lokalach i budynkach Spółdzielni oraz użytkowania indywidualnych wodomierzy i ustalania opłat za wodę SM „CZUBY”. Problem występowania nie bilansującej się wody istnieje od dawna i dotyczy wszystkich nieruchomości Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”.

Rozbieżności wskazań obu grup liczników wynikają z technicznych warunków ich pracy, jak również mogą być powodowane, m.in:
– występowaniem nielegalnego poboru wody (kradzieży),
– stosowaniem ryczałtów (część mieszkań nie opomiarowanych),
– przeciekami w instalacjach spowodowanymi czynnikami technicznymi (awarie, nieszczelne spłuczki WC i baterie tzw. kapiące krany),
– niejednoczesnością odczytów i zaokrąglaniem lub brakiem odczytów wodomierzy spowodowanym nieobecnością użytkowników lokali, uszkodzeniem lub ingerencją w wodomierz.

Realizując stosowne uchwały Rady Przedstawicieli Nieruchomości Osiedli Skarpa i Błonie, Spółdzielnia zamontowała w I kw. 2012 r. wodomierze z odczytem radiowym w osiedlu Błonie i w budynku przy ul. Fantastycznej 7 w osiedlu Skarpa.

Odczyty radiowe stanów wodomierzy w następnych trzech kwartałach roku 2012 potwierdziły prawidłowość działań Spółdzielni. Ilość nie bilansującej się wody w lokalach opomiarowanych wodomierzami z nakładką elektroniczną zmalała do kilku procent.

Mając na uwadze powyższe Rada Przedstawicieli Nieruchomości Osiedla Ruta podjęła stosowną uchwałę w sprawie wymiany wodomierzy na wodomierze z odczytem radiowym – w całym osiedlu.
Spółdzielnia realizując w/w uchwałę przeprowadziła zgodnie z regulaminem przetarg nieograniczony. Wybrała najkorzystniejszą ofertę i przystąpiła w I kwartale 2013 roku do wymiany wodomierzy na wodomierze z odczytem radiowym. Termin zakończenia wymiany upływa z dniem 30.04.2013 r. Wymiana wodomierzy została sfinansowana z funduszu remontowego poszczególnych osiedli.

Jednocześnie należy podkreślić, że Rady Przedstawicieli Nieruchomości pozostałych Osiedli rozpatrują możliwość wymiany wodomierzy, dla których upłynął termin legalizacji, na wodomierze z odczytem radiowym.

W roku 2013 Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie planuje również wymianę wodomierzy głównych w budynkach SM „Czuby” na – odczytywane drogą radiową.
Pozwoli to na dokonanie jednoczesnego odczytu elektronicznego wszystkich wodomierzy w danej jednostce rozliczeniowej i bardziej precyzyjne rozliczenie wody.

Oprócz minimalizacji rozbieżności w poborze wody pomiędzy wodomierzem głównym a wodomierzami lokalowymi, zaletą zastosowania wodomierzy z odczytem radiowym jest:
– możliwość dokonywania odczytów wszystkich wodomierzy w tym samym terminie bez konieczności wchodzenia do mieszkań i lokali użytkowych, a co z tym się wiąże nie ma potrzeby ustalania z mieszkańcami terminów odczytów,
– możliwość bieżącego monitorowania zużycia wody w poszczególnych lokalach,
– sygnalizacja prób manipulacji w wodomierz, pozwalająca określić datę ich wystąpienia i natychmiastową interwencję administracji.

Ponadto urządzenia te są nieszkodliwe, bezpieczne dla ludzi, posiadają atest higieniczny, deklarację zgodności z ustawą o urządzeniach radiowych oraz ochrony zdrowia i dyrektywami europejskimi, posiadają certyfikat wytwórców ISO 9001:2000.

Zarząd Spółdzielni

Lublin, 2013-03-08

Data opublikowania: 21:27, 5 czerwca 2016

Kategorie: Archiwum